Jutta

Svět není ani černý, ani bílý. Dokonce ani uprostřed zuřící světové války. Hrdinstvím nemusí být jen nezištná záchrana opuštěné dívky, ale třeba i varování sousedky, která dokáže přemoci svůj strach jediným slovem: „Utíkej!“ To, i když je to jen jediné slovo, vrhá Juttu, mladinkou židovskou dívenku, do ulic válkou sužovaného Berlína. Zároveň se tou dobou stává Berlín nechtěným domovem pracovně nasazeného Zdeňka, který, vytržen z poklidného života v nevelkém moravském městě, právě zde poprvé v životě prožívá zamilování a lásku, zklamání, zradu, nenávist, slast milování i nečekanou pomoc. Osudy Zdeňka a Jutty se protínají za dramatických okolností, jimiž jsou donuceni se semknout a společně najít cestu nejen k sobě navzájem, ale především k přežití nástrah a hrůz, které jim osud a jejich bližní připraví. Podaří se jim uhájit alespoň holé životy? Po desítky let se čtenářům dostávala do rukou literatura s válečnou tématikou, v níž bylo téměř vždy striktně jasné, kdo jsou nepřátelé a kdo kladní hrdinové. Kniha Jutta je jiná. V příběhu nenachází čtenář prvoplánově ty zlé a ty dobré, ale autor nás provází válečným městem v německé říši, kde žijí lidé, jejichž charaktery jsou formovány dobou, v níž se ocitli. Válka je pozadím, na kterém se dech beroucí příběh Zdeňka a Jutty odehrává, ale skutečně důležití jsou ti, se kterými se na své cestě potkávají....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/374777/jutta-8eS-374777.jpg 4.412
Žánr:
Romány, Thrillery, Historie
Vydáno:, Extraphon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
Danago
30. července

Mě se knížka líbila, velice čtivá a lidská. Je úplně jiná něž jsem očekávala.

veronika0382
09. července

Jutta je pravdivý příběh, který se skutečně stal. Ukáže nám válku zase z trošku jiného úhlu. Jak žili obyčejní lidé, jaká měli omezení, jak prožívali neustálé nálety... Je to kniha o mezilidských vztazích, pomoci, lásce, dobrotě, lidskosti, hrdinství, odvaze. Ale také pomstě, bolesti a zlu. Více v mojí recenzi zde v záložkách.

Jane417
02. července

"Jutta" je kniha, která vypráví osud jedné židovské dívky Jutty, které 2. světová válka obrátí život vzhůru nohama. Ocitne se sama uprostřed zuřící války, která rozhodně židovské děti nešetří. Knížka je napsána na základech skutečných událostí, podle příběhu, který samotnému autorovi vyprávěla babička. Je těžké uvěřit, co se tenkrát dělo... ale to, že příběh není smyšlený, ho dělá ještě děsivější. Hlavním hrdinou je Čech Zdeněk, který je nasazený do Berlína, do německé továrny na nucenou práci. Z domova odchází se strachem z války, z neznámého prostředí, ze smrti... Potká se spoustou dobrých lidí, ale bohužel i těch zlých. Opravdu ho v Německu čekají nelehké chvíle a chvíle, kdy mu jde o život. Čeká ho ale také láska a to v mnoha podobách! Jak sám Vladimír Černil poznamenává, je to "příběh lidskosti v nelidských dobách". Kdyby Zdeněk nebyl, podle mě, trošku úchyl a sexuální scény by nebyly popisovány tak podrobně (což by mi nevadilo, kdyby Zdeněk nepůsobil jako deviant), hodnocení by bylo vyšší.

romi94
26. června

Prostě jsem ten příběh nevěřila... Hanu prostě nic nepřekoná.

RadkaD.
25. června

Nádherná kniha. Vtáhne do děje od začátku, lidskost, přátelství, láska, ale žádná prvoplanova červená knihovna.... prý je podle skutečně události, za mě určitě jedna z TOP knih. Čte se lehce, ale hodne se vás dotýká, za sebe - vzila jsem se de facto do vsech hlavních lidi v příběhu, jak rodičů, tak Zdeňka hlavního hrdiny, tak žen, se kterými se potkal... prekrasna kniha. Doporučuji.

Šárka5875
16. května

Velice čtivý příběh z období holokaustu, který dáte jedním dechem. Více v recenzi zde na stránkách.

Hanička503
25. března

Skvělá četba bez nároku na oddych. Mohu jen doporučit!