Jane417 Jane417 komentáře u knih

Jutta Jutta Vladimír Černil

"Jutta" je kniha, která vypráví osud jedné židovské dívky Jutty, které 2. světová válka obrátí život vzhůru nohama. Ocitne se sama uprostřed zuřící války, která rozhodně židovské děti nešetří. Knížka je napsána na základech skutečných událostí, podle příběhu, který samotnému autorovi vyprávěla babička. Je těžké uvěřit, co se tenkrát dělo... ale to, že příběh není smyšlený, ho dělá ještě děsivější. Hlavním hrdinou je Čech Zdeněk, který je nasazený do Berlína, do německé továrny na nucenou práci. Z domova odchází se strachem z války, z neznámého prostředí, ze smrti... Potká se spoustou dobrých lidí, ale bohužel i těch zlých. Opravdu ho v Německu čekají nelehké chvíle a chvíle, kdy mu jde o život. Čeká ho ale také láska a to v mnoha podobách! Jak sám Vladimír Černil poznamenává, je to "příběh lidskosti v nelidských dobách". Kdyby Zdeněk nebyl, podle mě, trošku úchyl a sexuální scény by nebyly popisovány tak podrobně (což by mi nevadilo, kdyby Zdeněk nepůsobil jako deviant), hodnocení by bylo vyšší.

02.07.2018 3 z 5

Chovejte se jako kočka Chovejte se jako kočka Stéphane Garnier

"Chovejte se jako kočka" je, podle mě, jedna z nejlepších a originálně podaných motivačních knih, co se mi dostaly do rukou. Styl jakým je napsaná je jasný, stručný, pochopitelný a také vtipný. Řekla bych, že bude vhodná spíše pro lidi, co kočky mají rádi a nejlépe nějakou vlastní, protože pokud se dozví něco o jejím chování, hned si to mohou ověřit v praxi. Vždy samozřejmě nejde, chovat se jako kočka, ale je zajímavé si vzít ze svobodného, klidného, hrdého, charismatického, nezávislého... chování kočky příklad.

26.06.2018 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

"Temné říční proudy" jsou opravdu temné a S. J. Bolton vykreslila v příběhu fakt děsivou atmosféru a sílu nekompromisního živlu... vody - temné proudy londýnské Temže. Hlavní hrdinka Lacey, ač se to po tom, co už v životě zažila, zdá nemožné, řeku miluje. Bydlí na ní, plave v ní... a do středu děje se dostává ve chvíli, kdy v řece nalezne mrtvolu ženy. Mrtvola není poslední a do ohrožení života se znovu dostává i Lacey. Někdo ženy vraždí a pak je nechá klesnout na dno řeky. Příběh odsýpá, nemá nudná místa, s kriminální zápletkou se prolíná i soukromý život hlavní hrdinky. Děj je nepředvídatelný a napínavý do poslední stránky. Myslela jsem si, že vím, jak to dopadne, že je to přece jasné, ale ne... vše bylo jinak! Autorka je mistryně nečekaných konců a rozuzlení zápletky. V tom je dokonalá! Ještě jednou připomínám skvěle popsanou řeku a výborně použitý motiv vody. 4* uděluji jen proto, že se mi od autorky pár knížek líbilo ještě víc a možná mohlo být o 100 stran méně, ale i tak je kniha rozhodně originální s neprůhledným koncem!!! Kromě toho, pokud se dostanu někdy do Londýna, na Temži budu koukat trochu jiným pohledem.

26.06.2018 4 z 5

Co zbylo z mojí sestry Co zbylo z mojí sestry Nuala Ellwood

Příběh dvou sester, které prožily velmi složité dětství a to je svým způsobem poznamenalo... hlavně vztah mezi nimi. Kate je novinářka, která zažila hrůzy války v Sýrii a trpí postraumatickou poruchou. Sally přišla o dceru a stala se z ní alkoholička. Setkají se až po smrti matky... V tu chvíli začíná smršť neuvěřitelných událostí... Knížka je rozdělena na tři části. Celá kniha je napsaná čtivě, ale první část je nejslabší. Myslím, že se tam věci opakují a natahují. Ovšem druhá a třetí část... naprosto super! Přečteno jedním dechem! Šokující, napínavé a hlavně hodně emotivní a dojemné! Autorka se v knize dotýká spousty témat, např. uprchlické krize, války, mezilidských vztahů, lží, intrik, nevěry, závislostí a traumat. Je to depresivní a smutné čtení.

