JanaDor JanaDor komentáře u knih

Co když se utopíme Co když se utopíme Sarah Sprinz

Příběh to byl pěkný, i když chvílemi smutný. Zápletka mi byla blízká, stalo se nám to v rodině. Možná proto jsem to více prožívala. Je to čtivé, romantické, smutné, ale i pozitivní. Na vše potřebujeme čas a milující lidi kolem sebe. Hezká romantika.

16.01.2022 4 z 5

Žít lehce Žít lehce Lucie Sedlářová

Zde poznáváme 11 lidských osudů, které si vybraly tu těžší cestu, ale jsou šťastní. A tak to má být. Kniha se mi dobře četla, i když malinko tam bylo na mě zdlouhavější vyprávění o osobním hledání. Ale to bylo asi u dvou lidí a i to patří k tomu. Líbí se mi jejich filozofie, i když já takto žít nebudu. Ale více jsem si uvědomila materialistickou stránku, která je zbytečná. Co člověk potřebuje k životu. Návrat k přírodě prostřednictvím bylinek a jídla. To se mi moc líbí.
Kniha může čtenáři hodně dát, pokud se otevře a bude ji vnímat. Neznamená to, že musí hledat opuštěný pozemek u lesa a začít na něm žít. Ale uvědomit si, že žít v hojnosti neznamená mít miliony a utrácet je za nedůležité blbosti. Prostě žít lehce.

11.01.2022 4 z 5

Dopisy Ježíškovi Dopisy Ježíškovi Robert Fulghum

Nádherná myšlenka. K tomu i tato kniha je nevšední. Autorky projektu oslovily známé osobnosti, zda by napsaly do této knihy příspěvek ve formě dopisu Ježíškovi. Jsou tu různorodé osobnosti jako Dagmar Havlová, Lukáš Pavlásek nebo Bolek Polívka. Je zde 26 autorů, kteří napsali Ježíškovi hlavně o nehmotné dárky ve veselé či vzpomínací formě. Jsou tak jiné, jako jsou povahy autorů, ale všechny mi udělaly radost. Je to jak zabalený bonbon z bonboniéry. (To jsem si vzpomněla na Foresta Gumpa, říkal to tam a já to vím.) Nikdy nevíte o čem ten dotyčný bude psát, ale vždy to je vánoční zamyšlení a velmi potěší čtenářovou duši.

12.12.2021 5 z 5

Útěcha pro duši Útěcha pro duši Bruno Ferrero

Knihu tohoto druhu, kde jsou krátké příběhy k zamyšlení, jsem dlouho nečetla. Opravdu dlouho. Ale v této době hledám všude možně něco, co mě může potěšit, udělat radost, prostě ty hezké věci, které mi dávají naději, ze to bude dobrý. Tato doba se mi nelíbí.
Nejsou tu jednoduché příběhy, kdy hned poznáte, co z toho vyjde. Tyto mají svoji zvláštní hloubku, kdy jsem nad tím musela přemýšlet, co tím chtěl autor říct. Některé jsou krátké a poradí v několika větách. Některé jsou delší a posílí ducha s tím, že musím zčásti na to přijít, co tím autor chtěl říct. Ale to sdělení v textu je, jen je to podnět k většímu zamyšlení.
Kniha je malá a má 86 stránek. Je ale obrovská svým sdělením. Proto ji vřele doporučuji k přečtení.

05.12.2021 5 z 5

Husa Líza a vánoční hvězda Husa Líza a vánoční hvězda Petr Horáček

Tato pohádková kniha, nese vánoční poselství. Má v sobě poučení a vzkaz, jak je důležité přátelství. K tomu jsou tu moc hezké ilustrace, ale malinko jinak. Jsou osobité, a i když nejsou vyložené roztomilé, jsou kouzelné a věřím, že se budou dětem líbit.
Je to hezká, milá pohádka s poučením, že dobří kamarádi ti pomohou. Což je tak pěkné, a v dnešní době by se dalo říct až vzácné. Je fajn to ukazovat dětem a ještě lepší to dělat v praxi. I když se zde někdo snaží rozdělit společnost, buďme spolu a pomáhejme si. To je vánoční poselství této nenápadné knihy. Já věřím v dobro lidí, že ten pocit má většina a že se probudí a půjde to. Začněme doma v rodinném kruhu. S dětmi travme více času, čtěme si a taky pomáhejme si. Je advent.
A co je advent?
Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti.

