Jana512 Jana512 komentáře u knih

Cop Cop Lætitia Colombani

Životní příběhy tří žen z různých světadílů (Indie, Kanady a Itálie), které se nikdy nesetkaly, ale společnou vlastností je jejich statečnost při řešení života. A tak společným jmenovatelem jsou vlasy, které jedna z nich obětovala za šťastnější budoucnost, druhá je zpracovávala a třetí je v nemoci potřebovala. Krásné příběhy, ukazující na důležitost nevzdávat se!

13.01.2022 5 z 5

Kolo štěstí Kolo štěstí Edith Piaf

Edit Piaf se mi líbí pro svůj zpěv. Jsem ráda i za autobiografii, v níž píše své vzpomínky. Z velké části popisuje svůj umělecký život s umělci mně málo známými, a to je blízké těm, kteří znají toto prostředí. Mě oslovi její počátky, její dětství, prožívané s otcem v potulném divadle, kdy matka si šla svou cestou za zpěvem. Dětství neměla moc radostné. Ještě náročnější byly její vlastní začátky, kdy se živila pouličním zpěvem, dokonce i se se svým malým děvčátkem, které jí ve dvou letech zemřelo. Štěstí se na ni usmálo, když si jí povšiml člověk ( Leplé), který v ní viděl talent a dal jí šanci uplatnit se na podiu. On ji pomohl dostat se na uměleckou dráhu, a i když jej záhy ztratila, už s uměleckým darem zpěvu dokázala růst. a byla byla oporou i mnohým začátečníkům a ráda pomohla. Nikdy nezapomněla na těžkosti, s nimiž začínala, a proto se snažila a být oporou i mnohým začátečníkům a svými radami jim pomáhala.

10.01.2022 5 z 5

Novéna k Pražskému Jezulátku – k Srdci Dítěte Novéna k Pražskému Jezulátku – k Srdci Dítěte kolektiv autorů

Naše vlast má vzácnou sošku Ditěte Ježíše - Pražské Jezulátko. Ve vánoční době si připomínáme jeho narození a tak jsem devět dní uvažovala o tomto vzácném zobrazení Ježíšova dětství. Hned první den se v příspěvku z literatury zamýšlí autor, proč nám Pán zachoval Prahu a nedopustil její zpustošení v době Druhé světové války, jak tomu bylo ve většině evropských hlavních měst v závěru války. - Víme, že Pražské Jezulátko dostalo k nám ze Španělska, kdy jej španělská šlechtična provdaná do Čech za Vratislava z Pernštejna dostala svatebním darem. Její ovdovělá dcera sošku věnovala v roce 1628 pražským karmelitánům. Za Třicetileté války bylo poškozeno, ale zbožný mnich, P. Cyril od Matky Boží, je našel a nechal je opravit. Tak Pražské Jezulátko přivádí k sobě mnohé poutníky, mezi nimiž byl i papež Benedikt XVI. Tato novéna nás vede k modlitbě hlavně za děti.

07.01.2022 5 z 5

Vánoce Vánoce Petr Piťha

Sešitková publikace vychází v edici Chvilka klidu. Když si tu chviu uděláme, dostaneme zajímavé informace např. Jak správně dávat dárky, abychom udělali opravdovou radost. Jsou zde informace , kde se vzal vánoční stromeček a jak také vánoční stromy se využívali k charitativním účelům. Kde se vzali jesličky? Již sv. František nechal postavit první, aby se lépe prožívala atmosféra Vánoc a dodnes se vytváří různé betlémky, které o Vánocích zdobí obydlí. K vánoční době patří i konec roku se svátkem sv. Silvestra. Autor nás seznamuje s tímto světcem, který byl papežem a dává doporučení, jak dobře prožít poslední den v roce. Ten přechází v Nový rok s novým letopočtem. I tato změna nás může vést k různým předsevzetím, ale nemělo by zůstat jen u plánů. Dalším svátkem je slavnost Tří králů, kdy mudrci z Východu se přišli poklonit Ježíšku. Autor tu vysvětluje význam jmen a v závěru nás vybízí k zamyšlením nad svým životem, tak jak to učinil on a když tak přemýšlel, přišli k němu tři králové na koledu. Doporučuji pro lepšímu porozumění všech vánočních zvyků.

