JakubiRa JakubiRa komentáře u knih

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Úžasná kniha pro dokreslení dalšího detailu kouzelnického světa, který mě před lety nadchnul. Chtěla jsem si je přečíst už dřív, ale dostala jsem se k tomu až teď. Příběhy pro kouzelníky mají své "kouzlo". Stejně jako pohádky pro nás promlouvají ke čtenáři za konkrétním účelem a jako bajky nesou poučení. Opravdovosti jim dodají komentáře samotného Albuse Brumbála.
U mě spokojenost na 100%.

21.01.2017 5 z 5

Studená řeka Studená řeka Jana Kotaishová

Velice silný příběh, silný o to víc, že je pravdivým svědectvím. Autorku znám osobně a velmi ji obdivuji za tu sílu, kterou musela v životě prokázat a za to, jak se dokáže ke všemu postavit čelem. Moc děkuji za tento příběh.

Úterní ženy Úterní ženy Monika Peetz

Perfektně vykreslené charaktery žen. Myslím, že v každé z pěti hrdinek žena najde právě ten kousek světa, po kterém touží.

16.01.2017 4 z 5

Neuvěřitelně podaný příběh. Místy jsem ani nedýchala a při epizodě s akvarijní rybičkou jsem nechtěla uvěřit, že absence lásky může jít v dítěti až tak daleko. Jako pedagog mohu potvrdit, že někdy je to opravdu složitá a náročná cesta.

Trvalky Trvalky Zbyněk Šiška

Docent Šiška mě učil na PdF UP Olomouc. Jeho básně jsou překrásné. Vážím si toho, že patřím mezi jejich čtenáře.

Opálová poušť Opálová poušť Elizabeth Haran

Literaturu tohoto druhu věšinou nečtu. Ze zvědavosti jsem po ní sáhla. Líbilo se mi prostředí, kde se knížka odehrává, četla se dobře. Ale pro mě autorka používá příliš předvídatelné postupy.

16.01.2017 3 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Knížka, kterou mám vždy po ruce v knihovně. V dětství to byla první knížka, kteru jsem přečetla celou. Teď už si vyhledávám jen příhodné kapitoly - nedávno - část druhá - Jak slavíme v Bullerbynu vánoce. Vždycky se mi vrátí ty pocity z dětství. V tom jsou kvalitní knížky nezaměnitelné.

15.01.2017 5 z 5

Guvernantka Guvernantka Vladimír Macura

Jsem ráda, že tetno titul byl ve výčtu "státnicové četby". Sama bych po něm asi nesáhla. Dílo je napsáno mistrně. Každou kapitolu vypráví střídavě František Ladislav a Antonie. Místy jsem knížku musela zavřít a rozdýchat situaci, tak sugestivně je román napsán. Doporučuji všem, kdo jsou přáteli netuctových románů a chtějí se dovědět románovou formou něco ze života spisovatele.

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Nádherný příběh. Jediné, s čím nesouhlasím, je poznámka v anotaci českého překladu, že jde o slovenské Žítkovské bohyně. Nejde. Je to úplně jiný případ. Ale příběh je krásný, děj napínavý, zážitek hluboký.

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Knížku jsem si přečetla poté, co jsem dočetla Zvuk slunečních hodin. Naprosto jiný příběh. Donutí člověk a přemýšlet nad tím, co je v životě důležité a co ne. Zamyslet se nad blízkostí smrti a nad vnitřním bojem. Velmi zvláštně napsané dílo. Nejdříve jsem měla problém číst, protože autorka neodlišuje velká a malá písmena. Ale to nakonec ustoupilo velikosti myšlenky.
Ama - alter ego autorky - je neobyčejně silná žena, tak jako byla Hanka. Škoda, že tu s námi už není.

Betsy a císař Betsy a císař Staton Rabin

Bezvadná kniha nejen pro děti a mládež. Seznámila jsem se s ní tak, že jedna studentka v hodině literární výchovy o ní měla bezvadnou prezentaci. Tak bezvadnou, že jsem ještě ten den šla do knihovny a četla. Pohled na jednoho z nejmocnějších mužů v historii, který se nakonec stal bezmocným očima patnáctileté dívky mě dostal do kolen. Život není černobílý.