04.12.2021 4 z 5

Oslík a vánoční andělíček Oslík a vánoční andělíček Otfried Preussler

Samotné vyprávění je kouzelně vánoční a je moc hezké. Je to poselství přiblížené malým dětem od 4 let. Vánoce mají dar lidi sbližovat a tu je to názorně ukázano, jak se každý přidával na cestu k Jezulátku a společně šli lidé i zvířata. Jak všichni s pokorou poklekli před jesličkami a přijali požehnání.
Já bych řekla, že ta pokora v dnešní době velmi chybí, a tak doufám, že s přicházejícími vánocemi si to někteří lidé uvědomí. Určitě, pokud máte děti, si čtěte vánoční pohádky a poslouchejte. Děti mají krásný dar vidět věci, tak jak jsou a upřímně to sdělují. Takže naslouchejte svým dětem a čtěte spolu.

03.12.2021 5 z 5

Zatracená svatozář Zatracená svatozář Alessandra Torre

Od autorky jsem četla více knih a vím, že její romance jsou čtivé a pěkné. Těšila jsem se na příběh a nezklamal. Přestože je hlavní hrdinka trochu trhlá, ale tím pěkným způsobem, tak mě to bavilo. A když vezmu v úvahu konec, kde je to překvapující a velmi dojemné, tak musím uznat, že je to povedená romance.
Autumn se mi moc líbila. Díky vztahu k sestřině rodině a také ke svému domácímu mazlíčkovi, což bylo prase. Mě se teda takové domácí zvířátko nelíbí, ale jeho soužítí v domácnosti zde bylo vylíčeno s humorem a láskou. Chápu, že to takto může mít někdo nastaveno a být spokojen. Autumn byla nezištná, rozdávala radost kolem sebe a nic nečekala zpět. Declan byl taky velký sympaťák. Normální chlap, který chtěl uspět v práci a ocenil švihlou, ale laskavou a hezkou přítelkyni. Sexu tam bylo jemně, nic přehnaného, ale byl tam. Celkově, jak jsem již psala, je to moc hezká romance, která má vtip, je milá a emotivní. Sice trochu praštěná, ale tím zase vybočuje ze stereotypní řady a pokud vás zaujala, určitě si ji přečtěte.

02.12.2021 4 z 5

Prostě to zahrej Prostě to zahrej Lucy Parker

Po delší době jsem si přečetla romanci, která mi sedla a byla po všech stránkách skvělá. Zaujal mě už obal, který pro mě má tu správnou atmosféru k tématu. Dále to má sympatické hrdiny. Láska se rozvíjí pomalu, ale jistě. Není to přeslazené a erotiky je tam malinko, takže kniha má děj. Opravdu velmi povedené.
Příběh je vyprávěn z pozice dvou hlavních postav, které se střídají po kapitolách. Mě vyhovovalo, číst to z obou pohledů. Elaine je divadelní herečka, která se stává úspěšnou ve větším londýnském divadle. Hlavní hvězdou této hry je ale Richard. Je skvělý herec, ale působí povýšeně a s kolegy se moc nebaví. Jednu z hlavních rolí hraje také Will, který je bývalý partner Elaine. Takže vztahy v divadle jsou různorodé.
Kniha se mi prostě moc líbila a kdo má rád hezkou romantiku, která netlačí na city, tak ať si ji určitě přečte.

01.12.2021 4 z 5

Soulsex Soulsex Eva-Maria Zurhorst

Kniha je o naší sexualitě, partnerské intimitě a hlubokých prožitků duše. Zní to zajimavě, že? A taky to zajimavé je. Je to o partnerství, které je třeba v rozkladu, nebo se k tomu blíží, či je ve vztahu odcizení. Je to pro všechny, kteří chtějí svůj vztah upevnit a zlepšit. Je to dost dobrý náhled.
Kniha je zajimavá a myslím, že velmi poučná pro zdravý vztah. Celkově je kniha napsána čtivě s pozitivní energii k tématu. Upozorňuje, že to chce velkou odvahu otevřít své srdce a být znovu zranitelný a volný.