31.12.2021 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Knihu, krásně ilustrovanou Andrewem Wheatcroftem, jsem četla v době Vánoc. Idylickou atmosféru Vánoc navodil příběh i tím, k jaké změny dospěl ve svém životě člověk, lakomý a zlý Scroogeus, díky návštěvě tří dobrých duchů, kteří jej vedli k nápravě. Tím autor ukazuje čtenáři, že ke změně k dobrému lze dojít i tam, kde bychom to již nečekali.

27.12.2021 5 z 5

Maria, Matka učedníků Páně Maria, Matka učedníků Páně Giuseppe Forlai

Kniha nám ukazuje, jaké místo v našem životě má mít Maria, Matka Ježíšova, kterou Ježíš odevzdal v Janovi nám všem za matku, když umíral na kříži. Ona nejen svým životním příkladem, ale i mocnou přímluvou a pomocí nám pomáhá k naplnění našeho křesťanského povolání. Autor píše: "Přijmout Marii do příbytku svého mitra je prvním krokem k tomu, aby v nás Duch mohl začít promlouvat. Neodevzdáváme se proto, že nám už nic jiného nezbývá", nýbrž proto, že máme ještě ledacos vykonat.

27.12.2021 5 z 5

Emanuel	- Sedm dnů před vánocemi Emanuel - Sedm dnů před vánocemi Eugen Kleindienst

Kniha je dobrou pomůckou k zamyšlení nad hloubkou Vánoc. Ve vrcholu Adventu nám přináší text antifony, obrázek, zamyšlení, píseň, a modlitbu nad slavnou antifonou, dříve začínající údivným zvoláním "Ó,....

23.12.2021 5 z 5

Dívka, která utekla z Osvětimi Dívka, která utekla z Osvětimi Ellie Midwood

Skutečný příběh mladých lidí, Maly a Edwarda, kteří umístěni v koncentračním táboře v Osvětimi jako vězni, se nepoddali těžkému prostředí, ale statečně žili a pomáhali druhým, jak jen mohli. Láska, kterou vzájemně prožívaly, jim dávala sílu. Nesmířeni s tímto způsobem života, snažili se řešit jej, se všemi důsledky pro ně...
Příkladná pro nás je jejich pomoc slabším a společné sdílení těžkostí. Přejme si, aby se tato doba více neopakovala!

22.12.2021 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Autorka nám dává poznat, jak někdy nelehké přijat to, co nás v životě potká. Kdo dočte až do konce, musí přijat skutečnost, že všechno zlé je pro něco dobré, pokud nezatrpkneme v sebelítosti a snažíme se i se svým zraněním druhým naslouchat a pomáhat jim. Lou Clarková to dokázala.

18.12.2021 4 z 5

Adventní čas Adventní čas Petr Piťha

Autor velmi pěkně popisuje dobu adventu. Seznamuje nás s významem této doby, s jevy, které jej provázejí, jako např. adventní věnec, adventní kalendář, roráty a popisuje svátky, které patří k adventu, s jejich zvyky. Jde o svátek sv. Barbory, sv. Mikuláše i sv. Lucie a popisuje, jak se tyto svátky slavily a jak se slaví dnes.

10.12.2021 5 z 5

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Příběh ze života dvou žen jednoho rodu, které přes generační rozdíl spojoval nejen zájem o předky jejich rodu, ale upřímná snaha si pomáhat, je krásný, příkladný a poučný.

20.11.2021 5 z 5

Pocta svaté Anežce Přemyslovně Pocta svaté Anežce Přemyslovně Petr Piťha

Tento sborník byl vydán jako souhrn promluv při slavnostních událostech v roce výročí narození Anežky Přemyslovny na různých místech naší vlasti. Anežka Přemyslovna, princezna, která se uchýlila ze světské moci do služby trpícím a chudým, stále se za naši vlast přimlouvá, jak jsme to zakusili v roce jejího svatořečení. Svěřujme i nadále naši vlast do její péče!

16.11.2021 5 z 5

Krize očima víry Krize očima víry Jerzy Zieliński

Každá krize, kterou prožíváme, v nás má prohloubit naši věrnost Bohu. Tak jako slunce nemusí každý den svítit na obloze, tak také v našem životě se střídají krásné chvíle s obtížemi, a třeba i s vyprahlostí. Ze zkušenost samotného Krista v jeho utrpení, tak i ze zkušeností mnoha světců víme, že v takových chvílích nás posiluje důvěra, že Bůh o nás dobře ví a neopouští nás.

