Ivaksa Ivaksa komentáře u knih

Dobrá škola Dobrá škola Richard Yates

Tenhle autor je skutečně pozoruhodný. Má dar velmi št'avnatého popisu postav, děje i situace. Mě trochu víc bavil Velikonoční průvod, protože ten byl "holčičí", ale i přesto, že mě prostředí chlapeckého internátu úplně nezajímá, jsem se pobavila. Je to prostě o tom jazyku který používá, né o ději. Je to taková, řekněme 3D literatura. Velmi plastický ,hmatatelný způsob, jak vám naservírovat ten patřičný pocit.

14.06.2015 4 z 5

Sobectví Sobectví Helena Šmahelová

Šmahelové knížky jsou sázkou na jistotu. Dovede psát o vztazích tak citlivým, detailně ženským způsobem, že vás to pokaždé vtáhne to žít.
Téma knihy není úplně nějak pro mě, ale i tak díky autorčině skvělému stylu mě to bavilo.

12.03.2015 4 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Naprostý brak. Jedna z nejhorších knih vůbec. Vypráví o zbouchnuté holce z lázní, kterou oplodnil nafoukaný muzikant a nyní se snaží s pomoci svých kumpánů jí donutit k potratu. Celý příběh je psán velmi plochým, až školácky jednoduchým slohem, dialogy jsou jalové, logika a chování postav absurdní. A hlavně, celým dílem se táhne obvyklý kunderovský komplex ošklivosti viděný optikou sexistických mužských postav.
Velice pokleslá literatura s velkým jménem.

25.09.2014 1 z 5

Ženské pohyby Ženské pohyby Irena Obermannová

Přečetla jsem jen jednu kapitolu, pak trochu prolistovala a musela odložit. Nehodnotím, ale zdálo se mi to nudné.

22.09.2014

Divadlo mysli Divadlo mysli Jay Ingram

Trochu jsem se nejdřív bála, že kniha bude recyklací Hořícího domu, ale nakonec žasnu, kolik nových věcí se dovídám.Jedna z nejzajímavějších knih na toto téma .Nejde jen o to jak mozek opravdu funguje ale především o fascinující bádání po tom, kdo v něm vlastně bydlí.Nesmírně zajímavě napsané, otevírající další otázky, na které možná neexistuje odpověd'.

22.06.2014 5 z 5

Z Paříže... Z Paříže... Jan Šmíd

Velice čtivé, vůbec bych to do tohoto žánru neřekla, ale autor píše opravdu poutavě.

20.05.2014 4 z 5

Čechy, země zaslíbená Čechy, země zaslíbená Petra Hůlová

Tahle kniha byla pro mě velmi nemilým překvapením. Vše co jsem se o obsahu dozvěděla z nejrůznějších zdrojů mi pomohlo pochopit o co přesně šlo, avšak samotné zpracování, ze kterého je cítit talent, mi připadalo jako velké mrhání. Snad to byl záměr, snad to mělo navodit ten pravý pocit z vyšinuté vypravěčky, dobrá. Ovšem podobnému dobrodružství se příště obloukem vyhnu.
Bylo to nesmírně nudné, jakoby to celou dobu chystalo nějaký velký zvrat, ale kde nic tu nic.
Autorka mě zaujala některými obraty a postřehy natolik, že jí kvůli téhle knize rozhodně nezatracuji. Zkusím jinou.

05.03.2014 2 z 5

Myšlením k dlouhověkosti Myšlením k dlouhověkosti Daniel Gregory Amen

V této knize jsem se dozvěděla několik skutečně zajímavých věcí.Musím uznat,že léčení psychiatrických případů s pomocí skenů mozku je vlastně stejně logické jako léčení jiných tělesných nemocí na základě utz nebo rentgenu.
Zklamalo mě ale kolik balastu kniha obsahuje a jak je úmyslně výtisk nafouklý nekonečným opakováním již popsaného.Shrnování do dvaceti bodů na konci každé kapitoly a podobně.

14.12.2013 2 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Byl to obrovský napínák. Stejnojmený film byl velmi slabý odvar.

30.10.2013 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Souhlasím s předchozími komentáři stran zdlouhavosti některých opisů.
Musím se přiznat, že pro četbu jsem se rozhodla díky filmu.
Ten u mě boduje jako jeden z kultovních.Některé nejasnosti jsem si ovšem chtěla knihou doplnit a ačkoliv atmosféra ponurého opatství byla popsána dokonale,dojem z knihy mi kazily nekonečné monology mnichů zabývající se náboženskými úvahami,kterých bylo opravdu moc.Moc!
Jen díky tomu dávám tři hvězdy,kniha jistě zaslouží více,ale já mam ráda když mě čtení víc baví než trápí.Zde to bylo vyrovnané.

25.10.2013 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jsou to geniálně pochmurné básně,ale dětem bych je nedoporučovala (natož nutila ve škole). Jejich kouzlo neocení a jako povinné recitace otráví.

