Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952

Oběť případu Babice: Jan Bula 1920 - 1952 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304922/mid_obet-pripadu-babice-jan-bula-1920-1-rbW-304922.jpg 4 24 11

V červenci 1951 zazněly ve škole v Babicích výstřely. Zemřeli tři funkcionáři MNV. Třebaže již druhý den byli pachatelé dopadeni, využil komunistický režim událost jako záminku pro likvidaci dalších „nepohodlných“ osob. Rozpoutal tak jednu z největších represivních akcí v dějinách Československa. V kontextu atmosféry padesátých let nám autor představuje životní příběh mladého kněze Jana Buly, jednoho z nevinně popravených v kauze Babice. Zhasl nedokouřenou cigaretu a pohledem se ještě rozloučil se svými obrázky. Jeden z dozorců si od něj převzal napsané dopisy. Pak byl odveden do dvorku v rohu zadní budovy věznice… Soudce mu přečetl rozsudek státního soudu, rozhodnutí Nejvyššího soudu a přípis prokuratury o zamítnutí milosti. P. Jan Bula ho nevnímal. Byl vyrovnaný a připravený zemřít… (ukázka)... celý text

Jana512
26.06.2022 5 z 5

Hrdinsky přijatý osud P. Jana Buly, který byl oblíbeným knězem, avšak na základě zkonstruovaných zločinů brutalitního režimu, byl odsouzen na smrt oběšením. Jeho provinění spočívalo v tom, že poskytl nocleh svému spolužákovi Ladislavu Malému, který se podílel na "Babických událostech", které osnoval, jako člen StB. P. Jan Bula o tom netušil a staly se až v době, kdy P. Jan Bula byl zatčený. V tomto procesu zemřeli ještě další dva kněží, jako "nepřátelé" režimu.
P. Bula byl oblíbený, měl rád lidi a krásně kreslil. V závěru svého života napsal: "Člověk Boha nikdy dost nemiluje, a to je jediné, čeho musí litovat."

Sauerkraut
19.05.2020 5 z 5

Smutné svědectví o mimořádném člověku. O "padesátých letech" jsem toho přečetla hodně, ale ta brutalita mě nikdy nepřestává překvapovat. Navíc to bude zítra brzy ráno 68 roků od popravy....

PetrákGabriel
15.12.2018 5 z 5

Skvělá kniha, svědectví o životě nevinného a mladého faráře, který byl popraven. Doporučuji.

Jindřich40
30.11.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která šokuje brutalitou komunistického režimu. Biografie mapující podrobně život Jana Buly

Karel046
29.11.2018 5 z 5

Zasloužená pocta nevinnému knězi Janu Bulovi, který byl oběšen v babickém případu

Vojslava
12.08.2017 4 z 5

Poctivě zpracovaná a navíc i čtivá kniha, z níž dost mrazí. Velký dík autorovi za práci, kterou vynaložil, abychom byli zase z historie moudřejší...

Lenka4
19.02.2017 1 z 5

Kniha má nejednotný styl. Začíná jako přeslazeně oslavný životopisný román. Rušivě působí místa, kde autor přeformuloval získané informace, aby je vzápětí uvedl znovu jako citace. Další část tvoří nástin historicko-politické situace. Jednostranně vyhraněný pohled autora však vede ke zkreslené interpretaci (záměrně?). Například není pravda, že církvi byl zákonem č. 218/1949 Sb. zabaven veškerý majetek. Za nejzdařilejší lze považovat líčení aktivit Ladislava Malého, které zaujímá největší rozsah. Přínosné je citování archivních materiálů dokumentujících vyšetřování a soud Jana Buly. Naopak si myslím, že do literatury faktu nepatří pověrčivost - předtuchy, výklady "znamení".

jan6775
29.01.2017

Kniha se podařila a zachytila zvěrstva komunismu, která v dnešní době někteří lidé přehlížejí ba-dokonce popírají stejně jako holokaust. Za každé vlády se najdou lidé poctiví a ti méně v odsuzování někoho se držím stranou ale komunismus a fašismus rovný jest. Hlavní postava kněz je právem beatifikována a připomínána. V dnešní době kdy se o farářích píše hlavně o zneužívání dětí, peněz a jiné orientaci.

Markéta3
13.08.2016 5 z 5

Kniha je velmi dobrá a všem doporučuji. Četla jsem ji jedním dechem. Otřesné je, že to vše se stalo doopravdy. Autor přestavuje nezákonné praktiky komunistického režimu, snahu komunistů zlikvidovat církev na kterou doplatil nevinný mladý kněz Jan Bula. Kniha odhaluje popravdě zákulisí vražd funkcionářů MNV v Babicích, které se minulý režim pokusil zkreslit v seriálu 30 případů majora Zemana.

premyslota
13.08.2016 5 z 5

Kniha se velmi dobře čte, je nabitá informacemi a odhaluje praktiky komunistické tajné policie a justice. Autor představuje život a smrt kněze Jana Buly z Rokytnice nad Rokytnou a předehru, průběh a následky vražd komunistických funkcionářů v Babicích v roce 1952. Doporučuji.

radkettner
12.08.2016 5 z 5

Kniha je úžasná a velmi čtivá. Strhujícím způsobem zde autor popisuje nejen život Jana Buly, který byl oběšen v době babických procesů, ale také zde odhaluje pozadí, průběh a následky vražd v Babicích v roce 1951. Doporučuji všem, kteří rádi čtou historickou literaturu faktu.