Jana512

Tvé misie budou na severuTvé misie budou na severuJaroslav Kopecký

Životopis kandidáta blahořečení, prvního českého salesiána, nám dává nahlédnout na náročný a přesto dobře prožitý život prostého chlapce, který svou houževnatostí dosáhl odpovědného úkolu, který dokázal naplnit.

Chci, abys bylChci, abys bylTomáš Halík

Kniha, zajímavá svým názvem i obsahem. Autor upozorňuje, že nejdůležitější v životě je láska - láska K Bohu a v něm k člověku. V jedné kapitole knihy vysvětluje citát: Strach nemá v lásce místo. - Strach nemusíme mít, pokud žijeme s Bohem. Ale pro náš život s Bohem je třeba bázeň před Ním a úcta. To je na místě. Bůh nás přesahuje a v lásce nám vychází vstříc a říká: Chci, abys byl. Abys byl věčně - na tom záleží dnes, každý den. To nás má vést k vděčnosti a lásce k lidem, kterou se osvědčuje naše láska k Bohu. Kniha vede k zamyšlení a burcuje k jednání.

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

I když děj knihy je často plný zla a bolestí, hlavní hrdina Sinuhet, jako lékař, se snaží mírnit bolesti a protože svou " lékařskou praxi" se snaží rozšiřovat cestováním, tak nás uvádí do nejstarších vyspělých civilizací. Bohužel, donucen musel posloužit v zájmu vlády, svými schopnostmi, ač nerad. Kniha je tak vyznáním, co prožil a obohacující, o místech a situacích, které pečlivě nashromáždil.

KrysařKrysařViktor Dyk

Pochmourné vylíčení osudu potulného krysaře, který ve zlobě, že od města nedostal finanční odměnu, zlem splácí lidem, ať již dívce, která se zklamaná utopila, tak i obyvatelům, když on sám nešťastný, svou hrou na píšťalku, kterou zničil krysy, podle pověsti stáhne i obyvatele do propasti. Zachrání se jen nevinní - slabomyslný rybář, který najde kojnou pro opuštěné dítě. Zlo plodí zlo a není radno se do něj zaplétat.

Otec Špidlík mezi námi: HumoreskyOtec Špidlík mezi námi: HumoreskyMichal Altrichter

Kardinál Tomáš Špidlík může být naší chloubou. Pohyboval se ve světě jako znalec jazyků, kultur a spiritualit. Přitom velmi pozorný ke každému člověku.V tomto útlém svazku nás autor přesvědčuje, jak byl lidský a sám nenáročný.

Duchovní obnova s AničkouDuchovní obnova s AničkouJan Graubner

Anička Zelíková, dívenka z moravské vesnice Napajedla, navštěvovala mateřskou, obecnou i měšťanskou školu "Ludmila", kterou vedly sestry svatého Kříže. Anička byla duchovně velmi zralá, a proto dokázala statečně přinášet menší i větší oběti za záchranu lidkých duší. Přijímá odevzdaně i smrtelné onemocnění a ve věku 17 let umírá. Svým statečným životem ukazuje na sílu křesťanské víry i v utrpení z její poslední fotografie den před smrtí, kde se usmívá, vyzařuje vnitřní štěstí.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Obdivuji fantazii autora, který pobaví dospělé i děti. Nečekala jsem takový děj. Ale nahlédla jsem tak do smýšleného světa, plného dobrodružství. Myslím, že vykonstruovat takový děj není nic snadného. Pěkný vztah vnuka k dědovi i vztahy, kdy si vzájemně pomáhají děti, nás mohou povzbudit i v reálném světě.

Žena v černémŽena v černémSusan Hill

Děj, který se odehrává v knize a na který vzpomíná hlavní hrdina po mnoha letech, je hodně zvláštní a jistě vymyšlený pro vzrušení čtenáře. Pokud by někdo něco podobného prožil, asi by jej to více poznamenalo. Nebo byli lidé v té době "odolnější" na styk s nadpřirozeným zlem? Jistě četba je napínavá, ale mně připadal život ženy v černém tragický, protože její duše neměla klidu, hledala duchovní pomoc. Že by to ve staré Anglii neuměli? Jistě je to příběh k pobavení a vzrušení, ale i k poučení. Je třeba pamatovat na živé i zemřelé rodu, aby došli klidu.

Matka Boží: Tři mariánské modlitbyMatka Boží: Tři mariánské modlitbyTomáš Špidlík

Kardinál Špidlík nás mistrovkyým způsobem vtahuje do tří nejnámějších modliteb k Panně Marii.Obohacuje je bohatými znalostmi pravoslavné círve, která má řadu ikon, vztahujícími se k těmto modlitbám. Rozšiřuje tak naše poznání svými znalostmi z východní církve.

