Jana512 Jana512 komentáře u knih

Přijď, ó Duchu přesvatý - svatodušní novéna Přijď, ó Duchu přesvatý - svatodušní novéna Anna od Kříže

Malá, skladná, stručná a poeticky vyzdobená obrázky, je tato novéna k Duchu Svatému, ve které se rozjímá nad verši hymnu Příjď, ó, Duchu Přesvatý. Pro svou stručnost je možno ji využít před každým závažnějším krokem svého života, nebo našich bližních, a zajistit si tak pomoc Ducha Svatého. Ne, že by nám nepomáhal, ale my budeme klidnější, když mu svěříme danou záležitost. Proto doporučuji!

04.06.2022 5 z 5

Na ohnivém voze Na ohnivém voze Dom Samuel

Kniha popisuje nasazení mladého člověka v touze pomáhat druhým svou modlitbou a prací, jak se k tomu zavazují mniši vstupem do kláštera. Uprostřed mladého věku jeho plán překříží nelehká nemoc, ale nevzdává se a s nemocí bojuje spolu s bratřími, kteří jsou mu k pomoci, až nakonec svůj život odevzdává ve smrti.

02.06.2022 5 z 5

Mariánský hrad Mariánský hrad Vítězslav Horyna

V závěru měsíce května jsem četla knihu vydanou v roce 1940 k povzbuzení všem, kdo mají rádi Pannu Marii na Svaté Hoře a Český národ. Bylo to v době války a lidé potřebovali povzbuzení a posilu v nelehké situaci. Na čtyřech příbězích je poukázaná pomoc Panny Marie těm, kteří se k ní utíkali a mezi příběhy jsou vloženy básně - modlitby k Panně Marii i ke svatému Václavovi za naši vlast. Myslím, že i dnes je třeba myslet na naši zemi a svěřovat ji těm, na které se obraceli již naši předkové a nebyli zklamáni. Mariánský hrad - Svatá Hora, je toho důkazem i ve své kráse, jaký vztah k ní měli lidé minulých generací.

31.05.2022 5 z 5

Síla ticha Síla ticha Robert Sarah

Kniha obsahuje mnoho rad, jak se snažit o získání vnitřního klidu, který je potřebný pro získání opravdových hodnot pro život. Poznáváme je ve ztišení před Bohem. Jen v klidu a tichu zaslechneme tichý hlas, který nenutí, ale nabízí hodnoty věčnosti.
- V knize se popisují zkušenosti kartuziánů, kteří žijí ve společenství a jejichž cílem je čas vyplněný modlitbou a prací v naprostém tichu.
Z některých myšlenek:
- "Mlčení nevyhledáváme kvůli němu samému, ale kvůli prostoru, který poskytuje. Mlčení nám umožňuje lépe vnímat a lépe slyšet. Otvírá nám vnitřní prostor."
- "Důvěryplné mlčení a lehké povzdechnuti, které všechno vrací do Božích rukou je pravým nářkem, slzami v největší hloubce našeho utrpení, nejžalostnějším úpěním. ( viz. Žalm 37)"
- "Pokud budou na Zemi zamilovaní, v mlčení se budou snažit setkávat o samotě a při jejich schůzce bude mít místo ticho. Tak lze asi nejsnáze vysvětlit život, který si vybrali kartuziáni. Mlčeni v samotě v kartouze nabývají smyslu touto velkou touhou po důvěrném vztahu s Bohem. Pro syny svatého Bruna jsou samota a ticho dokonalým místem rozhovoru od srdce k srdci."
- "Hovoříme o tichu: není snad právě hluboký pokoj duše, která ví, že je milována víc, než představy v nejbláhovějších snech; není nezničitelný klid, který v ní přebývá, oním vnitřním tichem? Tichem živoucím, výmluvným, zaníceným. Rozechvělým očekáváním v naději na den velkého shledání tváří v tvář."

30.05.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Román se četl dobře, až na ty skutečnosti, které tolik připomínaly tu nelehkou dobu. Autorka nám na příběhu hlavní hrdinky dává poznávat proměnu místa, kde byly internovány řeholní sestry, které i přes svoji profesionalitu, zvláště ve zdravotnictví, a přes svou obětavost, musely opustit své původní místo, ale nijak nezatrpkly, protože smyslem jejich života bylo odevzdání se Bohu a všem potřebným. Snažily se najít způsob, jak druhým pomáhat a tak se také věnovali lidem, kteří v důsledku svých životních zklamání potřebovali pomoc i v novém prostředí, kde byly stále sledovány a v nesvobodě. Román zachycuje dlouhé období, které nebylo jednoduché pro přemíru příkazů a sledování každého, kdo nejednal podle smýšlení vládnoucích. Spisovatelka se pustila do nelehké práce. Ne vše, co v knize uvádí je skutečností - jedná se o román a není to dokument. A je škoda, že některé postavy i z církevního vedení, byly zlehčovány. I na ně byl působen nemalý nátlak a nemohly odhadnout, kam až to povede... A tak se z historie snažme poučit. Snad i nová generace pochopí, že to nebylo lehké a že každá doba přináší své nároky, které je třeba překonávat tak, jak nejlépe můžeme.

