jan0223 jan0223 komentáře u knih

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Kniha, která by se dala rozdělit na dvě části na část která super a čtenáře baví, je plná děje, zvratů, má to odpich, prostě skvělé. A potom je ta druhá část, která už je víceméně přeplácaná a je znát, že se autor snaží udržet nastavenou laťku za každou cenu. A místy se nachází zóny, které vyplňují prázdná místa aby tyto dvě části šli do sebe napasovat. A konec by jsem zařadil do pohádky o princovi na bílém koni, který všechny zachrání. Takže pokud to shrnu, tak za mě je to kniha na letní nudné okurkové dny někam k vodě nebo jako relaxační oddechová lehčí četba. Ale rád se k ní vracím a nechávám se strašit osobitým Kulhánkovským stylem proložený černým humorem.

24.12.2021 4 z 5

Tomíkovy objevy Tomíkovy objevy Gerard Grée

Tuto knihu jsem v dětství hltal, nádherné ilustrace a zpracování. Dal by jsem ji jako povinnou četbu, až z této knihy jsem spoustu věcí pochopil a objevil.

20.12.2021 4 z 5

Svět Tolkiena je geniální, Hobit je taková předmluva k LoTR. Tuhle knihu jsem si pořídil jako takový sběratelský kousek kvůli obrázkům J. Šalamouna. Co se týče příběhu tak člověk musí trochu překousnout ten težkopádný začátek a nechat se vtáhnout do děje, který se postupně čtenáři otvírá. Jako kluk jsem ji přečetl jako poslední z celé série LoTR a líbila se mi nejvíce. Některé pasáže jsem pochopil ať po letech a někdy jsem si musel celé stránky přečíst několikrát aby jsem vše pochopil, ale nelituji toho a stejně jsem celou knihu přečetl několikrát, hodněkrát. Ne pro každého je to ten pravý šálek čaje, ale ti kdo tomuto kouzlu podlehli je to neuvěřitelný ponor do světa hobitů, trpaslíků, elfů, zlobrů, skřetů,.... A rád se nechávám vtáhnout do tohoto světa a prožívat jejich příběhy.

20.12.2021 5 z 5

Neználek v Kamenném městě Neználek v Kamenném městě Igor Nosov

Když jsem jí viděl, zajásal jsem, když jsem ji přečetl zaplakal. Kniha která pouze doplnila sbírku o Neználkovi. Snaha se cení, ale kvality původního Neználka nedosahuje. Hlavní postava splývá s ostatními človíčky a vše je takové hodně jednoduché a uspěchané, potenciál který nabízí se nevyužil. Třeba se to dnešním dětem bude líbit, ale mě který vyrůstal na původním Neznalkovi se to moc nelíbí, asi moc srovnávám.

20.12.2021 3 z 5

Už vím proč 1. Už vím proč 1. Eduard Škoda

Tak na této knize jsem hodně ujížděl. Četl jsem ji pořád dokola, kresby jsou dokonalé a hrozně se mi líbili ty jednoduché kresby panáčků. Potom jsem o knihu nějakým záhadným způsobem přišel, ale až v dospělosti jsem ji sehnal v antikvariátu a znovu zařadil do knihovny.

Zápisník malého zálesáka Zápisník malého zálesáka Zdeněk Chval

Tak to jsem si prostě musel pořídit. Mám tyhle knížky rád, rád si je prohlížím a potom vše učím a ukazuji svým dětem.

Prales leopardů Prales leopardů Ladislav Mikeš Pařízek

Když jsem jí vyhrabal z tátovy knihovny tak hodně dlouho trvalo než jsem ji otevřel a přečetl. Odrazovala mě obálka a říkal jsem si "To bude blbost.". Ale,..... jakmile ji člověk otevře tak ji prostě dočte. Proletěl jsem pralesem a ani se neohlídnul, prožíval jsem strasti a úspěchy výpravy a na konci litoval, že už je konec. Škoda, že ta cesta není více rozvitá a je hodně useknutá. Ale čtení nejen pro mládež je to pěkné, i teď když už mám svoje děti si ji rád odpočinkově přečtu a znovu prožiji dobrodružství v pralese.