Zázraky Jana Pavla II.Zázraky Jana Pavla II.Pawel Zuchniewicz

Jan Pavel II. byl za svého pontifikátu velmi oblíbeným a vyhledávaným pomocníkem v těžkých situacích. Dokázal druhým naslouchat a žádného nezklamal, o každého měl zájmem. Nejčastěji se na něj obraceli lidé v bezvýchodných situacích. Z vděčností za jeho pomoc, při příležitosti jeho nedožitých 100. narozenin, vznikla kniha, z kauz k jeho svatořečení, která ukazuje, jak pomáhal a stále pomáhá!

"Všechna zřídla mé spásy jsou v tobě" - Eucharistie, pramen života a poslání církve"Všechna zřídla mé spásy jsou v tobě" - Eucharistie, pramen života a poslání církvekolektiv autorů

Maďarsko, které má hluboké kořeny v křesťanství, pořádá ve své zemi církevní událost, která poukazuje na úlohu eucharistie v křesťanském životě. Krásná myšlenka, která mě obohatila spočívá v tom, že v této svátosti zůstává Ježíš s námi a pro nás, aby nás provázel ve všech našich životních událostech a byl stále s námi. Proto také: "Všechna zřídla mé spásy jsou v Tobě!"

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

Pro množství osob jsem se těžko orientovala. Hlavní hrdina, neměl na lásku v životě moc štěstí. A když se mu podařilo dostat se na vyšší společenské postavení, snažil se sjednávat zábavu velkému množství přátel a vázal se na svou bývalou lásku, která už byla vdaná. Tak jej nakonec, až na jednoho, všichni opustili, když se dostal do maléru.

Novéna s Pannou Marií – Příčinou naší radostiNovéna s Pannou Marií – Příčinou naší radosti neznámý, neuveden

Novéna, kterou z textů o Panně Marii od různých autorů sestavil a uspořádal Michal Altrichter, je dobrou přípravou na prožití svátku Panny Marie, nebo k prosbě na nějaký úmysl. Každý z devíti dnů začíná desátkem růžence, následuje myšlenka světce, přímluvy, několik invokací z Loretánských litanií a závěrečná modlitba. Svým složením je obohacující!

Hrad v nitruHrad v nitruTerezie od Ježíše

Autorka knihy, věhlasná mystička, zakladatelka karmelitánských klášterů, se snaží duchovním dcerám a všem, kdo mají zájem o modlitbu poskytnout rady. Představuje nám fáze modlitby jako vstupování do hradu, v jehož centru bydlí v záři světla Král. Tento hrad s Bohem je v našem nitru. Sv. Terezie Veliká dává návod, jak dosáhnout cíle, setkání s Bohem. Uvádí, že při vstupu k modlitbě odhazujeme spustu nedostatků a spolu s odhodláním se jich zbavit, vstupujeme do dalších příbytků, až tam, kde je Bůh se svou láskou. Je třeba velké vytrvalosti a nespoléhat se na vlastní síly, důvěřovat v Boha a jeho vedení a milosrdenství.

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Na poličce jednoho nádraží se objevila kniha, kterou jsem znala z vyprávění mých synovců. Četli ji, když byli malí a moc si ji chválili. A tak jsem byla zvědavá, co je tak na knize přitahovalo. Vypůjčila jsem si ji, a musím jím dát za pravdu, že je to kniha plná kouzla z dětských hrátek a dobrodružství, které prožívá skupinka dětí. Bydlily na třech statcích, které byly vedle sebe a které jim umoožňovaly prožít různá dětská dobrodružství. Autorka zachytila kamarádskou atmosféru mezi děvčaty a kluky. Kluci se čato vypínali nad holky, ale ty se jen tak nedaly. Knihu zdobí krásné ilutrace Heleny Zmatlíkové, která ilustrovala řadu dětských knih.

Novéna ke svaté Ludmile - Ve světle blahoslavenstvíNovéna ke svaté Ludmile - Ve světle blahoslavenstvíPetr Bubeníček

Novéna se mi moc líbí. Přbližuje postavu kněžny Ludmily, od jejíhož úmrtí uplyne letos 1100 let. Protože jsem chtěla získat vhodný materiál, o němž chci vyprávět starším a nemocným, zpracování novény je vhodné. Popisuje sice osobnost časově hodně vzdálenou, ale která je nám vzorem v mnohém. Je nositelkou vzdělanosti, i v té době, proto se stala patronkou škol. Vzorně vychovala svého vnuka Václava, tak je vzorem pro babičky, dokázala opustit své milované místo, a vše nesla odevzdaně, díky víře, kterou přijala pravděpodobně z rukou sv. Metoděje. Doporučuji všem, kteří chtějí tuto osobnost naší hitorie lépe poznat, i těm, kdo nosí její jméno.

