Inovátoři

kniha od:

Inovátoři https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254702/bmid_inovatori-254702.jpg 4.4 105

V roce 2011 se z Isaacsonova převratného životopisu zakladatele Applu Steva Jobse stal globální fenomén a jedna z nejprodávanějších knih literatury faktu všech dob. Nyní Walter Isaacson přichází s příběhem lidí, kteří nástup Jobse a digitálního věku umožnili. Pokud chcete pochopit, jak k inovacím skutečně dochází a jak spolupráce vede ke kreativitě, pak jsou Inovátoři tou správnou volbou. Tato kniha má naději stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací. Isaacsonova mistrná sága začíná Adou Lovelaceovou, dcerou lorda Byrona, jež se ve čtyřicátých letech 19. století stala průkopnicí počítačového programování. Zkoumá fascinující osobnosti, které stvořily stávající digitální revoluci, jako například Vannevara Bushe, Alana Turinga, Johna von Neumanna, J. C. R. Licklidera, Douga Engelbarta, Roberta Noyce, Billa Gatese, Steva Wozniaka, Steva Jobse, Tima Bernerse-Lea a Larryho Page. Tento příběh vypráví o tom, jakým způsobem uvažovali a proč byli tak vynalézaví. Je také vyprávěním o jejich schopnosti spolupracovat a osvojit si umění týmové spolupráce, díky níž pak byli ještě kreativnější. Nacházíme se v éře, která inovace, tvořivost a týmovou spolupráci podporuje. Inovátoři nám ukazují, jak k těmto jevům dochází.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura faktu

Vydáno: , Práh
Originální název:

The Innovators: How a Group of Hackers, Geniuses and Geeks Created the Digital Revolution , 2014


více info...

Komentáře (26)

Komentáře 26 Recenze 3

radimch
radimch
17.05.2022 4 z 5

Pěkná kniha, nabitá informacemi.

pablito
pablito
28.03.2022 4 z 5

Zajímavý výlet do pravěku počítačů a internetu ...


hippiesak
hippiesak
18.02.2021 4 z 5

Souhlasím s názorem, že tato kniha může být označována jako "Bible ajťáků" :) Je tu milion (nejen IT) informací :) Některé jsou mega super, třeba proč se chybám v IT říká "bugy" (že to má souvislost s broukem, asi tuší každý, ale kniha popisuje konkrétní příklad prvního "bugu" a to mě pobavilo), některé informace jsou zajímavé méně (pro mě třeba dospívání některých inovátorů, které jsem neznal). Ale ve výsledku je to kniha s velkým K. Já si ji pořídil na Audiotéce načtenou panem Vladislavem Benešem (dabuje třeba Richarda Gera) a jeho hlas byl super a kniha se dobře poslouchala. Takže díky některým slabším pasážím dávám "jen" 4 hvězdy, ale jinak knihu vřele doporučuji :)

E_Lan
E_Lan
06.06.2020 3 z 5

Vlastně je to velmi poučná kniha o inovacích (na poli počítačů), ze které se dá hodně poučit. Když se člověk prokouše dost nezáživnými historickými dobami, čeká ho velmi poutavé vysvětlení vzniku Applu, Googlu, internetu a dalších neskutečně zajímavých počinů, které už dnes bereme jako standard. Takže nebýt té brutální délky, asi bych i jenu hvězdičku přidal...

Venda32
Venda32
26.03.2020 4 z 5

Souhlasím s tím, že Jobsův životopis mě bavil víc. Tady v knížce se mi stávalo, že jsem kapitolami jen proplouval a čekal, kdy se to zlomí a přijde něco zajímavého.
Isaacson na knize nechal kus života, to je vidět. Neumím si představit množství materiálu, který musel projít.
Jako učitel informatiky jsem našel několik zajímavosti, které jsem si vypisoval. Ale kdyby byla kniha poloviční, asi by mi stačila taky.

jaroiva
jaroiva
02.01.2020 4 z 5

Moc se mi líbilo zpracování životopisu Steva Jobse a proto jsem se pustila i do této knihy.
Zpočátku mě to hodně bavilo, ale jak je tu mnoho osob, připadá mi, že než se stačím ponořit do jednoho osudu, přeskočí kniha na nějakého jiného člověka.
Chápu, že má jít o přehled, ne o jednotlivý životopis, ale pro mě byl lepší ten životopis jednoho člověka. Tady jsem se trochu ztrácela v čase i v osobách.
To ovšem nic nemění na tom, že jde o dost zajímavou knížku, takže i tak mě bavila. Přesto bych spíš doporučila ostatní knížky od autora, jak Jobs, tak i Leonardo nebo Einstein se mi líbili prostě víc.

