jan0223

Přečtené 57Vetřelci
? - leden 2022
Vetřelci 2008, Brian Lumley

Klasické Lumleyovské pokračování. Na jedné straně super myšlenka na straně druhé nešťastné podání čtenáři. Celá kniha je o střídání parádních, zajímavých částí s nudnými pasážemi. Ale kdo ty knihy přelouskal až sem tak to a to musí být už zvyklý a nepřekvapí ho to. Za sebe musím říci, že mě to celkově bavilo a dá se to snést. Uvidíme s čím přijde dál.


Ztracené roky
? - leden 2022
Ztracené roky 2005, Brian Lumley

Konečně jsme se přesunuli zpátky na starou dobrou zem a vrátil se i náš známý Harry. Kniha mě, ale moc nenadchnula a ikdyž ledasco osvětluje pro mě nepřináší nic nového a kdyby nebyla tak by mě to taky nějak nevadilo. Ale rád jsem ji přelouskal a nemusím se k ní po nějaký čas vracet. No nic jedeme dál a snad další budou lepší.


Války o krev
? - leden 2022
Války o krev 2004, Brian Lumley

Nádherné ukončení další části. Jeden proti všem a všichni proti jednomu. Tak by se dal shrnout celý děj. Naštvanost upírů a pochroumání jejich eg je jen solí v této krvavé polévce. Konečně i nějaké pořádné interakce mezi vampýri. Rozhodně bych, ale neřekl že to celé dává smysl s původními díly, ale spíš se jedná o novou sérii a díly pod hlavičkou Nekroskopa. Přečetl jsem jedním dechem a rozhodně jsem se nenudil.


Poslední hrad
? - leden 2022
Poslední hrad 2003, Brian Lumley

Půlka knihy dobrý a zbytek trochu slabší odvar čaje, ale nad knihou jsem neusínal, pobavil se, a ikdyž mi to místy přišlo jakoby uměle natahované nenudil jsem se. Uvidíme co bude dál.


Pokrevní bratři
? - leden 2022
Pokrevní bratři 2002, Brian Lumley

Tak trochu z jiného světa. Původní myšlenka se nám schovala do pozadí a začal nám jakoby úplně jiný román pod hlavičkou Nekroskopa. Tak nějak bych to viděl, ale na druhou stranu, když už v dílu zdroj bylo nakousnut svět vampýrů tak proč nezasadit další část právě do něj. Celkem jsem si pročetl a pobavil, tak jsem zvědav co bude následovat. Asi mě to bavilo víc než první tři díly.


Sémě mrtvých
? - leden 2022
Sémě mrtvých 2000, Brian Lumley

Uzavření jedné části příběhu je poněkud nešťastné. Příběh má ohromný potenciál, který svými předchozími díly jenom podpořil, ale místo aby toho autor využil, totálně to pohřbil. Je to škoda. Každopádně jsem zvědav co bude dál a jak se k tomu autor postaví a zachrání pošramocenou pověst jinak pěkné vampíriácké série.


Řeč mrtvých
? - leden 2022
Řeč mrtvých 1999, Brian Lumley

Hodně rozporuplná kniha. Místy mě to bavilo, vtáhlo do děje, chvíli i fandil záporákovi, ale většinu času to bylo jedno velké klišé. Najednou jakoby autor nevěděl kudy kam a psal jenom aby něco napsal. Ze všech čtyř knih je ta nejhorší, ale pořád si říkám "I mistr tesař se někdy utne. A není všem dnům konec.", uvidíme jak si povede v dalších dílech.


Zdroj
? - leden 2022
Zdroj 1998, Brian Lumley

Kniha se trochu odlišuje od toho co bylo ve dvou předešlých dílech a přibližuje nám tu původ, život a chování vampýrů. Což je mimochodem super protože konečně se dozvídáme kdo jsou zač a odkud pocházejí. Je to trochu jiný šálek kávy, ale k vzhledem povaze a celkově dlouhé sérii je to pro příběh a čtenáře důležité.Ale stále nám zůstává spousta otázek a možných námětů pro pokračování. Celkově se mi to líbí, dobře se to četlo. Zajímavá myšlenka.


