Jane2016 Jane2016 komentáře u knih

Pod rouškou šikany Pod rouškou šikany Blažena Hlasová

Pod rouškou šikany, kniha, která mě v posledních týdnech velmi zaujala a často se objevovala na mém Instagramu nebo Facebooku. Vypráví příběhy zdravotníků, kteří si na pracovištích prošli šikanou a jelikož mě příběhy ze zdravotnictví zajímají a vyhledávám je, rozhodla jsem se, že si knihu přečtu.

Z příběhů mi bylo smutno. Sestřičky a zdravotníky celkově vnímám jako takové anděly, kteří jsou nám nablízku, když je nám nejhůř. Jako někoho, kdo Vás podporuje během nejtěžších chvil Vašeho života.

A nebudu lhát, z příběhů, které jsou v knize popsány jsem zaskočená. Tolik surovosti a dětinského chování, které zdravotní sestry v knize popisují vůči jejich osobě. Tolik ponižování a vlastně kvůli čemu? Kvůli věku, úrovni vzdělání, národnosti. Kvůli tomu, že jste na pracovišti nová. Kvůli tomu, že jste introvertní a mnohdy se nedokážete ozvat. Hrůza.

Jsem ráda, že podobné knihy vycházejí a že se o tomto tématu bude více mluvit Knihu doporučuji všemi deseti.

Jako Fénix z popela Jako Fénix z popela Pavlína Lerchová

Fuh, ani si nepamatuji, kdy naposledy jsem četla, takhle náročnou a smutnou knihu. Kniha „Jako fénix z popela“ mě zaujala svou smutnou větou na obálce: „Příběh matky, která přežila svou dceru“. Ačkoliv jsem moc netušila, co od knihy čekat, pustila jsem se do čtení.

A řeknu Vám, že autorka Pavlína Lerchová si zaslouží můj obdiv. Příběh, který je popsaný v knize je opravdu dechberoucí, ale napříč všem ranám osudu v závěru knihy čtete příběh ženy, která předává ostatním sílu a je nabitá optimismem.

Já jsem během čtení zažívala snad všechny různé emoce. Neubránila jsem se slzám, vyjadřovala jsem obdiv a konec knihy mne naplnil nepřeberným pocitem síly a odvahy.

Knihu doporučuji opravdu všem. Já hodnotím plným počtem hvězd.

Sestry pod vycházejícím sluncem Sestry pod vycházejícím sluncem Heather Morris

Heather Morris, autorka, se kterou se nesetkávám poprvé. A věřím, že ani mnozí z Vás ne. V minulosti totiž Morris napsala knihy jako „Tatér z Osvětimi“ či „Cilčina cesta“. Velmi známé válečné, historické romány, které dojaly nejednoho čtenáře. A proto, když jsem se dozvěděla, že autorka přichází s dalším příběhem, tentokrát z prostředí japonského zajateckého tábora, musela jsem si jej přečíst.

Sestry pod vycházejícím sluncem jsou dojemným a velmi emotivním příběhem. Během čtení jsem se musela několikrát pozastavovat a přemýšlet nad tím, co to vlastně čtu. To, že příběh vznikl na základě skutečných událostí je opravdu dechberoucí.

A i když se musím přiznat, že se mi líbil Tatér z Osvětimi o trochu více, tak i tento příběh Vám musím vřele doporučit! Pokud máte rádi válečná a historická témata, toto bude něco pro Vás.

19.03.2024 3 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Kateřina Karolová, velmi oblíbená a známá česká autorka od které si vždy něco ráda přečtu. Její knihy s temnou a děsivou atmosférou jsou pro mě sázka na jistotu! Tentokrát ale autorka přišla s něčím úplně novým a já si tento „dokonalý horor“ musela přečíst!

Knížka je tenounká a velmi čtivá, takže pro Vás asi nebude překvapením, že jsem ji přečetla na jeden zátah. Prostředí městečka mě do sebe okamžitě vtáhlo a byla jsem zvědavá, co za tou všudepřítomnou dokonalostí vlastně je. Zápletka je boží, můžete se těšit na jeden skvělý game Changer. Jedna malá lež a co z ní může vzejít!