19.12.2021 4 z 5

Zálesácká kuchyně Zálesácká kuchyně František Alexander Elstner

Já mám ještě tu starou malou zelenou knížečku, ze které se stal salát jen se na ni člověk podíval. Přečetl jsem si ji jen tak a i tak mě jako kluka bavila a baví do dneška. Líbí se mi zpracování a je to skvělý pomocník do kapsy. Postupně z ní zasvěcuji moje děti a učím je nejen vaření, ale i k lásce přírodě a správným a férovým zásadám.

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Na jeden nádech od začátku do konce,tak by se dal, vystihnout můj zážitek z knihy. Námět hodně zajímavý a brutální. Netradičně pojaté peklo kde se lidé stávají univerzálním stavebním materiálem, asfalt teče proudem, skvělý nápad. Líbilo se mi i vyobrazení pekla jako protiklad našeho světa, má svoje města, úřady, obchody, manufaktury,..... akorát vše založeno na lidech a to doslova. Brutalita určitě k tématu patří a té je zde víc než dost, asi by jsem vytknul, že v určitých pasážích, kde se mísí více dějových linek, jsem se trochu ztrácel, ale jinak konec překvapující. Ještě by to chtělo druhý díl odehrávající se na té druhé straně a pěkně oba děje spojit, ten konec tomu přímo nahrává. Četl jsem ji snad 10x a ještě poslechl jako mluvené slovo.

19.12.2021 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Námět zajímavý, ale potenciál nebyl úplně využitý, ale spíše totálně pohřben. Ani se mi nechce věřit že je to zrovna od Kinga. Jeho jinak geniálně promyšlené knihy se nedají srovnávat s touhle rychlokvaškou. Sice jsem ji přečetl, ale už se k ní zřejmě nevrátím jsou lepší tituly. Každopádně zopakuji námět zajímavý, provedení hodně chatrné. Svého čtenáře si určitě najde, ale mě neoslovila.

19.12.2021 2 z 5

Ohnivá poušť Ohnivá poušť Tom Sorcer

Tak tuhle knihu jsem dostal k narozeninám jako kluk, kolik mi bylo? 13 let. Pamatuji si, že jsem na obálku koukal dosti nedůvěřivě, ale zvědavost zvítězila a já se poprvé začetl do gamebooku. Do té doby pro mě naprosto neznámá věc, ale naprosto mě tenhle typ pohltil. Teď když ji otevřu tak vím, že styl není úplně bezvadný, obtížnost by také mohla být jiná a příběh je hodně jednoduchý, ale z pohledu 13-leteho kluka který čte první gamebook v životě, je to naprostá pecka. A do dneška si knihou prolistuji a vrátí se zpět ten třináctiletý kluk který v bezstarostné době dětství hledá správná rozhodnutí. Pro mě nostalgie a vím, že pohled na tuhle knihu je všechno jen né objektivní.

19.12.2021 4 z 5

Labyrint smrti Labyrint smrti Ian Livingstone

Prostě moje dětství. Tohle byl můj druhý gamebook. A je to pro mě naprostá jednička. Umřel jsem tolikrát, že žít byla už jenom cesta k další očekávané a samozřejmé smrti :). Obtížnost tak 9/10 a příběh mě nenechal spát a to doslova, s baterkou pod peřinou jsem louskal odkaz za odkazem až mi byla zabavena baterka. Takže moje hodnocení je naprosto neobjektivní a silně ovlivněno nostalgií a nezapomenutelnými zážitky z dětství. Knihu jsem potom neuváženě půjčil a tím zpečetil její osud, pokud se chceš něčeho zbavit tak to půjč. Ale náhodou jsem ji našel v antikvariátu a tak se opět vrátila do knihovny a tuhle už nepůjčím.

08.12.2021 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Soumrak mě osobně hodně překvapil, začátek je takový vláčný a říkal jsem si co se z toho vyklube. A opravdu vyklubalo ...... Začátek pomalu, klidně a nenápadně vtahuje do příběhu aby čtenáře naprosto zahltilo střídáním současnosti, že minulostí a tajemna. Do toho se zapletou mystické všehoschopné bytosti a celý ten smrtící koktejl je chrstnut na čtenáře, který se pomalu utápí v příběhu který přesahuje jeho chápání.
Musím říci že kniha je psaná geniálně a nepustila mě ani na chvíli z příběhu, který jsem emotivně a příbehově plně prožíval s postavami, o možnosti se volně nadechnout nemůže být ani řeč, protože celou knihu jsem přečetl se zatajeným dechem. A konec je pojat hodně abstraktně a nechá na čtenáři aby kniha končila podle jeho uvážení.
Pokud se podívám na knihu jako celek tak v příběhu se skrývá daleko hlubší myšlenka než se zdá a ne všichni ji dokážou pochopit. Za mě naprosto bomba . Ale chápu že ne pro každýho to může být ten správný šálek čaje.

