Jana_Z Jana_Z komentáře u knih

Snadná cesta z prokrastinace - Jak přestat odkládat úkoly Snadná cesta z prokrastinace - Jak přestat odkládat úkoly Neil Fiore

Neplánujte si práci, ale volno! To je zajímavá myšlenka. Zkusím to.

17.06.2014 5 z 5

Taras Bulba Taras Bulba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Krutá doba a její lidé, ale zajímavá kniha. Čtivá.

17.06.2014 5 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

První polovina mě moc nebavila - taková uvzdychaná červená knihovna není můj šálek čaje - a už jsem přemýšlela, co tu asi napíšu... Přestože Mary mi byla protivná, oceňovala jsem autorku, jak si Mary dokázala odporovat snad i v jedné jediné větě. Později, v Bathu, se děj více rozběhl a začalo mě to i bavit. Sečteno a podtrženo, dávám tři hvězdičky.

16.06.2014 3 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Ne nadarmo je to povinná četba.

12.06.2014 5 z 5

Záhady Velikonočního ostrova Záhady Velikonočního ostrova Alexandr Michajlovič Kondratov

Knihu napsali vědci a je znát nedostatek literárního talentu, takže jsem se ke čtení musela spíš nutit. Ale donutila jsem se, protože píšou o zajímavých věcech a já jsem se tak naučila něco nového. Teď by to chtělo nějakou novější práci, ve které by se uplatnily možnosti dnešní techniky.

10.06.2014

Seznam pana Rosenbluma aneb Soubor dobře míněných rad pro každého, kdo se chce stát Angličanem Seznam pana Rosenbluma aneb Soubor dobře míněných rad pro každého, kdo se chce stát Angličanem Natasha Solomons

Knihu jsem četla před několika lety a moc se mi líbila. Chystám se k ní brzy vrátit.

06.06.2014 5 z 5

Naprosto úžasné. Líbilo se mi snad všechno. Forma i obsah, jazyk a humor. Kniha mi připomněla Seznam pana Rosenbluma, který napsala Natasha Solomons. Komu se líbil Spolek, Seznam ho rovněž nezklame.

06.06.2014 5 z 5

Shledání Shledání Anne Enright

Líbí se mi autorčin smysl pro detail.

02.06.2014 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Je zajímavé přečíst si příběh někoho z "té druhé strany". A je to moc potřebné. Vždycky mě rozčílí, když někdo říká, jak ti Němci byli krutí - ano, byli i takoví a stejně tak i Češi.

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Moc mě bavilo tuhle knížku číst. Originální nápad a jako vždy perfektní jazyk.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Zrovna jsem chtěla napsat, že se chci k románu brzy vrátit (četla jsem ho před několika lety) a pohledem jsem zabloudila na komentář od lenkaknel a vidím, že nejsem sama - no není to nejlepší doporučení? Bulgakov mě přivedl k zájmu o ruskou literaturu vůbec a stojí to za to.

Divadelní román Divadelní román Michail Bulgakov

Bulgakov prostě umí psát. Další komentář není třeba.

Pan Buřtík a pan Špejlička Pan Buřtík a pan Špejlička Zdeněk Svěrák

Vtipná knížka. Lekárna už v našem slovníku úplně zdomácněla.

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Dávám pět hvězdiček, protože jsem ještě nikdy nečetla knihu, ke které bylo tolik komentářů. Přestože jsou dost protichůdné, mám pocit, že můžu souhlasit se všemi. Ano, není to vrcholné dílo literatury, ale ano, je to autorova upřímná výpověď o jeho současném životě, která má také svou váhu. A přes všechno smutné je i úsměvná.

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Asi jsem od klasika čekala víc, ale je to absurdní drama... takže hra byla zkrátka absurdní. Někteří z ní dokázal vyvodit hlubší myšlenku (viz komentáře níže) a po jejich vysvětlení jsem ochotna s nimi i souhlasit, ale sama jsem ji tam neviděla.

27.05.2014 3 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Bulgakov je zkrátka moje srdeční záležitost. Neotřelá témata, dokonalý jazyk. Mňam.

27.05.2014 5 z 5

Dva světy Dva světy Vlastimil Maršíček

V knize jsou obsaženy dva příběhy. První se jmenuje Pasáček - bez vypravěčského talentu pojednává o devítiletém chlapci, který jede z Paříže do služby na venkov, aby si vydělal na živobytí. Cestou jsou na něj zlé jeptišky, pak násilnický sedlák a od všeho trápení ho zachrání sekretariát Komunistické strany Francie. Prostě slátanina, která má vyzvednout komunistický smýšlející dělníky a zadupat do prachu nenažrané sedláky a duchovenstvo.
Druhý příběh - Pionýr - se odehrává v jakési české škole. Po větě "I strýček ho chválí, když o něm mluvívá, jak dobře s ním pracuje v městské organisaci komunistické strany." - jsem to definitivně vzdala.
Záměrem pisatelovým se zdá být snaha ukázat dětem, jak se u nás mají dobře (Pionýr) a jak je na tom Západě zle (Pasáček).

13.05.2014 odpad!

Lednáček Lednáček Zikmund Skyba

Z dnešního pohledu se kniha jeví jako etnografický popis života v horách kdesi na Moravě ve 20.letech 20.století. Nechybí popisy zvyků (velikonočních apod.) a třeba různá rozpočítadla. Je to vyprávění pro děti, takže není nijak dramatické, i když je někdy také smutné. Pokud si chcete odpočinout od dnešní neurvalosti a násilí vůbec, mohu vřele doporučit.

13.05.2014 4 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Čtivá knížka s laskavým humorem, když máte chuť na něco lehčího.

28.04.2014 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tenhle příběh tak zvláštně plyne - je to jako kouzlo, které vás přenese do jiného světa. Přestože to není veselý příběh, je na něm něco uklidňujícího - možná to je osobou Krysaře, jeho přijetí života takového, jaký je. Nevím, ale prostě se mi to líbí.

25.04.2014 5 z 5