Sice jsem se nedočkala mnou očekávaného konce, ale věřím, že se máme v blízké budoucnosti na co těšit. Kateřina Karolová nás určitě ještě potrápí!

Knihu moc doporučuju, a to nejen Dokonalé městečko, ale i autorčiny předchozí knihy jako jsou například Odbočka v lesích nebo Jiné místo!

19.03.2024 4 z 5

Zámek z pavučiny kouzel Zámek z pavučiny kouzel Sophie Anderson

Od té doby, co jsem přečetla Chaloupku na muřích nožkách, miluju tvorbu Sophie Anderson. Příběhy jsou tak krásné, že i když nepatříte mezi cílovou skupinu, její příběhy si oblíbíte.

Zámek z pavučiny kouzel na mne hned po prvních stránkách dýchl stejně krásnou a pohádkovou atmosférou jako kdysi chaloupka na muřích nožkách. Anderson dokáže psát tak poutavě, že během čtení ztratíte pojem o čase. Příběh je plný magie, dobrodružství a tajemství. A stejně jako předchozí knihy je plný odvahy hlavní hrdinky.

Pokud hledáte krásnou a zajímavou knihu pro děti, tak Vám nejen tuto knihu, ale i předchozí příběhy autorky doporučuji všemi deseti! Jak jsem psala výše, já jsem nadšená, a to mi je už přes dvacet!

Podoby architektury Podoby architektury Tom Velčovský

Když jsem uviděla obálku této knihy, zamilovala jsem se na první pohled. Ta propracovanost a originalita, té nešlo odolat. A jelikož mě téma architektury zajímá, ale bohužel se v něm nijak více neorientuju, řekla jsem si, že jdu do toho!

A kniha je nádherná, je napěchovaná ilustracemi známých budov. Uvnitř najdete architekturu starověkého Egypta, klasickou architekturu – římský Pantheon nebo například popis Baziliky svatého Petra. A samozřejmě mnoho dalších, velmi známých budov, které všichni dobře známe, ale už méně z nás dokáže určit stavební sloh, či stáří budovy.

Myslím, že pokud se knihu rozhodnete přečíst, ať už sami nebo s dětmi, budete nadšeni. A nejen že se naučíte něco nového, ale ještě se pokocháte krásnými ilustracemi!

Já jsem z knihy nadšená, rozhodně se k ní budu často vracet.

16.03.2024 4 z 5

Už zase vyšlo slunce Už zase vyšlo slunce J. H. Krchovský (p)

Před nějakým časem nakladatelství Host začalo publikovat díly nového podcastu Host mezi řádky. A jeden díl se zabýval právě J. H. Krchovským. Já jsem o autorovi do té doby nikdy neslyšela, ale ze slov v podcastu mě velmi zaujal čili řekla jsem si, proč jej nezkusit.

A po dočtení musím říct, že mě jeho tvorba baví. Z básní čiší spoustu smutku, ale mě to jistým způsobem fascinovalo a bavilo číst. Pokud jste o Krchovském do této doby také neslyšeli, tak Vám jeho tvorbu velmi doporučit a určitě jej zkuste.

16.03.2024 4 z 5

Zimní hrob Zimní hrob Peter May

Moje první setkání s autorem Peterem Mayem. Nevím, jak je to možné, že jsem od něj do teď nic nečetla! Každopádně Zimní hrob mě tak zaujal svou obálkou, že jsem si řekla, že tohoto autora musím zkusit!

A ještě, že jsem tak udělala. May píše skvěle, poutavě a nenechá Vás ani chvilku v klidu. Já měla v plánu knihu přečíst přes víkend, ale nakonec jsem ji přelouskala za jeden den! Toto Vám asi musí dokreslit, jak May píše a jak si dokáže se čtenářem hrát. Jediné, co musím vytknout je to, že jsem čekala trochu víc vymožeností a novinek, když už se píše o roku 2051. Ale to je opravdu jediná výtka, jinak byla kniha skvělá.

Pokud jste stejně jako já od Maye nic nečetli, tak Vám jej moc doporučuji a určitě jej zkuste! Já sama s brzy pustím do jeho dalších knih, zaujaly mě například: Skála a Výjimeční lidé.

