ivetka859 ivetka859 komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Takový mix: Stačilo jen říct Jáchoymov, Epsteinův Dravec, Špitálníkové obraz KLDR. Tyhle knížky mi to připomínalo a nedávalo mi to vlastně nic nad ně. Čekala jsem propracovanější myšlenky té alternativní historie, střet našeho současného světa s uzavřeným státem, nějaká eskalace, inovativní myšlenku... ale je to jenom další rodinné drama v rybníčku české současné literatury. Sice se snaží hrát na naše city a sounáležitost listopadem 89, ale přitom by se mohlo odehrávat stejně tak v jakékoli totalitní zemi a bylo by to fuk.
Jinak psáno hezky, knížka se četla plynule, jenom takové haló kolem sebe si podle mě nezasloužila.

10.10.2022 3 z 5

Dům na předměstí Dům na předměstí Karel Poláček

Spousta prvků byla okouzlující, učaroval mi jazyk, zachycení poměrů na předměstí, ta prostota lidu. Ale někde v půlce jsem si říkala, jestli toho patosu není až moc, že už by se to raději mohlo pohnout z místa.
Nicméně celkový dojem byl dobrý, nejspíš se rovnou vrhnu na další Poláčkovu knihu

23.09.2022 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

V něčem mě kniha neskutečně táhla, fascinovala, umí vypíchnout detail, zamyšlení, které je hravé, barvité, trochu prdlé, ale přitom tak pravdivé. Autorka skvěle vystihla některé pocity a vjemy z cest kdovíkudy.
Ale když jsem už po sté četla o konzervaci těla, naložených údech, muzeích anatomie etc., tak jsem neměla tu trpělivost.

14.07.2022 2 z 5

… stačilo jen říct Jáchymov … stačilo jen říct Jáchymov Anna Strnadová

Není to jen popis Jáchymova a režimu 50.let. Je to o vnímání všedností a o denních myšlenkách , o snech a vzpomínkách na dětství, o tom, co s mladým člověkem něco takového niterně udělá.
Četlo se to samo, bylo to úsečné a přitom tak obsáhlé. Číst to víc dní, asi bych měla depku. Takhle mi to ale prostě dalo silný zážitek ze čtení.

08.04.2022 5 z 5

Dál nechoď! Dál nechoď! Václav Křivanec

(SPOILER) Přijde mi divné, že bych podle komentářů byla první, koho to nezaujalo?
!!Bacha, spoiler!!
Díky tomu, že vraha známe dřív než oběti, jsem v příběhu postrádala jakékoli napětí. Vážně to přišlo jenom mně tak jednoznačné?
Čte se to plynule, to jo, třídění do kapitolek podle času událostí taky fajn, ale víc mi toho knížka nenabídla. Možná bych si to uměla představit jako scénář pro krimi film, kde pak pomůžou akční záběry. Takhle je to pro mě ale počin, který kdybych minula, tak o nic nepřijdu.

19.01.2022 1 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

Fantasticky čtivé, emotivní. Instantně to ve vás vzbudí sympatie k Zátopkovi. O to vlekleji pak působí ta část o pádu, respektive o druhé půlce života, kdy se autor až moc a zdlouhavě ňamtá v tom, co možná bylo, protože to někdo zmínil, ale možná se to ale jenom říká a možná to tak ani nebylo, .... Ehm.
Jinak klobouk dolů za tak květnatý popis charakteru.

11.01.2022 4 z 5

Álf ze Zlatého kamene: Pověsti a pohádky z Faerských ostrovů Álf ze Zlatého kamene: Pověsti a pohádky z Faerských ostrovů * antologie

Knížka krásná na pohled i na omak. Občas mi nadšeně svítila očka (to převládalo), občas chyběl vypravěčský přednes a bylo to strohé, nepotřebné.
Rozhodně mi to ale rozšířilo obzory, doporučuji si vzít k ruce mapku Faerských ostrovů :)

28.12.2021 4 z 5

Kterak psáti a řečniti Kterak psáti a řečniti Ilja Hurník

Hezoučké, milé čtení, vyjadřování na úrovni, uctivě, ale přitom lidsky.
Takové preludování.

