ikul ikul komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Už kolega "streles" přede mnou napsal, že by to měla být povinná četba. Vždycky mě vyděsí, že mezi lidmi jsou i nelidi a je jedno, odkud jsou. Z knihy čišela zoufalá bezmoc deportovaných lidí na Sibiř a pomoc v nedohlednu. Ještě že spisovatelka psala v krátkých kapitolách, aspoň jsem měla čas to trochu vydýchat.

25.11.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Bez debaty si kniha zaslouží pět hvězd. Smutné osudy volyňských Čechů jsou známy. Ale život Anušky je úplnou sbírkou smolných událostí. Jiná žena, ne tak silná jako ona, by to nezvládla. Možná za tím stojí to mládí, ve kterém porodila tolik dětí. Mladší ženy mají nějaký vrozený nadhled při výchově svých dětí. Ty starší maminky už jsou přece jen obezřetnější a zkušenější životem a víc se bojí. Byla to hodně smutná doba, ale i v té době byli lidé šťastní.

29.03.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Psát o smutném období našich dějin je hodně těžké. Příběh této židovské rodiny mě přinutil přemýšlet o tom, jací jsme. A také o tom, jak bych se zachovala já, kdybych se ocitla v jejich situaci. Je snadné zavřít oči a ucpat uši a nic nevědět. Je dobře, že se nezapomíná a je dobře ty příběhy připomínat.

29.04.2018 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Je to celkem útlá knížka, ve které svůj příběh vypráví pes Gump. Jeho život nebyl vůbec jednoduchý, jednu dobu mu hrozilo utracení. Nakonec ale jeho příběh končí příslibem lepší budoucnosti, když získá srdce člověka, který neuměl žít. Vždycky mě dostanou příběhy, které jsou postavené na skutečném základu. Druhá část knížky se skutečnými postavami mě dojala. Velmi obdivuji lidi, kteří pomoc zvířatům staví nad všechny peníze světa.

10.11.2021 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Dávám 5 hvězdiček. Miluji knihy, které ve mně probudí pozitivní emoce. Příběh mě dojal, pohled muže na lásku mě pohladil. Pohádka o přežití, kde každá stránka je blíž ke konci, který je předvídatelný. Vůbec to není na překážku, protože, když dočtete a zavřete knihu, máte pocit, že jste tam zavřeli jedno velké tepající srdce.

22.01.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Jedním slovem skvělá kniha. Neotřelé téma, oceňuji nápad a dobré vypravěčství. Trochu mi dělají problém některé pojmy a tak často používám " překladač" na konci knihy :-). Těším se na druhý díl.

30.09.2020 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Úžasně depresivní a úžasně vystihující obtížné období dospívání. Deprese, beznaděj, pocit marnosti a zbytečnosti to vše zažívají hlavní hrdinové. Příběh také zvýraznil potřebu mluvit a komunikovat problémy. Hlavně s lidmi co nás mají rádi. A nejdůležitější je druhá šance a spousta lásky a pochopení. V dnešní době je to zvláště poplatné.

02.03.2024 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Dlouho jsem knihu sháněla, až jsem ji nakonec dostala k vánocům. Určitě stojí za přečtení. O řecké občanské válce jsem měla jen malé povědomí, v dějepisu se to přešlo jen konstatováním některých skutečností. Tady jsem se konečně dozvěděla, jací lidé z Řecka utíkali a proč. Domnívám se, že si Řekové chvíli mysleli, že to bude pro ně druhá vlast. To poznání komunistické ideologie u nás pro ně bylo jistě tvrdé, neboť sami odcházeli se stejnými ideami. Jsem ráda, že tu někteří zůstali a dokázali s námi vydržet ty dějinné zvraty, které se od války udály. A ti co se po revoluci vrátili do Řecka, snad navázali na své přetrhané kořeny.

04.02.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Zpočátku jsem byla úplně nadšená z příběhu Ilana, ale třetí díl mě zklamal. Nějak mě to nebavilo a ztrácela jsem se ve zmateném ději. Chyběla mi pětadvacítka. Jako by to ztratilo šťávu a také původní směřování příběhu.

27.07.2021 3 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

To je nejdojemnější kniha, kterou jsem dosud četla. Asi proto, že jsem měla pocit, jakoby ji napsali naši psi. Při každém naplněném poslání jsem se rozplakala. Dokonce i když jsem četla knihu na zastávce autobusu mezi spoustou lidí. Děkuji za ty krásné emoce pane Camerone.