Vampýři
? - leden 2022
Vampýři 1996, Brian Lumley

Druhý díl úspěšně pokračuje v upírské sérii. Tak 70% mě bavilo, potom přišly agenti a kniha ztratila šmrnc. Každopádně vyvstali nové neodpovězené otázky takže předpokládám, že vysvětlení bude v dalších knihách. Jinak pěkné počtení neurazí ani nenadchne, ale zabaví a to je pro mě hlavní.


Nekroskop
? - leden 2022
Nekroskop 1994, Brian Lumley

Kniha se mi dostala do ruky zcela náhodou. Začalo to zajímavě a vtahlo mě to do děje, potom, ale nastala část Dragosaniho a politika dvou špionážních skupin a uprostřed toho všeho Harry se svými nekroskopickými schopnostmi a to mě trochu neba, ale pasáže se střídali a tak jsem tu knihu nějak přelouskal a usoudil jsem, že to nebylo až tak špatné. A protože jsem byl zvědavý tak jsem zvládnul i ostatní díly. A že jich je. Některé knihy jsou lepší jiné horší, ale jako celek mě to dávalo smysl a celá série mě bavila, vždy jsem si tam našel něco co mě posouvalo dál bez toho abych se musel přemáhat.


Budujme stát - pro 40,000.000 lidí
? - leden 2022
Budujme stát - pro 40,000.000 lidí 2013, Jan Antonín Baťa

Vizionářslá kniha s nadčasovým pohledem od člověka, který měl hlavu pěkně srovnanou. Některé pasáže jsem rychle přelétl jinek mě zaujali více. Nicméně zajímavá, geniální kniha.


Střevíce z lýčí
? - leden 2022
Střevíce z lýčí 2007, František Nepil

Vyprávění pana Nepila je zárukou dobrého počtení a pobavení. Vyprávění o zvířátkách o životě na venkově vypovídá o našich kořenech. Jeho humor je legendární a normální, obyčejný a běžný problém, věc, život dokáže podat svým osobitým způsobem, okořeněným jemným humorem, který čtenáře vtáhne do příběhu a už nepustí. Výborná kniha napsaná výborným vypravěčem.


Jak se dělá chalupa
? - leden 2022
Jak se dělá chalupa 1984, František Nepil

Úžasná knížka. František Nepil a jeho čeština je něco kouzelného i tu nejobyčejnější věc dokáže podat takovým způsobem, že člověk jenom zírá, jeho slovní zásoba, slovní obraty a druh vyjadřování je natolik jedinečný, že to málokdo překoná. A přesto je to psané lidově a srozumitelně pro normálního člověka. Někdy jsem si u té knihy říkal, "On snad byl u nás doma?".


Podívánky
? - leden 2022
Podívánky 1981, František Nepil

Úžasná knížka, miluji tyhle podrobné obrázky vystihující nějaký děj, rád v nich hledám příběhy obyčejných lidí. František Nepil byl úžasný češtinář a jeho jazykové a slovní obraty jsou prostě úžasné, a přesto všechno je to psané srozumitelně a jednoduše pro normálního lidového člověka. Miluji jeho knížky. A u týhle mám pocit, že se opět valím v létě na zahradě u babičky a dědy a slunce svítí, voní tráva, hmyz bzučí a já listuji knihou pohroužen do obrázků a povídání F. Nepila. Dětství se vrátilo.


