S maskou vojáka - Nelidská válka (Rusko 1941-1944)

kniha od:

S maskou vojáka - Nelidská válka (Rusko 1941-1944) obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Neobvykle podaný autentický příběh vojáka wehrmachtu, absolventa gymnázia s duší básníka-filosofa, který je sotva dvacetiletý odvelen na Východní frontu v roce, kdy se tato teprve otvírala a začínala spoluutvářet dějiny války. Spíše plachý a introvertní Reese se snaží vyrovnat se s nelidským válečným ne-životem a ke své vlastní hrůze zjišťuje, že podřídit se pravidlům vražedné války je nejen nutností v boji o přežití, ale také jakousi samozřejmostí, která přichází, aniž by původem člověk chtěl. A tak je člověk Reese utlačován vojákem Reesem a zbavený veškeré lidské důstojnosti upíná se k psaní deníku a dopisům rodičům, v nichž líčí své Ruské dobrodružství nelidskost války a zpustošení své vlastní duše. Voják Reese, vzdělaný člověk a talentovaný vypravěč, tak ve stínu fronty píše svědectví hrůz, které dnes, více než šedesát let od jeho vzniku, poprvé vychází i v českém vydání a svým charakterem nemá na českém trhu obdobu. Z velké části autobiografický záznam člověka, který si musel nasadit masku vojáka, aby přežil utrpení nejen své, ale především utrpení druhých, na kterém se on-voják spolupodílel. Tento jedinečný záznam války v německém originále uspořádal redaktor Stefan Schmitz, který přečetl a zhodnotil kolem tisíce dopisů, četné básně, posměšné písně i karikatury nacistů, deníky a novely z Reeseho pozůstalosti, aby mohl vykreslit portrét mladého neobyčejného muže, jemuž se pod maskou vojáka stala lidskost cizí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69410/s-maskou-vojaka-nelidska-valka-rusk-x6J-69410.jpg 3.813
Žánr
Válečné, Literatura naučná, Vojenství
Vydáno, Epocha (ČR)
Orig. název

Mir selber seltsam fremd

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha S maskou vojáka - Nelidská válka (Rusko 1941-1944)

Přidat komentář
jan7940
26.08.2019

Nevím, nevím, není to lehké čtení a... vlastně ani není moc zajímavé.

kiraa
01.07.2017

Jsem na vážkách s hodnocením. Na jednu stranu má příběh silnou výpovědní hodnotu, a na druhou je hodně těžký na čtení a není pro každého. Reese se zaměřuje na své pocity, stavy duše a myšlenky, ať ve stavu zoufalství, beznaděje či apatie. Beru v potaz, že nebylo asi vůbec jednoduché z dochovaných zápisků a deníku učinit celek. Přesto považuji toto svědectví za velmi cenné a jedinečné. A je úplně jedno, jestli dotyčný byl Rus nebo svobodník wehrmachtu Willy Peter Reese.


PatrikDi
21.03.2015

Willy Peter Reese, přímý účastník na východní frontě a autor knihy S maskou vojáka líčí své válečné zážítky, které jsou velmi realistické. Dotváří je svou básnickou a spisovatelskou duší a tím je odlehčuje a dává jim snesitelný tón. Během svého válčení v Rusku se snaží číst, psát a udržovat přátelské vazby, které jsou kaleny nelehkou situací. Wehrmacht při postupu na východní frontě vypaluje domy slovanského lidu, bere jim zásoby a zbavuje je pocitu osvobozenecké armády, protože Rusové od doby nástupu bolševického vůce Lenina a Stalina strádají, jak duševně i materiálně. Reese byl vytržen ač mu bylo 20 let ze svého domova a stal se vojákem, který už dříve odmítal německý národní socialismus, později, v době ruského tažení a s prvotními porážkami i samotným vůdcem a nacistickou propagandou, která z mnoha Němců dělala jen své loutky a vykonavatele vražedné mašinérie. Autor nám zanechal dílo - válečný deník, básně a dopisy z nichž jeho sestřenice Hannelore a redaktorka Sternu Stefanie Korteová udělali velmi poučnou knihu. Této úlohy se zhostil Stefan Schmitz. V knize je málo radosti, pomineme-li když němečtí vojáci se na frontě stávali alkoholiky a utápěli svůj žal v likérech a kořalce. Jediná čistá radost je, když byl Reese raněn a zotavoval se v lazaretu Oberhofu, tehdy si oblíbil sestřičku Annchen, kterou zlobil tím, že nesnědl všechno jídlo a zbytek zabalil do papíru a vyhodil, jeho kamarád Walter to zvedl a mrštil jím po Willym, zbytek jídla se mu přilepil na brýle. Chtěl také Anchen pomazat ale ona mu nalila do obličeje spostu vody a napráskala na zadek. Za příkladné chování Reeseho můžeme označit, když jeho přítel poloviční žid Rolf byl zatčen, pomohl Reese jeho družce s dítětem a poprosil svého otce ať vybere z jeho vkládní knížky 100 marek a dá jí je. Přestože Reese nesnášel válku, hledal v ní útěk od těžké doby, která jej omezovala a v Rusku nacházel dobrodružství a neočekáváné zvraty. Reese zahynul asi v červnu 1944 někde v okolí Vitebska, místo přesně není známo ale jeho postoje ano.