27.04.2018 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Po přečtení této knihy jsem si uvědomila, jak obohacující je poznávání jiných krajů a kultur. Zvláště pro Evropany. Těžko se věří tomu, že v době, kdy jsme už žili v pohodlných bytech nebo domech s veškerým vybavením, měli ukončené vzdělání a mohli jsme se rozhodovat kudy náš život povede, byly a jsou státy, které toto nesdílely. Ženy, o jejichž bytí a nebytí rozhodovalo fanatické náboženství. Ženy, které zakopávaly televize, aby nikdo nevěděl, že je mají. Ženy zavřené v domech bez možnosti svobodného pohybu. Tuto knihu vřele doporučuji všem, ale hlavně těm, kteří řeší některé současné pandemické nesvobody jako životně důležité. Věřte tomu, že jsou to prkotiny.

29.03.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jedním slovem neuvěřitelné. Moje spící fantazie se probudila a prožívá společně s Ilanou (Ilanem) spoustu temných situací. Co ještě může přijít? Třetí pokračování ještě není a tolik by se teď hodilo.

05.11.2020 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Hezká dovolenková oddechovka. Napravit nenapravitelného muže je snem mnoha dívek a žen. Tak proč si o tom alespoň nepřečíst.

13.07.2022 4 z 5

Poslední dopis od milence Poslední dopis od milence Jojo Moyes

Kdo hledá krásný příběh o lásce, ten ho v této knize najde. Kdo hledá muže, který umí popsat svou lásku k ženě, ten ho také v knize najde.
Já jsem byla zpočátku zmatená třemi dějovými linkami. Současné v podobě novinářky Ellie a minulé v podobě Jennifer před a po nehodě. Posléze mě příběh strhnul a jak tu již Vivetkav napsala, musela jsem vědět, jak to dopadne.

03.01.2022 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Příběh napsaný s láskou a podložený vyprávěním o programu Koňské knihovny (organizovaném americkým Úřadem na podporu zaměstnanosti v USA) mě zcela pohltil. Obdivovala jsem odvahu knihovnic, když se vydávaly do odlehlých míst v každém čase, aniž by vůbec tušily na co a na koho narazí. Moc krásný příběh, určitě stojí za přečtení.

02.06.2021 5 z 5

Velké sny Velké sny Sarah Lark (p)

Zajímavé téma z počátku minulého století o problémech žen zvěrolékařek a také o autismu, který v té době nebyl diagnostikován a tito lidé byli pro ostatní tzv. divní. Útrapy zvířat v první světové válce byly popsány citlivě. Velice čtivé a moc se těším na druhý díl.

15.04.2023 5 z 5

Krycí jméno Helena Krycí jméno Helena Ariel Lawhon

Naprosto úžasná, mnohdy neuvěřitelná kniha o krásné ženě (viz foto v úvodu knihy) podle skutečného příběhu. Smekám před tím, co tahle žena dokázala. Ačkoliv to byla ženská každým coulem, přežít mezi tlupami odbojářů jí pomohla hrubost a citové přemáhání. V příběhu se odvíjí dvě dějové linky, aby se v závěru spojily a vyvrcholily v hořkosladký konec.

24.10.2022 5 z 5

Lest Lest Sandra Brown

Co člověk to jiný názor. Já jsem byla tentokrát nadšená. Bylo tam všechno, co od paní Brown očekávám. Dějový spád, napětí, sexuální jiskření. Oddychovka na dovolenou par excellans.

03.08.2022 5 z 5

Holky z loděnice Holky z loděnice Nancy Revell

Těm, kterým se líbila série D. Douglasové Sestřičky, těm se zalíbí i Holky z loděnice. Příběhy party svářeček z loděnice v Sunderlandu, které nahradily muže bojující ve druhé světové válce, jsou poutavé a mnohdy i velmi napínavé. Ale hlavně jsou velmi čtivé a čas s nimi velmi rychle ubíhá.

13.05.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Pět hvězdiček dávám za lehkost čtení, za exkurzi na Island a hygge styl. Romantický příběh do všeho hezky zapadá. Láká mě nejen navštívit Island, ale i další knihy v autorčině sérii Romantické útěky.

01.11.2021 5 z 5