JakubiRa JakubiRa komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha se mi moc líbila. Vyhovuje mi jak střídání časových a dějových rovin, tak krátké kapitoly. Do poloviny se zdá být roztříštěná, ale u tohoto typu děl je více než jasné, že se roviny časem protnou a každá kapitola zapadá naprosto přesně. Lépe se mi četl příběh Marie-Laury, než Wernera. Knihu navíc protínají pasáže románu Julese Verna (které jakoby předjímají linii příběhu opravdových postav) a dálší rovina jsou vidiny či představy. Někdy je to opravdu složitější na orientaci, ale já to mám na knihách ráda. Drží čtenáře v pozornosti.

05.02.2018 5 z 5

Velká máma Velká máma Věra Fina

Velmi citlivé téma a také citlivě psané. Nelze hodnotit jako běžné příběhy. Účelem této knihy je rozdávat radost a lásku. Účel splněn. Tak otevřené srdce má málokdo. Moc fandím autorce a přeju jí zdraví. Kniha je doplněna nádhernými fotografiemi.

07.01.2018 5 z 5

Praha temná a tajemná Praha temná a tajemná Michael Borovička

Kniha plná zajímavostí a historie z opačné stránky, než jsme zvyklí. Vynikající ilustrace. Více čtěte v mé recenzi.

07.01.2018 5 z 5

Očekávání Vánoc Očekávání Vánoc Richard Rohr

Pěkná meditativní brožurka. Na každý den adventu přinese zamyšlení. V dnešní době tolik potřebné ztišení, zastavení se, usebrání a odevzdání v modlitbě.

20.11.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nádherně napsaná kniha. Po dlouhé době jsem u knížky opravdově brečela. Po Slepé mapě, která mě stylem moc nezaujala, jsem trochu měla strach. Ale nakonec jsem ráda, že jsem se do četby pustila. Je zvláštní sledovat životní cesty. Někdo je má hladké a přímé, někdo se skrz utrpení dobere jiskřičky naděje a získá sílu žít dál.
Vyhovovalo mi to, že děj se neodehrává lineárně, ale prolínají se časová pásma. Spousta věcí vyplývá až s postupující četbou, jako když se skládá velkorozměrové puzzle a až na konci utvoří celý obraz. Obdivuju propracovanost románu, kdy náznaky na prvních stranách dostanou pravý smysl až na konci příběhu.

31.10.2017 5 z 5

Uchopit sen Uchopit sen Beatrice Colin

Moc pěkně napsaná knížka. Čtenáře vtáhne do doby konce 19. století hned na první stránce. Hlavní postava - Caitriona - mi byla velice sympatická. Kniha je milá, nenáročná a pohodová. Uvítala bych propojení více faktografických informací o Émilu Nougiérovi a Eiffelovce s příběhem, přesto se mi kniha líbila. Pěkné oddechové čtení. Příběh sice pro dobu typický, ne jedinečný, ale v žádném případě není laciný nebo hloupý. Více v recenzi.

31.10.2017 4 z 5

Střípek malachitu Střípek malachitu Zdeněk Hanka

Velmi čtivý příběh o síle lásky, také o moci peněz a bezmoci, když se člověk ocitne v situaci bez peněz a bez domova. Četba mě přivedla k zamyšlení nad situacemi, které se mohou dít denně kolem nás a vnímáme je někdy už jako samozřejmost. Kniha je napsána takovým způsobem, že pohne svědomím. Zdeněk Hanka píše tak, že nenaservíruje všechno jako "hotovou věc", ale osloví svým dílem člověka právě "v té jeho" situaci. Mám od autora přečteno všechno, všechno se mi líbilo, ale Střípek malachitu vede. Více v recenzi.

11.10.2017 5 z 5

Severská rapsodie Severská rapsodie Jiří Hanibal

Moc pěkně napsaný román o jednom úseku života Bedřicha Smetany. Každému se přihodí, že se zamiluje, a tento vztah nemá prostor růst. Nejinak to prožíval i Bedřich Smetana. Ale kniha není laciným milostným románem. Jiří Hanibal nahlíží toto téma ze všech úhlů pohledu a podává obraz doby 19. stol.
Jen by mě zajímalo, jak dnes fungují korektoři. Tolik chyb v jedné knize, taková škoda. To však nezahrnuji do svého hodnocení. Podrobnější hodnocení si můžete přečíst v mé recenzi.

26.08.2017 5 z 5

František Josef I. František Josef I. Karl Vocelka

Velice pěkně napsaný životopis. Asi nepřinese nic nového znalci historie a Habsburků, který má pročtené všechny dosud vyšlé materiály. Ale pro čtenáře, který se chce dovědět o době národních obrození, situaci před první světovou válkou a na tomto pozadí hloubkově prozkoumat a pochopit osobnost "císaře pána", jde o ideální čtení. Občas mě četba až dojala. Žádná strohá popisná fakta, ale fakta podaná velice čtivým a pěkným způsobem.

