jan0223

VetřelciVetřelciBrian Lumley

Klasické Lumleyovské pokračování. Na jedné straně super myšlenka na straně druhé nešťastné podání čtenáři. Celá kniha je o střídání parádních, zajímavých částí s nudnými pasážemi. Ale kdo ty knihy přelouskal až sem tak to a to musí být už zvyklý a nepřekvapí ho to. Za sebe musím říci, že mě to celkově bavilo a dá se to snést. Uvidíme s čím přijde dál.

Ztracené rokyZtracené rokyBrian Lumley

Konečně jsme se přesunuli zpátky na starou dobrou zem a vrátil se i náš známý Harry. Kniha mě, ale moc nenadchnula a ikdyž ledasco osvětluje pro mě nepřináší nic nového a kdyby nebyla tak by mě to taky nějak nevadilo. Ale rád jsem ji přelouskal a nemusím se k ní po nějaký čas vracet. No nic jedeme dál a snad další budou lepší.

Války o krevVálky o krevBrian Lumley

Nádherné ukončení další části. Jeden proti všem a všichni proti jednomu. Tak by se dal shrnout celý děj. Naštvanost upírů a pochroumání jejich eg je jen solí v této krvavé polévce. Konečně i nějaké pořádné interakce mezi vampýri. Rozhodně bych, ale neřekl že to celé dává smysl s původními díly, ale spíš se jedná o novou sérii a díly pod hlavičkou Nekroskopa. Přečetl jsem jedním dechem a rozhodně jsem se nenudil.

Poslední hradPoslední hradBrian Lumley

Půlka knihy dobrý a zbytek trochu slabší odvar čaje, ale nad knihou jsem neusínal, pobavil se, a ikdyž mi to místy přišlo jakoby uměle natahované nenudil jsem se. Uvidíme co bude dál.

Pokrevní bratřiPokrevní bratřiBrian Lumley

Tak trochu z jiného světa. Původní myšlenka se nám schovala do pozadí a začal nám jakoby úplně jiný román pod hlavičkou Nekroskopa. Tak nějak bych to viděl, ale na druhou stranu, když už v dílu zdroj bylo nakousnut svět vampýrů tak proč nezasadit další část právě do něj. Celkem jsem si pročetl a pobavil, tak jsem zvědav co bude následovat. Asi mě to bavilo víc než první tři díly.

Sémě mrtvýchSémě mrtvýchBrian Lumley

Uzavření jedné části příběhu je poněkud nešťastné. Příběh má ohromný potenciál, který svými předchozími díly jenom podpořil, ale místo aby toho autor využil, totálně to pohřbil. Je to škoda. Každopádně jsem zvědav co bude dál a jak se k tomu autor postaví a zachrání pošramocenou pověst jinak pěkné vampíriácké série.

Řeč mrtvýchŘeč mrtvýchBrian Lumley

Hodně rozporuplná kniha. Místy mě to bavilo, vtáhlo do děje, chvíli i fandil záporákovi, ale většinu času to bylo jedno velké klišé. Najednou jakoby autor nevěděl kudy kam a psal jenom aby něco napsal. Ze všech čtyř knih je ta nejhorší, ale pořád si říkám "I mistr tesař se někdy utne. A není všem dnům konec.", uvidíme jak si povede v dalších dílech.

ZdrojZdrojBrian Lumley

Kniha se trochu odlišuje od toho co bylo ve dvou předešlých dílech a přibližuje nám tu původ, život a chování vampýrů. Což je mimochodem super protože konečně se dozvídáme kdo jsou zač a odkud pocházejí. Je to trochu jiný šálek kávy, ale k vzhledem povaze a celkově dlouhé sérii je to pro příběh a čtenáře důležité.Ale stále nám zůstává spousta otázek a možných námětů pro pokračování. Celkově se mi to líbí, dobře se to četlo. Zajímavá myšlenka.

VampýřiVampýřiBrian Lumley

Druhý díl úspěšně pokračuje v upírské sérii. Tak 70% mě bavilo, potom přišly agenti a kniha ztratila šmrnc. Každopádně vyvstali nové neodpovězené otázky takže předpokládám, že vysvětlení bude v dalších knihách. Jinak pěkné počtení neurazí ani nenadchne, ale zabaví a to je pro mě hlavní.

NekroskopNekroskopBrian Lumley

Kniha se mi dostala do ruky zcela náhodou. Začalo to zajímavě a vtahlo mě to do děje, potom, ale nastala část Dragosaniho a politika dvou špionážních skupin a uprostřed toho všeho Harry se svými nekroskopickými schopnostmi a to mě trochu neba, ale pasáže se střídali a tak jsem tu knihu nějak přelouskal a usoudil jsem, že to nebylo až tak špatné. A protože jsem byl zvědavý tak jsem zvládnul i ostatní díly. A že jich je. Některé knihy jsou lepší jiné horší, ale jako celek mě to dávalo smysl a celá série mě bavila, vždy jsem si tam našel něco co mě posouvalo dál bez toho abych se musel přemáhat.

