Inovátoři

V roce 2011 se z Isaacsonova převratného životopisu zakladatele Applu Steva Jobse stal globální fenomén a jedna z nejprodávanějších knih literatury faktu všech dob. Nyní Walter Isaacson přichází s příběhem lidí, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili. Pokud chcete pochopit, jak k inovacím skutečně dochází a jak spolupráce vede ke kreativitě, pak jsou Inovátoři tou správnou volbou. Tato kniha má naději stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací. Isaacsonova mistrná sága začíná Adou Lovelaceovou, dcerou lorda Byrona, jež se ve čtyřicátých letech 19. století stala průkopnicí počítačového programování. Zkoumá fascinující osobnosti, které stvořily stávající digitální revoluci, jako například Vannevara Bushe, Alana Turinga, Johna von Neumanna, J. C. R. Licklidera, Douga Engelbarta, Roberta Noyce, Billa Gatese, Steva Wozniaka, Steva Jobse, Tima Bernerse-Lea a Larryho Page. Tento příběh vypráví o tom, jakým způsobem uvažovali a proč byli tak vynalézaví. Je také vyprávěním o jejich schopnosti spolupracovat a osvojit si umění týmové spolupráce, díky níž pak byli ještě kreativnější. Nacházíme se v éře, která inovace, tvořivost a týmovou spolupráci podporuje. Inovátoři nám ukazují, jak k těmto jevům dochází....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/254702/inovatori-254702.jpg 4.448
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Práh

Tozbee

No páni. Nečekal jsem to, ale dostalo mě to. Užíval jsem si okamžiky poznání, jak klikatá (byť nedlouhá) cesta vedla k současné podobě výpočetní techniky, operačních programů a zejména internetu, který taky mohl vypadat úplně jinak. Z knihy si odnáším uvědomění, že rozšíření zásadních užitečných inovací je sice téměř vždy zaručené, ale smetanu slízne pouze ten, kdo se o to rozšíření zasadí. A že hlavní boj se odehrává právě v této rovině.

„Úspěch rodí pohodlnost, pohodlnost rodí neúspěch.“

elpablos

Geniální kniha, toto je novodobá bible všech geeků - ajťáků!
Tuto knihu jsem četl před časem, takže už si nepamatuji veškeré detaily.
Isaacson ale opět dokázal sestavit drobné střípky do uceléného zajímavého příběhu o tom, jak nastala digitální éra.
V knize klade důraz zejména na práci kolektivu a nikoliv jen jedince. Některým historickým postavám se přisuzuje možná až nadlidská schopnost inovovat či vytvářet nové věci. Isaacson jim zásluhy neodebírá, jen poukazuje na to, že k finálnímu produktu často vede cesta spletitá lemovaná mnoha lidmi s různými myšlenkami, kteří ovlivnili tvůrce tou správnou cestou.
Určitě knihu doporučuji všem, co se zajímají o techniku či jen šťouralům, kteří rádi vědí víc - jako já.

Jonny
18.10.2017

Zajímavé čtení. Užíval jsem si jak se s posunem času posouvalo i o čem se v knize píše. (matematika, hardware, hardware a software, software) Kdybych si býval byl přečetl knihu na střední (nebo nám nějaký učitel ty informace zprostředkoval, tak přehledně jako kniha) tak bych možná ajťákem zůstal.

Vesmich
06.10.2017

Inovátory mám jako audioknihu a pouštím si je v autě, když potřebuji trochu povzbuzení a taky si je pouštím, když jdu jen tak po ulici a potřebuji záminku pro radostné bytí a víru v lidský mozek a um. Autor je tak nadšený z technologií a umí vývoj v dané oblasti popsat tak optimisticky, až je to nakažlivé. Těžko soudit, jak se s knihou vypořádají absolventi humanitních oborů, ale jednak se nejedná o povinnou četbu a potom, text není nijak složitý. Tedy doporučuji.

orson
27.09.2017

Dělal jsem si na tuto knihu dlouho zálusk a rozhodně jsem nebyl nakonec zklamán. Walter Isaacson ty životopisné knihy fakt umí - spousta faktů, spousta jmen, ale pořád je to dobře čitelné, výborně poprojované souvislosti a spousta zajímavostí!

Lector
07.08.2017

Vzpomínáte si na to, kdy jste poprvé usedli k PC řady AT 286 nebo 386? (Pozor, předchozí otázka není určeně nikomu, kdo je mladší než 30 let.) Mohu jít dále do minulosti a zeptat se na vaše dojmy z prvního seznámení se ZX Spektrum, Commodore 64 nebo Atari 800 (jo, to jsem zažil – dinosaury ale ne). To byly doby, co?
Ti co, počítačům ve své době propadli trochu více, si mohli sáhnout na něco více, jako např. na EC1030 v okresním výpočetním středisku operujícím s Cobolem
Isaacsonova kniha ve vás v takovém případě vzbudí nostalgii a možná trochu závisti, protože si někteří z vás si mohou postesknout, co by mohli dokázat, kdyby je komančové nedrželi v tomto skanzenu a oni měli stejné možnosti jako ti kluci na amerických středních školách.
Ti ostatní se zájmem pro věc si mohou přečíst velkolepý příběh lidské vynalézavosti, odvahy a vytrvalosti. Je to krásný příběh popisující dobu, v níž se zrodilo mnoho z toho, co dnes považujeme za samozřejmost. Je to příběh lidí, kteří na planetě Zemi dali vznik novému životu, tentokráte na křemíkové bázi. Životu, jenž se bez nás stále ještě neobejde, ale možná jednou přijde doba, kdy bude formou dominantní.
Isaacson opět dokázal, že umí vystihnout to podstatné a že o tom umí poutavě psát. V knize mi pár věcí chybělo, ale jsem si vědom, že autor nepsal encyklopedii. Snažil se zrekonstruovat monumentální příběh lidského důvtipu. To se mu povedlo.
Pokud vás alespoň trochu zajímá to, jak ta mašinka, u níž trávíte více času, než je zdrávo, přišla na svět, přečtete si Inovátory.
Další moje postřehy naleznete v recenzi: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/digitalni-r-evoluce-8463

pravnik
07.08.2017

Historie vývoje počítačů, software a internetu. Hodně informací a jmen.