30.11.2021 4 z 5

Nevinný záskok Nevinný záskok Lizzy Dent

Romantické knihy mám velmi ráda. Ale někdy to není přesně ono, co očekáváte dle anotace. Tato kniha na obálce nabízí svěží a lehkou romantiku. Upřímně mělo to vzestupnou tendenci. Díky hlavní postavě se mi to moc nelíbilo, ale naštěstí si uvědomovala své chyby a konec byl moc pěkný. Takže tady radím vydržet a pročíst se do stádia, kdy se vám to bude líbit.
Celkově se kniha dobře četla. Na začátku je více trapasů, které nejsou ani vtipné. Ale postupně se to obrací a od půlky jsem si knihu začala užívat. Závěr byl dobře promyšlený. Je to kniha, která trochu zkouší čtenářovu trpělivost, ale je za ní odměněn. Faktem je, že se každému líbí něco jiného. Pokud vás kniha zaujala, tak si ji určitě přečtěte.

30.11.2021 3 z 5

Malé pohádky pro malé děti Malé pohádky pro malé děti Jiří Kahoun

Pohádky mám ráda, protože vím, že dobře skončí. Prostě ta jistota dobrého konce je pro mě úžasná. Tyto pohádky jsou zajimavé tím, že vycházejí z běžných situací a používají v sobě tzv. rodičovská moudra či dětské nešvary. Také je zde přítomná dětská upřímnost, která je někdy velmi trefná i úsměvná. Kniha je určena dětem od tří let a pohádky jsou opravdu krátké, ale výstižné. Obsahuje 12 pohádek. Schválně jsem to stopla a jednu pohádku jsem přečetla za minutu. Když vezmu, že budete číst nahlas a měnit hlasy pro dítě, tak za tři minuty máte přečtenu jednu pohádku a šup spát. No dobře, ještě se podívate na obrázky a popovídáte si o pohádce, tak deset minut a je hotovo.

11.11.2021 4 z 5

Město dívek Město dívek Elizabeth Gilbert

Tato kniha mi dodala energii, že si uvědomuji, čím jsou pro nás knihy jako dar. Ve formě příběhu přináší uvědomění, jak je pro nás důležité přátelství, odpuštění a čas, který trávíme s někým, jenž nás nesoudí, ale příjimá nás takoví, jací jsme. Kniha je o užívání si mládí, uvědomění si některých chyb a poučení. Udělala mi velkou radost, že mi sedla a zvedla mi náladu.
Autorčin styl je velmi čtivý a výstižně dokáže popsat atmosféru či charaktery lidí.
Kdo má rád nevšední příběhy o neobyčejném životě jedné obyčejné ženy, určitě si knihu přečtěte. Není to smršť událostí, ale zesílující proud, který po bouři je zklidněn a vy cítíte tu vůni čistého čerstvého vzduchu. Je to osvěžující. Taková ta kniha pro mě je.

06.11.2021 4 z 5

Příběhům o lásce věřit zakázáno Příběhům o lásce věřit zakázáno Javier Ruescas

Hlavní hrdinkou je Cali. Její rodina je vyjimečná. Máma přišla s nápadem udělat rodinný YouTube kanál a kupodivu se stali slavnými.
Je to velmi čtivé, přirozené s nádechem první lásky. Je to tak trochu jiný svět. Hlavně mě fascinovala maminka, která v domění, že dělá to nejlepší pro dcery a sdílí to se světem, se velmi pletla.
Kniha je určená mladým lidem, ale bavila i mě. Příběh působí reálně, je zajímavé sledovat, jak to vnímá ten, co sdílí svůj svět online a jak to vidí ti, co to sledují. Mládež a děti žijí přes online svět. Je to možná škoda, ale je taková doba, takže spíš by mohli jít youtubeři příkladem.

29.09.2021 4 z 5

Učitelem ve školce: Ohlédnutí za školním rokem Učitelem ve školce: Ohlédnutí za školním rokem Ondřej Koželuh

Tato kniha přibližuje jeden školní rok ve školce v Plzni na sídlišti. Je to vyprávěno s lehkostí a s citem k dané situaci. Školka má vzdělávat, ne vychovávat, což si někteří rodiče pletou. Také pohled na různé činnosti a jeho vysvětlení, čím je ta činnost prospěšná, vede k zamyšlení.
Skvělé jsou hlášky děti, kdy ve třídě jsou zastoupení všechny možné typy povah. Je zde génius, který cituje zvířata latinskými názvy. Holčička, která má vtipné postřehy a sarkasmus, jež vás rozesměje. Kluk, jehož láska k jídlu vede k vtipným poznámkám. Prostě u knihy se nenudíte a ještě k tomu vede leckdy k zamyšlení. Jak vidí určitou situaci děti a jak dospělí. Mé tři děti si prošly školkou a ne vždy to bylo jednoduché. Je to i o učitelích a přístupu k dětem. Když tu práci děláte s láskou, děti vám to vrátí na stokrát.
Knihu by si měli přečíst učitelé, kteří z ní mohou získat nové postřehy ke své práci. Ale také všichni rodiče malých školkových dětí, aby si uvědomili, o čem školka je a jak je pro děti důležitá. Nejdůležitější jsou učitelé a mít takového typu jako Ondra je výhra nejden pro děti, ale i pro rodiče.