Budujme stát - pro 40,000.000 lidíBudujme stát - pro 40,000.000 lidíJan Antonín Baťa

Vizionářslá kniha s nadčasovým pohledem od člověka, který měl hlavu pěkně srovnanou. Některé pasáže jsem rychle přelétl jinek mě zaujali více. Nicméně zajímavá, geniální kniha.

Střevíce z lýčíStřevíce z lýčíFrantišek Nepil

Vyprávění pana Nepila je zárukou dobrého počtení a pobavení. Vyprávění o zvířátkách o životě na venkově vypovídá o našich kořenech. Jeho humor je legendární a normální, obyčejný a běžný problém, věc, život dokáže podat svým osobitým způsobem, okořeněným jemným humorem, který čtenáře vtáhne do příběhu a už nepustí. Výborná kniha napsaná výborným vypravěčem.

Jak se dělá chalupaJak se dělá chalupaFrantišek Nepil

Úžasná knížka. František Nepil a jeho čeština je něco kouzelného i tu nejobyčejnější věc dokáže podat takovým způsobem, že člověk jenom zírá, jeho slovní zásoba, slovní obraty a druh vyjadřování je natolik jedinečný, že to málokdo překoná. A přesto je to psané lidově a srozumitelně pro normálního člověka. Někdy jsem si u té knihy říkal, "On snad byl u nás doma?".

PodívánkyPodívánkyFrantišek Nepil

Úžasná knížka, miluji tyhle podrobné obrázky vystihující nějaký děj, rád v nich hledám příběhy obyčejných lidí. František Nepil byl úžasný češtinář a jeho jazykové a slovní obraty jsou prostě úžasné, a přesto všechno je to psané srozumitelně a jednoduše pro normálního lidového člověka.
Miluji jeho knížky. A u týhle mám pocit, že se opět valím v létě na zahradě u babičky a dědy a slunce svítí, voní tráva, hmyz bzučí a já listuji knihou pohroužen do obrázků a povídání F. Nepila. Dětství se vrátilo.

Malý BobešMalý BobešJosef Věromír Pleva

Malý Bobeš šíleně tlustá knížka. Život na vsi super, město bylo taky dobré, ale ten konec už byl moc politický ikdyž jako kluk jsem to tak nějak ani nevnímal. Pasáž o smrti Františka je tedy síla a plná emocí to mě dostalo. Jinak dílo fakt skvělé četl jsem plný napětí co bude dál. Byla to těžká doba. Tohle je prostě klasika literatury.

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Naprosto skvělá knížka o příhodách dětí. Jako kluk jsem ji četl snad milionkrát a chystám ji představit i mým dětem. Je to prostě klasika a obrázky Heleny Zmatlíkové celou knížku jen podtrhují.

Chata v Jezerní kotliněChata v Jezerní kotliněJaroslav Foglar

Moje první foglarovka. A zcela mě pohltila. Kdo by nechtěl nějaký úkryt v lesích kam by chodil prožívat svoje dětské dobrodružství a když to nešlo v reálu tak se prožilo alespoň v knize. To, že je kniha naivní, průhledná a poměrně jednoduchá, to nevadí, vždyť je určena pro děti a důležité je, že se děti pobaví, poučí a přitáhne ke knize a o to hlavně jde. Lepší aby četli byť naivní příběhy než aby koukali na zcela mimoňský videa na YouTube a zavářeli telefon urputným honěním sociálních sítí. Takže jsem rád, že tyto knihy jsou a pokud stále děti pohlcuje tak je ta kniha skvěle napsaná a nezáleží co na to říkáme my dospělí, protože my už svůj dětský svět překročili.

Kluci, holky a Stodůlky 2Kluci, holky a Stodůlky 2Eva Bernardinová

Pokračování dětství Honzy a Aničky, ale tentokrát už v trochu starším věku, přesto stále čtivá, zábavná a úsměvná kniha.

Kluci, holky a Stodůlky 1Kluci, holky a Stodůlky 1Eva Bernardinová

Tuto knihu jsem poznal až jako povinnou četbu ve škole a kniha mě naprosto nedchla. Potom už jsem ji cetl opakovaně až jsem ji znal skoro celou nazpaměť a rikal jsi, "Kde jsi celou tu dobu byla?" prostě jsme se míjeli, ale nakonec se našli, i teď jako dospělý si v ní rád počtu.

Zákulisí velkoměstaZákulisí velkoměstaEduard Škoda

Třetí díl nesmí chybět a tohle se vážně povedlo, stejně jako předchozí dva díly "už vím proč", je i tahle poučná, zábavná a láká k opakovanému listování. Rád se k ní vracím i jako dospělý.

