Isew Online Isew komentáře u knih

Nádherné příběhy Čtyřlístku: 1987-1989 Nádherné příběhy Čtyřlístku: 1987-1989 Ljuba Štíplová

Poslední předrevoluční série Čtyřlístků. Na příbězích je znát, že Čtyřlístek už má za sebou mnoho let. Některé motivy se začínají opakovat. Přesto si drží vysokou kvalitu.
Oblíbené příběhy: Nekonečně malý svět, Velmistrova závěť, Římské tajemství

01.10.2022 4 z 5

Věčné příběhy Čtyřlístku: 1990-1992 Věčné příběhy Čtyřlístku: 1990-1992 Ljuba Štíplová

Při čtení tohoto dílu jsem si připomněla, proč jsem kdysi přestala kupovat Čtyřlístky. Mohl za to příběh Volání divočiny. Zatím snad nehorší příběh Čtyřlístku. Potřeba chrlit příběhy v pravidelném sledu každý měsíc si vybrala svou daň na kvalitě. Do týmu byl sice přibráni další autoři, ale kvalita příběhů se zdaleka nemůže měřit s příběhy let minulých. Za mě zatím obsahově nejslabší kniha.
Oblíbené příběhy: Tajemství almary, Hodina malých duchů

01.10.2022 3 z 5

Temná dcera Temná dcera Elena Ferrante

Zpočátku to vypadalo nadějně. Někdy kolem poloviny to autorka měla ukončit a hodnocení bych dala vyšší. Postupné odhalování charakterů, zejména hlavní postavy, bylo zajímavé. Posléze už unavující a ke konci jsem se dostala jen silou vůle. Kniha, kde nebyla žádná postava ani trochu sympatická.

01.10.2022 3 z 5

Fyzikové Fyzikové Friedrich Dürrenmatt

Už od prvního seznámení se Soudcem a jeho katem jsem tomuto švýcarskému dramatikovi propadla. Přečetla, viděla a poslechla jsem si téměř celé jeho dílo. Fyzikové mi chyběli. Tato hra byla inscenovaná mnohokrát, ale v současnosti ji na repertoáru žádné divadlo nemá. Tak jsem sáhla po knížce. A byla jsem znovu úplně pohlcená. Nevím, kdo tuto hru označil jako komedii. Tragikomedii možná chvílemi, ale o komedii v žádném případě nejde. Hra nabitá filozofickými otázkami. Doporučuji.

27.09.2022 5 z 5

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Moskva jako ideál, místo kde je možné být šťastný. Touha po návratu ke šťastnému dětství. Mluvit o tom, ale nic neudělat a utápět se v nudě a bezútěšnosti. Všichni jen touží a mluví, ale nikdo nic neudělá pro naplnění svých tužeb.

TUZENBACH: Touha po práci, můj bože, jak dobře to chápu! Já jsem v životě ani jednou nepracoval. Narodil jsem se ve studeném jalovém Petrohradě v rodině, která nikdy nepoznala práci a nikdy neměla žádné starosti. Pamatuju si, že když jsem přijížděl domů z vojenské školy, tak mi lokaj zouval holínky, já přitom dělal psí kusy, ale matka ke mně vzhlížela s úctou, překvapilo ji, že se někteří lidé na mě dívali jinak. Mě chránili před každou prací. A jen taktak mě uchránili, jen taktak! Přišla doba, valí se na nás na všecky kolos, chystá se zdravá, silná bouře, která už je blízko a smete z tváře naší společnosti lenost, lhostejnost, odpor k práci a prohnilou nudu. Budu pracovat a za takových pětadvacet, třicet let už bude pracovat každý. Každý!
ČEBUTYKIN: Já pracovat nebudu.

Realismus ruského venkova. Syrový, strohý a tak bezútěšný. Čechov byl mistr.