16.06.2018 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

"Strach"... mysteriózní thriller... ano, to je! Jožo Karský se po rozchodu a po opuštění zaměstnání vrací ze Žiliny domů, na Rožumberok. Vrací se do prázdného bytu svých rodičů, kde ale veselé dětství neprožil. Otec byl zlý a agresivní, maminka nemocná a sestra jako malá zmizela. Něco ji uneslo... Ve chvíli, kdy udeří silné mrazy, záčnou znovu mizet děti... stejně jako před třiceti lety. Co tajemného se děje na hoře Čebrati? Co Jožo zažil děsivého jako dítě a teď se to opakuje? Příběh je srovnávaný s "TO" od Kinga... možná se autor Kingem inspiroval, ale určitě ho nekopíroval. Byla jsem nadšena zmínkou o Djatlovově výpravě a určitou podobností děje s krutým osudem účastníků expedice. Za mě je top "Trhlina", ale celkově mám pocit takový, že komu se Trhlina nelíbila, toto by se ho zaujalo víc! Já byla spokojena!

10.06.2018 4 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Co napsat? Velmi smutný a dojemný příběh malé holčičky Hany, jejíž život a život celé její rodiny zničila druhá světová válka. Jejich provinění... byli Židé. Příběh odhodlané japonské ženy zjistit osud malé Haničky a předávat ho dál mezi japonské děti, které nemají o holokaustu a válečném vraždění vůbec žádnou představu. Jemně napsané vyprávění, kde se detailně nedočteme o týrání a zvěrstvech, které se za druhé světové války děly v koncentračních táborech... přesto je čtení děsivé, neuvěřitelné a smutné. Knížka je psána jednoduchým jazykem tak, aby její obsah a poselství pochopily hlavně děti, ale přečíst by si ji měl každý! Pro základní školy by to měla být povinná četba!

07.06.2018 5 z 5

Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Po "Halině" bych asi sama nikdy nesáhla, ale knížku jsem dostala jako dárek a tak jsem si ji přečetla a musím říct, že to zase tak špatné nebylo. Je to vlastně takový dívčí román pro ženy. Má to být román veselý a vtipný. Smíchy jsem se u toho neválela, dokonce mi humor a vtipy přišly někdy trapné, ale pár momentů, kdy jsem se usmála, tam bylo. Možná kdyby se tak netlačilo na pilu, bylo by to lepší. Nemusí to přece být vtipné za každou cenu. Příběh má hlavní hrdinku Olinu Polubenskou, s kterou prožíváme celý její život od narození, až po chvíli, kdy je z ní skoro čtyřicátnice. Stručné shrnutí by bylo asi takové, že Olina je chudší verze Bridget Jonesové... řeší nejvíce vztahy, váhu a dostává se do nečekaných a komických situací. V textu je spousta nesrovnalostí... jako když autorka zapomněla, co napsala o pět stránek dřív a celkově působí příběh občas zmateně. Pointu celého vyprávění jsem odhadla po přečtené první straně... Kdo si ale vybere na čtení takový román, asi nemůže čekat hlubokomyslnou klasickou literaturu. Tato knížka má za úkol pobavit, zabavit a to, myslím splňuje. Do čekárny k doktorovi nebo na jedno odpoledne na koupaliště... proč ne?

06.06.2018 2 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Škoda, že když jsem přišla do knihkupectví, tak tam "Balíček" měli jenom jeden! Ano, jen jeden výtisk této skvělé novinky! Našla jsem si ho tam uloženého v koutě a ukořistila. Takový přístup si kniha ani S. Fitzek nezaslouží. Je to totiž thriller, který je napěchovaný dějem, napětím, akcí a neustálými zvraty v ději! Spousta šokujících momentů, originální námět a neodhadnutelný konec. Hlavní hrdinka Emma se stane obětí sériového vraha, tzv. "holiče". Po jeho brutálním útoku, který přežije, se z Emmy stane paranoidní troska, která se bojí naprosto všeho a všech... to nejhorší ji ale teprve čeká... a to ve chvíli, kdy ji domů pošťák donese balíček... Začíná kolotoč šílených věcí, kdy Emma bojuje jak o svůj život, o svoje psychické zdraví a o důvěru manžela, kamarádky... Bojuje za pravdu! Konec je možná trochu rychlý, ale celkový dojem z knihy mi to nezkazí. Doporučuji všem milovníkům psychothrillerů!