Malý Bobeš
? - leden 2022
Malý Bobeš 2002, Josef Věromír Pleva

Malý Bobeš šíleně tlustá knížka. Život na vsi super, město bylo taky dobré, ale ten konec už byl moc politický ikdyž jako kluk jsem to tak nějak ani nevnímal. Pasáž o smrti Františka je tedy síla a plná emocí to mě dostalo. Jinak dílo fakt skvělé četl jsem plný napětí co bude dál. Byla to těžká doba. Tohle je prostě klasika literatury.


Děti z Bullerbynu
? - leden 2022
Děti z Bullerbynu 2009, Astrid Lindgren

Naprosto skvělá knížka o příhodách dětí. Jako kluk jsem ji četl snad milionkrát a chystám ji představit i mým dětem. Je to prostě klasika a obrázky Heleny Zmatlíkové celou knížku jen podtrhují.


Chata v Jezerní kotlině
? - leden 2022
Chata v Jezerní kotlině 2005, Jaroslav Foglar

Moje první foglarovka. A zcela mě pohltila. Kdo by nechtěl nějaký úkryt v lesích kam by chodil prožívat svoje dětské dobrodružství a když to nešlo v reálu tak se prožilo alespoň v knize. To, že je kniha naivní, průhledná a poměrně jednoduchá, to nevadí, vždyť je určena pro děti a důležité je, že se děti pobaví, poučí a přitáhne ke knize a o to hlavně jde. Lepší aby četli byť naivní příběhy než aby koukali na zcela mimoňský videa na YouTube a zavářeli telefon urputným honěním sociálních sítí. Takže jsem rád, že tyto knihy jsou a pokud stále děti pohlcuje tak je ta kniha skvěle napsaná a nezáleží co na to říkáme my dospělí, protože my už svůj dětský svět překročili.


Kluci, holky a Stodůlky 2
? - leden 2022
Kluci, holky a Stodůlky 2 1978, Eva Bernardinová

Pokračování dětství Honzy a Aničky, ale tentokrát už v trochu starším věku, přesto stále čtivá, zábavná a úsměvná kniha.


Kluci, holky a Stodůlky 1
? - leden 2022
Kluci, holky a Stodůlky 1 1989, Eva Bernardinová

Tuto knihu jsem poznal až jako povinnou četbu ve škole a kniha mě naprosto nedchla. Potom už jsem ji cetl opakovaně až jsem ji znal skoro celou nazpaměť a rikal jsi, "Kde jsi celou tu dobu byla?" prostě jsme se míjeli, ale nakonec se našli, i teď jako dospělý si v ní rád počtu.


Zákulisí velkoměsta
? - leden 2022
Zákulisí velkoměsta 1982, Eduard Škoda

Třetí díl nesmí chybět a tohle se vážně povedlo, stejně jako předchozí dva díly "už vím proč", je i tahle poučná, zábavná a láká k opakovanému listování. Rád se k ní vracím i jako dospělý.


Už vím proč 2.
? - leden 2022
Už vím proč 2. 1980, Eduard Škoda

Druhý díl doplňuje a pokračuje v úžasném vyprávění. Tahle knížka se opravdu povedla, nadčasová, propracovaná a jako kluk jsem ji přímo hltal. Dodneška si ji rád prolistuji a snažím se k tomu vést i děti. Neznám nikoho komu by se nelíbila.


Čaroděj z Ohňové hory
? - leden 2022
Čaroděj z Ohňové hory 1994, Steve Jackson

Kultovní gamebook. Dostatečně propracovaný, přitom poměrně jednoduchý a zábavný. Dobře se to čte má to odpich a zbytečně to čtenáře nezdržuje sáhodlouhými kombinacemi při soubojích, rozhodnutích, takže děj jde rychle kupředu. U mě se jedná o nostalgickou vzpomínku takže tento gamebook je součástí mého dětství.