11.03.2024 4 z 5

Krvavé tajemství Krvavé tajemství Rachel Amphlett

Třetí díl ze série s vyšetřovatelkou Kay Hunterovou! Určitě jste museli zaznamenat autorčiny předchozí knihy „Vyděšená k smrti“ a „Vůle žít“. Já četla obě a obě byly luxusní, proto, když jsem se dozvěděla, že na světlo světa přišel i třetí díl, těšila jsem se na něj jako malá holka!

A i tento díl byl skvělý. Děj se odehrává v elitářské rodině, ve které se zvrhne spoustu věcí. Společně s Kay Hunterovou se postupně dozvídáme, co předcházelo vraždě šestnáctileté Sophie a odhalujeme stará tajemství. Rachel Amphlett poodhaluje vše postupně a čtenáře velmi napíná. Proto si troufnu tvrdit, že se nebudete nudit ani chviličku. Ba naopak, Amphlett Vás nenechá vydechnout.

Pokud přemýšlíte nad přečtením této série, tak Vám jí doporučuji všemi deseti. Pokud se nepletu, tak bychom se měli dočkat dalších 8 dílů! To bude ještě jízda.

11.03.2024 4 z 5

Buď užitečný: 7 zásad pro život Buď užitečný: 7 zásad pro život Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger, kulturista, herec, a také spisovatel! Nebudu Vám lhát, před přečtením knihy jsem o Arnoldu Schwarzeneggerovi znala pouze pár základních informací, tudíž jsem moc netušila, co od knihy očekávat. Každopádně „Buď užitečný, 7 zásad pro život“ mi vyskakovalo na sociálních sítích tak často a v takových frekvencích, že jsem si řekla, že něco na té knize musí být.

A je tomu tak! Kniha je opravdu velmi nakopávací. Pokud momentálně v životě stojíte před velkou výzvou nebo se snažíte něčeho dosáhnout, myslím, že Arnoldova slova Vás zvednou ze židle a donutí Vás vzít osud do vlastních rukou! Já sama momentálně pár výzvám čelím a kniha mi opravdu dodala spoustu sebevědomí a odhodlání. A co si z knihy vlastně odnáším? Že člověk musí mít cíl, dřít dvakrát víc než ostatní, nebát se nových výzev, a hlavně nevzdávat se.

Za mě skvělé čtení, které doporučuji úplně každému, nemusíte být sportovec, ani začínající herec, kniha je pro všechny, kteří se věnují osobnímu rozvoji.

10.03.2024 4 z 5

Srdcová desítka Srdcová desítka * antologie

Srdcová desítka, povídkový soubor od velmi známých a talentovaných autorek! Povídky mám strašně ráda, protože si užívám, jak v jedné knize najdu různé příběhy, postavy a osudy. Pokaždé něco jiného, ale pokaždé něco skvělého. Proto, když mi dorazila tato kniha, měla jsem obrovskou radost a těšila jsem se s čím nás autorky překvapí!

A po dočtení musím říct, že všechny příběhy byly skvělé, ani u jednoho jsem se nenudila, ale asi Vás nepřekvapí, že mám svoje oblíbence. A těmi jsou tyto dvě povídky: Pod čarou od Barbory Šťastné a Selhání dokonalého muže od Scarlett Wilkové. A zrovna u povídky Pod čarou si dovedu představit, že by vyšla na celou knihu!

Za sebe musím poslat pochvalu do nakladatelství Motto, protože tento povídkový soubor se opravdu povedl. A ještě větší díky všem autorkám!

08.03.2024 5 z 5

Vyhoření Vyhoření Petr Šesták

Vyhoření, románový pamflet Petra Šestáka, který mě na první pohled zaujal svou nevšední obálkou. Do čtení jsem se pustila po přečtení ani ne půlky anotace a má očekávání byla vysoká.

A kniha mě nadchla. Myslím, že podobných knih jsem četla velmi málo. Je v ní tolik pochmurných myšlenek, agresivity a upřímnosti. Opravdu mě to velmi bavilo. Pokud hledáte nevšední čtení, která se Vám po pár stránkách neokouká, tak určitě zkuste tuto knihu, věřím, že budete nadšeni.

Na Petra Šestáka se budu muset v budoucnu ještě zaměřit! Z knih, které napsal mě zaujaly: Cesta je pes a Kontinuita parku.

