Isserley Isserley komentáře u knih

Elegie za April Elegie za April Benjamin Black (p)

Třetí díl série, která má podle mne vzestupnou tendenci. Je to napínavé a má to atmosféru.
Pěkné čtení na mlhavé podzimní večery - v Dublinu je určitě ještě hůř.

13.11.2016 3 z 5

Anatomie strachu Anatomie strachu Benjamin Black (p)

Po čtvrtém a prvním dílu série, které mě příliš nenadchly, jsem ještě dala šanci tomuto dílu. A nelituji. Byl ze všech dílů nejnapínavější a nejčtivější. Po první dosti překombinovaném dílu tu byla uvěřitelná zápletka, tísnivá atmosféra a celkem nečekané rozuzlení. Pěkné čtení.

12.11.2016 3 z 5

Galveston Galveston Nic Pizzolatto

Dala jsem se nachytat pěknou reklamou v kině i jménem autora (scénárista vynikajícího seriálu True Detective). A nelitovala jsem. Výborně napsaný thriller, dobře vykreslené postavy a rafinovaně vystavěný příběh. Doporučuji.

12.11.2016 4 z 5

Evangelium ohně Evangelium ohně Michel Faber

Přestože knihy Michela Fabera jsou moje srdeční záležitost, tato knížka mi dlouho ležela doma nepřečtená Náboženské téma mě trochu odrazovalo. Před očekávanou autogramiádou autora jsem si ale řekla, že si knihu musím přečíst, přece nebudu dávat k podpisu knihu, kterou jsem nečetla.
I pustila jsem se do čtení. A kniha naprosto předčila mé oćekávání! Něco tak chytře vtipného jsem už dlouho nečetla. Smála jsem se nad každou stránkou. Humor je to ponékud černý i poněkud sžíravý, nakladatelský byznys ani náboženství ani mladý historik z toho nevycházejí moc dobře. To je mi jich ale líto (mrk). Ale za královské pobavení a téma k zamyšlení dávám plný počet bodů.

10.11.2016 5 z 5

Kdo je bez viny Kdo je bez viny Benjamin Black (p)

Z celé série jsem jako první přečetla knihu Temná pavučina. Bylo to pěkné čtení a postava patologa Quirka mě zaujala natolik, že jsem chtěla vědět, jak to s ním a s jeho rodinou bylo od začátku, proč pil, jak to bylo s Phoebe, atd. Tak už to vím. Hm. Nemůžu říct, že bych byla prvním dílem série nadšená, spíš naopak, bylo to dost zmatené, zdlouhavé, předvídatelné, dá se říct až nudné. Nékteré postavy mi připadaly až nevěrohodné. Dám ještě šanci druhému dílu, ale jestli to bude podobné jako tento první díl, jdu od toho.

06.11.2016 1 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Na knihu jsem se těšila už od předloňského setkání s Michelem Faberem, na němž představil Kvítek karmínový a bílý a zmínil se, že píše knihu o dvou milujících se lidech obtížně spolu komunikujících přes celé galaxie... Moje velká očekávání nebyla zklamaná, naopak, je to pro mě kniha stejně nezapomenutelná a silná jako knihy předchozí.
Fascinující na tomto spisovateli pro mě je, jak je každá jeho kniha jiná, úplně jiná. Přesto jsem nějaké jednotící prvky vysledovala, a to hlavně živé a uvěřitelné postavy a pro čtenáře náměty k přemýšlení na dlouhou dobu dopředu.
Jediná věc, která mě mrzí, je to, že autor avizuje, že toto by měla být jeho poslední kniha. Pevně doufám, že změní názor.

25.10.2016 5 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Číst tuhle knížku je pro mě jako setkat se po letech s kamarádkou. Jsme s autorkou přibližně stejného věku, i naše děti mají podobný věk, i rodiče. Tím podobnost mezi námi zdánlivě končí, Terezy život se kvůli jejímu původu a také povaze odvíjel dosti složitě. Ale přesto... Znám všechny Tereziny knížky a mám pocit, že vlastně znám i ji. Čtu, čtu a chvílemi toužím Terezu obejmout a projevit jí empatii a pobrečet si s ní, chvílemi se mi chce se s ní pohádat, některým jejím názorům souhlasně přikyvuji, jindy kroutím hlavou a chtěla bych s ní probrat, že to vidím jinak. Hlavně si ale přeju, aby knížka ještě neskončila, protože to znamená, že se setkáme zase až za pár let.
Nebudu hvězdičkovat, hodnotit můžu literaturu, tohle pro mě bylo spíš setkáni.