20.10.2013

Nevěra Nevěra Valja Stýblová

Skvělá kniha o tom,jak partnerská nevěra může přejít do pozadí,pokud přijdou důležitější a vážnější životní rány.

07.10.2013 4 z 5

Sám sobě doktorem Sám sobě doktorem Jiří Cingroš

S informacemi v této knize je třeba nakládat velmi citlivě a individuelně.S klystýry mam výborné i slabší zkušenosti,urinoterapie mě nezajímá,tam mi můj selskej říká:NE! :-)

04.10.2013 3 z 5

Finské slovo láska Finské slovo láska Libor Konopka

Na straně 17 jsem to musela zabalit,pro nepřekonatelnou těžkopádnost a pocit,že autor si vzal velké sousto,když raději nezvolil vyprávění v první osobě.Možná křivdím,ale udám kousíček:
Provoněný lesní dech polechtal nachová Seijina líčka,neodbytné sluneční prstíky za pomoci skryté skuliny prolomily vzdorující skalní opevnění a šum roztančeného větvoví,podpořený Jaakkovými hlasivkami,přivedl mátožný dívčin zrak do čerstvého jitra.Obraz členitého skalního stropu,jen v několika záhybech prosvětleného nesmělým denním jasem a bohatě živenými mihotavými plameny z blízkého ohniště zpočátku uvedl rozespalčinu pamět' do rozpaků.
Asi jsem přišla o dobrodružství,jenže na mě ta atmosféra finského prostředí prostě nedýchla.A to nemluvím o jalových dialozích hlavních hrdinů,které prozrazují autorovo diletantství.
Nedočetla jsem,nehodnotím.

02.10.2013

Princ a Skřivánek Princ a Skřivánek Valja Stýblová

Tak to už jsou desítky let,co jsem jí četla.Ale utkvěla mi v paměti a díky ní jsem přešla na Stýblové knihy i pro dospělé.Její vhled a citlivost se dokonale snoubí s jejím literárním umem.

29.09.2013 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Sranda!Filmové spracování bylo koukavé ale ten humor knihu nemohl dochytit.

18.09.2013 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tuhle knihu jsem poprvé četla ve 14.letech,což je přesně takový ten věk,kdy se s duší pubert'áka dějí podivné věci.Pochopitelně mě téma drog šokovalo a fascinovalo zároven' a já si nemohu po bezmála 25 letech neuvědomit jednu ošemetnou věc.Totiž,že příběh závislé německé dívky nemusí být vždy pro každého pouze odstrašující,ale bohužel i inspirující.Mnozí mohou namítnout,že jen slaboduší jedinci by se vydali ve šlépějích Christiany,nemusí tomu však tak být.Vždyt' i o naší české Katce(známou z dokumentu H.Třeštíkové) se říká,že kniha jí připadala dobrodružná a možná jí v jejím komplikovaném zázemí tolik podobným Christianině mohla být i jakýmsi návodem k řešení útěku od reality.Tím jsem chtěla zkrátka říct,že některým typům lidí bych jí prostě nedoporučila.

16.09.2013 3 z 5

Mozek: zázrak na pět Mozek: zázrak na pět Milan Bauman

Koncepce knihy je celkově velmi amatérská. Autor splácal dohromady všechny možné odkazy, je to takový recyklát populární vědy. Vybrakoval cizí poznatky, citace i úryvky z dokumentů. Nesmyslná grafika. Sem tam vyskočí nějaká věta velkým písmem, někdy dokonce nedokončená a mnohdy ani nedůležitá...Proč? Docela zoufalství...

10.06.2024 2 z 5

Vy jste placebo Vy jste placebo Joe Dispenza

Po 90 stranách odkládám. Protože dosud to je pořád jedna a ta samá myšlenka dokola. A dál kamkoliv 'zabodnu', stále to stejné. Zvlášt' když jsem předtím četla opravdu nadupanou kvalitní psychiatrickou knihu od skutečného vědce. (Tělo sčítá rány)

03.06.2024 2 z 5

Rusovláska Rusovláska Orhan Pamuk

Tenhle příběh plný paralel a náhod jež vytvořily nakonec dokonale uzavřený osudový kruh, byl na mě až moc 'vyrobený' a přes počáteční autentičnost, nakonec jí tímto ztratil. Úplně rušivě na mě zapůsobila poslední kapitola vyprávění rusovlásky, ta to doslova potopila svojí polopatickou výpovědí a ubrala na kouzlu. Příběh by lépe fascinoval nedokončený. Trochu skomíral i způsob vyprávění, tam se Pamuk hodně odklonil od toho brilantního stylu, za který jsem ho milovala. Předpokládám, že jak jde čas, je nějak tlačený k oslovení většího publika a to je škoda. Jeho talent v prvních románech mi učaroval a katapultoval v mém žebříčku na nejvyšší příčku. Z úcty k nadání a nápadu srážím jen jednu hvězdu, ale tohle už není pan Božský spisovatel..

15.01.2024 4 z 5