Jana512 Jana512 komentáře u knih

Bůh v mém životě Bůh v mém životě Renata Holčáková

Krátké příběhy ze života lidí a jejich vztahu k Bohu, často v nelehkých situacích. Dávají poznat sílu, kterou víra v Boha člověku přináší. Jsou to příběhy lidí, kteří se o tom, co prožili, chtěli rozdělit se čtenáři Katolického týdeníku v rubrice Bůh v mém životě. Doporučuji pro povzbuzení!

05.09.2022 5 z 5

V kritických životních chvílích, jakou byla oslava narozenin otce, který netušil, co věděla celá rodina, že je smrtelně nemocný, se projevují klady i nedostatky vlastností jedinců; jeho ženy, dětí i přátel. Na několika stránkách divadelní hry je skvěle zachytil autor.

01.09.2022 4 z 5

Eucharistie - List věřícím Eucharistie - List věřícím Jan Graubner

K Roku Eucharistie napsal Otec arcibiskup Jan Graubner List věřícím o úctě a vnímání Eucharistie velmi srozumitelnou formou, zvláště pro rodiny. Přirovnává zde nedělní bohoslužbu, jako když jdeme navštívit vzácného člověka, jak se snažíme slavnostně prožít setkání s ním. Oč radostnější a krásnější má být touha opravdově se setkat s milujícím Bohem.

01.09.2022 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Docela rozsáhlá epopej o životě českého krále, Přemysla Otakara I., nás seznamuje čtivou formou o způsobu života a době našeho národa, kterou jsem ráda při četbě poznávala, neboť dějiny naší země by nám neměly zůstat neznámé. Protože je to románové zpracování, četba byla srozumitelná a autor, se znalostmi historie, píše poutavě.

23.08.2022 5 z 5

Poutí k sobě aneb (ne)dokončené putování Poutí k sobě aneb (ne)dokončené putování Vendula Pavláčková

Deník z velké pěší pouti z Olomouce do Santiago de Compostela a až k břehu oceánu, kterou autorka se skupinou svých přátel zorganizovala pro pacienta s asistencí na vozíku se svalovou distrofii. Byl to jeho sen, který se začal uskutečňovat od 21.3.2019 z olomouckého Horního náměstí. Vendulka s Josefem dosáhli cíle za 192 dní, 27.9.2019, ovšem sen nemocného,Milana přes velkou péči doprovodu, nebyl úplně naplněn, neboť Milan během cesty podlehl nemoci. Ale byl to pokus splnit poslední přání nemocného.

16.08.2022 5 z 5

Edita Steinová jako žena modlitby Edita Steinová jako žena modlitby Joanne Mosley

Edita Stein byla výjimečná osobnost. Po objevení křesťanství se dává pokřtít a prožívá hluboký vztah k Bohu, který ji vedl k zasvěcenému životu. Stává se velmi citlivou pro potřeby lidí, a zvláště se obětuje za židovský národ, který je tolik zkoušený nacisty. Sama také se svou sestrou, podstoupila osud Židů. Kniha krásně vystihuje, jaký vztah měla ke každému člověku, kterého si vážila a všem se snažila vyprošovat u Boha, co viděla potřebné, nebo o co ji požádali.

Citát z knihy: " Edita vyslechla obavy a starosti lidí a snažila se je utěšit. Když návštěvník odešel, vyšla z hovorny do kaple, poklekla před svatostánkem a předložila vše, co jí ztrápení hosté svěřili. Žádný z nich nebyl pro ni cizí. Patřili jí, byli součástí jejich bytosti. Říká: Přímluva se nikdy nezastaví u našich dveří. Naše srdce jsou totiž dočasná přístřeší na cestě k pravému domovu v Bohu. Bez Boha bychom všichni byli bezdomovci."
Edita nereprezentuje židovský národ jen proto, že je sama Židovka. Zastupuje svůj národ - Židy i Němce, svou rodinu i své přátele, církev a svět - neboť je všechny přijala do svého srdce.

07.08.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Krátké fejetony Marka Ebena, vedou k zamyšlení o současných problémech a mezilidských vztazích. Marek Eben líčí různou problematiku s humorem, jemu vlastním, a tím se stává zábavným i poučným. Milá knížka.

06.08.2022 5 z 5

Novéna ke sv. Anně Novéna ke sv. Anně Tomáš Kiml

Kolem svátku sv. Anny, matky Matky Boží, je novéna s Litaniemi ke sv. Anně vhodnou pomůckou k přípravě.

26.07.2022 5 z 5

Radost, to je kumšt! Radost, to je kumšt! Chiara Amirante

Chiara Amirante, která prožila ve svém životě hodně utrpení, a take pozorovala hodně utrpení lidí na okraji společnosti, získala mnoho životních zkušeností a v této knize nás učí, jak být radostným a šťastným a vytěžit i z obtížných situací pro sebe i pro druhé!

26.07.2022 5 z 5

Zbožnost je užitečná ke všemu Zbožnost je užitečná ke všemu Jan Graubner

Otec arcibiskup, Mons. Jan Graubner, po těžkém prodělání nemoci píše jako dobrý Otec. Poukazuje na to, co má člověk dělat, aby se již zde na Zemi cítil šťastný. I když neseme každodenní těžkosti a starosti, nesme je s důvěrou v Boha, že On nám pomáhá a dá nám sílu vytvořit šťastnými nejen sebe, ale i lidi, s nimiž žijeme.

23.07.2022 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Mlčící pacientka - jen ona ví, co se stalo a co ji přiměje k mlčení, až k umístění v psychiatrické léčebně. A odhalit důvod. ztráty manžela, je velmi zpletitý a zauzlený. A až poslední stránky rozvláčného románu přinesou nečekané rozuzlení.

