irling irling komentáře u knih

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Přečteno jedním dechem. Úchvatné dílo. Nesmírně poučná kniha, kde nechybí romantika, dobrodružství, drama. Samozřejmě myslím tím všechny díly.

08.05.2022 5 z 5

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

Úžasný styl, slovní obraty,ironie,hluboce a bez skrupulí odhalená lidskost - její pravdivost se vším všudy. Kéž bychom toto dokázali všichni. Strhující příběh. Čtu ji po třetí a znovu objevuji cosi nového. A opět smekám...

07.05.2015 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Romány E.M. Remarquea jsou nadčasové a poplatné v kterékoliv době. Stále se k nim vracím. Zvykla sem si na jeho skvělý styl a hluboce lidské příběhy, které vrcholí prakticky vždy až ke konci díla. Zcela zaslouženě patří k nejlepším světovým prozaiků, jejichž myšlenky a styl, jakým je prezentují, nikdy neomrzí a vždy budou aktuální. Věřím, že i lidé zůstanou na takové inteligenční úrovni, že klasiky budou oceňovat, ale především chápat i nadále. Velmi mě děsí fakt, že někdo může označit knihu od Remarquea jako "odpad".

03.02.2016 4 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Takové Hovory s Bohem od N.D.Valsche pro jednodušší. Hovory mi dali naprosto nový rozměr života a pochopení. Pochybuji, že tato kniha, která ho v podstatě kopíruje,by zvládla totéž.

15.04.2021 2 z 5

Bestiář Bestiář Barbara Nesvadbová

Tato paní by neměla psát. Nemá o čem. Doufejme a modleme se,že na to jednou přijde.

16.01.2016 odpad!

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

To je snad nějaká osobní zkouška autora, nakolik je schopen své dílo nudně prodloužit o nepochopitelné kraviny až do samotného usmrcení čtenáře.

19.04.2021 2 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

(SPOILER) Tohle,kdyby bylo zfilmováno,usnu v první třetině. Hrozně mě to nudilo,ale prokousávala jsem se nekonečnými a zbytečnými popisy a jinými žvásty. V průběhu děje jsem měla pocit, že mistr King ráno vstal a vymyslel další hovadinu bez jakéhokoliv koncepce. Takže přidával mužíčky, malé, velké,ke konci i jednoho zeleného. Naději, že z toho přece jen něco málo bude definitivně pohřbila otevřená nebesa, burácející hlas a portál do další dimenze vedoucí přes veřejné dámské hajzliky. Dodávám, že aura je pro mě neoddiskutovatelna věc a paralelní světy beru jako fakt. Stejně jako reinkarnaci. Ale Kingovi se tohle vše zdařilo bezchybně zdiskreditovat.

11.04.2021 1 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Pro mě značné zklamání a přetrvávající dojem,že knížka je přinejmenším přeceňovaná.Při četbě "upraveného" deníku jsem se postupně chtě nechtě ztotožňovala se zbytkem osazenstva,který měl evidentně problém s dlouhodobým soužitím s pubertální Anne.Téměř v celé knize se Anne věnuje jen pomluvám ostatních, včetně obou rodičů. Šla mi tím, s prominutím, velmi na nervy. (Po přečtení tohoto dílka přehodnocuji knihu Steva Sem-Sandberga "Chudí v Lodži" , kde autor čerpá z nalezených dokumentů a kroniky polského getha, což byl pro mě daleko intenzivnější zážitek. Tam, v sirotčinci gheta, děti kupodivu žádná antidepresiva jako Anne nedostávaly :-(( ).

07.04.2016 2 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Červená knihovna 21. století. Povrchní, bez jakéhokoliv hlubšího smyslu, odtržená od běžného života. Nuda.

15.08.2019 odpad!

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Stejně tak jako v předchozích dílech i tady mi vadí spousta nehorázných historických chyb. Pokud autor chce zasadit děj knihy do minulých let jakékoliv země (a myslím Rusko, USA, Maďarsko nebo Afghánistán), pak je nutností vycházet z faktů, nikoliv se vézt na aktuálně populární vlně. Knihy jsou tak plné nelogičností .Mrzí mě, že je nedohledatelný podrobnější životopis autora a prameny, ze kterých čerpal.

