Dva světy

Dva světy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114273/bmid_dva-svety-114273.jpg 3 2 1

Jde o porovnání dětského světa za socialismu a kapitalismu, kdy děti v socialismu tráví radostně prázdniny v pionýrském táboře v SSSR, ale děti v kapitalstické Británii shánějí peníze na živobytí, protože rodiče jsou nezaměstnaní.

Jana_Z
13.05.2014 odpad!

V knize jsou obsaženy dva příběhy. První se jmenuje Pasáček - bez vypravěčského talentu pojednává o devítiletém chlapci, který jede z Paříže do služby na venkov, aby si vydělal na živobytí. Cestou jsou na něj zlé jeptišky, pak násilnický sedlák a od všeho trápení ho zachrání sekretariát Komunistické strany Francie. Prostě slátanina, která má vyzvednout komunistický smýšlející dělníky a zadupat do prachu nenažrané sedláky a duchovenstvo.
Druhý příběh - Pionýr - se odehrává v jakési české škole. Po větě "I strýček ho chválí, když o něm mluvívá, jak dobře s ním pracuje v městské organisaci komunistické strany." - jsem to definitivně vzdala.
Záměrem pisatelovým se zdá být snaha ukázat dětem, jak se u nás mají dobře (Pionýr) a jak je na tom Západě zle (Pasáček).

propaganda

Vlastimil Maršíček
česká, 1923 - 2000
1957  79%Básnický almanach 1956
1954  91%Domove líbezný
1999  83%Nezval, Seifert a ti druzí...
1953  50%Dva světy
1991  80%Tři kouzelníci