Z deníku otce Jana TopenčíkaZ deníku otce Jana TopenčíkaJan Topenčík

V krátkých příbězích popisuje autor životní události, které ve většině případů sám prožil, nebo se s nimi setkal. Příběhy jsou plné optimismu, i když se odehrávají v totalitě a autor je římskokatolický kněz.

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Vyprávění je vtipné a obsahuje i poznatky z cest a je čtivě napsané. Obdivuji výkon tohoto mladého muže, odvahu a snahu o poznání.

Poutník k lidským srdcímPoutník k lidským srdcímTomáš Kutil

Kniha vzpomínek na kněze, disidenta, poutníka a vězeňského kaplana, který neztrácel naději ani v nesvobodě, jak o tom svědčí jeho osobní dopisy z vězení. Z jednotlivých příspěvků četných osobností, poznáváme Otce Líznu jako člověka s velikým pochopením pro druhé, zvláště pro ty, kteří žijí na okraji společnosti, bezdomovci, vězni a další. S důvěrou v Boha a jeho milosrdenství překonával četné potíže života vlastního i těch, které provázel.

Blahoslavený Carlo AcutisBlahoslavený Carlo AcutisNicola Gori

Přesto, že zemřel ve věku 15 let, byl jeho život obdivuhodný. Jak dokázal jednat s druhými, aby je nezarmoutil. Rozdával úsměv, pohodu, zastával se především slabších, podporoval ze svého kapesného bezdomovce, starým lidem dělal radost. Byl velmi schopný a nadaný. Měl rád přírodu i zvířátka. Byl odborníkem na počítače filmování a programátor PC. Vyzařovala z něj velká radost. - Kde k tomu bral sílu? Ani jeho rodiče nevěděli, kdo mu dal velké zapálení pro Boha, kdy mu chtěl dělat jen a jen radost. Denně se účatnil mše svaté a čato a rád setrvával v kostele při adoraci. Itatské vydání této knihy nese citát, který Carlo často říkal: "Eucharistie je moje autostráda do nebe."

O Ludmile _Babičce svatého Václava a první české svaté - nejen pro babičky a jejich vnoučataO Ludmile _Babičce svatého Václava a první české svaté - nejen pro babičky a jejich vnoučataKateřina Šťastná

Od smrti první české kněžny, sv. Ludmily, uplynulo již 1100 let, ale v paměti lidu stále žije. Je to jedno z nejčastějších jmen, které dodnes ženy mají. Kněžna Ludmila měla manžela, děti, vnuky, které řádně vychovala, žila nenáročně a dokázala odpustit najatým vrahům, kteří ji zbavili života uškrcením. Protože žila čestně, i dnes ji můžeme oslavovat a řídit se jejím příkladem. Je vzorem pro každého; ale často ji prosíme o přímluvu za vzdělání (k tomu vedla své vnuky) i za babičky, které ve výchově pomáhaji.

Kavárna v KodaniKavárna v KodaniJulie Caplin

Pohodové letní čtení, dává poznávat kulturu jiných zemí. K tomu dovolenkovému čtení přispělo i cestování za poznáním jiné kultury, která byla přínosem pro hlavní hrdinku Katy. Nasadila se pro organizaci školení o způsobu života v jiné zemi - v Dansku. Přineslo jí to hodně starostí a, ale hlavně obohacení pro její vlastní život. Trochu sladké, ale i napínavé čtení, které dopadlo velmi pozitivně pro hlavní hrdinku a i my se můžeme poučit o způsobu života, který je nanejvýš příjemný a přínosný.

Sestra ZdenkaSestra ZdenkaAnton Habovštiak

Tato kniha seznamuje děti s první blahoslavenou ženou Slovenska, křížovou sestrou, která jako zdravotnice pomohla k útěku jednomu knězi, který se léčil po výslechu STB. Útěk se zdařil, avšak další plán útěku duchovních byl vykonstruován STB, a tak se prozradila ochota sestry pomoci. Po té byla ve vazbě a odsouzená k vězení. Onemocněla na následky týrání, kdy do ní kopali a zapříčinili onemocnění rakovinou, na jejíž následky zemřela.