23.05.2022 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Knihy Jojo Moyes jsou čtivé a oddechové a v duchu přejeme jejich hrdinkám, aby vše dobře dopadlo. V tomto díle se mi Louisa Clarková nejvíce líbila. Její přístup k různým životním zkouškám byl velmi seriozní a správný. A i když nedopadne hned vše nejlíp, hrdinka z toho vytěží další životní zkušenosti. Přitom zůstává věrná své rodině a svým blízkým. Dokáže se obětovat pro staré a nemocné. A tím nám může být příkladem. Nakonec i ona došla své odměny za vše, co překonala.

20.05.2022 5 z 5

Sejdeme se v nebi – Životní příběh mladého kněze Jana Buly Sejdeme se v nebi – Životní příběh mladého kněze Jana Buly Jiří Mikulášek

Autor chtěl seznámit hlavně mladé lidi s krásným typem člověka, který vzorně žil, miloval lidi, dokázal se nasadit pro druhé, a přesto režimu v té době vadil. Pro svou statečnost a lásku k bližním se stal vzorem pro mnohé!

20.05.2022 5 z 5

V souhvězdí slávy V souhvězdí slávy * antologie

Již před lety jsem dostala malou publikaci veršů, které přeložil Mons. Josef Hrdlička z poezie anglických metafyziků. Básně mají velkou hloubku a životní moudrost, proto se k ním budu asi často vracet. O to víc si cením dárku od blízké osoby, která je již na věčnosti a mám na ni krásnou památku.

10.05.2022 5 z 5

Cestou od srdce k srdci Cestou od srdce k srdci Josef Hrdlička

Knížka Cestou od srdce k srdci, ukazuje na otcovský vztah emeritního Otce biskupa ke každému člověku. Byla vydána v jeho osumdesátinám a je plná moudrosti a lásky k lidem, jak to dosvědčuje i celý jeho život v aktivní službě. Sám působí i literárně a jeho knihy jsou obohacující! Vřele doporučuji!

10.05.2022 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Byl to pro mne první severský thriller. A jaké jsou dojmy? Krásný název, avšak tento předmět ukazoval brutalitu a sadismus tam, kde se objevil. Závěr byl strhující a překvapující. Ale i když zla je ve světě hodně, spravedlnosti bylo přece jen učiněno zadost.

07.05.2022 4 z 5

Blahoslavený Jan Sarkander Blahoslavený Jan Sarkander Zdeněk Charouz

Historik a premonstrátský kněz, napsal krátkou studii o dnes již svatořečeném knězi, sv. Janu Sarkandrovi. I když žil v 16.stol., má co říci i nám dnes. Jeho život byl naplněn hledáním, při kterém chtěl naplnit své poslání opravdově a věrně plnil své povinnosti. Měl smysl pro odpovědnost, a když za pravdu a prozrazení zpovědního tajemství jej čekalo mučení, podstoupil je a nic neprozradil. I ve vězení zůstal věrný modlitbě a beriář( denní kněžskou modlitbu) se modlil i před smrtí, a když vykloubenými prsty nemohl listovat v knize, otáčel si listy jazykem. Odpuštěl svým vrahům a čerpal sílu v utrpení u Boha.
Publikace je přehledně zpracována.

07.05.2022 5 z 5

Jsem v dlani Boží Jsem v dlani Boží Vojtěcha Hasmandová

Literární dílo vzniklo z dopisů, psanými z vězení, kterými vyjadřuje jejich autorka, řeholní sestra, svou lásku k rodinným příslušníkům i k sesterskému společenství, do něhož patřila. Často však zmiňuje, jak se společně i se spoluvězeňkyněmi dokáží radovat ze spojení se světem skrze dopisy, které jim přichází. Nezatrpkne ani v tak těžkém prostředí, ale přijímá to jako okolnost, ve které je Bůh s ní, jak vyjadřuje i název knihy: JSEM V DLANI BOŽÍ!

03.05.2022 5 z 5

V půli cesty V půli cesty Anselm Grün

Známý psycholog, benediktin Anselm Grün, nás upozorňuje na změny v životě člověka ve středním věku. Začínáme vnímat vnější změny, a je známo, že je to šance k růstu a zralosti člověka. Když přijme pokojně stárnutí a ubývání sil a všeho, co život přináší, vytváříme tak postoj, který je potřebný pro pokojný život. Abychom to dobře zvládli, autor nám doporučuje počítat s Boží pomocí.

