JAnD JAnD komentáře u knih

Jedna z knih po tátovi, kterou čtou už i moje děti.
Robinson patří mezi povinnou četbu dobrodružné literatury, Plevovo převyprávění je čtivé a krásné.

25.05.2020 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Ke knize jsem se dostal náhodou. Čteno na několikrát, některé kapitoly mne oslovily, jiné méně. V mém dětství jsme střídali katolické a protestantské prostředí, takže mne některé části asi nešokují tolik, jako jiné katolíky ;-).
Paní Kopecká je zajímavý člověk, i když s některými postoji se nemůžu ztotožnit, ale minimálně se zde můžu zamyslet.

17.04.2023 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Přečetl jsem všech 16+2 dílů a tento považuji za jeden z nejpovedenějších. Čtivé, uvěřitelné, snadno se dá ztotožnit s hrdinou a úžasný typ humoru.
A navíc je toto jeden z menšiny dílů, který je rovnou i zakončen a není pokračování příště...

12.06.2022 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Po mnoha letech jsem opět přečetl. Grandiózní, gargantuické a glorifikální. Arogantní ale jinak milý Papouš, ustaraná Dulcinela, ubrečená Tabita - tohle jméno mi zůstane nadosmrti spojené s dračicí.
Inteligentní, inovativní a impozantní Bornovy ilustrace posunují příběh ještě o stupínek výše.
Prostě tahle kolosální, kverulantní a kvazipohádková kniha má jedinou vadu - je krátká.

09.04.2019 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Pecka. Neočekávané zápletky, zbrklé chyby vedoucí k obdržení pár pohlavků, partnerské rošády, děti, únosy a nakonec i nečekaně dvojitý závěr. Všechno do sebe zapadá a všechno nějak souvisí. Po delší době jeden z dílů na plných pět hvězd. Při příležitosti vyjítí 7. dílu jsem si přečetl všech 6 v kuse - a se znalostí závěru člověk vidí v předchozích dílech nečekané souvislosti a náznaky. Díky, pane Mayi.

22.01.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Po letech opět přečteno. Děj je napínavý, odsýpá, dvě dějové linie se časem protnou. A ač jsem již jednou četl a znal řešení, stejně jsem nemohl jít spát, dokud nedočtu odhalení. Což mám rád.

04.10.2019 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Po předchozích dílech jsem si říkal, že tohle není až tak moc Enzo, spíše něco na způsob Skály nebo Entry. Nakonec tam byl i Enzo, důchodce, dědeček, otec, manžel a dobrodruh.
Příběhem (či dvěma) z nedávné minulosti se retrospektivně prolínají tři příběhy z války, které mají společný jmenovatel - Monu Lisu - a postupně se osudy všech tří postav prolínají a objasňují současnost. Pěkně vymyšlené, ale možná nebylo úplně třeba k těm třem historickým dávat ten ze současnosti - vystačilo by si to samo.

22.01.2023 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nesmrtelná klasika, obzvlášť díky výborným audio nahrávkám od Högera.
Oba Čapkové mají knihy protkány nádhernými slovíčky, i když některé jsou pro děti hůře pochopitelné...

23.11.2015 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Čteno na střídačku v papírové verzi a jako ekniha. První polovina temný příběh - historické události člověk cca čeká, Lena zůstává tajemstvím, které se odhaluje jen pozvolna. Po polovině knihy začíná děj dostávat spád, konečně zjistíme Lenin příběh a začínají se objevovat různé souvislosti. Historický děj se začne trochu odchylovat od předloh. Dojezd už zase o něco klidnější, závěr víceméně očekávatelný.
Rozhodně dobré, člověk se poučí o historii - určitě doporučím i současné mládeži, ale přece jenom až u hranice dospělosti.

26.09.2022 4 z 5

Temné, strašidelné, zamotané. Až s nádechem horroru. Ze začátku se nic neděje, pak se sice děje, ale nic moc a čtenář čeká, kdy přijde nějaké vysvětlení. A to se objeví spolu se zápletkou a najednou se z toho stává strhující příběh.
Nejprve jsem narazil na ukázku z audioknihy (oživování Martina). Pak zajímavá ukázka (útěk oknem ze sirotčince) v přijímačkách na osmileté gymnázium, takže si to dcera půjčila, ale vzdala. Já dočetl, ale ač zůstal otevřený konec, nejsem si jistý, zda budu číst další díl.

