janamaluveckova janamaluveckova komentáře u knih

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Fejetonky, podezřele poslepované do celku, hluboko pod úrovní autorovi obvyklou.

15.11.2018 1 z 5

Články z časopisu by se neměly natahovat na knihu. Je to dojemná miniaturka do nedělní přílohy, ale kniha to není. Muži jménem Ove to sotva líže paty.

15.11.2018 1 z 5

Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Marian Kechlibar

Takové výpisky z brouzdání netem, články do populárního obrázkového magazínu, nic, co by nebylo jinde, a často lépe (žánr Součkův, Pacnerův, Lesného aj.). Kultivované čtení do vlaku. Alé série viditelně upadá a slábne.

09.01.2024 2 z 5

Akordy života Akordy života Ladislav Fuks

Ke dvěma skvělým prózám přidej grafomana - dáš mu tak vydělat. JIný důvod tahle zvláštní trojkniha nemá. Kozákovy knihy za komunismu vycházely v šílených nákladech, ale neprodávaly se.

04.01.2024 3 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Nevím, jako by někdo rozstříhal různé knihy a pak je poslepoval.

01.01.2024 3 z 5

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

Skvělé téma s velkým potenciálem, napsáno ale úplně pitomě a nejspíš i blbě přeloženo. Zklamání.

01.01.2024 2 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Plácání stárnoucí tetky. Floskule, rádobymoudra, nesnesitelná zjednodušení (plastiky, střídavá péče, nákupy online atd.) Chtějí to být české variace na Roky Arnauxové, ale autorka to neumí.

21.09.2023 1 z 5

Havran: Básně z let 1954 - 1984 Havran: Básně z let 1954 - 1984 Jan Zábrana

Marná sláva, překladatel a esejista jedinečný, básník - až na výjimky - průměrný.

02.04.2023 3 z 5

Doktor Proktor a velká loupež zlata Doktor Proktor a velká loupež zlata Jo Nesbø

Takhle má moderní dětská kniha vypadat - dobře propracované postavy, děj, co má spád, humor... Jde to i bez čarodějů a brumbálů. :) — Doporučuju audioverzi - podání D. Novotného je geniální, katapultuje knihu mnohem výš. A ráčkování dr. Proktora nedostanete z hlavy.

01.12.2022 5 z 5

Zachrání doktor Proktor Vánoce? Zachrání doktor Proktor Vánoce? Jo Nesbø

Ve srovnání s předchozími (skvělými!) díly hodně slabá slátanina, jako by to místo autora psala nějaká umělá inteligence.

01.12.2022 2 z 5

Křížové výpravy Křížové výpravy Antony Bridge

A) čte se jako román, B) extrémně poučné, C) budete se za Západ stydět.

18.09.2022 5 z 5

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Nebýt ilustrací, není to kniha, jen pár odstavců, co vypadly při redakci minulé knihy. Bonus pro čtenáře Winterberga; nic víc.

23.08.2022 2 z 5

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

Postmoderní hravý balanc mezi vysokou literaturou a kýčem. Autor nikdy z lana naštěstí nespadne. Zajímavý motiv: eutanázie.

28.06.2022 5 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Hezky napsané, hezky napínavé. Člověk si nad tím nemůže nepřipomenout Rosemary má děťátko...

08.02.2022 4 z 5

Otevíratelky a úmluvy: Eseje o literatuře a společnosti Otevíratelky a úmluvy: Eseje o literatuře a společnosti Jáchym Gondáš

Takové kavárnové klábosení hipstera nad bioespressem. Moc slov, málo důvodů je číst.

01.02.2022 2 z 5

Zpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle Cuevasové Zpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle Cuevasové Michelle Cuevas

Kniha má dobré jádro, ale jinak je to produkt amerických škol kreativního psaní, moc vaty a nudy. — Pro zajímavost: v pražském divadle Minor to uvádějí jako představení, vykuchali to a nechali jen to jádro a najednou je to síla. Stojí za vidění.

01.02.2022 2 z 5

Historie našich dnů Historie našich dnů Anatole France

Navždy si budu pamatovat scénu, kdy hlavní hrdina vstoupí do pokoje a uvidí tam svoji manželku souložit s jiným. Nic neudělá, tiše odejde, ale od té chvíle se ženou nepromluví. Psychologický popis toho, co následuje, to je vrchol literatury. Řada politických motivů v knize čtenářsky vyprchala, jsou pro nás moc dobové a nesrozumitelné, ale tyhle psychologické sondy z toho dělají nadčasový flák.

Královna hor Královna hor Daniel Wisser

Skvělé téma (život v pečovateláku, euthanasie), ale hlavně skvělá forma. Člověk propadne na místo hlavního hrdiny jako Alenka králičí dírou a má pocit, že se to všecko odehrává kolem něj.

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Člověk si musí zvyknout na styl vyprávění a pochopit, jak je kniha udělaná. To je docela těžké. Kdo to dá, užije si. Nápad i konec jsou 100%.

01.02.2022 4 z 5

Slídil Slídil Tana French

Čteno anglicky, česky vychází až teď v lednu 2022. Zatím asi nejlepší kniha od Tany French.