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Tato kniha má v mém životě zvláštní místo. Přišla mi do života rok před smrtí Hany Andronikové a já jsem zrovna měla jedno z těch těžších období ve svém životě. Byla nám doporučena ke státním zkouškám a jako jedna z mála z toho velkého výběru mi dokázala vstoupit do srdce a udělat tam pěkný kolotoč. Mám ráda víceúrovňové romány, proto mi styl a kompozice maximálně vyhovovaly. Zaslouženě za ni autorka získala ocenění. Dodnes ukázky z knížky využívám jako motivační texty ve vyučovacích hodinách.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha se mi velice líbila. Vypravování takového příběhu z pohledu Smrti je opravdu mrazivý. Liesel je opravdová odvážná dívka, jejíž osud mě velmi oslovil. Je to jedna z těch literární hrdinů (ek), která z života jen tak nezmizí. Je to jeden z mnoha příběhů na toto téma, ale je podaný naprosto jedinečně.

Dopis do ticha Dopis do ticha Zdeněk Hanka

Dopis do ticha je román, jehož dějová linie nese velice citlivé téma. Na každého čtenáře určitě zapůsobí diametrálně odlišně podle toho, v jakém odstínu se s touto problematikou setkal. Autor využívá stejně jako ve všech svých ostatních knihách metodu náznaku, což někomu nemusí dostačovat, jiný čtenář zase uvítá, že má prostor roztočit ozubená kola své fantazie na plné obrátky a je nucen k zamyšlení. Mně se knížka četla dobře, náznak považuji za specifikum autorova stylu. Jako žena bych zřejmě situaci Lindy řešila jinak, ale jak už jsem výše napsala, každý člověk je jinak citlivý a lehce se mluví, hůř se jedná. V důsledku však nejde o to, jak by kdo situaci vyřešil, ale o zamyšlení nad dopadem vlastních činů. Celkově knihu hodnotím jako velmi dobrou.

10.12.2016 5 z 5

Najdu tě Najdu tě Zdeněk Hanka

Stále aktuální téma, se kterým by se měla seznámit především mládež - anonymita internetu a nebezpečí s ní spojené.
Jednání hlavní hrdinky Jill otočí život jejích blízkých o sto osmdesát stupňů, a tím vzniká napínavý a dynamický příběh lidí hledajících nejen Jill, ale i zásadní úsek své životní cesty.
Autorův styl, v němž se prolíná více dějových linií, mě nenechal ani na chvíli pasivně konzumovat text, ale jako vždy mě vtáhl neuvěřitelně silně do děje.
Zdeněk Hanka má dar promlouvat k duši čtenáře. Jeho knihy všem vřele doporučuji.

29.07.2016 5 z 5

Partitura pro srdce Partitura pro srdce Zdeněk Hanka

Lidská nenávist, závist, zlost a malost dokážou člověku ublížit, dohnat jej ke krajnímu řešení. To je hlavní linie příběhu této knihy. Klobouk dolů před hlavním hrdinou. Autor sám říká, že příběh je zjemnělá varianta jeho životního příběhu. Klobouk dolů podruhé - před silou charakteru.

14.07.2016 5 z 5

Platina Platina Zdeněk Hanka

Krásné propojení dvou příběhů. Když se děje rozběhly, nedokázala jsem knihu odložit. Nejdříve se mi více líbila linie příběhu inženýra Helbiga, ale po onom osudném okamžiku už jsem nerozlišovala, která linie je mi sympatičtější.
Kdo četl a zažil podobnou situaci, kdy jediná vteřina rozhodla o dalším osudu a žádné proč nepomůže tuto vteřinu zvrátit, jistě ho mrazilo až do morku kostí.

14.07.2016 5 z 5

Severně od šedesáté páté Severně od šedesáté páté Zdeněk Hanka

Příběh o tom, jak maličkosti dokážou odhalit charakter, rozdělit přátele a jak lidská hloupost dokáže zničit nejen vztahy, ale zasáhnout do života nevinných lidí.
Kniha je určena takovému čtenáři, který neočekává pozlátko, senzaci a nesáhne jen po prvním plánu, tedy po samotné dějové linii, v tomto případě více liniích.
Příběh není složitý, ale má v sobě ukryto poselství toho, co je v životě důležité. Postavila bych jej možná na úroveň rozpracovaného podobenství.
Knížka je velmi pěkně napsaná, děj je napínavý a každá kapitola vede k zamyšlení.

04.07.2016 5 z 5