01.06.2018 4 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

"Poslední výročí" a L. Moriarty mě nezklamaly. Tragikomický román vypráví spletité osudy jedné rodiny a jejího tajemství. Děj má opravdu hodně postav, ale bát se toho počtu nemusíte. Po pár stránkách se zorientujete a pak už se jen bavíte. Proč, více jak před sedmdesáti lety, rodiče opustili svoje miminko a slehla se po nich zem? Co se s miminkem stalo, jak žilo a co dělá teď? Nečekejte thriller, i když to jím v anotaci asi trochu zavání. Jde o smutný, dojemný, ale i veselý příběh několika generací. Moriarty opět výborně a s lehkostí popisuje a řeší mezilidské vztahy tak, jak už je u ní zvykem. Ať se jedná o vztahy partnerské, rodičovské, sourozenecké nebo přátelské. V této knize hraje hodně velkou roli také otázka mateřského citu - mateřské lásky. Ne všechny postavy mi byly sympatické... stejně jako v životě. Přišel mi lehce natahovaný konec, ale jinak se mi vyprávění o lásce, všech druhů, hodně líbilo!

29.05.2018 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

"Smrtka" je fajn čtení. V první řadě musím napsat, že si ji může přečíst každý, napříč generacemi, i když je primárně řazena do žánru YA. Je to příběh z lidské budoucnosti, kdy smrt už není v rukou přírody, ale lidí... tzv. smrtek. Hlavními hrdiny jsou Citra a Rowen... učňové na smrtky, jejichž životy se od základu změní. Někdy je totiž hodně obtížné určit, jaká je hranice mezi tím být smrtkou a být vrahem. Obsah knížky je znepokojivý a velmi mrazivý, když si uvědomíte, že vypráví stále jen o lidech! Příběh je plný moudra a poučení. "Příroda to brala tak, že narození znamená automatické odsouzení k smrti a tuto smrt s krutou důsledností způsobovala." Přesto po čase snižuji hodnocení, protože jsem četla spousty jiných knížek, které mě bavily mnohem víc. Smrtka špatná není, obsah je opravdu k zamyšlení (za tím si stojím), ale další díl už asi nepotřebuji.

20.05.2018 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

"V pasti lží" je fajn psychologický thriller. Není to extra top super příběh nebo originální jízda, ale přesto se čte dobře a rychle. Hlavní hrdince Cass se stane něco, když jede v noci domů, a to jí otočí život naruby. Jenže co se doopravdy přihodilo a co se začíná dít s Cass? Začíná bláznit? Rozpadá se jí život pod rukama? Musím přiznat, že kniha byla o něco slabší, než autorčina prvotina. Cass mi chvílemi lezla na nervy svým hysterickým vystupováním a konec se dal uhádnout... Ono tam totiž nebylo moc možností, jak by vše mohlo dopadnout. Na druhou stranu to prostě bylo dobré. Dala bych 3*, ale to mi přijde málo...

12.05.2018 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

"Noční lovec" je třetí díl série s detektivem Robertem Hunterem a autor Chris Carter přeskočil, sebou samým nastavenou, laťku. Román je skvěle napsaný a od začátku do konce čtivý, napínavý a plný akce. Tentokrát se musejí detektivové Hunter a Garcia vypořádat s vrahem, který velmi brutálně zabíjí ženy... ženy stejného typu, věku, profese... jen způsob jejich konce je vždy jiný, ale pokaždé krutý a velmi bolestivý. Proč vrah svým obětem zašívá ústa a vaginy, ale konečný způsob zabití je vždy strašný, ale jiný? Co zvráceného ho k tomu vede? Příběh má krátké a svižné kapitoly, které končí tak, že zkrátka musíte číst dál! Ačkoliv má kniha podobné rysy jako předchozí romány C. Cartera, jakoby psané dle stejné šablony, nic to neubírá na její kvalitě a vysokém hodnocení. Malé části děje, kde Robert opět vzpomíná na svě dětství, jsou psány velmi dojemně. Kromě toho všeho... postava detektivky Myersové je moc sympatická.

