JanaPokorná JanaPokorná komentáře u knih

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Někdo tu píše, že ho třetí díl zklamal. U mě to bylo naopak, myslím, že Murakami příběh v třetím díle dobře uzavřel. Rozhodně všem, co zatím přečetli první a druhý díl, doporučuju. Akorát jeden problém tu je - jakmile se odpoutáte od této knihy, hrozí, že se vám nějakou dobu budou jevit mnohé knihy jako totální odpad. Je to totiž prakticky dokonalé.

10.04.2019 5 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Podle mě jedna z nejlepších Urbanových knih, přitom zdaleka ne tak známá jako Hastrman, Santiniho jazyk, Sedmikostelí atd. Urban umí psát, takže se od něj čte dobře všecko, ale tohle plynulo nadobyčej ladně. Zajímá mě docela, jestli Bertold Neumann opravdu existoval a zanechal deník.

15.09.2019 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Knihu jsem dostala, zřejmě na základě mé předchozí četby. Jsem velmi zklamaná. Po všech stránkách velmi slabé, asi jsem to neměla číst po Šikmém kostelu. Nedoporučuji. Jazyk velmi kostrbatý, příběh nedbale vystavěný, zápletky málo propracované, dialogy spíš neexistují, reálie místy stěží uvěřitelné, nezapadají do místa a doby. Nevím, jestli nejsem moc kritická, ale od tohoto autora už nic číst nechci.

29.10.2022 odpad!

Krutá hra o tvé zdraví Krutá hra o tvé zdraví Tomáš Kašpar

Vyskočila mi na ni reklama na FB. Prosím, lidi, zamyslete se, vždyť to jsou nehorázná tvrzení. Ta kniha je podle všeho přímo nebezpečná. Cholesterol neucpává cévy? Inzulin zabíjí? Nízkotučná dieta způsobuje obezitu? Hyperaktivita je uměle vytvořená a způsobuje ji jedna složka stravy? Vždyť to jsou kolikrát smrtelně nebezpečné nesmysly. Šokuje mě, že podle všeho se kniha rychle šíří a je populární. Kde nechali mí spoluobčané mozky??

01.10.2022

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Zvláštní kniha, příjemný styl, hodně filozofie a vztahů, vykreslení doby skrze hlavní postavy. Měla jsem chuť si vypisovat myšlenky a citáty, možná jsem to měla udělat. Hlavní hrdinové jsou takoví mírně psychicky rozložení a ranění, těžko se s někým identifikovat, ale o to ani nešlo.

31.07.2019 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Naprosto skvělá knížka, nechápu, jak nám ji dokázali ve škole zatajit, a to i na VŠ. Skvost světové literatury. Čistá radost z četby.

20.06.2016 5 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

V poslední době se mi dostaly do ruky tři knihy současných českých autorů, kde je venkov zobrazen velmi negativně. Je to Dědina od Petry Dvořákové, Destrukce od Stanislava Bilera a Cestou špendlíků a jehel. Popravdě, čekala jsem od knihy, kterou jsem si, stejně jako předchozí dvě, poctivě zakoupila, něco jiného. Nejsem milovník hororů a když už se musejí dít násilnosti, ať to má aspoň nějakou elementární logiku. Po jazykové stránce je kniha zajímavá, ale zápletce chybí uvěřitelnost.

12.07.2022 2 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Velmi mě zklamalo, když vyšlo najevo, že si to paní zřejmě vše vybájila. :-(

14.11.2021

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Příjemné překvapení. Zajímavá, citlivá knížka, o lidech i o krajině. Akorát jsem se občas ztrácela ve všech těch jménech a selských rodech, ale to je možná spíš moje chyba.

01.08.2019 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Krásná kniha, úžasný milostný příběh, skvěle napsáno, doporučuji.

