Galveston

Roy Cady, vymahač dluhů a příležitostný zabiják, už zažil i lepší časy. Nejenom, že se od lékaře dozvěděl, že má plíce plné neléčitelných nádorů a jeho mafiánský šéf Stan mu přebral holku – teď na něj Stan navíc ještě nachystal léčku, ze které nemá vyváznout živý. Jenomže Roy má setsakramentsky tuhý kořínek. S krvavou spouští za zády a dvěma dívkami po boku, osmnáctiletou prostitutkou Rocky a její tříletou sestrou Tiffany, utíká z New Orleans do texaského Galvestonu. Nepravděpodobná, násilím a náhodou dohromady svedená trojice nachází útočiště v zaplivaném motelu plném zkrachovalých existencí, kde se Roy, zdeptaný úvahami o smrti a promarněném životě, rozhodne ještě naposledy udělat něco smysluplného… Brilantní románová prvotina Nica Pizzolatta, autora veleúspěšného seriálu Temný případ (True detective) s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem, v hlavních rolích, který v loňském roce doslova ohromil diváky i kritiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251647/big_galveston-JGv-251647.jpg 3.5123
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Galveston, 2010

Kniha Galveston

terezarath

Galveston ve mně žádné velké nadšení nevyvolal. Příběh byl zdlouhavý, spíše než vyprávění se to podobalo otravnému popisu událostí. Nebyla v tom žádná gradace, příběhová linka byla smutně plochá a tak trochu předvídatelná. Hlavní postavy byly nesympatické, rychlé střídání nálad mi lezlo na nervy. Další mínus bych viděla v lehce chaotickém přeskakování v časových osách. Od závěru jsem čekala víc.

trudoš

Začátek výborný a vůbec celá první polovina románu mě vysloveně nadchla. Jenže pak se nadšení začalo vytrácet, když jsem pochopil, kam zápletka směřuje. Tedy ne že by se dalo o nějaké zápletce mluvit. Galveston je prostě román ve stylu filmu Pomsta Tonyho Scotta, kdy celou dobu vyhlížíte eskalaci, jenže ta ve finále přijde ze zcela jiné strany, než dle tradic očekáváte.
Přestože po jazykové stránce nemám co vytknout, přesně tento druh románů mi jednoduše nesedí – málo se toho děje, hodně se mluví, prožíváme jednu osobnostní krizi za druhou a nakonec to nikam nevygraduje. Atmosférou podobný kousek thrilleru Krev na sněhu od Joa Nesbøho dokáže však díky většímu počtu stran v některých momentech nudit až hrůza a to především pro nulový vývoj gradace a spousta fňukání ve slovech. Tíha středního věku je u nájemného zabijáka z psychologického hlediska asi náramná věc, ale mě se tento způsob budování napětí zdá se poněkud nešťastný. A nic na tom nemění ani tarantinovská drsnost vyprávění.

knihomolka525
05.08.2021

Zdařilá gangsterka.Jako když se díváte na film.Nic podbízivého.Děj se odehrává v odlehlých končinách ,kde se lidi protloukají jak se dá.A jak kdo umí.Nikdo před ničím neuteče.Konec vás asi překvapí.Přečteno za jeden den.

SilvieSisinka
28.07.2020

Nic moc,nebavilo mě to. Stačí si přečíst o čem kniha je a nic nového tam člověk nenajde.

kraateer
10.04.2020

Napísať strhujúci temný thriller na tak vágnu, pomalú a lenivú poviedku je to isté ako na filmovú trhlinu povedať že ide o mrazivý dychberuci hororový počin roka. Dej naozaj posúva dopredu možno šestina strán, zvyšok je trocha balast. Zo záveru som tiež odvareny nebol. Stále som čakal, že sa niečo zásadné stane a že je zle som začal tušiť, keď do konca knihy ostávalo 30 strán a už som si bol vedomý, že celé finále sa má odohrať na 10 stranách ak má mať kniha aj nejaký záver.

Dantez
06.01.2019

Galveston je solidně napsaný ale omšelý příběh s charaktery, které mají svůj osud předem nalinkovaný. Jeho čtení neurazí. Zároveň ale málokoho nějak překvapí, ať už stylem psaní nebo směry, kterými se román vydává. Kniha by se dala doporučit lidem, kteří chtějí okusit literaturu velikánů odnože zvané Southern Gothic, ale na vyšší kalibr (McCarthy, Faulkner, O'Connor) se ještě necítí. Ostatní Galveston asi neurazí, ale ani výrazně nenadchne.

Brooksie
27.09.2018

Solídny debut. Pizzolatto vie napísať napínavú scénu a jeho postavy sú vždy veľmi zaujímavé a krásne nejednoznačné (to ostatne potvrdil už v seriáli True Detective, ktorého je scenáristom). Ale dejovo je Galveston nemastný-neslaný, porovnateľný s akoukoľvek tuctovou detektívkou.

eLeR
29.08.2018

Stačí si prečítať obsah knihy a viete o čom presne kniha je. Nič viac, nič menej. Traja ľudia na pokraji spoločnosti so svojimi smutnými osudmi na ceste za svetlými zajtrajškami, ktoré aj tak neprídu. Rozpovedané priamočiaro a bez zbytočných odbočiek. A s koncom, aký si to zaslúžilo. A aj napriek štipke nádeje, že niekomu sa z tých sračiek vyhrabať podarí, je to depresívne a ponuré, možno trošku nezáživné a rozvláčne, ale prudko čitateľné. Teším sa na film, herecké obsadenie výborné a so správnou atmosférou to môže byť výborný film.