Dům, ve kterém jsme vyrůstali

Birdovi bydlí v malebné anglické vesničce v domě se zahradou. Čtyři děti – pragmatická Meg, zasněná Beth a dvojčata Rory a Rhys – chodí do místní školy a po večerech sedávají u společných večeří s milujícími rodiči – hodným tatínkem Colinem a veselou, trochu praštěnou maminkou Lorelei. Jejich dětství je jako z pohádky, dokud do něj jednoho osudného velikonočního víkendu nezasáhne tragédie. Rodina se začíná rozpadat, děti dospívají, odcházejí a z matčiny nevinné sběratelské vášně se stává patologická posedlost. Po letech se Meg do domu vrací. Jaká tajemství se tady skrývají? Má rodina ještě šanci? A co se vlastně tehdy o Velikonocích stalo?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291624/dum-ve-kterem-jsme-vyrustali-cIe-291624.jpg 4.365

The House We Grew Up In (2013)

Vydáno:, Beta-Dobrovský

capricornus

Nádhera. Včera jsem knížku vzala do ruky a už nepustila a dočetla dnes. Prostě to nešlo. Osudy jednotlivých příslušníků se střídají v různých časech, stále vás něco v jejich životě překvapuje. Taktéž cítíte "napnelismus" od začátku až do úplného závěru knížky.

leami

Skvělé. Četla jsem téměř nepřetržitě, nemohla jsem se od těch zvláštních lidí odtrhnout. Matku jsem nesnášela, to její nepřetržité veselí a zároveň litování se a sobectví mi zvedalo tlak. Téměř fyzicky jsem cítila ten dům. Krásně popsané vztahy v rodině a jejich vývoj. Všem jsem fandila a zároveň se na ně někdy zlobila. Jediné, co jsem nechápala, bylo to, jak všichni odsoudili tátu za výběr partnerky - a přitom život matky s lesbickou přítelkyní přijali bez námitek.

Jossie
12.10.2017

Tak to mě hodně bavilo, doslova jsem v té knize ležela. Bála jsem se, že to bude jen o úchylce matky, ale dopad toho všeho na všechny členy rodiny a jejich vypořádávání se s vlastními životy byl velmi zajímavý.

VladkaBU
01.08.2017

... mně to přišlo vleklé, četla jsem ji dlouho. Takoví lidé na světě jsou, mají svůj svět, ve kterém se cítí bezpečně. Ty problémy, které tím způsobují, už nevidí. A tak se to stane neúsnosné. Lorelei mi zrovna sympatická nebyla, ale i celkově celá rodina byla svým způsobem zvláštní.

Corly
19.07.2017

Nádherné....hrdě zařazuji mezi svoje nejlepší!!! Četlo se to krásně, perfektně popsané, jako film...Každý z nich mně přirostl k srdci...a ke konci jsem brečela :-)
Doporučuji!

Veronika248
10.06.2017

Krasne :-)

adriane9
21.04.2017

"Máma je nostalgická, chápeš, jakoby se bála, že když se něčeho zbaví, tak na to navěky zapomene. A kdyby už na něco někdy nepomyslela, tak je to vlastně bezcenné.".
Knížka, co má pro mě zvláštní hodnotu. Lorrie byla krásný blázen podobný Forrestu Gumpovi- to vyjádření a jednoduchost jejich vysvětlení vás dostane. Přiznám se, že poslední spletitost vztahů už možná byla trochu moc, ale ono se může opravdu stát cokoliv, celkový dojem z příběhu rodiny Birdových jsem prožívala na maximum. Kniha leží nadále na dně mého srdce, už proto, že mám sama tři děti, že máme svůj krásný domov, že jedni jsou dvojčata a ze jeden je také tak trochu kouzelný a všem naslouchám jak jen je to možné.

Aneleh
25.02.2017

Zdálo se mi neuvěřitelné, až trochu přehnané, že někdo může nahromadit ve svém domě tolik věcí, že ani neprojde do jednotlivých pokojů. Děj a vůbec všechno to, co prožívali jednotliví členové rodiny, byl velmi zajímavý a nejvíc mě dostalo to, jak se rodina nakonec i po všech těch zážitcích stmelila zase dohromady. To se obvykle nestává, většinou spolu nemluví všichni až do smrti. A zde je právě ukázáno, jaká je to škoda a že se máme naučit rozumět a hlavně odpouštět svojí rodině, neboť máme jen jednu. Líbily se mi také emaily mezi Lorelei a Jimem, škoda jen, že nám nebyl Jim blíže představen, když se nakonec s celou rodinou sešel.

playada
23.01.2017

moc hezké, doporučuji.