Už vím proč 2.Už vím proč 2.Eduard Škoda

Druhý díl doplňuje a pokračuje v úžasném vyprávění. Tahle knížka se opravdu povedla, nadčasová, propracovaná a jako kluk jsem ji přímo hltal. Dodneška si ji rád prolistuji a snažím se k tomu vést i děti.
Neznám nikoho komu by se nelíbila.

Čaroděj z Ohňové horyČaroděj z Ohňové horySteve Jackson

Kultovní gamebook. Dostatečně propracovaný, přitom poměrně jednoduchý a zábavný. Dobře se to čte má to odpich a zbytečně to čtenáře nezdržuje sáhodlouhými kombinacemi při soubojích, rozhodnutích, takže děj jde rychle kupředu.
U mě se jedná o nostalgickou vzpomínku takže tento gamebook je součástí mého dětství.

PrachPrachHugh Howey

Tak třetí díl bomba, opět nasadil, po slabší dvojce, laťku výše a celou knihu jsem se nenudil. Konec mě přesto překvapil ikdyž jsem ho tak trochu čekal. Jen škoda, že zůstalo mnoho příběhů a otázek otevřených. Co se stalo s ostatními sily, jak se začlenila a usadila probagrovaná skupina? Jinak celá kniha je čtivá, napínavá, nenechá čtenáře jen tak v klidu.
Určitě to celé by si zasloužilo i další knihu kde by se to celé ještě rozvinulo a dovysvětlilo. Ovšem na druhou stranu i v pohádce byli jen tři přání a možná, že čtvrtý díl by to zkazil.

TurnusTurnusHugh Howey

Z knihy mám hodně smíšené pocity, na začátku chvíle nadšení a zaujetí, ale po chvíli to opadlo a v některých pasážích jsem se musel nutit číst. Potom zase přišla část, která mě navnadila a následně přišlo ochlazení, takže kniha jako na houpačce. Trochu jsem se v těch sídlech ztrácel některé pasáže si musel přečíst vícekrát, ale vcelku to šlo a čtenář dostal odpovědi na některé otázky, ale zase spousta nových se vynořila. Uvidíme co přinese třetí díl PRACH.

SiloSiloHugh Howey

Zajímavá myšlenka postapa, lidstvo sídlící v podzemním silu, proč ne? Ale to zpracování je takové těžkopádnější, příliš mnoho detailů kterými se musíte prokousat než se dozvíte to důležité, má to, ale poměrně přímý spád, někdy až moc jednoduchý, ale zaujal mě nápad všemocného IT oddělení a tím se nabízela otázka co vlastně ve skutečnosti dělá? A hned odpověď aby byl další díl . Jakmile jsem se do knihy začetl a přišel jí na chuť přelouskal jsem ji a prožil kus zivpta v silu. Zpracování by mohlo být lepší, ale četl jsem i horší knihy a tuto bych zařadil do takového lepšího středu.

30.12.2021

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana FischeraRychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana FischeraJaroslav Foglar

Kdo by neznal a nevyrůstal na Rychlých šípech a proto není divu, že kniha se tak rychle rozebrala. Když jsem ji přečetl tak jsem zjistil, že některé příběhy vůbec neznám a že je několik ilustrovaných variací.
Prostě nostalgie a jsem rád, že je v knihovně jako vzpomínka na časy mladí.

Chata v Jezerní kotlině (komiks)Chata v Jezerní kotlině (komiks)Jaroslav Foglar

Černobílé provedení mě nevadí, má to svoje kouzlo. Kdo by nechtěl podnikat výpravy za město tam si postavit ukryt, prožívat svá dobrodružství? Myslím, že doplněk ke knižní podobě je to super, ale kniha je lepší.

28.12.2021

Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks)Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks)Jaroslav Foglar

Foglar a jeho RYCHLÉ ŠÍPY to je legenda, kterou ani netřeba představovat. Tohle je kus dětství a ikdyž je kniha lepší, protože do komiksu všechno nedáte, tak toto jsem hltal s baterkou pod peřinou, komiks vedle toho kniha a už se četlo a četlo a u toho našpicované uši jestli nejdou rodiče. Samozřejmě šli a vždy mě načapali a baterku sebrali......., ale já měl vždy ještě jednu. Takže v tomhle je kus dětství a a to prostě musím mít ve své knihovně jako vzpomínku.

PovídkyPovídkyMiloslav Šimek

Naprostá klasika, zde není co dodat. Hrátky s češtinou jsou typické a pobaví. Kniha plná nadčasového humoru, který zlidověl. Prostě klasika.

28.12.2021

Putování s oslemPutování s oslemJosef Fousek

Tak tohle je odpočinkové, pohodové čtení. Musím říci, že jsem se opravdu pobavil. Ten začátek chce vytrpět a užít si část na vandru s oslem, oslí reportáže už by tam ani nemuseli být, ty mě moc neba. Ale stejně jsem knihu přečetl 2x za sebou.