24.07.2017 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Velice trefná mozaika lidských osudů. Mně se kniha moc líbila jako všechny předešlé. Radku Třeštíkovou mám ráda. Její dílo je sice oddechové, ale nikdy mě nenechá v klidu. A co na jejím stylu cením hodně vysoko - umění pohrát si s charakteristkou postav - chování, způsob vyjadřování, myšlenkové pochody. Super.

27.06.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Přes různé protichůdné komentáře a rádoby recenze jsem toho názoru, že kniha, přestože není na čtení náročná, člověka dovede k zamyšlení. Komu jednou osud uštědřil pár facek, určitě ví, o čem mluvím.
Jistě že bychom mohli hledat mouchy a srovnávat využití podobného tématu napříč staletími, dlouze diskutovat o životních cestách, osudu, pokoře apod.
Mně se kniha líbila, četla se úžasně a s hlavními hrdiny jsem prožívala každou vteřinu naplno.

12.06.2017 5 z 5

Nejkrásnější židovské pohádky a legendy Nejkrásnější židovské pohádky a legendy Gertrude Landa

Velmi zajímavé příběhy. Exotické prostředí, ale motivy stejné jako ve všech národních pohádkách. V některých se objevují biblické postavy jako hlavní aktéři dané pohádky, jsou vyobrazeni v úplně jiném světle než v Bibli. Pro doplnění všeoecného přehledu a hloubější vhled do charakteru židovského národa moc pěkné čtení. Nevím, zda by tyto pohádky zaujaly malé děti, ale pro mládež i dospělé k přečtení doporučuji.

06.06.2017 4 z 5

Generál Laudon Generál Laudon Pavel Bělina

Velmi kvalitně napsaná publikace. Je nabitá informacemi o bitvách, ve kterých se Laudon vyznamenal, podává životopisné informace, a přitom je čtivá a srozumitelná. Doporučuji milovníkům historie a obdivovatelům slavných vojevůdců.

30.05.2017 5 z 5

Lara Lara Anna Pasternak

Velice pěkný a silný příběh o vztahu Borise Pasternaka a Olgy Ivinské. Opravdový příběh se prolíná s dějem románu Doktor Živago, oceněného Nobelovou cenou, kterou však byl Pasternak komunistickým režimem nucen odmítnout. Kniha o síle lásky i hloubce oběti, ale také nevyrovnanosti pozic ve vztahu. Přestože četbu ruší chyby tisku, hodnotím pěti hvězdami. Příběh zvítězil nad tiskařským šotkem.
Anna Pasternaková v sobě nezapře novinářku, ale přesto příběh není napsán senzacechtivě, bulvárně, ale velmi jemně a citlivě na to, jak křehké informace podává. Moc se mi to líbilo.

29.05.2017 5 z 5

Radikální odpuštění Radikální odpuštění Colin C. Tipping

Velice záleží na tom, v jaké etapě života knihu čtete. Já jsem po ní sáhla na doporučení a pomohla mi překonat docela těžké období. A tím už navždy pro mě zůastane v horních příčkách.

08.03.2017 5 z 5

Muži Marie Terezie Muži Marie Terezie Hanne Egghardt

Kniha se mi velmi líbila. Jde o devět medailonů mužů, kteří se objevili v životě Marie Terezie. Velmi poutavě napsáno. Jazyk není nijak složitý. Střídají se popisné pasáže s dynamickým vyprávěním. Pokud se chcete dovědět informace ze zákulisí života Habsburků očima rádců, lékaře či generálů, o kterých se v učebnicích dějepisu nemluví, doporučuji.

23.02.2017 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Doporučuji překlad Maritan Hilského.

14.02.2017 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Mám ráda knížky, kde se prolíná více dějových rovin, takže jsem byla nadmíru spokojená. Radka Třeštíková velice trefně vystihla smutnou a drsnou realitu života žen různých věkových kategorií v rozličných životních situacích. Jeden problém z mnoha úhlů pohledu. Taková mozaika výstřižků různých osudů, která dává ucelený obraz. Četla se mi dobře. Ač bych ji zařadila do oddechového čtení, hodnotím vysoce, protože mě na mnoha místech zavedla do míst, kde jsem se našla.

14.02.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kateřina Tučková dokáže dokonale propojit historické pozadí s příběhem. I když jí kritika vytýkala, že jazyk jednotlivých postav není zpracován a odlišen úplně dokonale, mě zaujala tím, jak dokázala pracovat s jednotlivými rovinami příběhu a různými styly, které kniha vyžadovala (vypravování příběhu z různých úhlů pohledu, administrativní styl dokumentů...) a nenásilně je spojit v jeden celek. Jsem maximálně spokojená.

29.01.2017 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

To není vaše vina, lili65, to je vina všech pseudorecenzentů, kteří se dnes v masovém měřítku vydávají za znalce literatury a přitom jsou to jen konzumenti písmenek a vylévají ve velkém své pocity pod maskou recenze. Ubližují nejen knize a autorovi, ale zjevně i budoucím čtenářům. Já se knihu teprve chystám číst, proto ji ohodnotím později.

29.01.2017 5 z 5