Janča089 Janča089 komentáře u knih

Na pokraji sil Na pokraji sil Samantha M. Bailey

Kniha mě mile překvapila. Nejde nějak extrémně do hloubky (psychol. vykreslení postav, drobné detaily v příběhu), ale děj svižně ubíhá. Ve vyprávění se střídají dvě hlavní hrdinky a zároveň s nimi současnost a minulost. Není zde ani žádný větší počet postav, ve kterých by se někdo mohl ztratit. Knížka je slabší, čtenář má přečteno vcelku rychle.

02.05.2021

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Zase moc dobrá kniha od autorky. Napínavá, čtivá, vyprávěná z pohledu více postav + navíc dopisy z minulosti.
Jen tentokrát mi závěr nepřišel tak skvělý a nepředvídatelný jako u jiných knih od této autorky. Také mi tam chybělo nějaké dovysvětlení dalších věcí.
Těším se na další její knihu.

29.04.2021 4 z 5

Vůně nebe Vůně nebe Ivana Ondriová

Příjemné čtení že života (rodinné vztahy, trochu krimi napětí, láska i smutek), originální námět. Škoda, že mě hlavní hrdinka Naďa štvala svým chováním - že se celý svět točí jen kolem ní a ona vše ví nejlépe. Některé situace mohly být rozebrány více do hloubky, ale čtení mě bavilo.
Nakladatelství vytýkám větší množství překlepů, někdy se objevily i zvláštní, nejspíš jakési československé tvary slov a slovních spojení.

23.04.2021 3 z 5

Hříšnice Hříšnice Petra Hammesfahr

Dočetla jsem tuto knihu jen z důvodu, že jsem ji dostala (na základě dobrého seriálu). Nečetlo se mi to vůbec dobře, místy jsem si až říkala, co je to za slátaninu. Hlavní hrdinka mi nebyla sympatická. Některé věci, které konečně vypluly na povrch, mi přišly až nechutné. Chvílemi jsem si zase říkala, že bych asi musela lépe znát bibli, abych tomu porozuměla. Dost situací mi nepřišlo uvěřitelných. V závěru se pro mě žádný šok nekonal, jen radost, že to mám přečtené.

Vše bylo nějak zmatené a neosobní, zvláštní, že o synovi hl. hrdinky stále čteme jako o "tom dítěti" nebo o "chlapečkovi". Za celou dobu se nedozvíme jeho jméno. Vše se jen motá v divných myšlenkách (záměr??), kdy občas není úplně jasné, kdo to komu říká a jestli vůbec nahlas a že už je to dost překombinované.

20.04.2021 1 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Příjemné čtení, které mi přesně pasovalo k obálce knihy. Originální, celkem i překvapivý příběh.
Ale těch chyb!! To zapomněli v nakladatelství knihu před vydáním přečíst? Přes 60 chyb a překlepů na 300 stranách celé čtení opravdu dost rušilo!

14.04.2021 4 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Výborná kniha. Více dějových linek a vyprávěno z pohledu více postav. Pěkně promyšlené, velmi napínavé.
Těším se na další knihy od této autorky. Snad už v nich nebude tolik překlepů jako v této!

Přesto všechno pro mě jedna nejasnost

- SPOILER - v jedné z posledních kapitol vysvětluje Caleb Kate jak to všechno bylo a vypráví jí o tom, jak Norman Dowrick seděl v kanceláři s Richardem Linvillem, když zazvonil telefon a on zpočátku dokonce oslovil Melissu jménem. Takže bylo jasné kdo volá a zavinil nehodu. Linville požádal Dowricka o mlčení.
Kdo toto Calebovi řekl? Jak zjistili, že to bylo takto, když to věděli jen tito dva zavraždění muži? Že by to vrahovi řekl ještě před svou smrtí Dowrick? Ale ten vypovídal před svým obhájcem až v následujících dnech.
Pokud by mi to někdo vysvětlil, budu ráda!

10.04.2021 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Nenáročné oddychové pohodové čtení na letní odpoledne. Sáhnu i po dalším dílu.

26.02.2021 3 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Pomalejší začátek, ale od poloviny napínavé. Nebyla to žádná smršť plná zvratů, roztažená velkým písmem na 300 stran. V příběhu byly pasáže z vyšetřování, osobního života, z pohledu únosce a vše bylo takové nenásilné. Konec pro mě překvapivý.
Od autorky ještě něco vyberu.
Škoda většího množství překlepů.

21.02.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Milá, hezká kniha.
Taková čistá a jiná než tucty ostatních.
Hodně o zapomenuté a nedoceněné přírodě. Trocha romantické lásky a lehká nedrastická krimi zápletka dodala příběhu příjemné napětí. Na čtení jsem se těšila.
Dovedu si představit jako krásný film.

