Jana512 Jana512 komentáře u knih

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Zajímavě odané vyprávění o putování časem i prostorem do Betléma, kde se narodil Ježíš. Jáchym dostal kouzelný kalendář. Když se rodičům zdálo, že Jáchmovo nadšení pro příběh velké, přitáhlo to i maminku a tátu a společně si četli úryvek na den a na mapě si ukazovali, jak poutníci postupují prostorem, ale také časem a co se v to čase na místě kde dorazili, odehrálo. Poučné a vhodné pro adventní dobu, kdy se venku moc putovat nedá a kniha je zaujme i dospělé.

23.12.2023 5 z 5

Bydlí u vás Ježíšek? Bydlí u vás Ježíšek? Martin Petiška

Knížka, jak má autor ve zvyku, obsauje řadu příběhů s vánoční tématikou. Nechybí zde děti, které často nečekaně se ptají dospělých na věci, které s danou situací vnímají ony a nutí je přemýšlet čistým dětským pohledem na věc, nebo situaci..

23.12.2023 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Velké díky autorovi za strhující dílo! Jsme pozváni do věznice, kde zločinci čekají na trest smrti. A dějí se zde velké věci! Zde člověk poznává realitu života, se kterou se musí každý vyrovnat, zvláště před smrtí. O dobré prostředí, i v tak obtížných situacích, se snaží i jejich nadřízení. Na tuto práci ve věznici vzpomíná jeden z nich.

17.12.2023 5 z 5

Bůh má smysl pro humor - Rozhovory s Markem Šmídem Bůh má smysl pro humor - Rozhovory s Markem Šmídem Jan Graubner

Arcibiskup Graubner odpovídá Marku Šmídovi velmi názorně a srozumitelně.
V knize popisuje dětství, dospívání, studium a kněžské svěcení. Dále nás seznamuje s místy, kde působil jko kněz, až do jmenování biskupem.
V čele Olomoucké arcidiecéze byl od roku 1991 až do roku 2022, kdy byl jmenován arcibiskupem pražským. K tomu vysvětluje, že když onemocněl na covid a bojoval o život, tehdy slíbil Bohu, že je ochoten odejít do náručí jeho milosrdenství, ale také se nezdráhá pracovat pro něj dál. I když netušil, jaké s ním Bůh má plány, uvědomil si svůj slib, když byl požádán o převzetí Arcidiecéze pražské - a tak si říkal: "Bůh má smysl pro humor." - a volbu přijal.
Rád vzpomíná na všechna svá působiště a zodpovídá zde i na otázky svého vztahu k politice, umění a kultuře, školství. Otec arcibiskup má široký rozhled a velké srdce pro každého.

11.12.2023 5 z 5

Blahoslavená sestra Ulrika Blahoslavená sestra Ulrika Walbert Bühlmann

Kniha krásně zachycuje život první blahořečené sestry Svatého Kříže, ke kterým vstoupila ve 22 letech v Hegne u Bodamského jezera. Byla kuchařkou a přitahovala mnohá děvčata, přicházející získat schopnosti dobře vařit. Nebylo to tak snadné, vařilo se na sporáku, vyhřívaném uhlím, a snadno se něco, hlavně učnicím, připálilo,´nebo něco nepovedlo. Sestra Ulrika vše brala na sebe, a tím učila i je hluboké pokoře. Sílu ke každodenní práci, čerpala v kapli u svatostánku. Jejími nejčastějšími místy byla kaple a kuchyně. Zemřela velmi mladá v jednatřiceti letech.

10.12.2023 4 z 5

Duchovní odkaz otce Pia 3 Duchovní odkaz otce Pia 3 Otec Pio z Pietrelciny

Opravdovost Otce Pia byla posilována Boží milostí a on sám souhlasil s Boží vůlí ve všech životních událostech. Přesto se setkával často s nepochopením těch nejbližších, jak o tom svědčí jeho poslední dopisy. Posilován Boží mocí překonával i tyto útoky a odchází na věčnost. Posledním dopisem si vyprošuje požehnání od Svatého Otce Pavla VI., kterého měl ve veliké úctě. Díky, sv. Pio, za tvé svědectví a za velké pochopení lidí v těžkostech a za Tvou přímluvu za nás!