tlllk
06.02.2017

čím ďalej lepšie,

ten úvod ma moc nenadchol ale pri polovodičoch to nabralo tempo. Zaujímavý bol pre mňa postreh viacerých menovaných , že dnešná generácia ma v podstate ku programovaniu ďalej ako tá ich...

OndřejMergl
28.01.2017

Výborná kniha pro ty, které fascinuje každý mikročip v počítači. Pro nás ostatní je to čtení stejně zábavné jako encyklopedie historie. :-D

Randyz1986
11.12.2016

Jedna z nejzajímavějších a nejlepších knížek jaké jsem kdy četl / poslouchal. Je krásně namluvená a po těch více jak dvaceti hodinách mluveného slova mě mrzelo, že už je konec. Vlastním ji i v tištěné podobě, protože si troufám tvrdit, že je to něco jako bible IT věku. Určitě doporučuji všem lidem z oboru, ale nejen jim. Člověk si uvědomí spoustu souvislostí a dozví se o tom jak funguje společnost, co se týče vynalézavosti, spolupráce a inovací. Bál jsem se přehršle dat a faktů, ale je to spíše takový jeden dlouhý pravdivý příběh, psaný poutavou a nenásilnou formou, ze kterého se člověk dozví spoustu užitečných věcí a zajímavostí.

xxtom
20.09.2016

Poutavě psaná kniha o historii a vývoji počítačů a jejich tvůrcích.

valda
22.08.2016

Walter Isaacson je autor životopisu Steva Jobse, který se mi dost líbil. Pravděpodobně aby mohl psát o Jobsovi, tak strávil spoustu času studování oboru IT. A tak si myslím, že v něm vznikl přetlak o tomto zajímavém oboru něco napsat. Zároveň si pravděpodobně chtěl taky odpočinout od toho, že píše životopisy pořád z pohledu jenom jednoho člověka. A chtěl napsat něco, co by bylo více o historii IT, než jenom o pár lidech, kteří IT nejvíce proslavili. Za spoustou "vynálezů" v IT stojí lidé, nebo skupiny lidí, o kterých se dnes nedočtete ani v podrobnějších encyklopediích. Je to často proto, protože ti lidé byli sice geniální a vymysleli něco revolučního, ale protože to neuměli prodat, tak jejich slávu nakonec převzal někdo asertivnější jako třeba Steve Jobs. No a o těchto lidech je právě tato knížka. Je celkem dost rozsáhlá, takže v ní je dost o historii počítačů, internetu, operačních systémů, sítí apod.
Každopádně je to ale docela pořádná porce a jak píše jiri.janak, tak někdy těch osob, kteří se na různých "vynálezech" podílelo, je tolik, že není moc prostor jít více do detailu. Myslím, že každá kapitola této knihy by vystačila na samostatnou knihu stejného rozsahu.

jiri.janak
16.02.2016

Jako souhrn historie IT super. Ale od poloviny knihy dramaticky přibývá jmen lidí, kteří měli větší či menší roli, až se v tom člověk začne trochu ztrácet (několikrát jsem musel listovat zpět, abych se ujistil, kdo někdo na koho se autor zpětně odkazuje byl). A u žádného z těch lidí se nejde moc do hloubky, spíš se tak jakoby klouže po povrchu - kde se narodil, v jakém prostředí vyrostl, kde na nápad přišel a co bylo pak. A tak to jde pořád do kola. Knížka se mi líbila, ale ... ale čekal jsem něco jiného - čekal jsem, že si autor vybere 5-7 osobností a u těch půjde až na dřeň.

hana1070
18.11.2015

Isaacson to vzal od Adama, resp. od Ady. Ada Lovelaceová, dcera lorda Byrona, v první polovině 19. století popsala jako první základy strojového programování a předpověděla využití počítačů např. při skládání hudby. Více než sto let ale trvalo, než se objevili její následovníci, kteří se pustili do vymýšlení konceptu univerzálních počítačů. Velkou roli v rozvoji počítačů sehrála válka, kdy armáda financovala stroje schopné vypočítat dráhu střel či prolomit nepřátelské šifry. Dozvíme se o univerzitních počítačích Mark I nebo ENIAC, s překvapením zjistíme, kolik žen se podílelo na tvorbě softwaru pro první počítače, nebo kam se mohly ubírat cesty internetu.

Do Isaacsonova hledáčku se na více než šesti stech stránkách dostávají osamělí géniové i nadšenci, kteří na své objevy přišli díky týmové spolupráci. Sdílení (a kradení si) nápadů, vzájemná inspirace, kreativita, snaha přispět k celkovému dílu, to je základ dnešního technologického pokroku. Pro mě byla tahle kniha velkou a vzrušující jízdou na kolotoči zvaném technický pokrok. Bylo nemožné se od ní odtrhnout.

technologie počítače inovace věda a technika

Walter Isaacson

Walter Isaacson