15.02.2021 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Další z mnoha.
Zase hlavní hrdinka jako velká hrdinka.
Má šéfa, který po ní šlape, ale jde si i přesto za svojí intuicí, je sebevědomá, nepřístupná, nestíhá soukromý život, něco zobe nebo pije. Tahle Lottie mě navíc vytočila tím (nepodstatný SPOILER), jak vyhazovala jídlo..
V knize několik mrtvých.
Uvažovala jsem, že knihu odložím, nakonec mě to zajímalo, ale trošku jsem se místy ztrácela, nečetla jsem asi pozorně.
Pěkná obálka, která mi k příběhu ale nepasovala.
Přesto dám možná šanci i druhému dílu ze série.

08.02.2021 2 z 5

Kdo věří na zázraky Kdo věří na zázraky Mirka Skočílková

Kniha mě příjemně překvapila. Hodně mi připomínala čtení od Lenky Lanczové.
Příběh ze života, který sleduje hrdinku v průřezu asi 15 let života, ve kterém není vše jen sluncem prosvícené.
Čtení jsem si užila.

04.02.2021 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Úplně jako kniha od Bryndzy.
Drsný příběh, větší počet mrtvých, nějaké střílení a krev (rádoby drama), mně nesympatická hlavní hrdinka a happyend.
Ale styl psaní takový jakoby horkou jehlou a kniha ve mně nic hlubšího nezanechá, je jen jedna z mnoha dnes tzv. bestsellerů, které na nás chrlí knihkupectví.

30.01.2021 2 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Silné lidské příběhy a tragické osudy zasazené do nelehké válečné doby. Neveselá kniha mé oblíbené autorky, která vás hned od první strany vtáhne do děje a krásně se čte.
Tato kniha mi hodně připomínala knihy Aleny Mornštajnové.

24.01.2021 5 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Knihu jsem dostala na základě pěkného HBO seriálu (já ho neviděla).
Čekala jsem víc! Prvních asi 250 stran autorka trávila popisem snobského života snobské hlavní hrdinky. Tlachání o značkách kabelek, oblečení, kuchyňského nádobí i buchty k jídlu! Dozvěděli jsme se, pro mě nepodstatná, čísla spousty ulic v NY a názvy restaurací.
Celou dobu jsem čekala až se dozvíme něco podstatného a přemýšlela, která z těch všech informací bude mít později nějaký hlubší význam. Nedočkala jsem se. Když už konečně k něčemu došlo, tak 3 napínavé stránky a pak zas nic moc, čekání, že se něco pohne.
Některé informace se dokonce opakovaly.
Na konci to začalo být trochu zajímavé, ale mám pocit, že jsem se stejně nic nedozvěděla.
Škoda, že autorka třeba nepřidala kapitoly z pohledu Graceina manžela. Nebo třeba nepsala nějak střídavě z minulosti a přítomnosti, možná by to knize dalo větší grády.
V žádném případě bych neoznačila tuto knihu za "thriller plný nečekaných zvratů".
Podle následného převyprávění seriálu, bylo filmové zpracování nejspíš lepší.

19.01.2021 3 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Spousta věcí v příběhu mi nepřišla moc uvěřitelných. Popis Simonova života se mi ani moc nelíbil. Ale uznávám, že jsem byla zvědavá a četla dál se zájmem.
A knize samotné (ne příběhu) musím vytknout mnoho chyb - překlepy i chyby z překladu nebo nepozornosti, nevím.

02.01.2021 3 z 5

Dům, ve kterém jsme vyrůstali Dům, ve kterém jsme vyrůstali Lisa Jewell

Nedokázala jsem se vžít do děje. Kniha mě moc nebavila. Jsem ráda, že jsem ji dočetla a můžu odložit.

27.12.2020 2 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Četla jsem v poslední době víc českých a podle mého názoru kvalitních knih, že tuhle teď nějak nedokážu ocenit. Přišlo mi to psané celé tak nějak jednoduše, povrchně. Hlavně aby to bylo plné zvratů, ale nevím, jestli už to nebylo moc překombinované..

17.12.2020 2 z 5

Kouká Mína do Komína Kouká Mína do Komína Jana Havlíčková

Úžasná kniha!
Krásně malované a perfektně sestavené říkanky!
Čteme, prohlížíme a učíme se se synem už od dvou let.

27.11.2020 5 z 5

Dokonalá Dokonalá Gilly Macmillan

Také jsem se nějak nemohla začíst, postavy mi nebyly zrovna sympatické a hlavně jsem se dokázala od knihy celkem v klidu odtrhnout, což se mi moc nestává. Také srovnávám s knihou Chůva, která byla perfektní a zanechala ve mě víc než tato kniha.
Pozitivně hodnotím pohled několika vypravěčů a jednotlivé prolínání, na autorku určitě nezanevřu.

27.11.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mimo jiné skvělé prolínání kapitol - střídání vypravěčů a časových linií a střetnutí všeho v kapitole poslední.

21.11.2020 5 z 5