04.03.2024 4 z 5

Tichá pošta Tichá pošta Tereza Herzogová

Autorku Terezu Herzogovou znám díky její předchozí knize s názvem "Schovávaná". Na tuto knihu mile vzpomínám a podvědomě autorku vnímám jako skvělou spisovatelku, proto když jsem dostala šanci přečíst si další její knihu, neváhala jsem ani chviličku.

A dobře, že jsem tak udělala. Musím se totiž přiznat, že jsem Tichou poštu přečetla během jednoho dne a velmi jsem si celý příběh užívala. A to především díky zajímavému a nevšednímu tématu. Věkový rozdíl partnerů je něco s čím se běžně během čtení nesetkávám proto to pro mě bylo nové téma.

Herzogová píše příjemně a poutavě čili jako čtenář nemáte absolutně problém s tím, že byste se nemohli začíst, ba naopak, spíše je problém knihu odložit. Knížka je skvělou ukázkou kvalitního románu pro ženy a já ji musím doporučit každému z Vás! :)

29.02.2024

Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Ondřej Krotil

True crime, žánr, který se poslední dobou rozmohl a je velmi vyhledávaný. Já samozřejmě patřím mezi čtenáře, kteří této literatuře holdují a proto, když jsem viděla obálkou této knihy, musela jsem si ji přečíst.

Ale k mému zklamání mě kniha vůbec nenadchla. Celkově se mi zdála velmi neučesaná, autor skáče z tématu na téma a nenechá čtenáři potřebný čas na zorientování se v ději. Asi jsem od knihy čekala trochu něco jiného než jen klouzání po povrchu a všeobecně známá fakta. Opravdu z celé knihy si odnáším jen velmi málo novinek.

A co se týče obrázkové přílohy, musím souhlasit se čtenáři na databázi knih. Fotografie vypadají jako by je fotil amatér a je jich poskromnu. Snad by bylo lepší, kdyby žádná obrázková příloha nebyla.

Pokud uvažujete nad přečtením, tak Vás tentokrát musím zklamat. Určitě existují lepší true crime knihy, které si můžete přečíst. „Zabiju tě pro pár stovek“ je pro mě jedno velké NE.

29.02.2024 1 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Téda! Jsem zvyklá, že Rowlingová píše v této sérii s detektivem Strikem bichličky, ale rozsah Černočerného srdce překvapil i mě! Každopádně knížka je velmi čtivá, takže počet stran ve výsledku není vůbec na škodu.

Tentokrát jsme se společně s Cormoranem a Robin ocitli ve virtuálním světě plném přezdívek a přetvářky. Příběh je protkaný internetovými konverzacemi a seriálem s názvem Černočerné srdce. Samozřejmě je zde spousta postav, ale to Vás asi u Rowlingové ani nemůže překvapit. Ze začátku se v tomto množství postav budete pravděpodobně ztrácet, ale s tím, jak bude příběh plynout se v tomto zmatku bezpečně zorientujete.

Za mě byl příběh skvělý, i když mě přímo nenadchlo internetové prostředí, Rowlingová se toho ujala s grácií.

Co mě ale zklamalo byla dějová linka Robin a Cormorana. Už několik dílů čekám, že jejich vztah vygraduje a Rowlingová stále kličkuje, a ne je dát dokupy! Už mi z toho vstávají vlasy na hlavě! Snad se již v dalším díle konečně dočkáme, protože to čekání a oťukávání je nekonečné

27.02.2024 5 z 5

Skutečné zločiny na Ostravsku 2 Skutečné zločiny na Ostravsku 2 Ivana Žáková

Koncept true crime je v poslední době mezi čtenáři velmi oblíben a já se tomu vůbec nedivím. Samotnou mě toto téma přitahuje, proto není překvapením, že jsem četla i předchozí díl této knihy.

A druhý díl je stejně skvostný jako díl první. Kniha je napsaná čtivě a troufnu si tvrdit, že při čtení u jednoho příběhu nezůstanete. Měnění stylů písma a jeho velikosti velmi svádí ke čtení.