19.12.2021 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Četlo se to jedna báseň! Člověk se rozhoduje, jestli se nechat unášet čtivostí, anebo si knížku dávkovat a důkladněji se přitom seznamovat se všemi těmi místy.
Vypsala jsem si spoustu tipů na výlety a během čtení knížku koupila ještě dvakrát, protože tohle je zároveň geniální dárek pro kohokoli, kdo nesedí na zadku a občas výletí.
Autor umí vybalancovat informace s humorem a obdivuji, jak se zvládl vyhnout mainstreamovým turistickým bodům (a když už na tu stezku korunami stromů dorazil, dal jim to sežrat)
Jediné ale velké mínus byla velikost písmen. Chápu, že by knížka bývala měla možná až děsivý rozsah, ale tohle bylo velké znepříjemnění. A to nejsem ještě ani důchodce :D

19.12.2021 5 z 5

Do hrobu si to nevemu Do hrobu si to nevemu Karel Šíp

Četlo se to pěkně, mile, plynule. Ačkoli jsem Karla Šípa viděla naposledy snad v dětství v televizi, živě jsem si ho v projevu představovala.
Trochu mě zlobila hovorová čeština, ale vypravěčský styl si to asi žádá. Příběhy ze života jsou osobité, originální, zajímavé, úvahy jsou všední, ale s nápadem.
Je to takové lidské a myslím, že jako dárek pro babi je to skvělé.

10.12.2021 4 z 5

Tartarin z Tarasconu Tartarin z Tarasconu Alphonse Daudet

Pěkné, rychlé, o životě a společnosti, trochu pohádka, trochu k zamyšlení. Ale tak oddychové, že kdybych tuhle knížku nepřečetla, o nic nepřijdu.

03.12.2021 4 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Hezoučký, pohádkový, ve třetí čtvrtině už trochu zdlouhavý a konec už znatelně na ruku socialismu. Ale jinak jak když čteš večerníček se spoustou slov, kterými pak můžeš častovat svého milého.

03.12.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Někdy během loňského roku mi přišlo, že instagram změnil ráz z estetického na informační, zaplnil se texty a citáty, nadáváním na politiku v čele s premiérem, o právech a emancipaci žen, o vlastní individualitě, sexualitě, veganství posílilo... Přijde mi, že autor to všechno vzal a narouboval do kostry superhrdinského sci-fi. Jenom na to superhrdinství nakonec nezbylo moc místa. Chyběla mu tam už jenom Greta, fast fashion a podpora podniků.
A aby tomu dal cool a punk kabátek, máme tu hovorovou češtinu s anglicismy, Žižkov, zvratky po alkoholu, kocoviny a patologický vztah s rodiči, podvody ve škole nebo třeba mileniálské nadávání na mileniály...

Mimochodem, k smrti nenávidím "bysme".

Možná, kdybych od začátku věděla, do čeho jdu, že hlavní téma bude teda STALKING, četlo by se mi to jinak. Ale když celá první polovina knížky je "pain" kvůli jazyku i bezcílnému obsahu, a druhá půlka je "pain", protože to už teda chcete dočíst, když jste si to protrpěli tak daleko, dobrý pocit z toho nemám.

08.11.2021 2 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Možná jsem měla jenom velká očekávání, možná jsem málo empatická, možná jenom nemám ráda deprese, nevím...

Do první třetiny autorka stihla zakomponovat smrt dítěte, rozvod, deprese a alkoholismus, smrt domácího mazlíčka, holocaust, samoživitelku a chudobu a pár dalších drobností. Prostě na co sáhne, to je špatně. Trochu mi to připomínalo Řadu nešťastných příhod.
Předvídatelnost knížky byla na lvl milion, až do vztahu Štěpána s ošetřovatelkou nebo k tomu, že otec svolil se samostatným bydlením.
Lidi vyzdvihují, že se jich knížka úzce dotýkala. Ono se není čemu divit, přeci jenom máme 50% rozvodovost, 0,5mil lidí s rakovinou ročně, první lásku zažil někdy skoro každý z nás, věrnostními programy jsme u nás posedlí a předvánoční obchody zažíváme šestinu roku.

Kdyby aspoň knížka přinesla něco nového: podnět k zamyšlení, nový náhled na cokoli z obsahu, hezkou vzpomínku... Ne, je to jenom portfolio životních ztroskotání bez jakéhokoli resumé.

Postavy jsou buď bezpodmínečně pašáci nebo bezpodmínečně blbci.