22.06.2021 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Kniha sice pro větší děti, ale za to zabaví nejen děti, ale i mě jako dospělého a nošení světla v pytlích je prostě dokonalé. ???????????????? Bláznivá knížka s neotřelým humorem. ☺ ☺

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Tak tuhle knížku snad člověk nemůže ani komentovat, protože neznám jediného člověka komu by se Dášenka nelíbila. Kouzelná dětská knížka která uchvátila mě nejen jako dítě ale i jako dospělého. ☺ ☺ A mým dětem jsem musel koupit ještě jednu aby se nehadali. ☺ ☺ ☺ ☺

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Tak třetí díl Neználka byl pro mě naprostá pecka. Ten jsem jen tak z ruky nedal a četl ho vždy a všude. Příprava a stavba rakety, let na měsíc, setkání s človíčky a jiný svět než jaký Neználek znal. Jeho putování a přežívání na měsíci ovládaném kapitalismem je napínavé a jednotlivá dobrodružství jsem jenom hltal. Jestli je to nějaká propaganda nebo není mi bylo šumák a zajímalo mě jenom jestli nějak z těch malérů vybruslí. I tato kniha nesmí chybět v mojí knihovně. ☺ ☺ ☺ ☺

05.12.2020 5 z 5

Druhý díl mě sice už zaujal méně, možná že byl psaný jakoby hodně narychlo, ale přesto jsem ho s chutí přelouskal (i nekolikrat) a během čtení jsem stále víc chtěl vidět víc a víc že slunečního města a na konci knihy jsem nejenže tam hrozně chtěl jít, ale hlavně jsem nechtěl aby už ta prohlídka slunečního města skončila. ☺ ☺ ☺ ☺ Nějaké politické podtexty jsem jako dítě nevnímal a žil jenom prohlídkou slunečního města. ☺ ☺ ☺

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Kniha mého dětství, toto je dětská klasika. ☺ Neználka jsem četl stále dokola a dokola až jsem ho znal skoro nazpaměť a i přesto jsem tu knížku otevíral aby jsem se ponořil do kouzelného světa malíčků a malenek ale hlavně party Neználka. ☺ ☺ ☺ Tahle knížka má své stálé místo v knihovně jako vzpomínka na dětství ze kterého jsem sice vyrostl, ale přesto se do něj prostřednictvím Neználka rád vracím. ☺ ☺ ☺ ☺

Silo Silo Hugh Howey

Knihu jsem koupil na doporučení, každopádně zajímavý neotřelý nápad. Zajímavě vybarvené prostředí, hierarchie sila, jednotlivá patra a jejich funkce, politický vliv a chod tohoto lidského mraveniště. ☺ Začátek mi dal chvíli zabrat než jsem vše začal chápat a vcitovat do prostředí a postav, ale potm se vše roztočilo a nabral šílený spád, kdo by čekal nějakou gradaci konce bude zklamán, protože ke konci dochází ke zplosteni celého příběhu a trochu tomu ubírá na atraktivitě, ale přesto všechno se rád ke knize vracím. ☺

Písek Písek Hugh Howey

Neodolal jsem a knihu od známého autora trilogie Silo si koupil. ☺ Rozhodně musím konstatovat, že jsem udělal dobře a kniha potěšila a rozjitřila fantazii. Stejně jako v sílu tak i zde autor umí vykreslit děj a prostředí takovým způsobem, že čtenář svoji fantazii nenechá ani na chvíli v klidu a před očima mu probíhá celý postapo svět. Jediné co mi u tohoto autora trochu vadí je monotonost a nudnost prvních částí knih, chvíli sice trvá než se člověk začte, místy jsem ji chtěl odložit, ale potom mi kniha vše vynahradí a nedokážu se odtrhnout od příběhu. A překvapivý závěr vše jenom podtrhne, samozřejmě nechybí otevřený konec takže snad se dočkáme i pokračování, protože spousta otázek zůstala nezodpovězena. ☺ Uvidíme co přinese budoucnost. ☺ ☺ ☺ ☺ Každopádně za mě skvělé počtení a už se krásně vyjímá v knihovně na VIP poličce.
HA-RY