jan.para Online jan.para komentáře u knih

17.12.´44 Největší letecká bitva nad protektorátem 17.12.´44 Největší letecká bitva nad protektorátem Zbyněk Válka

Přesné a jasné. Hezký popis letecké bitvy nad Hanou z 17.12.1944. Autor popisuje událost z pohledu Němců, i Američanů a v knize vyvrací několik mýtů, které jsem mě i já zažité jako pravdy před přečtením této knížky. Jen škoda, že se autor více nevěnoval osudům sestřelených letců, které ukrývalo naše obyvatelstvo po jejich sestřelení.

02.01.2024 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Těžko jsem se do knížky pročítal, ale nakonec to docela šlo.

01.12.2023 3 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Trochu horší než první díl, ale i tak zajímavé čtení.

07.11.2023 3 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Po Hynkovi Tasovi z Boru a Ondřeji z Rohatce jsem se pustil do Rytířů z Vřešova Zajímavý úvod do celé série, i když úvod se trošku táhl. Nejvíce mě zaujala postava Wolframa, tak uvidíme co z toho bude.

30.10.2023 4 z 5

Hlídka smrti Hlídka smrti Leo Kessler (p)

Je to takovej hezkej kýč.

26.10.2023 2 z 5

Vlčí smečka Vlčí smečka Leo Kessler (p)

Hezká knížka o německých ponorkářích. Není to světová literatura a popisy některých situací vypadají trochu nereálně, ale i tak je to fajn čtení. Mě, jakožto milovníka vojenské historie knížka bavila. Je poměrně čtivá, takže ji přelouskáte hned.

20.10.2023 4 z 5

Na můj vkus až moc složité. Nechci tím říct, že špatné.

18.10.2023 2 z 5

Legie, můj život - Od vojína k veliteli praporu Legie, můj život - Od vojína k veliteli praporu Pavel Knihař

Takový zběžný popis života Pavla Knihaře. Chvílemi mi to připomínalo knihu od Stanislava Gazdíka. Nejvíce mě zaujala predmluva a doslov od Ladislava Kudrny.

13.10.2023 3 z 5

Noc nekryje uprchlíky Noc nekryje uprchlíky Paul Brickhill

Super popis Velkého útěku. Na knize je nejlepší to, že v Saganu autor skutečně byl jako válečný zajatec. Líbilo se mi, že kniha nekončí Velkým útěkem, ale autor se v ní také zabývá potrestáním gestapáků zodpovědných za popravu 50 letců, kteří se útěků zúčastnili.

12.10.2023 5 z 5

Monstrózní a celkem i čtivé.

10.10.2023 3 z 5

Etudy vonící luftem Etudy vonící luftem Václav Vašek

Autor popisuje svoje působení v vojenského letectva. Vyprávění je napsáno velmi originálním jazykem, ale historky mi přijdou poněkud povrchní.

02.10.2023 2 z 5

Odhodláni bojovat Odhodláni bojovat Ladislav Kudrna

Velmi odborná kniha. Těžko jí číst naráz.

29.09.2023 3 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Na knize se mi nejvíce líbilo vyobrazení Jana Lucemburského. Něco podobného jsem zažil už u knížky Čtvrtý králův pes, kdy František Nield krásně vyobrazil Václava IV. Pokud se člověk alespoň trochu zajímá o historii tak mu dojde, že kniha bude mít vyvrcholení v bitvě u Kresčaku.

27.09.2023 5 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Trochu mi to přišlo, že Železná rukavice je v sérii o Ondřeji z Rohatce vycpávkový díl. Musím říct, že mě první díl chytnul daleko víc. Chvíli mi trvalo, než jsem se do knížky pročetl a první část s těžbou železa mě úplně nechytla. Druhá část už byla daleko záživnější a vyvrcholení s Janem Lucemburským bylo výborné. Opět příběh plný zvratů. Jdu na třetí díl.

26.09.2023 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Od Hynka Tase z Boru jsem se přesunul k Ondřeji z Rohatce a vůbec nelituji. Ondřej sice není tak skvělý a chytrý bojovník jako Tas, ale má velké srdce a selský rozum. Knížka je napsána velmi čtivě. Sám jsem jí přelouskal za dva dny.

22.09.2023 5 z 5

Věrnost je mou ctí Věrnost je mou ctí Gordon Williamson

Kniha obsahuje řadu témat (výcvik, nasazení, život po válce), ke kterým se vyjadřují bývalí členové Waffen-SS. Nepřišlo mi to, že by vojáci omlouvali svoje činy, nebo obhajovali nacismus. Dostali téma a o tom mluvili. Taktéž nesouhlasím s předchozím komentářem, že by autor glorifikoval členy SS. Pro všechny, co se zajímají o 2. světovou válku to bude zajímavé čtení.

22.09.2023 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Hynek Tas z Boru nám trochu zestárnul, zmoudřel, ale pořád je to šílenej střelec, kterej se s ničím nesere. Poslední díl série nám stále ukazuje, jak hrozná doba to byla, jak byli tehdejší lidé ubozí a jak život neměl žádnou cenu. Někoho zabiju a pak se vyzpovídám. Cajk. Do knihy jsem se jako zatím do všech Niedlových rychle začetl a rychle jí přelouskal. Jen jsem na konec čekal něco velkého a to se nestalo. Trochu mi to přijde, že má pan Niedl pořád otevřené dveře k pokračování.

20.09.2023 5 z 5

Zářivá noc hvězd a ledu Zářivá noc hvězd a ledu Rebecca Connolly

Na Titanicu je něco fascinujícího, co mě stále přitahuje. Obecně se mi líbí téma Carpathie. O Titanicu toho bylo napsáno dost, ale Carpathia mi v tomto příběhu přijde stále opomíjená. Kniha má dobrý start a pasáže kolem samotného ztroskotání jsou opravdu strhující. Trochu mi to přišlo, jako by kniha ve třetí třetině trochu ztratila šťávu.

18.09.2023 4 z 5

Vilda Vilda Dalibor Vácha

Je to román a člověk ke knize tak musí přistupovat. Z historického pohledu jsem v knize nepřesnosti (sestřelení Bufkovi a Helmovi posádky) ale kniha jako celek působí dobře a rychle se do ní začtete. Dalibora Váchu mám rád, takže za mě ok.

16.09.2023 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Dle mého názoru otrochu horší než druhý díl, ale i tak super. V tomto díle se začala ukazovat Hynkova (nebo Psího Čumáku, jak chcete) moudrost, díky které vyhrával spory. Kniha krásně ukazuje obrovskou středověkou moc církve i to, jak tehdejší život neměl žádnou cenu.

13.09.2023 5 z 5