Kněz prezidentem: Slovensko Jozefa Tisa

Kněz prezidentem: Slovensko Jozefa Tisa https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425093/bmid_knez-prezidentem-slovensko-jozefa-t-DJy-425093.jpeg 5 11 4

Kniha je věnována jedné z nejvýznamnějších a současně nejrozporuplnějších postav moderní slovenské (potažmo československé) historie, Jozefu Tisovi. Autor analyzuje jeho životní osudy, nástup k moci, formování slovenského nacionalismu, „černou legendu“, jež kolem Tisa později vznikla, i dnešní postoje historiků. Nejedná se však o klasickou biografii, kniha je především široce pojatým obrazem Slovenska první poloviny 20.století. Krawczyk si klade dodnes podnětné otázky: Jak se katolický duchovní stane vrcholným politikem? Lze spojit křesťanské hodnoty s fascinací fašismem a vypjatým nacionalismem? Kam až může zajít zaštiťování se vlastenectvím? Kde leží hranice mezi náboženstvím a ideologií?... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Academia
Originální název:

Słowacja Księdza-Prezydenta: Józef Tiso 1887–1947 , 2015


více info...

Přidat komentář

ales1009
12.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kdo si chce doplnit znalosti o Slovensku v době války, určitě nebude na škodu, když po ní sáhnete.

KejmlP
29.04.2020 5 z 5

Mně se titul moc líbil. Objektivní, nepoučující, rozebírající temné i světlé stránky. Zaměřuje se na Tisa, ale nevytrhává ho z kontextu. Jelikož to byla moje první kniha o prvním slovenském prezidentovi, dozvídal jsem se velké množství nových a zajímavých informací, které se vstřebávaly příjemně a kontinuálně. Celkově dobrý čtenářský zážitek.
Tiso zde není ani glorifikován, ani vláčen žumpou. Po přečtení knihy bych ho přirovnal k postavě Klementa Gottwalda. Člověk, který věřil věci, která se řadě z nás nemusí líbit, ale zároveň mu to myslelo. Za tímto cílem šel, a nakonec k němu i došel. Bohužel, mezinárodní podmínky a velmoc, o kterou se dotyčný při naplnění snu opřel, mu neumožnila dělat věci po svém, ale tak, jak si to přáli jiní. A ačkoli musel vidět, že skutečnost má čímdál víc daleko od vysněného cíle, držel se ho zuby nehty, aby mu zachoval aspoň nějakou věrnost, a aby si nemusel přiznat, že už dávno sešel na scestí. A tak před sebou máme další nešťastný osud člověka, jehož jistě dobře myšlený sen (Kdo by taky svůj sen myslel zle?) se zvrhl v tragédii milionů.
Bavily mě překvapivě všechny části, včetně nejrozsáhlejší kapitoly týkající se holocaustu slovenských Židů, u které jsem měl obavy, že bude zbytečně rozvláčná a detailní. Za mě výborný počin, smekám před skvělým polským autorem.


alweryon
13.04.2020 4 z 5

No...
Podtitul knihy má pravdu - kniha je víc o Slovensku Jozefa Tisa, než o Tisovi, a tak ji doporučuji spíš zájemcům o zaplnění velkých mezer ve vědomostech, než těm čtenářům, kteří téma fašismu, Slovenska, nebo církve přelomu 19. a 20. století mají nastudováno a chtěli detailní poučení o Tisovi.

jan7940
14.01.2020 5 z 5

Jedná se o poměrně dobře napsanou knihu věnovanou tématu, která paradoxně také poukazuje na to, jak málo je toto období slovenskými historiky prostudováno, případně je jimi ignorováno úplně.

Historie povětšinou není nikdy černobílá.

Štítky knihy

Jozef Tiso slovenské dějiny politici nacionalismus katoličtí kněží klerofašismus

Autorovy knížky

Andrzej Krawczyk
polská, 1954
2019  95%Kněz prezidentem: Slovensko Jozefa Tisa

Kniha Kněz prezidentem: Slovensko Jozefa Tisa je v

Přečtených11x
Čtenářské výzvě2x
Knihotéce7x
Chystám se číst6x
Chci si koupit10x