Cesta do Istanbulu

Cesta do Istanbulu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3796/bmid_cesta-do-istanbulu-75D-3796.jpg 4 80 12

Ve svém cestopisném deníku popisuje Mika Waltari, známý autor románů Egypťan Sinuhet či Krvavá lázeň, cestu, kterou podnikl v roce 1947 jako svou druhou pouť do města, kde se setkává Evropa s Asií, západ s východem a islám s křesťanstvím. V knize líčí humorně i dojímavě svůj rodinný život, dává nahlédnout do své spisovatelské dílny a zároveň předkládá obraz Evropy v době, kdy se už nad ní vznášel stín železné opony.... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Hejkal

Lähdin Istanbuliin , 1947

helena8303
23.10.2021

Nikdo mi tak nepřiblížil poválečnou Evropu, jako Waltari v této knize.
Na autorovi mě fascinuje jak je empatický, jak dokáže na jednu věc nahlížet z více úhlů.
Velké pochopení pro všechny postavy je pro něj charakteristické.
Asi se musí hodně nutit, aby tam prsknul i nějakého darebáka, anebo zlou mrchu. ;-)

kapr
01.11.2020 5 z 5

Vynikající zpráva o Evropě, a především i době jako takové.

gersie
02.09.2020 5 z 5

Pěkné a zajímavé čtení. Mika jen popisuje co po cestě do Istanbulu zajímavého zažil a jaké myšlenky se mu občas honily hlavou. Tehdy to cestování prostě vypadalo jinak a my můžeme být rádi , že nám to přiblížil.

Tozbee
17.10.2018 3 z 5

Waltari je vnímavý cestovatel se schopností zapříst rozhovor. Díky jeho deníku na mě dýchla nervozita poválečné Evropy snažící se oklepat z přestálé zkázy a relativní bezčasí obklopující autora v Istanbulu. Příjemná záležitost a dobrý impulz pro další cestu, na které budu číst třeba Pád Cařihradu.

„Čas je relativní pojem a člověk to nejlépe zjistí právě při cestování. Doma mohou plynout týdny a měsíce a nezanechat za sebou žádnou výraznou stopu, ale na cestách, když je člověk neustále v pohybu a před očima se mu ve zběsilém rytmu míhá jedna podívaná za druhou a jeden zážitek střídá druhý, jako by za krátký čas prožil víc než v samotě domova za celé měsíce.“

Andi
03.05.2018 4 z 5

Istanbulu věnuje poslední třetinu knihy. Předchozí vyprávění je o cestě tam. Která, pár let po druhé světové válce, nebyla vůbec jednoduchá. Z Finska lodí do Belgie?, poté vlakem do Paříže, přes Paříž do Ženevy, odtamtud do Říma a až odtud letadlem do Istanbulu. Uff. A k tomu všemu plno nezbytných papírování a shánění víz, posílaní telegramů a dopisů, plno celních kontrol. Uff uff.
Ale i přesto je to vtipné čtení a líbilo se mi. Zasmála jsem se hned několikrát, pan Waltari umí opravdu čtivě psát, sedí mi i jeho smysl pro humor.

Mika Waltari dostával dopisy z Itálie s oslovením - Signorina Mika, protože v Itošce jde o ženské jméno. A co teprve ta část - jak setřást slečnu Marii, zlatokopku.
Dále je kniha bonus pro lidi, kteří se zajímají o dějiny každodennosti.

MOu598
20.07.2017 4 z 5

Četla jsem v červenci 2011. Podle mých poznámek:
Dvě třetiny knížky je o přípravě a hlavně cestě, třetina o Istambulu.
Autor píše o své cestě hned po válce.
Hodně zajímavých informací z té doby, o životě, dopravě, penězích, aj. Z textu je zřejmé, že autor navštívil již před tím řadu evropských velkoměst.
Hezké.

L_Into
16.03.2017 4 z 5

Krásně impresionistické střípky z cest po poválečné Evropě. Mnohokrát jsem zatoužila navštívit místa, která už dávno neexistují tak, jak je Waltari zažil, vidět jeho očima, cítit stejné vůně. Doporučuji pročítat za horkých letních večerů v lenošce na zahradě, přidá to na prožitku :)

Isserley
17.10.2016 4 z 5

Hodně zajímavá knížka, obrázek z poválečné Evropy a z nádherného města Istanbulu. Výborný překlad.

Maat
04.02.2016 2 z 5

Nenadchne, neurazi. Naprosto se stotoznuji s komentarem podemnou.

Aaron Lewis
15.08.2014 3 z 5

Celkem milé povídání víceméně o ničem. Jsou zde kousky historie a politická současnost poválečné informace. Podrobné informace o měně v jednotlivých zemí, a co kde stálé plus srovnání. Jinak nic moc, rozhodně ne kniha, kterou musí člověk přečíst, spíš oddechovka (200 stran:P).

pobijecmuch
25.07.2014 4 z 5

Waltariho jsem znal především z jeho detektivek. Toto bylo, ale také zajímavé.

Čtec
11.06.2014 5 z 5

Asi nejvíc mne z knížky zaujal začátek, kdy autor líčí velice složitou situaci ve Francii, kde přitom válka skončila již tři roky předtím (včetně toho, jak bylo komplikované se vůbec z Belgie do Francie dostat).

Turecko poválečná doba

Mika Waltari