22.07.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

K cestování po vlasti nám autor nabízí kromě známých míst také méně známé cíle. A to je obohacující. Vše popisuje s vlastními zážitky a dává nám možnost nahlédnout, co přináší cestování - zážitky při četných setkánich s lidmi, i svízele s porouchaným vozidlem. Kniha tak zábavným způsobem seznamuje s naší zemí a tentokrát můžeme mnohá místa sami navštívit. Prázdniny jsou jen dva měsíce a těžko by se dalo více stihnout, a tak opět děkujeme za další, zábavně napsaný, cestopis.

18.07.2022 5 z 5

Svatí Cyril a Metoděj : Velehrad - symbol a úkol Svatí Cyril a Metoděj : Velehrad - symbol a úkol Petr Piťha

Svatí Cyril a Metoděj přinesli našemu národu nejen víru, ale také písmo a dali národu zákony, které je měly vést správnému a šťastnému způsobu života. Jak píše autor v této publikaci: "Konstantin založil naši svébytnost kulturní a Metoděj naši samostatnost státní." Měli velký význam pro jednotu křesťanů a proto se zde dozvídáme o jejich vlivu na pozdější vznik unionistických sjezdů, které se na Velehradě konaly a kde byla snaha sblížit křesťanské Slovany. Našim úkolem je nést dál, co nám přinesli Cyril a Metoděj. Každý pracovat nejdříve na sobě, pak ve své rodině a okolí a při každé příležitosti. V posledních slovech publikace nás autor vyzývá: "Shromážděme se kolem Velehradu a jděme do misií ve svých bydlištích. Nesme lidem zdravý rozum a radostnou zvěst Evangelia."

08.07.2022 5 z 5

Naši apoštolové Naši apoštolové Reginald Maria Dacík

Milá, malá publikace dokáže představit nám "Naše apoštoly", jak je uvedeno v názvu, moudré a vzdělané mladé muže, zapálené pro své poslání - šířit radostnou zvěst evangelia na Moravě. Vycítili, že pro lid, který neměl své písmo, je třeba jej vytvořit, aby se mohli vzdělávat. Aby pro ně bohoslužby byly srozumitelné, přeložili je do jim srozumitelné řeči a dali schválit papeži. A vrcholným dílem byl jejich překlad Bible do staroslovanského jazyka. Ale i věci veřejné se snažili uspořádat vydáním zákonů. Jejich dilo je velké! Ale jsme jim za ně vděčni, tím, že se o ně zajímáme? A jsme i my dostatečně zapáleni pro své poslání?

06.07.2022 5 z 5

Mé Srdce přichází: Bůh zázraků, něhy a milosrdenství Mé Srdce přichází: Bůh zázraků, něhy a milosrdenství Michal Altrichter

Knížka vznikala v době COVIDU. To vedlo mnohem k hlubšímu zamýšlením a hodnocení života z různých hledisek. Život je darem Srdce, které přichází a učí nás umění žít a milovat. Je třeba citlivosti, pochopit, co nám říká různými historickými událostmi. Učit se také ze života druhých osobností a událostí. Tímto hlediskem se nesou úvahy autora, odborníka na duchovní život.

03.07.2022 4 z 5

Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 František Kolouch

Hrdinsky přijatý osud P. Jana Buly, který byl oblíbeným knězem, avšak na základě zkonstruovaných zločinů brutalitního režimu, byl odsouzen na smrt oběšením. Jeho provinění spočívalo v tom, že poskytl nocleh svému spolužákovi Ladislavu Malému, který se podílel na "Babických událostech", které osnoval, jako člen StB. P. Jan Bula o tom netušil a staly se až v době, kdy P. Jan Bula byl zatčený. V tomto procesu zemřeli ještě další dva kněží, jako "nepřátelé" režimu.
P. Bula byl oblíbený, měl rád lidi a krásně kreslil. V závěru svého života napsal: "Člověk Boha nikdy dost nemiluje, a to je jediné, čeho musí litovat."

26.06.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Velmi příjemné čtení o cestování- tentokrát Evropou. Moc jsem obdivovala Ládíkovu schopnost navazovat kontakty s naprosto neznámými lidmi, jeho jazykové schopnosti i zaměření se na návštěvu různých méně známých zajímavostí, s kterými nás seznamuje,

19.06.2022 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Krásná poeticky napsaná pohádka pro dospělé, ukazuje, jak roste vzájemný vztah společným prožíváním něčeho těžkého, kdy jeden druhému je oporou a dokáží zapomínat sami na sebe. Když chce učinit druhého šťastným, nachází nové poznání a hlubší a opravdovější vztah, který nejen že činí oba šťastnými, ale také se se upevňuje.

14.06.2022 5 z 5

Ve škole Ducha Svatého Ve škole Ducha Svatého Jacques Philippe

Ve škole Ducha Svatého se učíme, jak se stát svobodnými, navzdory tomu, že jsme podřízeni pravidlům, které pro náš život dává Bůh. Hledání jeho vůle a podřízení se jí, nám dává prostor k zodpovědnosti a zkvalitnění našeho života. Bůh chce, abychom se jako milované osoby stávaly šťastnými tím, že naplňujeme život láskou.

06.06.2022 5 z 5

Tešiteľ - Duch Svätý Tešiteľ - Duch Svätý Vincent Malý

Knížku jsem využila k hlubšímu prožití svatodušních svátků. Obsahuje jak nauku o Duchu Svatém, kterou je třeba nastudovat např. před přijetím svátosti křesťanské dospělosti, to jest před biřmováním, tak také tato pubikace obsahuje řadu modliteb a pobožností, které prakticky pomáhájí lépe prožit slavnosti Seslání Ducha Svatého, kterou vrcholí velikonoční období.

05.06.2022 5 z 5