Kdo je bez viny

Kdo je bez viny https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5030/bmid_kdo-je-bez-viny-miS-5030.jpg 3 71 25

Quirke série

O pokrytectví katolických kruhů v Irsku, které na jednu stranu kážou mravnost a na druhou mají samy pár kostlivců ve skříni… Detektivní román nás zavádí do mistrně vykresleného Dublinu 50. let 20. století, který sledujeme očima zahořklého patologa, doktora Quirka. Tento prazvláštní, netypický detektiv jednoho dne najde ve svém hájemství, na patologii, mrtvolu dívky, která by tam být neměla, a které uvedli do záznamu falešnou příčinu úmrtí.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , BB art

Christine Falls , 2006

ropotamo
24.12.2022 3 z 5

Knihu bych zařadila do kategorie nenadchne, neurazí. Přečetla jsem ji kvůli výzvě, jinak bych si ji asi nevybrala.

kika 13
09.11.2022 4 z 5

Napínavé až dokonce.

ivoiro
05.11.2022 2 z 5

Knihu jsem přečetl v rámci výzvy. Co k ní napsat? Přiznám se, ze moc čtivá nebyla.

trudoš
23.10.2022 3 z 5

Na to, jak závažná témata autor rozebírá, jsou jeho hrdinové až podivně neosobní. Kde by šlo z emocí něco vytřískat, tam jsem s postavami soupeřil, abych jim vůbec porozuměl. Samotný doktor Quirk je pak figurou neslanou nemastnou, přitom plnou vnitřních rozporů, které nedokáže zpracovat, ale do kterých není čtenáři umožněno nahlédnout. V podstatě jediné, co vyplývá na povrch, je skutečnost, že miloval jinou ženu, než jakou si vzal.
Téma únosu novorozenců a jejich přeposílání do Bostonu je atraktivní, přičemž zápletka je v tomhle ohledu neotřelá. Jenže průběh je natolik nudný, že jsem měl problémy vůbec se donutit ke čtení další a další kapitoly. O to spíš, že příběh je rozdělen na dvě linie; jednu, ve které se snažíme dopátrat, co se stalo a druhou, ve které sledujeme důsledky toho všeho. Díky tomu je nám podstatná část věcí známa dopředu, takže spíše než kriminálku připomíná dění sociální drama. Po stránce jazykové je to skvostné, ale chybí tomu to nejpodstatnější – duše detektivky.

werick
17.10.2022 3 z 5

Ve čtvrtině knihy, jsem zjistila, že čtu knihu od jiného autora, než jsem původně chtěla :-) Ale nevadí, jinak bych se k ní nejspíš nedostala. Nebyla to špatná detektivka, taková na jedno přečtení...děj pro mne nebyl nudný, ale zároveň ani nijak zvlášť napínavý..zajímavé téma, celkem dobře popsaný děj i postavy :-)

Liduka
20.09.2022 2 z 5

SPOILER: Popravdě to byla dost nuda a děj byl trochu předvídatelný. Překvapilo mě, kdo nakonec byl otcem dítěte, ale to bylo asi tak všechno. Musela jsem přeskakovat stránky, protože autor se dost vyžíval v popisu.

Devorah
13.08.2022 2 z 5

Kniha o neuvěřitelném pokrytectví katolických kruhů v Irsku. Příběh je rozehrán dobře, dává tušit, jaká špína se bude drát na povrch, a pak vše nějak vyšumí a čtenář se bezděky plácá sem a tam aniž by se cokoliv dozvěděl.
Hlavní motiv je rozkryt jakoby náhodou. Ten vedlejší, v podobě tajemství hlavní postavy, což je v tomto případě vnitřně rozervaný patolog, je nám naservírován značně melodramaticky, ačkoliv se žádné drama nekoná.
Celkově je to nudná kniha s pár zajímavými kapitolami, autor nemá dar vtáhnout do děje, jeho styl je unylý, což se k tomuto tématu absolutně nehodí.

miša63
27.06.2022 3 z 5

Celkem napínavé čtení o vlivu, který můžou mít bohatí a věřící lidé.

missbellatrixx
16.06.2022 4 z 5

Vcelku vkusná detektivka...není vyloučeno, že nesáhnu i po další knize od autora...

