Koupit knihy

František Nepil

česká, 1929 - 1995

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 48 knih

Komentáře (13)

siena
09.01.2021

"... V 60. letech začal Nepil spolupracovat také s rozhlasem, kam v roce 1969 nastoupil jako zaměstnanec. Zabýval se tu jednak tvorbou pro děti: psal hry, pohádky, připravoval pořady. U dospělých posluchačů si získal oblibu svými povídkami a především fejetony, které sám četl.
Nebyl to jen sám obsah Nepilových textů, ale i jeho osobité podání, co měli posluchači tak rádi. Nepil měl, jak po jeho smrti řekl fejetonista Rudolf Křesťan, dobrácký a zároveň trochu lišácký hlas. Asi nejznámější a nejoblíbenější byly jeho cykly fejetonů Dobré a ještě lepší jitro a Moje země, které četl v 70. a 80. letech.

V rozhlasovém archivu se vedle některých Nepilových fejetonů a četby z jeho knih dochovalo i několik pořadů, kde spisovatel hovoří. Ukázky si poslechněte v Archivu Plus. ..."

Dobrý a ještě lepší František Nepil. Měl dobrácký a zároveň trochu lišácký hlas, řekl o něm Rudolf Křesťan (V. Kindlová, ČRo Plus, Archiv Plus, 18.12.2020)

Briv
20.02.2018

Proč byly jeho texty tak oblíbené?
Texty oživoval různými jazykovými prostředky, jako je slang, zdrobnění či zveličení nebo oslovení čtenáře; využíval otázky, nadsázky, opakování nebo absurdity. Tím udržoval pozornost čtenáře a dosahoval vtipnosti a originality působením momentů překvapení. Často volil kvantifikace jako "předobře“, "přerád“ či "velepříjemné“. Různě kombinoval slovesa a podstatná jména (či chcete-li verba a substantiva), přetvářel je na jiný slovní druh ("neboť už jsem celý ureagován, uřešen a unověnázorován“) či spojoval více slov v jedno - "propánakrálezaseuž“, "cojsemkomuudělání“, "naštědrovečeřel“.

lukashudec
03.01.2017

rodina pospolu doma u oběda a hlas františka nepila, který o všech obyčejných věcech mluvil jako o těch největších. vyjímečný vypravěč.

lapagerie
15.04.2016

Laskavý humor, nezaměnitelný hlas. František Nepil dokáže stále pohladit na duši.

Gold351
14.08.2015

Milovala jsem jeho Dobrá jitra, smiřovala mě s brzkým vstáváním. Dodnes, když čtu jeho knihy, slyším jeho hlas - jako když teče med :-) O dětských knihách nemluvě...

Wendysek
21.11.2014

Můj nejoblíbenější český autor!

tyzik.cejka
29.10.2013

vídal jsem jeho jméno v čítance netrvalo dlouho a autorem se mi zhnusil

maryzka
16.05.2012

když čtu jeho knihy, tak si vzpomenu na jeho rozhlasová vystoupení - na jeho krásný nezaměnitelný hlas

1