František Nepil

česká, 1929 - 1995, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Nová kniha

Dobrý a ještě lepší život

Dobrý a ještě lepší život - František Nepil

Nový výbor oblíbeného vypravěče Františka Nepila shrnuje nejlepší texty z autorovy fejetonistické tvorby. Oblíbená témata zrcadlí typicky české i obecně lidské dobré vlas... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
Srpen s bejbinkouJá BarykMakový mužíčekPět báječných strýčkůDobré a ještě lepší jitro

Komentáře (12)

František Nepil

Přidat komentář
Briv
20.02.2018

Proč byly jeho texty tak oblíbené?
Texty oživoval různými jazykovými prostředky, jako je slang, zdrobnění či zveličení nebo oslovení čtenáře; využíval otázky, nadsázky, opakování nebo absurdity. Tím udržoval pozornost čtenáře a dosahoval vtipnosti a originality působením momentů překvapení. Často volil kvantifikace jako "předobře“, "přerád“ či "velepříjemné“. Různě kombinoval slovesa a podstatná jména (či chcete-li verba a substantiva), přetvářel je na jiný slovní druh ("neboť už jsem celý ureagován, uřešen a unověnázorován“) či spojoval více slov v jedno - "propánakrálezaseuž“, "cojsemkomuudělání“, "naštědrovečeřel“.

lukashudec
03.01.2017

rodina pospolu doma u oběda a hlas františka nepila, který o všech obyčejných věcech mluvil jako o těch největších. vyjímečný vypravěč.

lapagerie
15.04.2016

Laskavý humor, nezaměnitelný hlas. František Nepil dokáže stále pohladit na duši.

Gold351
14.08.2015

Milovala jsem jeho Dobrá jitra, smiřovala mě s brzkým vstáváním. Dodnes, když čtu jeho knihy, slyším jeho hlas - jako když teče med :-) O dětských knihách nemluvě...

Wendysek
21.11.2014

Můj nejoblíbenější český autor!

tyzik.cejka
29.10.2013

vídal jsem jeho jméno v čítance netrvalo dlouho a autorem se mi zhnusil

maryzka
16.05.2012

když čtu jeho knihy, tak si vzpomenu na jeho rozhlasová vystoupení - na jeho krásný nezaměnitelný hlas

smejky
08.03.2012

Laskavý a hravý humor, krásný jazyk, vlídné vyprávění. Jeho knihy vždy potěší! Kromě báječných knížek je autorem těch nejvtipnějších scének Spejbla a Hurvínka.

Danafantom
25.02.2012

Nejlepší je, když jste schopni při čtení Nepilových knížek slyšet vyprávění jeho hlasem, vlídným a láskyplným. Já to tak mám, a tak si četbu vždycky vychutnám, jako by mi předčítal sám pan autor.

jprst
13.11.2011

Autor si obrovsky vážil řeči jako nástroje dorozumění a porozumění, proto také byl tak dobrý vypravěč a jeho ranní rozhlasové fejetony byly natolik oblíbené, že mnozí posluchači byli ochotni kvůli nim i předčasně vstát.

grandma

Jeden z našich nejlepších vypravěčů a spisovatelů, který uměl češtinu oslavit jako málokdo. Jeho knížky, povídky a fejetony by v jiném jazyce určitě nebyly to pravé ořechové.

cauky cauky

(1929 - 1995)