14.11.2021 5 z 5

Svatý Martin Svatý Martin Karel Dachovský

Svatý Martin je dnes uctíván po celém světě. Žil v době sice svobodného křesťanství, avšak s přežívajícími pohanskými kulty. Jako biskupovi mu záleželo na každém člověku, a tak hlásání Boží lásky šířil mezi lidem, ke kterým přicházel, aby jim pomohl navrátit pokoj. Vynikal hlubokou zbožností a často, když se zdálo, že není řešení, probděl na modlitbách a jeho činnost byla provázena četnými zázraky.

12.11.2021 4 z 5

Láska smrtí nekončí Láska smrtí nekončí Kongregace Milosrdných sester sv. K. Boromejského

Sestra Vojtěcha žila svůj život jako dar Bohu a lidem. Každou životní situaci přijímala s odevzdaností, a i ve vězení, kde byla uvězněna za protistátní činnost, vydávala svědectví odvahy a lásky. Známý je její citát: "Jsem v dlani Boži." I poslední chvíle života v nemoci nesla odevzdaně až do konce, a tak se stala příkladem pro mnohé.

07.11.2021 5 z 5

Matka Vojtěcha Matka Vojtěcha Marie Holková

Příběh ženy, která svůj život od malička prožívala ve víře v Boha. Nejdříve v kruhu své rodiny, na slovácké vesnici v Huštěnovicích. V dětství ztrácí svou maminku, která zemřela při příchodu na svět sedmého bratra Vojtíška. Již v dětství miluje Boha a touží pomáhat bližním. Uskutečňuje se to v Kongregaci Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Jako řeholnice působila jako učitelka a ošetřovatelka. V padesátých letech zakusila vězení v letech 1952 - 1960. Po propuštění působí v Božicích u Znojma a ve Vidnavě. V roce 1970 byla zvolena provinční představenou a po roce 1970 generální představenou ve Znojmě- Hradišti. Byla vždy milující spolusestrou a nyní Matkou všech spolusester, v jejichž kruhu odchází 21. 1. 1988 na věčnost. Kniha nám ukazuje život sestry, která s velikou láskou sloužila Bohu i lidem. Dnes je jedna z kandidátek na blahořečení.

07.11.2021 5 z 5

Tajemství slavného růžence Tajemství slavného růžence Václav Hejčl

Tajemství slavného růžence s obrázkem a rozjímání ke každému Zdrávasů, vede k lepší modlitbě. Vřele doporučuji!

02.11.2021 5 z 5

Dušičková zamyšlení Dušičková zamyšlení Petr Piťha

Inspirativní zamyšlení, jak bychom měli prožívat podzimní slavnosti, ke kterým především patří vzpomínka na zemřelé. Procházíme hřbitovy a připomínáme si ty, kteří k nám rodem nebo i přátelstvím patřili. Seznamujeme s nimi své děti a vnímáme obohacení, které nám svým příkladem dali. Autor také povzbuzuje s každým zemřelým se rozloučit. Vzpomíná venkovské pohřby, kdy se shromáždila celá vesnice, vystrojila pohřeb, jako projev díků zemřelému a nakonec se sešli ke společné vzpomínce. Že se to zdá minulostí? Ale když máme někoho rádi, tak mu to dopřejeme. A nakonec uvádí, jak i v den narozenin nebo výročí úmrtí nemáme zapomínat.

02.11.2021 5 z 5

Novéna ke svatému Janu Pavlu II. Novéna ke svatému Janu Pavlu II. Michal Altrichter

Autor při sestavování použil různé texty Jana Pavla II.: Např. Znamení odporu; promluva Jana Pavla k nemocným, úryvek z textu při projevu Ad Limina ke kardinálu Tomáškovi; promluva O Eucharistii na Velehradě 1990; katecheze o Teologii těla a o lidské lásce, z promluvy ke kněžím. Tyto texty jsou doplněny modlitbou za danou problematiku. Tím je novéna obohacující.

31.10.2021 5 z 5

Tajemství bolestného růžence Tajemství bolestného růžence Václav Hejčl

Publikace obsahuje ke každému tajemství obrázek a myšlenku ke každému Zdrávasu, aby se člověk lépe soustředil a prožil modlitbu.

29.10.2021 5 z 5