Iv8
Iv8
02.11.2019 5 z 5

Mně se kniha líbila. Nenásilnou formou podané zajímavé informace.

work
work
15.10.2019 3 z 5

Jednou ve čtvrtek večer, kdesi na americkém středozápadě, se ve sklepě....
V autě byl spolu s nimi jistý člověk, který pronesl památnou větu...
V blíže neurčený den, ve tři hodiny odpoledne, se sešli...
V knížce, která má ambice " stát se klasickým textem o dějinách digitální revoluce a nepostradatelným průvodcem světem inovací" jsou podobné stylizace spíše úsměvné. Buď mapuje dějiny, a pak je třeba se držet faktů a rovněž je i uvádět a slova jako " kdesi" jsou jako z Cimrmana, nebo jde o knížku, která má dění okolo vzniku hardware a software zpopularizovat, a pak je potřeba se tvářit méně seriózně a faktograficky. Kniha Inovátoři je tak ze 40% o faktech, zbývajících 60% je autorova spisovatelská představivost. Čím blíže se dostáváme do současnosti, ubývá představivosti a přibývá faktů, což dává smysl, žijící osoby vás mohou žalovat za kdeco.
Tím nechci v žádném případě snižovat schopnost Isaacsona psát poutavě o technologických tématech, což už prokázal u biografie Steve Jobse. Narozdíl od Jobsova příběhu, kde je jasná ústřední linka i postava, jsou Inovátoři jakýmsi protipólem, který se snaží ilustrovat kolektivní inovační přístup množství často bezejmenných lidí, oddělených časem i místem. To je těžký oříšek, hrdina chybí a množství těch menších postranních příběhů to nezachrání. Dozvíme se ale i spoustu zajímavých věcí a vůbec bych se nebránil tomu, aby podstatně zkrácená verze knížky sloužila třeba i jako vzdělávací materiál na středních školách o tom, jak funguje rozvoj techniky.
Shrnuto a podtrženo: dobře se to čte, trochu se vzděláme, a porozumí tomi i laik. A tak nechejme autorovi trochu básnické licence.

Lucie89
Lucie89
02.06.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Krásný výklad vývoje technologií a důležitosti týmové spolupráce. Excelentní vypravěčský styl autora. Jsem opravdu nadšená :)

darango
darango
28.05.2019 5 z 5

pre mna ako programatora velmi zaujimave, neviem ako by to vnimali ludia bez zaujmu o pocitace :)

lazarus
lazarus
17.04.2019 5 z 5

Hodně obšírná a vcelku vyčerpávající exkurze do historie výpočetní techniky.

lukas9608
lukas9608
17.03.2019 4 z 5

Výborný popis vývoje počítačů jdoucí přes zajímavě podané životopisy lidí, kteří svým dílem přispěli k rozvoji hardware (Intel,..), poté software (Microsoft, ...) a nakonec koncových služeb (Google, Wikipedia, ..). Předmětem knihy nejsou jednotlivé vynálezy, ale konkrétní lidé a jejich osobní příběhy, což činí knihu nesmírně poutavou.

DuchDoby
DuchDoby
13.01.2019 5 z 5

Pár chytrých hlav dalo hlavy dohromady a...vznikl z toho třeba MacBook :-)

maphiosso
maphiosso
28.11.2018 5 z 5

Ačkoliv jsem pouze běžný uživatel PC a o elektrotechnice nemám nejmenší páru, tato kniha ve mně zůstane ještě dlouho. Možná proto, že se Isaacson nesnažil sepsat podrobnou historii nebo encyklopedii digitální revoluce a informačních technologií, ale předkládá čtenářům ucelený náhled do pozadí vývoje největších vynálezů moderní doby. Inovátoři nejsou o složitých technických popisech různých zařízení (i když jich v knize najdeme hned několik), ale především o motivaci jednotlivých aktérů, o náhodných setkáních, ze kterých se později vyklubaly geniální vývojářské týmy a především o filosofii lidského přemyšlení jdoucího ruku v ruce s moderními technologiemi.