Prach
? - prosinec 2021
Prach 2016, Hugh Howey

Tak třetí díl bomba, opět nasadil, po slabší dvojce, laťku výše a celou knihu jsem se nenudil. Konec mě přesto překvapil ikdyž jsem ho tak trochu čekal. Jen škoda, že zůstalo mnoho příběhů a otázek otevřených. Co se stalo s ostatními sily, jak se začlenila a usadila probagrovaná skupina? Jinak celá kniha je čtivá, napínavá, nenechá čtenáře jen tak v klidu. Určitě to celé by si zasloužilo i další knihu kde by se to celé ještě rozvinulo a dovysvětlilo. Ovšem na druhou stranu i v pohádce byli jen tři přání a možná, že čtvrtý díl by to zkazil.


Turnus
? - prosinec 2021
Turnus 2015, Hugh Howey

Z knihy mám hodně smíšené pocity, na začátku chvíle nadšení a zaujetí, ale po chvíli to opadlo a v některých pasážích jsem se musel nutit číst. Potom zase přišla část, která mě navnadila a následně přišlo ochlazení, takže kniha jako na houpačce. Trochu jsem se v těch sídlech ztrácel některé pasáže si musel přečíst vícekrát, ale vcelku to šlo a čtenář dostal odpovědi na některé otázky, ale zase spousta nových se vynořila. Uvidíme co přinese třetí díl PRACH.


Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera
? - prosinec 2021
Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera 2021, Jaroslav Foglar

Kdo by neznal a nevyrůstal na Rychlých šípech a proto není divu, že kniha se tak rychle rozebrala. Když jsem ji přečetl tak jsem zjistil, že některé příběhy vůbec neznám a že je několik ilustrovaných variací. Prostě nostalgie a jsem rád, že je v knihovně jako vzpomínka na časy mladí.


Chata v Jezerní kotlině (komiks)
? - prosinec 2021
Chata v Jezerní kotlině (komiks) 1990, Jaroslav Foglar

Černobílé provedení mě nevadí, má to svoje kouzlo. Kdo by nechtěl podnikat výpravy za město tam si postavit ukryt, prožívat svá dobrodružství? Myslím, že doplněk ke knižní podobě je to super, ale kniha je lepší.


Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks)
? - prosinec 2021
Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks) 1990, Jaroslav Foglar

Foglar a jeho RYCHLÉ ŠÍPY to je legenda, kterou ani netřeba představovat. Tohle je kus dětství a ikdyž je kniha lepší, protože do komiksu všechno nedáte, tak toto jsem hltal s baterkou pod peřinou, komiks vedle toho kniha a už se četlo a četlo a u toho našpicované uši jestli nejdou rodiče. Samozřejmě šli a vždy mě načapali a baterku sebrali......., ale já měl vždy ještě jednu. Takže v tomhle je kus dětství a a to prostě musím mít ve své knihovně jako vzpomínku.


Povídky
? - prosinec 2021
Povídky 2008, Miloslav Šimek

Naprostá klasika, zde není co dodat. Hrátky s češtinou jsou typické a pobaví. Kniha plná nadčasového humoru, který zlidověl. Prostě klasika.


Putování s oslem
? - prosinec 2021
Putování s oslem 2003, Josef Fousek

Tak tohle je odpočinkové, pohodové čtení. Musím říci, že jsem se opravdu pobavil. Ten začátek chce vytrpět a užít si část na vandru s oslem, oslí reportáže už by tam ani nemuseli být, ty mě moc neba. Ale stejně jsem knihu přečetl 2x za sebou.