18.09.2022

Úžasné příběhy Čtyřlístku: 1984-1987 Úžasné příběhy Čtyřlístku: 1984-1987 Ljuba Štíplová

Jednotlivé příběhy z této knížky mám téměř všechny doma. V tu dobu jsem byla cílovka. Proto není mé hodnocení úplně objektivní. Dětství je zkrátka dětství a já ho mám spojené se Čtyřlístkem. Tím, že pročítám Čtyřlístky v rychlém sledu za sebou, všímám si věcí, kterých jsem si jako dítě v jednotlivých příbězích nepovšimla. Je tam poměrně dost agrese. V příběhu Záhadný bolid se Bobík pere s Piňďou, protože šlápl na neuklizené hrábě. V příběhu Regata na Blaťáku Bobík zuří, bouchá do pultu a křičí na prodavače, protože vyprodali balónky. V příběhu Bezpečná cesta Fifinka křičí na Myšpulína, aby v závodě přidal. Ve stejném příběhu Čtyřlístek vítězí v terénních závodech podvodem, protože využívá nefér Myšpulínových vynálezů. V příběhu O zlatou harpunu se pod vodou perou dva potápěči vůli rybě. Vůbec tento příběh je divný. Všichni mají harpuny a střílí jimi po rybách v místech, kde se pohybují ostatní závodníci. V příběhu Antianopheles se po požití tablet proti komárům s vedlejšími účinky vrhá Bobík a Piňďa na Myšpulína s napřaženou pěstí.
Také klasické rozdělení rolí. Myšpulín bádá, Piňďa čte, Bobík jí a Fifinka vaří a uklízí. Když se do úklidu pustí sami bez Fifinky, končí to vždy pohromou.
Oceňuji použití prvního robotického vysavače v příběhu MIŠ.
Oblíbené příběhy: Aranžéři, Ostrov delfínů, V zajetí obrazovky

18.09.2022 4 z 5

Obchodník s deštěm Obchodník s deštěm N. Richard Nash (p)

Bill Starbuck, dokáže prodat cokoli. Přináší sny a touhy. Snílek, který vidí svět, takový jaký by měl být. Zamíchá s osudy jedné rodiny. Kdysi jsem tuto hru viděla v představení Mladoboleslavského divadla a byla jsem nadšená. Před pár dny jsem viděla představení na prknech Vinohradského divadla. Znovu a znovu oceňuji, jak je hra i po tolika letech stále živá a i dnes má co říct. Ráda jsem se k ní zase vrátila. Ještě dlouho ve mně bude rezonovat.

17.09.2022 5 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

"Jako politik-amatér musel chtě nechtě Azraela obdivovat. Velmistr řádu totiž přišel s novým a svým způsobem geniálním konceptem - cílit na blbce. Genialita byla v tom, že mohl celé své hnutí postavit na lžích - blbec totiž už ze své podstaty nezkoumá, zda se jedná o lži, blbec je všechny bez výhrady přijme. A když sjednotí všechny blbce pod heslem ochrany rasy, získá většinu."
Tohle jsem si ale musela poznamenat, protože s tak výstižným popisem reality, kterou teď žijeme, jsem se ještě nesetkala.

04.09.2022 4 z 5

Skvělé příběhy Čtyřlístku: 1976-1979 Skvělé příběhy Čtyřlístku: 1976-1979 Ljuba Štíplová

Toto období mi zatím přišlo nejslabší. Hned v prvním příběhu Tajemství zamčené truhly se vystavují Myšpulínovy vynálezy. Vystavuje se tam i Kovožrout, který ale Čtyřlístek v příběhu Ukradený vynález zahodil do řeky, aby už nemohl škodit. Jak tedy mohl být na výstavě? Můj ne úplně nejlepší dojem z příběhů z tohoto období je možná způsoben i tím, že Čtyřlístek je v některých příbězích zbytečně agresivní ať už verbálně či fyzicky vůči sobě navzájem i ostatním. Líbilo se mi, že konečně znovu vytáhli chronolet, který se přestavil v mém oblíbeném příběhu Na rozkaz císaře. Teď se v příběhu Všichni za jednoho přesunou v čase do středověké krčmy, kde se s ostatním poperou a zase letí domů. Škoda nevyužitého potenciálu.
Nejoblíbenější příběhy: Expedice Asinus, Myš, která prochází zdí, Sedlo a stáj