Plusové body jsou za obálku a vystihnutí toho, jak Štěpán nad věcmi přemýšlel během svého dospívání.

04.11.2021 2 z 5

Mlhy na Blatech Mlhy na Blatech Karel Klostermann

Krásně psané, krásně čtivé, vtáhlo mě to, fandila jsem i nesnášela. Škoda, že to rozuzlení bylo takové hopem.

15.10.2021 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Pro mě třetí přečtená knížka od Hájíčka. Čte se velmi snadno, příjemně a dobře, to jo, ale s každou další je to větší a větší vypínačka. Plyne to, je to čtivé, ale týden po přečtení nemám ponětí, že jsem tu knížku měla v ruce. Nic to ve mně nezanechalo.

01.10.2021 4 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Zpočátku se mi to četlo blbě - tři dějové linky na přeskáčku a autor mi přišel theatrálně dramatický, až póza, jo, a navíc pochmurný jako prase. Po pár desítkách stran se člověk chytne, je to lepší a lepší.
Nejlepší jsou ty části, kde se odkrývají souvislosti, společné otázky, linky mezi příběhy a člověka to nutí měnit úhel pohledu na postavy a jejich životy. Budilo to ve mně dojem, že závěr bude velký terno - a přišlo zklamání.
Ve výsledku jsem ráda, že jsem z české tvorby přečetla něco jinačího, že jsem se seznámila se stylem J. Š., vlastně zpola to bylo super, zčásti čtivý, zajímavý. Ale nemám asi motivaci brát do rukou jeho další knížky.

04.09.2021 3 z 5

Kniha lesů, vod a strání Kniha lesů, vod a strání Stanislav Kostka Neumann

Ze začátku to moc nešlo, nechytala jsem věty, verše, krkolomné obraty; přišlo mi to jako jeden velký mišmaš. Pomohlo mi si uvědomit, že S.K.N. používá volný verš, že mám číst po větách. A ve chvíli, kdy jsem si zjistila kontext, něco o životě autora a proč mu příroda byla útočištěm a jaký měl vztah k ženám, se mi básně začaly číst a pobírat výrazně lépe. Určitě si chci někdy sbírku přečíst znovu, porozumět lépe.

Bavilo mě dohledávat synonyma a významy slov, které se dneska už moc nepoužívají, stejně tak jako lidové názvy zvířat a rostlin.

04.08.2021 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tohle téma pro mě bylo fascinující a blízké zároveň. Bylinkářství mi není cizí, ale o oblasti Žítkové, Hrozenkova, jsem slyšela poprvé. Svět vesnice a samot je mi sympatický, obrazy přírody se mi moc líbily.
Ale ta forma, ach jo. Na jednu stranu je obdivuhodné, co autorka zkonstruovala, ale prvních 200 stran byl děj tvořený hlavně procházením spisů, přepisů dopisů, zápisů, krkolomného písma a jazyka... ano, chápu, autentičnost, ale na můj vkus toho bylo až příliš. Po přečtené polovině knížky jsem byla vyšťavená a asi by mi to i stačilo. K druhé půlce jsem se spíš nutila a i to rozplétání osudu mi přišlo nástavbové.
Prostě myšlenka skvělá, zpracování pro fajnšmekry.

17.07.2021 3 z 5

Myslet srdcem: Psychedelická cesta Latinskou Amerikou Myslet srdcem: Psychedelická cesta Latinskou Amerikou Jitka Juliet Navrátilová

V té knížce bylo od všeho trochu. Trochu psychologie, trochu šamanismu, trochu cestopisu. Autorka na mě i přes téma zapůsobila jako pragmatická ženská, takže si myslím, že je to věc čitelná pro širokou škálu čtenářů.
Ano, chvílemi to je monotónní, zážitky a vyjadřování se opakuje.
Ale jako oddechovka moc fajn, člověk si z toho vezme, co zrovna potřebuje. Hezky se mi některé pasáže propojily s podcastem Uvolněte se od Psychologie.cz, který jsem zrovna objevila, takže mě to i bavilo a trochu mi to pomohlo.
I přes nějaké mouchy jsem ráda, že taková knížka existuje, jsem ráda, že jsem jí přečetla, a i jsem jí pár lidem doporučila.

26.06.2021 4 z 5