Atanone
16.06.2022 5 z 5

Souhlasím, že klasická detektivka to nebyla, ale i přes smutné téma a docela smutného hlavního hrdinu Quirka, se mi kniha líbila. Styl, popisy i postavy - za mě hezké pomalé čtení, sice bez závěrečného překvapení, ale to mě vůbec nerušilo.

Olava
08.04.2022 2 z 5

Nedostala jsem to, co mi slibovali. Celou knihu jsem čekala, co že se tam vlastně stane. Co se týče dějové linky, tak ta není až tak výrazná, jakou byste čekali u "detektivky", proto nemohu hodnotit více. Na druhou stranu, styl psaní je vcelku zajímavý, ale trochu mě trvalo se v tom najít. Dám si nějakou pauzu a rozmyslím se, zda budu chtít zkusit další díl.

kolacky
19.03.2022 3 z 5

Takže - přečteno do Výzvy a nijak zvlášť mě neuchvátilo. Přesto dám šanci dalším dílům, protože Quirke je docela sympatický rozervanec.
Jen mi chvíli trvalo rozeznat, kde se vlastně odehrávají jednotlivé části příběnu - v Dublinu a v Bostonu.

martineknatasa
26.02.2022 4 z 5

Těším se na další díly. Kniha se mi líbila. Přečtěte si ji, stojí za to.

vikaa
11.02.2022 4 z 5

Tak detektivka to opravdu nebyla. Spíš psychologický román s přesahem do nechvalně proslulé historie Irska. Počáteční rozjezd byl pomalý, ale tak za půlkou se začaly dít věci!!! Nechte se překvapit, rozhodně času stráveného nad touto knihou nebudete litovat. Quirke byl sympatický samorost a nevylučuji, že se k němu někdy vrátím v dalších dílech. Zajímalo by mě, jak bude pokračovat jeho soukromý život dál:-) Za mě poctivé 3,5 hvězdy.

Kaja1
10.02.2022 2 z 5

Tahle kniha mi nesedla. Bylo tam moc temných stránek a žádná vidina v lepší budoucnost. I když konec přece jen vnesl do příběhu trochu naděje. Ani jeden člověk v této knize nebyl šťastný. Znovu se potvrzuje, že peníze vám štěstí nepřinesou.

tonysojka
01.02.2022 5 z 5

Naprosto souhlasím s hanzmb.Za mně není k tomu nic víc dodat.

hanzmb
25.01.2022 5 z 5

Označit tuto knihu jako detektivku jí nejspíš hodně uškodilo. Ano, je zde nějaká krimi zápletka, ale až někde ve 4. plánu. Především to je o perfektním prokreslení postav, vztahů mezi nimi a o popisu stavu irské společnosti doma i za mořem v USA. To zvládl autor perfektně a je to černější čtení než spousta vychvalovaných noir detektivek. A ta detektivní část to jen lehce podmalovává.

genie
09.01.2022 3 z 5

Děj celkově mě moc nechytil. Na druhou stranu nemůžu popřít, že by se mi nelíbil styl a způsob, jakým autor všechno popisuje. Atmosféra a charaktery lidí - autor to umí podat. Ale že by se mi chtělo do pokračování, to asi ne ...

Kerberos
15.06.2021 5 z 5

Hlavnímu hrdinovi Quirkovi jsem od začátku fandila jak bojoval proti zvůli církve a ovlivnování rodinou , a všechno bylo trochu jinak. Čtivý příběh spíš historický triller a slibný začátek série.

čef
20.11.2020 5 z 5

Protože toto není moje první kniha tohoto autora, věděl jsem, do čeho jdu a nebyl jsem proto zklamán. Detektivky to nejsou, spíše romány z irské společnosti se všemi jejich problémy, hlavně bigotností a pokrytectvím. Autor jakoby maluje velmi podrobné plastické obrazy scén, které jdou do větší hloubky, než u jiných podobných děl a tak se musí čtenář ozbrojit větší trpělivostí, aby byl nakonec zcela spokojen jako já.

irská literatura zfilmováno – TV seriál

Benjamin Black (p)
irská, 1945
2006  63%Moře
2008  67%Kdo je bez viny
2017  57%Zkrotit vlka
2011  68%Anatomie strachu
2018  76%Hroby se otevřely

Kniha Kdo je bez viny je v