28.08.2022 4 z 5

Začátek knihy byl opravdu zábavný. Cesta přes poušť, nedostatek vody a neskutečné horko. Sierra také ještě také šla, ale když Lucie přecházela přes Oregon, začal knize docházet dech. Washington byl už slabý dojezd úžasného začátku. Mrzelo mě, že v knize nebylo víc o akci k 50 letům PCT. Jak to vypadalo, co se tam dělo? Mohlo to být velmi zajímavé. Ale z celé akce jsme si odnesli jen love story. Celou knihou se nese, že Goldilocks byla legendou PCT. Všichni ji znali, všichni ji milovali, mluvili o ní a pomáhali jí a ona také všechny milovala. Viděla jsem nějaké rozhovory s Lucií a nikde se nezmiňovala o tom, že by se s lidmi, které potkala na trailu, ještě někdy setkala. Což je zvláštní u takové legendy. PCT je nebezpečná. Četla jsem, že tam zemřelo 15 lidí. Většina na úraz. Lucie by pro krásný výhled udělala cokoli a často na hraně nebezpečí. Při popisu toho, jak běhala z kopce s naloženým batohem, padala a nějaké možné následky neřešila, mi často trnulo. Je možné, že ta příhoda se sněhem a zhrouceným tarpem bylo poslední varování. Naštěstí v pořádku došla až do Kanady. Myslím, že k horám má být respekt a ten jsem z Luciiny knihy necítila. Jen já to chci, tak to zkrátka udělám. Často mi to přišlo jen na efekt, zvlášť v té epizodě s Gilliganem. Vždycky budeme spát tam, kde je krásný výhled. Přišlo mi, že PCT Lucii moc nezměnilo.

20.08.2022 3 z 5

Studnice světců Studnice světců John Millington Synge

John Millinghton Synge je můj oblíbený autor. Mám ráda irská dramata. Ani Studnice světců mě nezklamala. Žít celý život jako slepý, mít své představy o světě a idealizovat si ho. Když hlavní hrdinové na chvíli prohlédnou, bude to pro ně štěstí?

20.08.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Poslouchala jsem načtené autorem a opravdu jsem se pobavila. Některé fejetony jsou vážně vtipné. A z té knihy v kroužkové vazbě bych nevytrhla jediný list.

20.08.2022 4 z 5

Báječné příběhy Čtyřlístku: 1979-1982 Báječné příběhy Čtyřlístku: 1979-1982 Ljuba Štíplová

Toto období mi přijde slabší. Opravdu zapamatovatelných příběhů je tu méně. Přesto jsou zde příběhy, které jsou velmi dobré.
Nejoblíbenější příběhy: Lovci rekordů, Karamely pro tetu a Tajemství zeleného mýdla

10.08.2022 4 z 5

Proslulé příběhy Čtyřlístku: 1974-1976 Proslulé příběhy Čtyřlístku: 1974-1976 Ljuba Štíplová

Toto období Čtyřlístků považuji za nejzdařilejší. Příběhy mají vtip, invenci a hravost. Milá vzpomínka.
Nejoblíbenější příběhy: Ďáblova stěna, Modrý přízrak, Mořský koník, Na rozkaz císaře, Signály z neznáma, Záhadný APOBAB

10.08.2022 5 z 5

Veselé příběhy Čtyřlístku: 1982-1984 Veselé příběhy Čtyřlístku: 1982-1984 Ljuba Štíplová