magnolia
26.11.2016

Tato kniha s hezkou obálkou, je o rodině, rodinných vztazích a událostech, a to ne zrovna obvyklých. A četla se dobře, nejen pro tu neobvyklost. Děj se odvíjí ve třech rovinách - v minulosti, v současnosti a v dopisech Lorelai, jejímu nikdy nepoznanému příteli. Hlavní hrdinkou je Meg, která si mě postupně víc a více získávala. Zato maminka Lorelai mě naopak deptala také čím dál více a spíše jsem ji nechápala. Asi proto, že mi vadí jakékoli manipulování blízkými a ignorování názorů a potřeb vlastních dětí, na úkor jiných lidí. Citlivé Beth mi bylo líto nejvíc, naštěstí i ona najde pochopení, odpuštění i samu sebe. Není to idylické líčení vzpomínek na dětství, jak by se mohlo zdát z anotace. Každý se musí vypořádat s tím, co se stalo a někdo to zvládne lépe a dříve, jiný později. Závěr knihy mi ještě více potvrdil to, co jsem cítila k jednotlivým postavám v průběhu čtení. Velkou roli zde má odpuštění a rodinná pospolitost. A ten binec v domě si nedovedu vůbec představit (no, zamyslela jsem se nad vlastním ponecháváním různých věcí tzv. na památku).

muchomurka
22.10.2016

Zajímavá knížka. Bohužel tohle téma znám blíž a vím, jak se s tím těžko bojuje. A proto jsem moc fandila Meg, aby ten svůj boj vyhrála. Aby rodina pochopila to, co ona už dávno věděla, že je maminka nemocná, a aby to dobře dopadlo.
Jinak pojetí příběhu mě dostalo, čekala jsem pouze nějaké milé vyprávění a vzpomínání, které líně plyne, což tak ze začátku i vypadalo, ale pak autorka překvapila. A musím říct, že pro mě mile. A ten konec - děkuji. I přes to všechno, čím si kdo musel projít, to bylo milé, pohlazení na duši.

kika 13
01.10.2016

Román mě přivedl na myšlenku ,že i já ráda vzpomínám na některé události v rodině jak je s námi naši rodiče prožívali třeba Vánoce.
Napínavé čtení až do samého konce.Osudy rodiny a každého člena zvlášť jsou popisovány poutavě.
Lorei měla opravdu problém zdravotní,ale prostě jsou i lidé kteří neradi cokoli vyhazují.Tady vše překročilo únosnou hranici.Colin její manžel ten jí také neuměl pomoci a ta scéna jak přišl s tetováním ta mě pobavila.
Beth jsem měla docela ráda a Meg byla duše celé rodiny a je celkem pochopitelné,že ona měla doma sterilní pořádek.Rory spíše smutný muž.

Liduka
28.09.2016

Co říci. Kniha se dobře četla, ale přišlo mi, že v rodině se vyskytlo až moc velkých zvratů, takže to bylo těžko uvěřitelné. SPOILER: Popravdě jsem čekala na konci nějaké větší odhalení, co se týkalo Rhysovi smrti - například, že ho matka zabila sama nebo že shovala velice důležitý dopis na rozloučenou.

fruitbueno
25.09.2016

Ve své podstatě šíleně smutná knížka, která mi ale bohužel přišla strašně chladná, odtažitá a nepřesvědčivá. Nepříliš šťastná forma postupného odhalování souvislostí tomu nejspíš taky nepomohla...

Jane007
04.09.2016

Dost drsná knížka. Chvílemi jsem četla s hrůzou, ale pořád s nadšením. Líbilo se mi, že autorka ukázala, jak nemoc matky postihla celou rodinu. Rozhodně bych nechtěla takovou nemoc poblíž.

bookcase
19.07.2016

Krásné, nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Rodina mi svými vztahy připomněla rodinu z knihy Hotel New Hamsphire.

Ditules
04.07.2016

Hromadění věcí znám bohužel od člena rodiny, takže si plně dokážu představit, co museli hrdinové prožívat... Příběh jedné rodiny, která se vlivem tragické události zcela rozpadne a pak se horko těžko vzpamatovává... Ke každé postavě jsem cítila soucit i odpor zároveň, což se mi již dlouho nestalo.

hlina
22.06.2016

Pěkné čtení. Román se vším, co k románu patří.

Ivana11
03.06.2016

Kniha o šestičlenné rodině, o nekonvenčních osudech jednotlivých členů, o životních trápeních, nenávisti a odpouštění. Kniha se četla skoro sama, v každé volné chvilce jsem netrpělivě otevírala knihu s očekáváním, jak bude příběh pokračovat. Na konci mi ukápla i nějaká ta slzička.

Lisa Jewell

Lisa Jewell