28.07.2019 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Výborné. Začala jsem číst spíš z povinnosti, protože jsem už od Murakamiho pár kratších věcí četla, ale nelíbily se mi. Chytlo mě to a už nepustilo. Geniálně vystavěné.

10.04.2019 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Knihu jsem dostala, nevybrala jsem si ji, ale odhodlala jsem se k přečtení. Jedna z mnoha, které těží z tématu holocaustu. Vcelku souhlasím s většinou hodnocení níže, kniha je chaotická, skoky v chronologii a změny vypravěčů působí nepřehledně, názvy kapitol jsou podle mě naprosto nesmyslné a zbytečné. Vše se točí kolem osobnosti paní Stanislawy, porodní asistentky, ale v podstatě se nikam do hloubky nedostaneme. Nevíme, proč odmítá nenávidět dokonce takové zrůdy jako byl Mengele. Asi něco hluboce katolického, nějaký polský kontext. Nechce se mi věřit, že při tísících porodů nezemřela ani jedna matka a ani jedno dítě, to se nestane ani v nejmodernějších porodnicích, bohužel. Ale k čemu to nakonec bylo dobré, když většina těch dětí byla krátce po porodu nelidsky zavražděna a velká část matek zahynula též. Uvítala bych aspoň trochu naděje a více příběhů dětí, které přežily.

18.03.2021 1 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Četla jsem už v září originál, který jsem koupila na školním výletě v Anglii. Zklamání. Snažila jsem se, ale nepochopila jsem, proč všichni knihu tak vychvalují. Čekala jsem prostě něco jiného, děj mi přišel místy víc než přitažený za vlasy, místy příliš předvídatelný, závěr slabý.

28.05.2020 2 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Pro Honzíka: Netvrdím, že kniha byla zakázaná. Ale vůbec jsme se o ní neučili. A to ani na střední. A považte - ani na VŠ, a to jsem (rdím se) studovala anglistiku.

02.07.2016 5 z 5

V příboji pochyb V příboji pochyb Lindsay Marcott

Takže, dočetla jsem a podle mě hodně špatný. Dohromady splácané motivy z Jany Eyrové, Rebeccy od Daphne du Maurier a něco jako Padesát odstínů šedi k tomu. Za mě hloupá knížka.

22.08.2023 odpad!

V příboji pochyb V příboji pochyb Lindsay Marcott

Koupila jsem, protože jsem četla pochvalnou recenzi v solidním médiu a jsem velká fanynka Jany Eyrové. Ale zatím jsem zklamaná. Narážky na Janu Eyrovou povrchní, prostředí ohrané, překlad kostrbatý. Nicméně to dočtu, jsou prázdniny, že.

05.07.2023 odpad!

Destrukce Destrukce Stanislav Biler

Lepší, než jsem čekala. Sice to není knížka, po které sáhnete, když si chcete zlepšit náladu, ale vyjadřuje až velmi dobře environmentální úzkost, kterou dnes hodně lidí pociťuje.

12.07.2022 4 z 5

Habermannův mlýn Habermannův mlýn Josef Urban

Toporný styl, který bych překousla, kdyby kniha byla opravdu založena na skutečných událostech. Ale všecko bylo úplně jinak, docela ztráta času.

31.07.2019 1 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Soukupová dokáže úžasně pracovat s psychologií postav. Marta je dost depresivní kniha, při četbě jsem doufala, že není založená na skutečném osudu. Tak trochu se v tom plácá hodně mladých lidí, obzvlášť při přechodu na vysokou školu, ale totální rozklad krásné premiantky, to je silný kafe. V podstatě něco jako deník mladé alkoholičky, smutné, bohužel v mnoha případech asi realita.

31.07.2019 3 z 5

Boletus arcanus Boletus arcanus Miloš Urban

Není to vůbec špatný. Zajímavý námět, dobře napsáno, není to dokonalé, ale to je máloco. Je to podle mě jedna z lepších Urbanových knih.

28.07.2019 4 z 5