Bomba
? - prosinec 2021
Bomba 2021, Laurent-Frédéric Bollée

Kniha bomba je opravdu výbuch ve velkém stylu. Na 450 stránkách je komiksovou formou zobrazena celá cesta od myšlenky k realizaci až ke smrti, zmaru a ničení. Všichni víme co se událo a že na to doplatili hlavně civilisté. Nejdříve jsem si nemohl nějak zvyknout na styl malování (jsem rozmazlen Foglarem, apod. ) , ale celé je to vlastně ztvárněné geniálně černobílou linkou a celé to podtrhuje příběh a dodává tomu děsivost, temnotu a napětí. Celkově je to čtivé a nenechá čtenáře čekat, pořád mě to popohánělo kupředu a dozvídal jsem se věci které jsem vůbec netušil a vžíval se do jednotlivých postav a situací. A konec je tedy hrůzostrašný, nikdy jsem si nedokázal představit jak se dá do komiksu vložit beznaděj, zmar, smrt a zkáza tak aby to čtenáře opravdu zasáhlo, ale zde se to opravdu povedlo. Celou knihou čtenáře provází vypravěč (průvodce) samotný uran, který zde vystupuje jako všemocný, marnivý prvek, což je skvělý nápad. Tohle prostě musíte mít, a při té ceně je to opravdu za hubičku.


Mramorový ráj
? - prosinec 2021
Mramorový ráj 2020, Sergej Kuzněcov

Jako fanda trilogie metro, jsem musel doplnit sbírku i o tuto knihu. Jsem z ní poněkud rozporuplný. Na jednu stranu je to čtivé, má to spád, jednoduchou příběhovou linku a jednotlivé pasáže nutí čtenáře pokračovat a popohání ho kupředu za dalším kouskem skládačky. Ovšem na druhou stranu je zde až příliš velká přímočarost, které se autor drží zuby nehty, některé úseky jsou až příliš rychle preskočeny, urychleny a celý potenciál který kniha nabízí je zadupán do země, proč nerozvinout příběh a prostředí více do hloubky, vždyť se to tam přímo nabízí. Každopádně i přes nedostatky je kniha čtivá, zaujme, pobaví a stejný zážitek nabídne i při opakovaném čtení, takže u mě dobrý a rozhodně lepší než m2035.


Metro 2035
? - prosinec 2021
Metro 2035 2016, Dmitry Glukhovsky

Pro mě nejhorší kniha z celé trilogie. Největší zklamání. Veškeré tajemno se vytratilo, nestvůry, temnota, tajemství vše se vytratilo a zůstal pouze mocenský a politický boj. Jsou pasáže kde to začne nabírat obrátky a čtenáře to vtáhne, ale najednou jako kdyby se kolo zastavilo a celé to spadne do obyčejné šedi a nudy. Knihu mám pouze pro kompletaci trilogie, ale už se jí nějak neodvažuji otevřít. Škoda dalo se z toho vyždímat hodně, místo toho to celé vzniklo z hodně rychle jedoucího vlaku, zřejmě proto aby se kulo železo dokud bylo žhavé.


Metro 2034
? - prosinec 2021
Metro 2034 2011, Dmitry Glukhovsky

A protože mě první díl metra nadchnul neodolal jsem a pořídil i díl druhý. Možná jsem čekal víc nebo alespoň vedeno ve stejném duchu jako 2033, ale celkově ta kniha je vlažná. Dá se ještě číst, není to úplně nejhorší. Zklamalo mě, že se hodně vytratila magie, temnota tunelů, najednou je cestování mezi stanicemi bezproblemů. Vše plyne hrozně rychle a vzniká spousta nezodpovězených otázek a prázdných míst. Myslím, že celé by se to dalo pojmout podstatně lépe. Každopádně celkově mě kniha bavila a dá se jí odpustit některé nedostatky. Škoda, že se autor do toho víc nepoložil a nedotahnul spoustu věcí a myšlenek do konce.


Vyhlídka na věčnost
? - prosinec 2021
Vyhlídka na věčnost 2011, Jiří Kulhánek

Kniha, která by se dala rozdělit na dvě části na část která super a čtenáře baví, je plná děje, zvratů, má to odpich, prostě skvělé. A potom je ta druhá část, která už je víceméně přeplácaná a je znát, že se autor snaží udržet nastavenou laťku za každou cenu. A místy se nachází zóny, které vyplňují prázdná místa aby tyto dvě části šli do sebe napasovat. A konec by jsem zařadil do pohádky o princovi na bílém koni, který všechny zachrání. Takže pokud to shrnu, tak za mě je to kniha na letní nudné okurkové dny někam k vodě nebo jako relaxační oddechová lehčí četba. Ale rád se k ní vracím a nechávám se strašit osobitým Kulhánkovským stylem proložený černým humorem.