06.05.2018 5 z 5

Když Anna zmizela Když Anna zmizela Alex Lake

"Když Anna zmizela" je napínavý psychologický thriller! První polovina příběhu vypráví o klasickém případu únosu pětileté holčičky... panika, hrůza, strach, vyšetřování, výslechy, beznaděj..., ale pak se děj otočí o 360°. Annu únosce vrátí. V tu chvíli jsou Anniny rodiče šťastní, jenže po návratu Anny začíná další teror... Únosce ji totiž nevrátil jen tak... její vrácení je součást plánu... plánu na vykonání nutného zla! Autor čtenáři sice brzo prozradí, kdo je únoscem, ale čtivosti a napětí to knize neubere a není nouze o překvapivé momenty. Originální thriller s originálním námětem a výborně vykreslenou psychologií postav.

30.04.2018 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa mě ještě nikdy nezklamala a nestalo se tak ani teď. Naopak! "DNA" je detektivní thriller, který šlapal od začátku do konce. Detektiv Huldar a psycholožka Freya, mimochodem oba velmi sympatičtí, pátrají po brutálním vrahovi, který své oběti zabíjí velmi krutým způsobem... vždy pomocí nějakého domácího spotřebiče. První vražda má svědka... malou holčičku, dceru zavražděné. Proč si vybírá za své oběti osoby, které spolu nemají nic společného? Nebo je všechno úplně jinak? Napínavý děj s originálním námětem, zápletkami a nepředvídatelným koncem. Možná jedna věc, která je v jiných komentářích už zmiňována... až moc náhod, to je asi nereálné, ale u mě to kvalitu ani čtivost knihy zásadně nesnižuje. Už se těším na další díl série.

22.04.2018 4 z 5

Prozření Prozření Jessica Shattuck

"Prozření" je knížka, která nám vypráví o osudu tří německých žen... manželek - později vdov a hlavně matek. Marianna, Benita a Ania... ženy, které prožijí nepěkné věci během a i po 2. světové válce. Jejich těžké osudy je svedou dohromady. Každá je úplně jiná a každá zažívá velmi smutné životní etapy. Příkoří lásky a války se propojují dohromady a vedou k hrůzným a těžkým činnům. Co je a co není v té době špatné rozhodnutí, je láska k nacistovi taky zločinem, může se nenávist a zloba přeměnit na lásku nebo přátelství, nemělo se něco udělat jinak...? To vše řeší obyčejné ženy poznamenané prohranou válkou, které ke všemu nahlodává nejistota, zda jsou v této kruté době dobrými matkami... Příběh, který ukazuje pohled na válku z jiné strany, než obvykle. Příběh, který taky ukazuje, jak Hitlerovi někteří Němci věřili a jak je pak ranilo, zklamalo a šokovalo, co se dělo a jak vše dopadlo.
S hlavními hrdinkami vzpomínáme na minulost, prožíváme přítomnost a příběh končí jejich pokročilým stářím. Vidíme, jak válka ovlivní člověku celý život, i když už dávno skončila. Přesto všechno, co jsem napsala... půjdu naprosto proti všem a musím napsat... bohužel. Mně se kniha nelíbila. Děj mě vůbec nevtáhl, nevzbuzoval ve mně žádné emoce, ke konci mě vyloženě nudil a já se s dočtením opravdu trápila. Některé kapitoly byly čtivější a záživnější, ale pak se tempo čtivosti opět vrátilo na nulu. Ve srovnání s jinými knížkami z válečné nebo poválečné doby... musím ohodnotit jen 2*... kniha mi prostě nesedla.

08.04.2018 2 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

"Bez slitování" je pátý díl ze série případů detektiva Davida Rakera, který řeší záhadná zmizení lidí, která policie už odložila. Příběh má originální námět, protože zmizelou osobou není tentokrát dítě, ale 60tiletý bývalý policista, který zmizel beze stopy, když šel na dvorek pro dříví... už se domů nevrátil. Co se stalo a co vše je za zmizením policisty skrytého... po tom David pátrá. Kniha by ode mě dostala 5*, kdyby měla o 100 stran méně. Začátek je asi zdlouhavější. Nicméně i tak je děj plný napětí, detektivních záhad, zvratů a posledních 100 stran je dokonalých... včetně poslední věty!