Tozbee
Tozbee
29.08.2018 4 z 5

No páni. Nečekal jsem to, ale dostalo mě to. Užíval jsem si okamžiky poznání, jak klikatá (byť nedlouhá) cesta vedla k současné podobě výpočetní techniky, operačních programů a zejména internetu, který taky mohl vypadat úplně jinak. Z knihy si odnáším uvědomění, že rozšíření zásadních užitečných inovací je sice téměř vždy zaručené, ale smetanu slízne pouze ten, kdo se o to rozšíření zasadí. A že hlavní boj se odehrává právě v této rovině.

„Úspěch rodí pohodlnost, pohodlnost rodí neúspěch.“

elpablos
elpablos
24.08.2018 5 z 5

Geniální kniha, toto je novodobá bible všech geeků - ajťáků!
Tuto knihu jsem četl před časem, takže už si nepamatuji veškeré detaily.
Isaacson ale opět dokázal sestavit drobné střípky do uceléného zajímavého příběhu o tom, jak nastala digitální éra.
V knize klade důraz zejména na práci kolektivu a nikoliv jen jedince. Některým historickým postavám se přisuzuje možná až nadlidská schopnost inovovat či vytvářet nové věci. Isaacson jim zásluhy neodebírá, jen poukazuje na to, že k finálnímu produktu často vede cesta spletitá lemovaná mnoha lidmi s různými myšlenkami, kteří ovlivnili tvůrce tou správnou cestou.
Určitě knihu doporučuji všem, co se zajímají o techniku či jen šťouralům, kteří rádi vědí víc - jako já.

Jonny
Jonny
18.10.2017 4 z 5

Zajímavé čtení. Užíval jsem si jak se s posunem času posouvalo i o čem se v knize píše. (matematika, hardware, hardware a software, software) Kdybych si býval byl přečetl knihu na střední (nebo nám nějaký učitel ty informace zprostředkoval, tak přehledně jako kniha) tak bych možná ajťákem zůstal.

Vesmich
Vesmich
06.10.2017 5 z 5

Inovátory mám jako audioknihu a pouštím si je v autě, když potřebuji trochu povzbuzení a taky si je pouštím, když jdu jen tak po ulici a potřebuji záminku pro radostné bytí a víru v lidský mozek a um. Autor je tak nadšený z technologií a umí vývoj v dané oblasti popsat tak optimisticky, až je to nakažlivé. Těžko soudit, jak se s knihou vypořádají absolventi humanitních oborů, ale jednak se nejedná o povinnou četbu a potom, text není nijak složitý. Tedy doporučuji.

orson
orson
27.09.2017 5 z 5

Dělal jsem si na tuto knihu dlouho zálusk a rozhodně jsem nebyl nakonec zklamán. Walter Isaacson ty životopisné knihy fakt umí - spousta faktů, spousta jmen, ale pořád je to dobře čitelné, výborně poprojované souvislosti a spousta zajímavostí!

pravnik
pravnik
07.08.2017 3 z 5

Historie vývoje počítačů, software a internetu. Hodně informací a jmen.

tlllk
tlllk
06.02.2017 5 z 5

čím ďalej lepšie,

ten úvod ma moc nenadchol ale pri polovodičoch to nabralo tempo. Zaujímavý bol pre mňa postreh viacerých menovaných , že dnešná generácia ma v podstate ku programovaniu ďalej ako tá ich...