V knize jsou opět případy, ze kterých se Vám nebude lehko usínat. Občas mi zůstával rozum stát, čeho všeho jsou lidé schopni. Tolik krutosti a lhostejnosti. Nejvíc na mne asi dolehl jeden z posledních příběhů s malým chlapcem. U toho jsem měla slzy v očích a myslím, že mi v hlavně zůstane ještě dlouhou dobu po dočtení.

Každopádně pokud máte rádi true crime, tak Vám tento koncept Skutečných zločinů velmi doporučuji! Jsou sepsány opravdu kvalitně a čtivě.

26.02.2024 5 z 5

Vulva není vagína Vulva není vagína Kamila Žižková

Je to pár týdnů zpátky, co jsem narazila na podcast Pindy z gyndy a totálně se do něj zamilovala. Gynekoložka Kamila Žižková společně s porodní asistentkou Klárou Sedmerovou otevírají témata, o kterých se v běžném životě bojíme mluvit. Holky to ale podávají s takovou grácií a humorem, že se budete smát i dlouho po doposlechnutí podcastu.

A jelikož jsem zjistila, že Kamila Žižková napsala i knihu, musela jsem ji mít! V knížce jsou, stejně jako v podcastu, řešeny důležité pojmy a témata. Každopádně jsou podána velmi nevšedně a zajímavě.

Já knihu stihla přečíst během jízdy autobusem domů a nejednou jsem se zasmála nahlas (omlouvám se spolucestujícím). Můžou za to historky, které Kamile zasílající její sledující na instagramu. Různé faily a přešlapy.

Pokud se tedy chcete trochu vzdělat v této oblasti, ale nechcete usínat nad poučkami, tak rozhodně zkuste tuto knihu! Já jsem nadšená a dávám palec hore!

26.02.2024 5 z 5

Pojízdná čajovna splněných snů Pojízdná čajovna splněných snů Rebecca Raisin

Pojízdná čajovna splněných snů, kniha, na kterou jsem se těšila jako malá holka! Poslední dobou jsem totiž četla samé detektivky a true crime, takže nějaký poklidný román pro ženy už bylo opravdu zapotřebí!

Po dočtení Vás ale musím upozornit, že v knize rozhodně nenajdete originální příběh. Kniha o holce, co si jede s batohem na zádech vyléčit zlomené srdce už tu byla mockrát. Ale na co se naopak těšit můžete? Na spoustu dobrého humoru, lásku a taky dobrodružství. Autorka píše čtivě, takže se nemusíte obávat toho, že byste se během čtení nudili. Já knihu přečetla na dva zátahy a čtení jsem si užila, a hlavně jsem si u něj odpočinula, což jsem přesně chtěla.

Pokud se tedy neřadíte mezi náročnější čtenáře a hledáte knihu, která je příjemně odpočinková, tak Vám Pojízdnou čajovnu mohu doporučit všema deseti.

20.02.2024 3 z 5

Připoutaná Připoutaná Adele Parks

Adele Parks, autorka, od které jsem nedávno přečetla knihu s názvem „Jen moje štěstí“ a ještě dnes na daný příběh vzpomínám v dobrém. Proto, když jsem zjistila, že Parks přišla s další knihou, musela jsem si ji přečíst!

A ačkoliv jsem čekala trošku něco jiného, musím uznat, že jsem příjemně překvapená. V knize najdete nevšední témata, rodinné vztahy a prolínání minulosti a současnosti. Z mého pohledu se jedná spíše o thriller, který má pomalejší gradaci. Připravte se na psychologické rozbory všech postav, pokud máte rádi spíše psychologické thrillery než ty akční, tak tohle bude něco pro Vás.

Sečteno podtrženo, já jsem opět příjemně překvapená, Parksová umí napsat příjemný thriller, který čtenáře nutí otáčet stránku za stránkou. Pokud na autorku v knihkupectví narazíte, tak určitě doporučuji.

17.02.2024 4 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

„Těla“, kniha, která mě zaujala svou anotací a nevšední obálkou. Bohužel, čekala jsem trochu něco jiného a čtení mi vůbec neutíkalo. Ačkoliv má příběh pouhých 200 stran, tak jsem jej četla poměrně dlouho protože jsem se stále nemohla začíst. Někdy se stane, že čtení nesedne a toto je ten případ.

15.02.2024 2 z 5