Tvá blízkost je mé štěstí: bl. Alžběta od Nejsvětější TrojiceTvá blízkost je mé štěstí: bl. Alžběta od Nejsvětější TrojiceConrad de Meester

Krásná kniha, plná hlubokých myšlenek, jak je promeditovala mladinká karmelitka, blahoslavená Alžběta od Nejsvětější Trojice. Velmi mladá vstupuje do kláštera, avšak zralosti pro věčnost dochází již v šestadvaceti letech. Ve své modlitbě k Nejsvětější Trojici volá:
"Moji Tři,
moje všecko,
má Blaženosti,
nekonečná Samoto,
Nesmírnosti, v níž se ztrácím,
tobě se vydávám jako kořist,
ukryj se ve mně.
abych se já mohla ukrýt v tobě,
v očekávání, že ve tvém světle uzřím
hlubinu tvé vznešenosti.

PianistaPianistaWladyslaw Szpilman

Takřka neuvěřitelný příběh umělce, klaviristy Wladyslawa Szpilmana, žijícího ve Varšavě. Zachránil se díky své odvaze, ale především díky pomoci, od které bychom to neočekávali, díky německému důstojníku. Byla to jistě strašná doba, kde se i mezi německými lidmi našli ti, kteří s odvahou pomáhali nevinným. Patří mu jistě náš obdiv i vděčnost, i když tak by se měl zachovat každý z nás.

Novena blahoslaveného Hroznaty, patrona plzeňské diecézeNovena blahoslaveného Hroznaty, patrona plzeňské diecézePetr Piťha

V týdnu pobytu v Plzeňské diecézi jsem se zúčastnila poutě k diecéznímu patronovi, blahoslavenému Hroznatovi, v Teplé u Mariánských Lázní, kde odpočívá. Je zakladatelem tepelského a chotěšovského kláštera a člen premonstrátského řádu. Je také patronem politických vězňů, protože jako věžeň zemřel. Žil nelehkým, ale čestným životem. Novéna předkládá na každý z devíti dnů zamyšlení nad jeho vlastnostmi, které nám i našemu národu na jeho přímluvu vyprošujeme

Boží průlom v římském podsvětíBoží průlom v římském podsvětíChiara Amirante

Kniha, která upoutá pozornost na osobnost Chiary Amirante, křehké dívky s chatrným zdravím, ale velkým pochopením pro lidi, kteří v důsledku nedostatku zájmu a lásky bližních, se stávají bezdomovci, drogově závislými, ženami sexuálně zneužívanýmí a pod. Pro tyto lidi se Chiara zakládá společenství Nové horizonty, které pomáhá těmto lidem najít řešení jejich životních situací a tak najít radost ze života.

Slyšte slovo a zpívejte píseň: život svatých Cyrila a Metoděje a příběh VelehraduSlyšte slovo a zpívejte píseň: život svatých Cyrila a Metoděje a příběh VelehraduPetr Piťha

Kniha vznikla jako podnět pro seznámení se s životem dvou velkých dobrodinců naší země, sv. Cyrila a Metoděje, kteří svým obrovským přínosem dali podmínky k vzniku kulturní země. Přinesli křesťanství, vytvořili písmo, kterým sepsali přeložené knihy Bible, také vytvořili zákony, kterými se naše země řídila. Přesto že žili v zajištěnosti své domoviny a dosáhli vysoké úrovně vzdělanosti, šli, aby posloužili našemu národu. Kéž bychom jim byli za to vděčni a vážili si hodnot, které předávali našim předkům. Svou vděčnost můžeme projevit i tím, že ji doporučíme rodinám s dětmi, aby děti poznaly a vážily si naší historie a snažily se být tak houževnatými jako hrdinové této knihy. Krásnými ilustracemi obohatila knihu Klára Folvarská-Roseová.

Srdce Ježíšovo, srdce plné láskySrdce Ježíšovo, srdce plné láskyJean Ladame

Po historickém seznámení se o rozšíření úcty k Srdci Ježíšovu prostřednictvím sv. Markéty Marie Alacoque, je třeba i v dnešní době se zamyslet nad hlubokostí této již tradice "prvních pátků" a nově si uvědomit Boží lásku k nám.

Chrám Matky Boží v PařížiChrám Matky Boží v PařížiVictor Hugo

Historický román, který nás seznamuje se životem kolem katedrály Matky Boží v Paříži. Nejen že popisuje složitou stavbu katedrály, ale i město Paříž , význam knih pro člověka a další. To vše poznáváme, abychom hlouběji prožili tragické osudy mladičké cigánky Esmeraldy s kozičkou, zvoníka Quasimoda i kněze při katedrále a dalších hrdinů. Děj je napínavý a překvapující.