21.04.2016 1 z 5

Útěk před gestapem Útěk před gestapem František Straka

Bohužel, toto je pro mě tak strašně špatná knížka, až je místy celý odboj a jeho hrdinové v podání pana Straky k smíchu.

05.04.2016 1 z 5

Bojoval jsem u Stalingradu Bojoval jsem u Stalingradu Josef Frais

Oslavná obhajoba 2. světové války. (Kapitán Nowak) . Škoda, že nevím, z jakých zdrojů čerpal Josef Frais při psaní těchto rádo by vzpomínek ušlechtilého, citlivého, dobře vychovaného a nadmíru ohleduplného poručíka wermachtu, který se stal vojákem tak nějak náhodou a bez přesvědčení. Netuším,kdo zde píše úvodní popisky knih, ale vydávat toto dílo autora,jenž píše pod mnoha pseudonymy a narozeného v roce 1946, za "autentické vzpomínky bez redakčních úprav" je poněkud úsměvné. Autor byl údajně přímým aktérem obsazování sudet??

01.04.2016 2 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Erich Maria Remarque (p)

Pro mě je tato verze v podstatě stejného příběhu mnohem zdařilejší a čtivější, řemeslně propracovanější. Tady Remarqua poznávám. V knize Stíny v ráji na mě děj působil překotně a místy nepřehledně.

22.02.2016 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kniha je všechno, jen ne nudná. Nejde v ní rozhodně o žádnou životní pravdu (proboha!), ale pouze o sobeckou, ač pravdivou zpověď pedofila, který nenapravitelně zprznil, spoutal a zotročil jednu duši a její dospívání, a kterému je totálně u prd..., co jeho otrokyně prožívá nebo jak se cítí.V celém románu není jediná úvaha onoho "milujícího blouda" nad nad duševním stavem odjakživa zcela osamělé osůbky,která s snaží čelit bezvýchodné situaci svým dětským, osobitým způsobem - t.j. vytěžit, co s dá., Démona, jenž dokonce v jedné pasáži zvažuje možnost oplodnit svou nymfičku (bože,jak ty děti rychle rostou...) a zajistit si tak pokračovatelku svých choutek....Přesto dávám nejvyšší hodnocení za styl, příběh, ironii, lehké pohrdání a skvělé metafory, díky kterým nás autor ušetřil nehutných popisů obscénních pasáží.
P.S. V žádném případě si nemyslím, že něco takového by měl zažít každý/á z nás a jednou v životě "být tou Lolitou"...to snad může napsat jen ignorant nebo někdo,kdo ještě nemá děti.

30.05.2015 5 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Jejda, to byla strašnáááá nuda. Po přečtení knihy Svůj kalich hořkosti se mi nechce věřit, že jde o stejného autora...

10.05.2015 4 z 5

Nespavost Nespavost R. Jenn Johansson

Je to strašně užvanene a prokousat se začátkem nad mé síly. Souhlasím s komentářem, kde kdosi píše, že nechápe, co je na Kingovi tak úžasného. Souhlasím. Snažila jsem se dlouho.

06.04.2021 2 z 5

Z deníku marnosti Z deníku marnosti Dominik Pecka

Dojemné psaní o smutných věcech.

22.04.2016 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Jejda,to teda byla slátanina:(((

18.04.2016 odpad!

Tři životy: Osudy žen staropražského rodu Tři životy: Osudy žen staropražského rodu Albína Palkosková-Wiesenbergerová

Více než polovina knížky celkem dobrá, ačkoliv jde o jednostranný pohled zhýčkané ženy patřící k pražské smetánce.Zbytek je jen odpad .( "...od OSMIHODINOVÉHO stání jí otékají nohy a dlaždice jsou tak těžké..." od tohoto místa jsem knížku sotva dočítala).

10.04.2016 2 z 5

Hotel New Hampshire Hotel New Hampshire John Irving

Dobrý by to bylo, ale ubrat tak 200 stran o ničem.

01.01.2016 2 z 5