Iv8 Iv8 komentáře u knih

Sněžím! Deník bílé mafie Sněžím! Deník bílé mafie Radek Kedroň

Právě poslouchám jako četbu na pokračování v aplikaci můj ROZHLAS :-)

19.11.2020 5 z 5

Výstup na vrchol korupce - Od obálek k národní prostituci Výstup na vrchol korupce - Od obálek k národní prostituci Ondřej Závodský

Znovu jsem se přesvědčila, jak krátkou mám "společenskou" paměť a jak si nestíhám mezi získávanými informacemi vytvářet spojovací můstky. Pan Závodský mi pomohl, protože na základě faktů a argumentů vysvětluje souvislosti mezi příčinou a následkem u chování (nejen našich) předních vládních politiků v současné době. Prezidenta a premiéra označuje za vládní prostituty, protože posluhují Číně a Rusku, dnešní střet zájmů premiéra vidí již bohužel jako splynutí jeho zájmů, rozebírá oligarchy, korupci, vliv PPF, Rusko, Čínu, chování vlády během jarního covidu, jadernou energii, prodej Novy atd. Neskutečné množství informací je podloženo odkazy na jejich zdroje. Knihu bych zařadila na poličku vedle autorů Kmenty, Taberyho či Snydera, kteří dokáží zachytit podstatu problémů.
Chci upozornit, že se jedná o velice zajímavé, ale "nasírací" čtení, které určitě není vhodné před spaním. Doporučuji přesto všem, kterým není lhostejné, co se doma děje, aby se do čtení pustili co nejdříve.

11.08.2020 5 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Vše už bylo níže napsáno...

07.07.2020 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Knihy tohoto autora mám ráda, a tak se mu dá odpustit i jednodušší románek. Dost se tady čtenář dozví o hlavním hrdinovi, detektivu Enzovi.

07.07.2020 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Útlá knížka. Několik desítek stran. 20 krátkých kapitol. K přečtení za pár dnů. ALE: po každé kapitole je zapotřebí si dát oddech a pozastavit se nad sílou slov a argumentů, které autor předkládá, když nám ukazuje, jak je možné (postupně a pomalu) podkopávat demokratické principy. Myslím, že kniha není prvotně zaměřená proti Trumpovi (jak je uvedeno v některých komentářích), ale na jeho chování se dá krásně nalézt paralela v porušování demokratických zásad, o nichž je v knížce pojednáno a navíc je autor Američan, tak se ho to logicky více dotýká a vidí konkrétní případná nebezpečí politického směřování USA. Stejně tak by Snyder našel příklady i u nás s AB, kdybychom mu stáli za větší současné zkoumání. I dnešní doba covidová je nebezpečím pro demokracii a např. některá narychlo (a původně plánovaná i nadlouho) omezování svobod by nás měla uvést do stavu zpozornění.
"Když současní politici mluví o ...nebezpečí...a když se nás snaží přimět, abychom se ve jménu nebezpečí instinktivně vzdali svobody, musíme být ve střehu"(s.91).
Bohužel ale i např. aktuální složení Rady ČT, může být krůčkem k omezování nezávislého média a prosazování "žádoucích názorů."
Dle antických filosofů je tyranie stavem "kdy na sebe jedinec nebo skupina strhnou moc anebo momentální držitelé moci pro vlastní prospěch obcházejí ustanovení zákona" (s.6).
Podle této definice už jsme částečně tam...proberme se včas.
Podle jednoho níže uvedeného komentáře inteligentní lidé o spoustě uváděných věcí vědí, dobře, ale jak dostat knihu k té zbývající skupině?

14.06.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Přečetla jsem ji tak rychle, že jsem ji ani nestačila přidat mezi rozečtené :) Má to spád, zapletenec, překvapení i trochu romantiky. Určitě vás bude taky bavit. Moje druhá přečtená kniha od této autorky a jen potvrdila svoji originálnost. Těším se na další pribeh.

26.05.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Nějak mě příběh nenadchl. Obyčejný, bez extra zápletky, zbytečně dlouhý, opakující se pasáže...taková nenápaditá detektivka nedetektivka...příští díl asi vynechám.

12.05.2020 2 z 5

Na zabití Na zabití Peter Swanson

Všechny postavy jsou "psychoulítlé" a překvapují svým jednánim, až se z toho vyvine pořádaný propletenec.

13.04.2020 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Název a obálka knihy mě trochu odrazovaly, protože jsem si neuměla vůbec představit, o čem to vlastně bude a to černé temno v ruce nebylo nic moc...pak jsem našla odvahu knihu otevřít a už to jelo. Těžká kniha v ruce a pomalu se linoucí příběh, který byl chvílemi milý, ale dokázal i zneklidňovat. Četla jsem knihu s delšími časovými rozestupy, kdy si to ve mně všechno "sedlo" a mohla jsem zase pokračovat. Kdo nespěchá a nežene se za rychlým a dramatickým příběhem, bude jistě spokojený. Za mě dost dobrý :-)

26.03.2020 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Gradující příběh a skvělé audio od Jana Šťastného, který si s textem opravdu pohrává.

29.02.2020 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Čím více lidí si knihu přečte, tím lépe. Moje nejčastější úvaha během čtení je: "To snad není možný". Ale bouhžel, je. Nejsem se čtením ještě u konce, tak mi ta níže avizovaná naděje zatím chybí...

20.01.2020 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Zápletka netradiční a konec překvapující. Při poslouchání před usnutím ani nevadilo, že to nebylo až takové psycho.

03.11.2019 4 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Mně se kniha líbila. Nenásilnou formou podané zajímavé informace.

02.11.2019 5 z 5

Dokonalý život Dokonalý život Pavel Vosoba

Knihu jsem zvolila na základě doporučení v jednom podcastu a nezdála se mi tak úžasná, jak bylo řečeno. Jistě jsou v tomto žánru (osobní rozvoj) lepší.

02.11.2019 2 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Četla jsem od autora Podvolení, a tak jsem sáhla po jeho další knize a nějak jsem jí nepřišla na "téma". Možná se k ní vrátím, možná ne.

02.11.2019 2 z 5

Než potkala mě Než potkala mě Julian Barnes

Moje první kniha od Barnese. Nečetla se mi moc dobře, zdálo se mi, že se situace opakují a příběh se moc neposouvá. Téma žárlivosti rozvinuté do chorobného stavu, kdy jen přihlížíš a říkáš si, kam to až povede...

02.11.2019 3 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Já toho Dána fakt můžu. Opět super téma se super koncem (až mi z toho mrazí).

02.11.2019 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Nemám ve zvyku knihy odkládat nedočtené, ale tady jsem se místy dost trápila, abych ji dočetla. Vzkazy a komentáře lidí na sociálních sítích ke zmizení dívky působily rušivě. Některé otázky vyplývajíci z děje zůstaly nezodpovězené...prostě to nezapadalo. Za mě je to spíš průměrná detektivka.

23.07.2019 1 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Autora jsem tímto dílem objevila a byla jsem příjemně prekvapená ale zárověň i trochu vyburcovaná nevšedním námětem. Kniha se mi líbila a budu hledat další.

25.06.2019 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Nějak mi neseděl závěr, protože se tomu nedalo věřit a ještě se tím celý příběh spíš "rozladil". Škoda.

02.06.2019 3 z 5