27.03.2018 4 z 5

"Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?" je asi nejpoutavěji napsaná literatura faktu, co se mi dostala v poslední době do rukou. Ačkoliv to není beletrie, chvílemi máte husí kůži a mrazení v zádech, protože událost z "místa kam se nechodí" je opravdu děsivá a hlavně nepochopitelná. Kniha má děj, což je velmi pozitivní fakt. Nepřeskakuje se z jednoho tématu na druhé, vše má logickou posloupnost. Představuje čtenáři několik teorií, co se osudné noci devíti účastníkům horské expedice mohlo stát. Kniha je plná necenzurovaných dobových fotografií přímo z výpravy a z následného vyšetřování záhadné tragédie. Nejspíš po přečtení této knížky na příčinu(y) smrti mladých studentů nepříjdete, ale máte ucelený pohled na věc a o čem přemýšlet.

20.03.2018 4 z 5

Dokonalá Dokonalá Gilly Macmillan

"Dokonalá" pro mě tak dokonalá nebyla. Hlavní postavou je 17tiletá Zoe, která spáchala zločin. Trest si odpykala a chtěla s maminkou a její novou rodinou začít nový život, myslela si, že má právo na "druhou šanci". Jenže ji její minulost dohání a začne zasahovat do současnosti, ve chvíli, když se vše o její vině a trestu, dozví její nevlastní otec a její matku najdou zavražděnou. Námět slibný a celkem originální, ale... V první polovině knihy se vlastně nic neděje. Je celá o vzpomínání. Rozumím, že měla čtenáři ukázat a vysvětlit minulost a co se vlastně přihodilo a zásadně ovlivnilo život Zoe... Jenže pokud víte, že se stala vražda a dalších 100 stran o tom nepadne ani slovo... V příběhu je, podle mě, přehnaně flashbacků, které mi ale v hodně případech připadají jako nedůležité vycpávky, které děj zbytečně natahují. Je to docela složitější a chvílemi až filozofické čtení... spousty metafor i metonymie. V druhé půlce se z psychologického dramatu stává detektivní příběh, který se čte snadněji, je napínavý, ale rozhodně ne "napínavý k prasknutí", jak tvrdí S. Lapena. Konec je předvídatelný... "vraha" i motiv lze snadno odhadnout.

18.03.2018 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

U tohoto příběhu na hodnocení slova ani hvězdičky nestačí. "Slavík" se zařadil mezi nejlepší knížky, co jsem kdy četla! Je to vyprávění, které vás provede Francií za 2. světové války, ukáže zlo, které se pomalu a zákeřně plížilo, a ačkoliv se to ze začátku nezdálo... tvrdě udeřilo a nikdo mu nemohl uprchnout. Vypráví příběh dvou odlišných a přitom tak stejných a statečných sester Vianne a Elizabeth... Každá má po smrti maminky jiný osud, ale v obou případech krutý a nemilosrdný. Děj ukazuje statečnost, zoufalství, odhodlanost žít, odhodlanost umírat, pomáhat, milovat, podstupovat rizika, ale i vraždit a nenávidět. Nevěřícně čtete, tečou vám slzy, prožíváte srdcervoucí smutek, hrůzy války a až absurdní situace, které jsou naprosto nepochopitelné a na konci vidíte, jak z rodiny zbydou jen zničené trosky...

12.03.2018 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Tak tuto knížku jsem otevřela jen párkrát a bylo přečteno. Nedala se odložit a když na mě při čtení někdo mluvil, nevnímala jsem. Příběh má dvě hlavní postavy a to Amber a Daphne Parrishovou. Amber závidí paní Parrishové její život v bohatství, v luxusu, s dokonalým manželem, dětmi, služebnictvem a spoustou majetku a peněz. Rozhodne se, že Daphne Parrishové její přepychový život ukradne pomocí lží, intrik a podvodů. Nic ale není, jak se zdá a vše je úplně jinak. Nikoho nemůžeme soudit aniž bychom ho znali. Ano, po první části i mně bylo jasné, jak se děj bude vyvíjet, ale přesto to pro mě bylo výborné psychologické drama, u kterého jsem nechtěla, aby byl už konec.

07.03.2018 5 z 5