01.05.2022 5 z 5

Don Bosco Don Bosco Teresio Bosco

Životopis světoznámého italského kněze, který vyrůstal jako chudý chlapec, a proto měl velké pochopení pro chudé hochy, přicházející do města za prací nebo za vzděláním. Věnoval se jim, aby získali nejen řemeslo, ale aby je osamělost nebo nesprávný způsob života, neohrozil. Založil, dnes již po celém světě rozšířenou, Kongregaci Salesiánů. Kniha vznikla při stém výročí úmrtí tohoto světce, kdy působení salesiánů bylo rozšířeno do celého světa.

30.04.2022 5 z 5

Velký objev - Naše cesta do katolické církve Velký objev - Naše cesta do katolické církve Ulf Ekman

Knihu, kterou jsem přečetla již v roce 2018. Překvapilo mě, jak se shodovala jména hlavních hrdinů s jejich životními vzory, a tak se snažili s jejich pozoruhodným životem seznámit, a podle něj žít. Bylo to pro mě obohacující čtení!

21.04.2022 5 z 5

Domov Domov Toni Morrison

Trochu těžší čtení z neutěšeného prostředí - domova dvou sourozenců Franka a Cee, které ani vlastní rodiče nemilovali. Z domova utíkají a po různých životních zklamáních se setkávají a vrací zpět a jsou jeden druhému oporou. Svůj život dokázali přijat a řídit se podle rady moudrých: Cituji: "Jsi svobodná. Nic na světě, nikdo jiný než ty tě nemůže zachránit. Ty musíš zasít do pole. Jsi mladá žena a ani jedno není žádná výhoda, ale kromě toho jsi člověk. Nedovol, aby někdo rozhodoval o tom, jaký povedeš život. To je otroctví. Někde uvnitř je ta svobodná bytost, o které mluvím. Najdi ji a snaž se, aby po ní zůstalo na tomto světě něco dobrého."

20.04.2022 4 z 5

Proč slavíme Velikonoce? Proč slavíme Velikonoce? kolektiv autorů

Jsou Velikonoce, a i když znám jejich význam pro život člověka, který uvěřil a je objasněn se smyslem života, upoutaly mě krásné obrázky. Po přečtení mohu jen doporučit všem, kterým velikonoční příběh odkryje mnohé nové horizonty, které jim pomohou najít smysl života i těžkých situacích.

17.04.2022 5 z 5

Hosté poslední večeře Hosté poslední večeře Rudolf Ströbinger

Jak sám autor v závěru knihy píše, jde o reportážní a ne historickou práci. Popisuje životy apoštolů, těch, kteří Kristu byli v jeho životě nejblíže a kteří se stali nositeli jeho učení po jeho smrti a zmrtvýchvstání. Autor k popisu jednotlivých apoštolů přidal sv. Pavla a evangelistu svatého Lukáše. U jednotlivých postav využívá i legendy, o kterých vždy však uvádí, že to jsou historicky nedoložené zprávy. Chce zde uvést, co se kolem osobnosti vyprávělo. Kniha je pěkně graficky upravena.

15.04.2022 4 z 5

Komiksová knížka jen obrysově seznamuje se životem, sportovce, který svou houževnatostí a pílí proslavil naši vlast olympijskými medailemi. Jak se píše v úvodních slovech, byla to nesmírná dřina a také vytrvalost, se kterou úspěch získal. K tomu vedl i dívku, se kterou se na atletických soutěžích poznal a podporoval ji, aby tvrdě na sobě pracovala a stala se také nositelkou medailí a též jeho ženou. V době, kdy se každý nemohl na světové závody dostat, pokud nebyl politicky prověřen, podporoval svého přítele. Když nemohl on odjet, Emil Zátopek také neodjel, dokud kamarád povolení nedostal.
Komiksové knihy jsou jistě pracné, to si cením, avšak mám i nějaké výhrady. Část děje se odehrává v zahraničí - a tak tam popisy komiksových obrázků jsou popsány anglicky. I když angličtina nám není neznámá, je to česká kniha, a tak to tam mohlo být v závorce s překladem. I hrubá slova která tam byla použitá, snad nepatří k našemu kulturnímu vyjadřování.
Nedávno jsem četla pěknou myšlenku Emila Zátopka. I když není v této knize, připisuji si ji sem: "Sportovec nemůže běhat s penězi v kapsách. Musí běhat s nadějí v srdci a se sny v hlavě."

10.04.2022 3 z 5

Nebylo to lehké čtení! Jak strašlivá byla bezmoc těch, kdo se dostali do spárů nacistů! Nevinné lidi nejen že odsoudili, ale pod záminkou, že je osvobodí, vyzískali z nich co mohli. Kateřina, která se tolik bála smrti a toužila být osvobozena, se nakonec statečně zachovala.

08.04.2022 5 z 5