jan7940 jan7940 komentáře u knih

Spad Spad František Kotleta (p)

Vzhledem k tomu, že kniha mé očekávání splnila a nepustila mě od začátku až do konce, směle si zaslouží plný počet.

17.04.2020 5 z 5

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

Své první setkání s Kubou Nedomým, Dědkem Čuchákem a slečnou Su, stejně tak jako se spisovatelem Neffem bylo zajímavé, napínavé a někdy i dost zábavné, byť se tu a tam našlo slabší místo. Určitě si přečtu i další díly.

18.02.2020 4 z 5

Stalingrad - Každý dům, každé okno, každý kámen Stalingrad - Každý dům, každé okno, každý kámen Miloslav Jenšík

Dočíst se v literatuře faktu o ostřelovačském souboji Zajaceva s vymyšleným majorem Königem, bez jakékoliv zmínky, že se existenci tohoto německého majora nepodařilo nikdy prokázat...

Dávám jednu hvězdu za snahu poutavým způsobem přiblížit bitvu.

Autor měl raději zůstat u fotbalu.

17.02.2020 1 z 5

Impozantní dílo.

27.01.2020 5 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Kniha plytkých vzpomínek pražské holky na dobu svého dětství doplněná o vzpomínky známých osobností a úspěšných lidí. Krátké, povrchní, autorka neumí jít do hloubky. Z textů se člověk vlastně moc nedozví, jen čte o věcech, na které si sám matně vzpomíná. Matná vzpomínka v hlavě zůstane na každou právě dočtenou kapitolu knihy, stejně tak i na obsah knihy samotné.

A jak už tady někdo zmínil, většinu obrazového materiálu je možné najít na Instagramu Devadesátek.

Co říct závěrem... na sledování Esmeraldy může člověk zavzpomínat, aniž by předtím vysolil (neadekvátní) čtyři stovky za tuhle knihu, jejíž evidentním účelem je jen dojení peněženek lidí.

25.01.2020 odpad!

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Asi každý z nás hledá své dveře do léta.

Zinkoví chlapci Zinkoví chlapci Světlana Alexandrovna Alexijevič

Syrové a smutné.

14.01.2020 5 z 5

Kněz prezidentem: Slovensko Jozefa Tisa Kněz prezidentem: Slovensko Jozefa Tisa Andrzej Krawczyk

Jedná se o poměrně dobře napsanou knihu věnovanou tématu, která paradoxně také poukazuje na to, jak málo je toto období slovenskými historiky prostudováno, případně je jimi ignorováno úplně.

Historie povětšinou není nikdy černobílá.

Měsíc Měsíc Hannah Pang

Nádherná kniha. Zajímavé byly různé příběhy vztahující se k měsíci a jeho chování, či vlivu na naši planetu.

14.01.2020 5 z 5

Mobilizace ve fotografii: Armáda a Stráž obrany státu v letech 1938–1939 Mobilizace ve fotografii: Armáda a Stráž obrany státu v letech 1938–1939 Jaroslav Beneš

Text knihy čtenáři dobře a bez slepého vlastenectví přiblíží poměry v tehdejší čs. armádě. Kniha přímo kypí zajímavými fotografiemi popisující tehdejší nejistou a napjatou dobu, zkrátka skvěle zpracovaná kniha.

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Kniha obsahuje četné chyby a informace neslučující se s fakty, stejně jako zveličování, chybné výklady a úmyslná zmírnění - Muzeum Auschwitz-Birkenau.

09.01.2020 odpad!

Cesta Cesta Cormac McCarthy

V knize není přímá řeč!

Ale je dobrá. Sice jsem prvně viděl film, to mi však nezabránilo v tom, abych si při čtení kladl otázky typu, jak dlouho bych to v beznadějném světě knihy sám vydržel, jestli bych se vydal na cestu kanibalismu a podobně. Vtáhla mě do sebe.

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Příjemná jednohubka do vlaku na několikahodinovou cestu.

23.11.2019 4 z 5

Stalingrad - Sláva a pád 6. armády Stalingrad - Sláva a pád 6. armády Paul Carell

Z autorova vyprávění je jasně patrné, čím za války byl. To ovšem přidává popisovaným událostem na heroičnosti.
Čtenář by si měl při čtení zachovat zdravý odstup.

23.11.2019 3 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Srdcovka.

23.11.2019 5 z 5

Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta Jürgen Sarnowsky

Skvělý start pro někoho, kdo toho o počátcích objevování světa příliš neví.

23.11.2019 4 z 5

Je škoda, že poctivá literatura faktu mající vyšší vypovídající hodnotu o továrnách na smrt má mnohem nižší hodnocení, než beletrie typu POVOLÁNÍ z Osvětimi, těšící se v současnosti značně popularitě především mezi čtenářkami, mající o téma koncentračních táborů "opravdový badatelský zájem".

19.09.2019

S maskou vojáka - Nelidská válka (Rusko 1941-1944) S maskou vojáka - Nelidská válka (Rusko 1941-1944) Willy P. Reese

Nevím, nevím, není to lehké čtení a... vlastně ani není moc zajímavé.

26.08.2019 2 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Lehce absurdní, někdy zavádějící, ale lehce se četla. Po většinu knihy jsem se nemohl zbavit dojmu, že autora jeho práce v Osvětimi bavila.

V žádné jiné odborné literatuře jsem nemohl najít ani zmínku o hořících hranicích, které autor ve své knize zmiňuje.

26.08.2019 3 z 5

Českoslovenští legionáři z Těšínska Českoslovenští legionáři z Těšínska Petr Majer

Plné hodnocení si kniha zaslouží především za vyčerpávající úsilí autora a jeho spolupracovníků, kteří dokázali vypátrat a dát dohromady seznam všech mužů z území bývalého Těšínského knížectví, kteří vstoupili do Československých legií za první světové války.

30.06.2019 5 z 5