Randyz1986
Randyz1986
11.12.2016 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších a nejlepších knížek jaké jsem kdy četl / poslouchal. Je krásně namluvená a po těch více jak dvaceti hodinách mluveného slova mě mrzelo, že už je konec. Vlastním ji i v tištěné podobě, protože si troufám tvrdit, že je to něco jako bible IT věku. Určitě doporučuji všem lidem z oboru, ale nejen jim. Člověk si uvědomí spoustu souvislostí a dozví se o tom jak funguje společnost, co se týče vynalézavosti, spolupráce a inovací. Bál jsem se přehršle dat a faktů, ale je to spíše takový jeden dlouhý pravdivý příběh, psaný poutavou a nenásilnou formou, ze kterého se člověk dozví spoustu užitečných věcí a zajímavostí.

xxtom
xxtom
20.09.2016 4 z 5

Poutavě psaná kniha o historii a vývoji počítačů a jejich tvůrcích.

valda
valda
22.08.2016 4 z 5

Walter Isaacson je autor životopisu Steva Jobse, který se mi dost líbil. Pravděpodobně aby mohl psát o Jobsovi, tak strávil spoustu času studování oboru IT. A tak si myslím, že v něm vznikl přetlak o tomto zajímavém oboru něco napsat. Zároveň si pravděpodobně chtěl taky odpočinout od toho, že píše životopisy pořád z pohledu jenom jednoho člověka. A chtěl napsat něco, co by bylo více o historii IT, než jenom o pár lidech, kteří IT nejvíce proslavili. Za spoustou "vynálezů" v IT stojí lidé, nebo skupiny lidí, o kterých se dnes nedočtete ani v podrobnějších encyklopediích. Je to často proto, protože ti lidé byli sice geniální a vymysleli něco revolučního, ale protože to neuměli prodat, tak jejich slávu nakonec převzal někdo asertivnější jako třeba Steve Jobs. No a o těchto lidech je právě tato knížka. Je celkem dost rozsáhlá, takže v ní je dost o historii počítačů, internetu, operačních systémů, sítí apod.
Každopádně je to ale docela pořádná porce a jak píše jiri.janak, tak někdy těch osob, kteří se na různých "vynálezech" podílelo, je tolik, že není moc prostor jít více do detailu. Myslím, že každá kapitola této knihy by vystačila na samostatnou knihu stejného rozsahu.

jiri.janak
jiri.janak
16.02.2016 3 z 5

Jako souhrn historie IT super. Ale od poloviny knihy dramaticky přibývá jmen lidí, kteří měli větší či menší roli, až se v tom člověk začne trochu ztrácet (několikrát jsem musel listovat zpět, abych se ujistil, kdo někdo na koho se autor zpětně odkazuje byl). A u žádného z těch lidí se nejde moc do hloubky, spíš se tak jakoby klouže po povrchu - kde se narodil, v jakém prostředí vyrostl, kde na nápad přišel a co bylo pak. A tak to jde pořád do kola. Knížka se mi líbila, ale ... ale čekal jsem něco jiného - čekal jsem, že si autor vybere 5-7 osobností a u těch půjde až na dřeň.

hana1070
hana1070
18.11.2015 5 z 5

Isaacson to vzal od Adama, resp. od Ady. Ada Lovelaceová, dcera lorda Byrona, v první polovině 19. století popsala jako první základy strojového programování a předpověděla využití počítačů např. při skládání hudby. Více než sto let ale trvalo, než se objevili její následovníci, kteří se pustili do vymýšlení konceptu univerzálních počítačů. Velkou roli v rozvoji počítačů sehrála válka, kdy armáda financovala stroje schopné vypočítat dráhu střel či prolomit nepřátelské šifry. Dozvíme se o univerzitních počítačích Mark I nebo ENIAC, s překvapením zjistíme, kolik žen se podílelo na tvorbě softwaru pro první počítače, nebo kam se mohly ubírat cesty internetu.

Do Isaacsonova hledáčku se na více než šesti stech stránkách dostávají osamělí géniové i nadšenci, kteří na své objevy přišli díky týmové spolupráci. Sdílení (a kradení si) nápadů, vzájemná inspirace, kreativita, snaha přispět k celkovému dílu, to je základ dnešního technologického pokroku. Pro mě byla tahle kniha velkou a vzrušující jízdou na kolotoči zvaném technický pokrok. Bylo nemožné se od ní odtrhnout.