Při každém příběhu, který mám doma v původním vydání, jsem si vzpomněla na to, jak jsem každý den čekala u stánku PNS a ptala se, jestli vyšel Čtyřlítek. Byla jsem tak urputná, že paní trafikantka mi vždy jeden nechávala. Držela jsem nový výtisk a byla jsem neskutečně šťastná. Teď v přemíře všeho se ten pocit těžko chápe, ale kdo zažil, tak mi rozumí.
Vzpomínám si, jak hrozně mě mátl příběh Perníková chaloupka. Bobík společně s ostatními ví, že se peče perníková chaloupka na loutkové představení. Ještě se ptá Fifinky, kdy bude. V dalším obrázku vede za ruku malého Bobíčka. Ten je nadšený z perníkové chaloupky, kterou vidí na stole. Ptá se Bobíka, zda je pro něj. Bobík odpoví, že určitě ano. Tak ji snědí. Byla jsem zmatená tenkrát, jsem zmatená i teď.
Nejoblíbenější příběhy: Bruchnička to zařídí, Místo k sezení, Mistr Šarivari, Mixle v pixle, Rychlé občerstvení, Ukradená pyramida

10.08.2022 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Moje druhé setkání s touto knihou. V dospívání mě ničím nezaujala. Teď, díky výzvě jsem se k ní dostala podruhé. A musím říct, že teprve teď jsem ji opravdu ocenila. Líbil se mi jazyk, příběh. Holly Golightlyová, která bere život tak, jak přichází. Těžko uchopitelná a přesto uvěřitelná. I konec měl svůj význam. Truman Capote i v této novele ukázal, že je zkrátka skvělý spisovatel.

09.08.2022 4 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Nalákalo mě atraktivní prostředí počátku třicátých let. Období němého filmu a novin, které vycházely ráno, v poledne i večer. Zlatá mládež a jejich problémy. Gatsby, vrátivší se jako boháč z Ameriky se stal hybatelem děje. Myslím, že potenciál komorníka by mohl být využit lépe. Na autenticitě by i přidalo, kdyby autor zapracoval na dobové mluvě. Některé novodobé termíny se do těch let příliš nehodily. Ale ve výsledku příjemné překvapení a určitě si počkám na další knihu ze série.

08.08.2022 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Silný příběh. Všichni ti, kteří vykřikují, že za komunistů bylo líp, by si tuto knihu měli přečíst. Kdyby nebylo komunistů, osudy mnoha lidí v bývalém Československu by se odvíjely úplně jinak. Všudypřítomný strach, tlak StB, udavači a falešní přátelé. Nedůvěra mezi lidmi a strach, neustálý tíživý strach. Ne, tato kniha mě jen utvrdila v tom, že komunismus je zrůdná ideologie, ničící lidské životy.

05.08.2022 4 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Pěkná tetralogie. Všechny díly si udržely velmi dobrou úroveň a nenudily. Tím, že jsem je dala všechny velmi rychle za sebou, tak mi došlo, proč Vondruška píše pouze historické romány. Velmi podstatnou část u něj představují podrobné popisy milostných scén. Dřív, před vynálezem televize a internetu, to se to smilnilo. Dovedete si představit, že by někoho bavilo číst: Zálibně se podíval jejím směrem. Natáhl se k ní tak blízko, až cítila jeho vodu po holení. Srdce ji tlouklo tak, že to muselo být slyšet až u sousedů. Už za chvíli to bude. Už ho má, už ho drží. Dálkový ovladač. Jemně ho polaskal. Oba se na sebe s láskou podívali. Ne však na dlouho. Konečně se rozsvítila obrazovka. Objevil se velký nápis Ulice. Oba v tu chvíli byli velmi šťastní.
A protože Vondruškovy knihy jsou plné podrobných popisů milostných scén, je jasné, že se bude stále držet v historii.

01.08.2022 4 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Hrdinové prvních dvou dílů postupně opouštějí křesťanský svět a do popředí se dostávají jejich potomci. Sklářství se už věnuje pouze poslední z rodu. Velmi oceňuji, že se nenásilnou formou čtenář (posluchač) seznamuje s již zaniklými řemesly. Opravdu mě překvapilo Bělidlo. Tak jako všichni znám Staré Bělidlo z Babičky, ale nikdy mě nenapadlo, že to není jen místní název, ale opravdové bělidlo, kde se bělily látky.

29.07.2022 4 z 5