Tomíkovy objevy
? - prosinec 2021
Tomíkovy objevy 1986, Gerard Grée

Tuto knihu jsem v dětství hltal, nádherné ilustrace a zpracování. Dal by jsem ji jako povinnou četbu, až z této knihy jsem spoustu věcí pochopil a objevil.


Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
? - prosinec 2021
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky 1991, J. R. R. Tolkien

Svět Tolkiena je geniální, Hobit je taková předmluva k LoTR. Tuhle knihu jsem si pořídil jako takový sběratelský kousek kvůli obrázkům J. Šalamouna. Co se týče příběhu tak člověk musí trochu překousnout ten težkopádný začátek a nechat se vtáhnout do děje, který se postupně čtenáři otvírá. Jako kluk jsem ji přečetl jako poslední z celé série LoTR a líbila se mi nejvíce. Některé pasáže jsem pochopil ať po letech a někdy jsem si musel celé stránky přečíst několikrát aby jsem vše pochopil, ale nelituji toho a stejně jsem celou knihu přečetl několikrát, hodněkrát. Ne pro každého je to ten pravý šálek čaje, ale ti kdo tomuto kouzlu podlehli je to neuvěřitelný ponor do světa hobitů, trpaslíků, elfů, zlobrů, skřetů,.... A rád se nechávám vtáhnout do tohoto světa a prožívat jejich příběhy.


Neználek v Kamenném městě
? - prosinec 2021
Neználek v Kamenném městě 2010, Igor Nosov

Když jsem jí viděl, zajásal jsem, když jsem ji přečetl zaplakal. Kniha která pouze doplnila sbírku o Neználkovi. Snaha se cení, ale kvality původního Neználka nedosahuje. Hlavní postava splývá s ostatními človíčky a vše je takové hodně jednoduché a uspěchané, potenciál který nabízí se nevyužil. Třeba se to dnešním dětem bude líbit, ale mě který vyrůstal na původním Neznalkovi se to moc nelíbí, asi moc srovnávám.


Už vím proč 1.
? - prosinec 2021
Už vím proč 1. 1987, Eduard Škoda

Tak na této knize jsem hodně ujížděl. Četl jsem ji pořád dokola, kresby jsou dokonalé a hrozně se mi líbili ty jednoduché kresby panáčků. Potom jsem o knihu nějakým záhadným způsobem přišel, ale až v dospělosti jsem ji sehnal v antikvariátu a znovu zařadil do knihovny.


Zápisník malého zálesáka
? - prosinec 2021
Zápisník malého zálesáka 2017, Zdeněk Chval

Tak to jsem si prostě musel pořídit. Mám tyhle knížky rád, rád si je prohlížím a potom vše učím a ukazuji svým dětem.


Prales leopardů
? - prosinec 2021
Prales leopardů 1958, Ladislav Mikeš Pařízek

Když jsem jí vyhrabal z tátovy knihovny tak hodně dlouho trvalo než jsem ji otevřel a přečetl. Odrazovala mě obálka a říkal jsem si "To bude blbost.". Ale,..... jakmile ji člověk otevře tak ji prostě dočte. Proletěl jsem pralesem a ani se neohlídnul, prožíval jsem strasti a úspěchy výpravy a na konci litoval, že už je konec. Škoda, že ta cesta není více rozvitá a je hodně useknutá. Ale čtení nejen pro mládež je to pěkné, i teď když už mám svoje děti si ji rád odpočinkově přečtu a znovu prožiji dobrodružství v pralese.


1