Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta

Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349665/bmid_objevovani-sveta-od-marka-pola-po-h-bIz-349665.jpg 4 6 3

Cesta proti času do dob, kdy Evropané ještě netušili, jaké národy, jaká nebezpečí a jaká bohatství skrývají zámořské kraje a jiné vzdálené končiny země. Na podkladě mnoha cestovních deníků a dalších písemných záznamů z pěti staletí se před námi rozvíjí příběh poznávání světa, za nímž stojí zvědavost, touha po dobrodružství a řevnivost objevitelů, kteří navzájem soupeřili o země a jejich poklady. Příběh, který čtenáře vede od středověkých cest do Asie a k západním břehům Afriky přes výpravy Vaska da Gamy, Kryštofa Kolumba a Hernána Cortése k plavbám Magalhaesovým a Cookovým a nakonec jihoamerickým výpravám Alexandera von Humboldt v 19. století. Čtivě napsaná kniha se soustředí nejen na historická líčení významných objevitelských cest, ale přibližuje také mentalitu objevitelů a skrze ni též myšlení jejich doby.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Vyšehrad

Die Erkundung der Welt: Die großen Entdeckungsreisen von Marco Polo bis Alexander von Humboldt , 2015

jan7940
jan7940
23.11.2019 4 z 5

Skvělý start pro někoho, kdo toho o počátcích objevování světa příliš neví.

Hiragaen
Hiragaen
15.06.2018 4 z 5

Pro mě tato knížka splnila to, co jsem od ní očekával: tedy lehké shrnutí víceméně těch nejpodstatnějších objevitelských cest středověku a novověku. Navíc autor sám v předmluvě naznačuje omezení své práce především na evropské cestovatele se zaměřením na proměny vnímání okolního světa Evropany. Samozřejmě nejvíce a nejlépe dostupných pramenů je právě k této oblasti a i vzhledem k rozsahu nelze očekávat vše vyčerpávající dílo. Jediné co mi maličko vadí, je absence seznamu literatury a pramenů vyšlých v češtině.

elcapitano
elcapitano
15.02.2018 3 z 5

Knížka je to rozsáhlá svým záběrem a množstvím informací, jinak je paradoxně poměrně stručná. Zmiňuje mnoho objevitelských cest (všechny?) a celkem je zasazuje do historického kontextu. Bohužel však četba není příliš záživná a víceméně připomíná četbu telefonního seznamu. Je zmíněno mnoho úchvatných cestovatelských a objevitelských podniků, ale většina je popsána naprosto minimalisticky a nepříliš záživně.
Knize dávám neutální hodnocení 3*.

objevitelské cesty badatelé a objevitelé zámořské objevy

Autorovy knížky

Jürgen Sarnowsky