25.02.2022 4 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Znám jako rozhlasovou hru, teď i přečteno.

Dobrodružství z dob rytířů se čte opravdu dobře.

Lindgrenová se rozhodně tématu smrti nevyhýbá, snad až na Děti z Bullerbynu, ovšem zde úplně nevím, co si myslet o závěrečném řešení - Nangiala, Nangilima, co bude potom? A kolik levelů celkem?

08.02.2022 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Opět se to četlo dobře, opět jsem měl trochu zmatek v postavách. Vztah mezi Cormoranem a Robin se stává zase o něco lepší, běží několik případů zároveň, do toho rodinné události i závan skutečných událostí - referendum o nezávislosti Skotska.

08.09.2022 4 z 5

Fiorella a Bratrstvo křišťálu Fiorella a Bratrstvo křišťálu Vlastimil Vondruška

Pro mne první kniha tohoto autora - a nutno dodat, že přečtena ze jeden večer. Děj čtivý a napínavý, postavy dostatečně prokreslené, prostředí romantické i tajemné.
Navíc vzadu vysvětlivky, inu, četlo se to skvěle.

16.02.2022 5 z 5

Kniha přímo navazuje na předchozí díl a řeší otázky, které v něm vyvstaly.
Děj je natolik strhující, že jsem jí po chvilkách přečetl za jediný den.

11.10.2019 5 z 5

Pouští Pouští Karel May

Mayovská klasika z Orientu. Seznámení s Halefem, začátek delšího dobrodružství.
Kniha se skládá z několika samostatných epizod - vražda na poušti, osvobození unesené dívky, únosem od pirátů a seznámení s Haddády a nakonec odjezd k uctívačům ďábla. Kniha končí uprostřed napínavé části, takže je nutné ihned sáhnout po dalším dílu.
Samozřejmě, že je vidět, že May Orient osobně nenavštívil a vychází z vyprávění jiných, ale dobrodružství i morální poselství není poplatné době.

24.02.2023 5 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Poté co knihu během pár dní přečetla devítiletá dcera i manželka jsem se do ní pustil také.
Souběžně s tím jsem si poslechl první část audioverze, která je chronologická, takže začátek mi připadal poněkud chaoticky retrospektivní.
Od druhé čtvrtiny do konce přečteno jedním dechem.

Podobenství nejen o ochraně životního prostředí, xenofobii, diktaturách, hamižnosti a lásce podané modrením jazykem. Kniha na mne udělala hluboký dojem, byť se najdou některé ně zcela logické pasáže či hodně velké náhody (což ale k dobrodružné literatuře patří) .

Opravdu, jde o hodně dobrou knihu.

25.05.2020 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Poněkud pomalejší rozjezd, skoro třetinu knihy se nic až tak zásadního neděje, ale pak je to fofr. A pak najednou konec knihy, zřejmě spíš z důvodu délky, protože téměř nic není vyřešeno.

11.10.2019 5 z 5

Nevadí mi, že jde o scénář. Ale vadí mi děj - překombinovaný, nesourodý, známé postavy se chovají jinak, chybí vedlejší postavy. Zajímavé jsou alternativní současnosti, ale chybí v tom to pravé kouzlo Harryho Pottera.

05.05.2017 3 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Tento díl byl připsán až dodatečně, po obléhání Macindawu, takže na rozdíl od jiných na něj nejsou v následujících dvou dílech žádné odkazy.
U této knihy mi až tak nevadí, že se neodehrává v Araluenu, Cukův závod a vysvobozování zajatců jsou pasáže, které to vynahrazují. K tomu Erak a pár dalších Skandijců a Selej el Tín je další dobrou postavou do sbírky.

12.05.2023 5 z 5

A A Pavel Čech

Bomba.
Sice beze slov, ale i tak silný příběh, který baví i děti a zároveň poučí o nesvobodě, totalitě i propagandě.
Děti si vymyslely i alternativní děj na základě detailů obrázků.

25.03.2021 5 z 5