18.09.2021 5 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Tato kniha je vyloženě letní pohodovka. Dobře se čte, ale vzrušení moc nečekejte. Je to jemně o lásce, ale hlavně o hledání sama sebe. Jaký vztah, či práce nebo místo k bydlení vás naplňuje. Nádherně je tam popsaná oblast, kde se děj knihy odehrává. Provence bych navštívila moc ráda. I když já si myslím, že všude je krásně.

04.09.2021 4 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Velmi čtivá romantika, která má sympatickou dvojici. Nádherně je zde vykreslena láska z pozice muže. Prostě se do ní zamiloval a vše se mu na Biance líbilo. A přitom byl velmi nejistý, co se týče svého vzhledu a chování. Bylo mu ublíženo v minulosti, a nevěřil si. Bianca mu pomohla vrátit sebedůvěru. Sexu tam bylo malinko na konci knihy. Moc pěkná romantika.

30.08.2021 5 z 5

Hendrixova kytara Hendrixova kytara Kateřina Dubská

Román je napsán skvěle. Pro mě tam nebylo hluché místo. Vždy se stalo něco, co mě zaujalo a já čekala na další hrdinova životní překvapení. Přes to všechno se nenechal zlomit a jeho touha žít po svém bez omezení byla v něčem inspirující. I když je zcela povahově jiný, tak přesně ho autorka dokázala vykreslit, že jsem ho chápala, i když s jeho skutky nesouhlasila. Velmi přirozený byl popis té doby. Hlavně devadesátá léta jsem vnímala velmi živě. Chaos, krádeže, ale i hlad po všem západním, tak to bylo. Za mě doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy o nevšedních lidech v reálném prostředí, které přikazovalo a nebralo kompromisy. Někteří poslechli a někteří šli za svými pocity, které volaly po svobodě, a tak to je vlastně i v této divné době.

15.08.2021 5 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

Je to přesně scénář příběhu romantiky, jak jej mám ráda. Hlavní dvojice se nejdříve nesnáší, aspoň si to myslí. Dělají si naschvály a slovní výměny jsou velmi hašteřivé a vtipné. Pak zjišťují, že ten druhý je fajn a nakonec to skončí pohádkově. Ale přesně proto romány čtu. Tento je na pohodu a celkově mi sedl, že se mi opravdu líbil.

01.08.2021 4 z 5

Smlouva na lásku Smlouva na lásku Alessandra Torre

Osobnost hlavní hrdinky si protiřečila v tom, co si myslí a co dělá. No nic moc. Tím mi lezla na nervy.
Ale nyní se dostávám k tomu, co se mi líbilo. Musím uznat, že erotické scény byly opravdu velmi žhavé a mezi hlavní dvojicí to pekelně jiskřilo. Erotika v knize převládá a autorčina fantazie je bohatá. Erotických romancí jsem přečetla více a tato patří k těm vydařeným. Je neuvěřitelně čtivá, má děj, jsou zde žhavé erotické scény s velkou představivostí a skončí to pohádkově.

09.07.2021 4 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Pan Romantik je napsán velmi čtivě. Postavy jsou sympatické a vyvážené. Chápu, proč Eden Paulovi nevěří, proč je taková, jaká je. Je to hezký romantický příběh, ale nesmíte nad tím přemýšlet, zda je to možné doopravdy. Co je to za rande, když si za ně zaplatíte, určíte úlohy a víte, že je to hra? Prostě je to podvod a moc jsem nepochopila, proč jsou ženy šťastné a spokojené, když absolvují rande snů, ale není to doopravdy. Jako hezká myšlenka, ale v reálu je to blbost. Jo, je hezké o tom číst, ale nesmíte nad tím přemýšlet.

08.07.2021 4 z 5