Velký objev - Naše cesta do katolické církve

Velký objev - Naše cesta do katolické církve https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375280/bmid_velky-objev-nase-cesta-do-katolicke-mpd-375280.jpeg 4 11 5

V životním hledání manželů Ekmanových sehrála důležitou úlohu slova svaté Brigity Švédské: „Pane, ukaž mi svou cestu a dej mi ochotu se po ní vydat.“ Své obrácení prožili jako mladí v prostředí luterské církve, Ulf se stal pastorem. Roku 1983, po návratu z pobytu v USA založil v Uppsale biblickou školu a vzápětí první sbor církve Slovo života. Zatímco se kostely ve Švédsku vyprazdňovaly, jejich církev se dynamicky rozrůstala. Biblická škola v Uppsale formovala zástupy pastorů a kazatelů z mnoha zemí světa. Nejprve se Ekmanovi silně vymezovali vůči tradičním církvím, především vůči církvi katolické, avšak léta studií pramenů a mnohá setkání s „probuzenými“ katolíky v nich vyvolala změnu smýšlení. Proces hledání trval dlouhých dvacet let. Krátce poté, co Ulf oslavil své šedesátiny, se manželé rozhodli zažádat o přijetí do římskokatolické církve. Jejich krok pochopitelně vyvolal bouřlivé reakce po celém světě. Své svědectví nesepsali za cílem živit kontroverzi; jejich vyprávění dýchá zralostí, pokorou a vděčností za všechny etapy životní cesty, za všechna setkání, která je na cestě posunula o krůček dál. Cenné jsou i jejich protrpěné pohledy na roli papeže v církvi, na jednotu církve, slavení eucharistie, mariánskou úctu… Knihu lze chápat jako „katechismus v kostce“: mnoha katolíkům může pomoci lépe pochopit a zamilovat si svou církev.... celý text

Náboženství Biografie a memoáry
Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Den stora upttäckten , 2017

Jana512
21.04.2022 5 z 5

Knihu, kterou jsem přečetla již v roce 2018. Překvapilo mě, jak se shodovala jména hlavních hrdinů s jejich životními vzory, a tak se snažili s jejich pozoruhodným životem seznámit, a podle něj žít. Bylo to pro mě obohacující čtení!

Hanka_Bohmova
11.02.2020 4 z 5

O existenci Ulfa a Birgitt jsem věděla, nyní se ke mně náhodou dostalo jejich vyprávění, a tak jsem ho nenechala ležet. Autor předmluvy vyzdvihuje fakt, že oba manželé spolu o svém duchovním životě a o své konverzi hovořili. Musím souhlasit. Je k nezaplacení, když v takové situaci není člověk odkázán jen sám na sebe.
Jak se blíží závěr knihy, častěji se objevují vysvětlující pasáže určené křesťanům z původního společenství manželů Ekmanových. Pro katolíka, jehož náboženská praxe a prožívání víry se neodbývají jen mechanicky, je to trošku prvouka. Naopak orientace ve jménech je trochu náročnější, jak je též v komentářích níže zmíněno, ale pomáhalo mi povědomí o osobnostech charismatického hnutí, do něhož je řada mých známých zapojena.
Při čtení jsem si vzpomněla na jeden obědový rozhovor v menze Přírodovědecké fakulty v době, kdy jsem byla ještě hodně nedopečené jelito. Se spolužáky jsme mluvili o rozdílech mezi křesťanskými denominacemi a já jsem si tehdy sama pro sebe a částečně i nahlas formulovala rozdíl mezi svou vírou a vírou mně známých protestantských křesťanů, který by se dal shrnout slovem "opravdovost", a to ve velmi tělesném smyslu. Rozhodně jsem nemířila na autenticitu ani hloubku vztahu k Pánu, ale na určitou tendenci k subjektivnímu a symbolickému pohledu na události spásy, kde jako by fakt Vtělení byl namísto paradigmatu jen něčím okrajovým, někdy až téměř překážejícím. Těžko říct, nakolik byl můj dávný úsudek oprávněný a podložený, v každém případě mi zablikalo v hlavě světélko, když Ulf ve svých úvahách vyjádřil něco dosti podobného.

hanka0308
11.01.2019 4 z 5

Zajímavý příběh. Líbilo se mi, že ji psali oba a byl náhled na změnu v jejich životě od obou dvou. Každopádně jsem se dost ztrácela v mnoha jménech, které zmiňovali a občas i v událostech. Proto jedna hvězda dolu. Vydavatelství bych vytkla množství chyb a překlepů, který mě při čtení rušily.

Vojslava
15.08.2018 4 z 5

Silné a krásné svědectví, které mne vedlo k intenzivním úvahám a vzpomínkám na vlastní konverzi a další cestu. Knížka, která stojí za opakované přečtení!

kacaabba
08.07.2018 3 z 5

Osobně to beru jako výpověď osobní cesty jednoho manželského křesťanského páru, který začal tím, že protestoval proti návštěvě papeže ve Švédsku a skončil odchodem do katolické církve. To, co bylo pro tyto lidi objevem, je vnímavému a zajímajícímu se pozorovateli známo, a tudíž je jejich cesta specifická údivem nad širokostí světa uvnitř katolické církve.

katolická církev Švédsko náboženská konverze svědectví evangelikalismus

Autoři knihy

Ulf Ekman