09.12.2023 5 z 5

Blázinec je před branou: Zpověď lékaře zlomených duší Blázinec je před branou: Zpověď lékaře zlomených duší Jaroslav Maxmilián Kašparů

Max Kašparů, psychiatr a kněz, odpovídá odbornou a srozumitelnou formou na otázky Jana Paulase. Problémy života v dnešní uspěchané době se špatnými mezilidskými vztahy, jsou často příčinou psychických onemocnění. K ochraně před těmito nemocemi dává Max Kašparů 5 preventivních pravidel:

1) Vzájemně se nestrašme. Strach, na rozdíl od odvahy, je přenosný.
2) Nebojme se krizí. Ani krize víry. Víra, která nás nestaví do krize, je v krizi.
3) Buďme k sobě navzájem slušní a odpouštějme si.
4) Řiďme se zdravým selským rozumem.
5) Pěstujme si čisté svědomí.
Knížku prokládá Max Kašparů příhodami ze svého života.

22.11.2023 5 z 5

Duchovní odkaz otce Pia 2 Duchovní odkaz otce Pia 2 Svatý Pius (p)

Kniha obsahuje dopisy Otce Pia k těm svým spolubratřím, u kterých hledá pomoc a posilu při snášení obtíží, spojených s bolestí, kterou prožívá, a která mu přináší nemalé utrpení i psychické. Všechno, to se snaží trpělivě snášet, ale útěcha nejbližších je mu pomocí. Kniha listů svědčí co prožívá ve svém nitru s velkou odevzdaností.

20.11.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fantastická knížka z tajemného světa sklářů, ukazuje krásný vztah dítěte Ilan, obdařeného mimořádnou schopností naslouchání sklenitu. Tato schopnost ji posunula z chudé chýše do učení k mistru, a pro své nadání byl/a vybrána ke spolupráci s Kapitánem a pětadvacítkou ochránců - mužů, kteří chránili sklářské oblasti před nebezpečím, která jim hrozila. Prožila spolu s nimi nelehké chvíle a to utužilio i jejich vzájemný vztah , na kterém se můžeme poučit a snažit se využívat své schopnosti ve prospěch druhých. Kniha se mi dobře četla a doporučuji pro pobavení i poučení .

18.11.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Sama edice značí, že půjde o romantické, oddechové čtení. Nina se odjezdem do Paříže snažila osamostatnit a to se jí vcelku podařilo, ale také díky partě z cukrářského kurzu, který uspořádal kamarád jejího bratra, který v dané době měl po úrazu nohy. Nina mu byla nápomocná, aby kurz proběhl a parta lidí z kurzu si cukrárnu moc oblíbila, že pomohla k její prosperitě a cukrárna nezanikla. Také vztah mezi Ninou a Sebastiánem se proměnil. Je to oddychová četba, kterou doporučuji.

04.11.2023 4 z 5

Duchovní odkaz otce Pia 1 Duchovní odkaz otce Pia 1 Svatý Pius (p)

1.díl Duchovního odkazu P.Pia, věhlasného mnicha v minulém století, nám dává nahlédnout do jeho nelehkého zakoušení v životě, odkud asi pramení jeho velká empatie s trpícími a snaha jim pomáhat.

23.10.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Kniha se dobře četla a děj byl napínavý. Odehrává v Praze a hlavně v okolí krásných lázní Luhačovice, které je obklopeno lesy. Hned po příjezdu a ubytování se Monika s Oliverem vydali na projížďku na kole - z Luhačovic do Vizovic - po lesní cestě. Pro velmi špatné počasi, déšť a mlhu, je jejich společná cesta komplikovaná mlhou a deštěm a tak bloudí. Nakonec ztrácí z dohledu jeden druhého a končí to neočekávaně a napínavě.
Kniha má krátké kapitoly a tak nutí číst dál a dál a udržuje v napětí. Závěr však je nečekaný.

15.10.2023 4 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Byla to pro mě první detektivka ze serie Případy Harry Bosche. Vyšetřuje případ devět let po události. Má k sobě pilnou a učenlivou "parťačku", která mu věrně dělá společnici i v nebezpečných situacích. Četba byla příjemná, i když vyšetřovali hned dva zločiny a přesto se dopracovali zajímavých závěrů. Překvapující bylo i ukonční vyšetřování případu.