20.10.2016 5 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Skvěle napsaná kniha o životě obyčejných Němců za 2. sv. války. Nedivím se, že při prvním vydání v roce 1954 nebyla tahle vynikající kniha přijata a zcela zapadla. Tak brzo po válce jistě nechtěl nikdo sám sobě "nastavovat zrcadlo". Potřebovalo to čas, hodně času.

19.10.2016 5 z 5

Cesta do Istanbulu Cesta do Istanbulu Mika Waltari

Hodně zajímavá knížka, obrázek z poválečné Evropy a z nádherného města Istanbulu. Výborný překlad.

17.10.2016 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Rafinovaně vystavěný a propracovaný příběh, čtivý a napínavý od začátku do konce.

16.10.2016 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Nádhera, čtenář se soustředí na jímavý příběh a ani si nevšimne, že kniha není moc dobře napsaná. Málokdy mi to nevadí, ale zde mi to nevadilo vůbec.

15.10.2016 5 z 5

Temná pavučina Temná pavučina Benjamin Black (p)

Dobře se to čte, ale detektivka to spíš není, přestože detektiv se tam vyskytuje.

12.10.2016 2 z 5

Černooká blondýnka Černooká blondýnka Benjamin Black (p)

A tak jo, Chandlerův styl to připomíná. Ale raději si přečtu originál, proč číst tohle.

10.10.2016 2 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

O této knize mi v létě řekla naše dvaadevadesátiletá sousedka z chatové osady. Paní Novotná zahradničí, učí němčinu a zajímá se o spoustu věcí, je radost si s ní popovídat. A teď budeme mít další společné téma, tuhle knížku.
Na mě udělala dr. Kálalová obrovský dojem, takových lidí je málo. A jaký osud! Ke konci se mi kniha hůř četla, bohužel je znát autocenzura autorky, vzhledem k době, kdy kniha vznikla, je to pochopitelné. Přesto nezapomenutelná knížka.

10.10.2016 5 z 5

Rok přání Rok přání Noelle Oxenhandler

"Cítí se nešťastná, frustrovaná a vykořeněná... "
Narazila jsem na tuhle knížku v Levných knihách v období, kdy jsem se cítila podobně.
Nemůžu říci že by to zafungovalo hned a stoprocentně, ale rozhodně se knížka výborně čte, člověk se odreaguje, zasměje, zamyslí - a nakonec to je možná to, co má zafungovat.

07.10.2016 4 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Tak moc jsem si tuhle knihu toužila přečíst, že jsem ji kdysi začala číst ve francouzštině, což bohužel nešlo. Nyní si ji konečně mohu vychutnat a stojí to za to.

07.10.2016 5 z 5

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

Překvapení ve třetině knihy opravdu konalo a opravdu jsem od té chvíle byla z toho na větvi. A pořád jsem, i když jsem knihu dočetla už před pár měsíci. Je to totiž kniha nezapomenutelná. Doporučuji.

Anatom Anatom Federico Andahazi

Příjemné čtení s "lechtivou" tématikou. Vlámské tajemství se mi líbilo o dost víc.

07.10.2016 3 z 5

Vlámské tajemství Vlámské tajemství Federico Andahazi

Půvabná knížka, atraktivní téma umění, krásný jazyk, výborný překlad, napínavá zápletka a nečekané rozuzlení. Skvělé čtení.

Temný labyrint Temný labyrint Lawrence Durrell

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Je tu už příslib bohatosti Alexandrijského kvartetu, ale není to ještě tak opulentní a zahlcující. Jednotlivé postavy ztracené v labyrintu člověku dlouho nejdou z hlavy a nedá mu nepřemýšlet, jak by se asi sám v takové situaci zachoval.

06.10.2016 5 z 5