13.10.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nadčasová kniha s mnoha alegoriemi lidských vlastností, ukazuje názorně, jaký může být stav společnosti.

09.10.2023 5 z 5

Zpověď farářky Zpověď farářky Martina Viktorie Kopecká

Martina Viktorie Kopecká nazvala tuto knihu jako zpověď, ve které vyznává své názory o všem, co prožívá, co hledá a jak žije. I když je to upřímné vyznání, jde s kůží na trh.

08.10.2023 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Kniha krásně a výstižně zachycuje nelehké období odebrání rodových majetků poctivě pracujícím lidem v socialismu. Lidé se s tím snažili vyrovnat různým způsobem, ale ne vždy to bylo šťastné.
Kniha popisuje historii rodu majitele sadu, který s rodinou žil v Předmostí u Přerova. Moc krásně napsáno. Doporučuji!

29.09.2023 5 z 5

Františkánskej živel: Jak žít z Boha a dávat lidem Františkánskej živel: Jak žít z Boha a dávat lidem Ondřej Havlíček

Rozhovor s charismatickým knězem Šebestiánem Pavlem Smrčinou, františkánem, ukazuje na touhu tohoto kněze, být tu pro druhé a vést je k naplnění života, aby byl člověk šťastný. Sám o to usiluje a co jej činí šťastným, k tomu vede i druhé.

Několik jeho myšlenek:

- " Ve víře musí člověk udělat krok do prázdna, a teprve potom okusí, o čem to je. Mým úkolem je vydat svědectví a na jeho základě se mohou lidé pro Boha rozhodnout. Mnozí si totiž myslí, že evangelizace je přesvědčování. Ale to je podle mě omyl. Musí tam být svoboda."

- "Pokud při modlitbě vytrváš i tehdy, když máš pocit nesmyslnosti nebo prázdnoty, tak má modlitba v Božích očích větší hodnotu. Proto bych neposuzoval modlitbu podle subjektivního pocitu nebo prožitku... A to, že někd mě slovo v Písmu zasáhne a dodá mi velkou sílu, považuji za infuzi, kterou dostávám od Boha. Určitě nejde o moji zásluhu. Bůh nám říká, abychom byli věrní, stálí v našem lnutí k němu."

- "Myslím, že svatej můžeš bejt během jediného okamžiku. Svatost není výkon, ale vnitřní postoj vůči hříchu. Můžeš bejt kabrňák v páchání hříchů, ale ve chvíli, kdy zaujmeš vnitřní postoj, že se ti ten hřích oškliví, jsi svatej. Boží milosrdenství je tvoje. Ale změnit to na konci života je strašně těžký. Zažil jsem to u mnoha lidí na smrtelné posteli."

20.09.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Napínavá kniha, při které se můžeme povzbudit na vytrvalostí a píli hrdiny, který zůstal sám na planetě Mars, kde překonával samotu a obtíže s velkou vytrvalostí a vynalézavostí, jak využít tento čas k nějaké nápravě a snaze o přežití. A nakonec to nebylo marné!

16.09.2023

Zabiják Zabiják Émile Zola

Mistrné zachycení doby i života lidí, kteří přes svoji snahu dobře se uplatnit ve společnosti, se snaží mnohé těžkosti řešit alkoholem, který se stal jejich zabijákem. Bylo to čtení s názorným vykreslením, jakým zlem pro lidstvo je alkohol.

09.09.2023 5 z 5

Z temnot ke světlu Z temnot ke světlu Stormie Omartian

Životní příběh ženy, která prošla tvrdým dětstvím, ve kterém nepoznala mateřskou lásku. V dospívání hledala útěk z domu, stala se zpěvačkou a herečkou, Ale cítila se opuštěná a hledala unik v drogách a okultismu, až propadala depresím, ze kterých neviděla východisko. Zakusila velké trápení, ale našla přátele, kteří ji umožnili z této situace najít cestu ve víře v Boha. Postupně nacházela cestu k vyřešení své situace a na základě poznání a zkušeností v životě, pomáhá druhým. Autorka autobiografie píše další knihy s křesťanským posláním

19.08.2023 5 z 5