IHT IHT komentáře u knih

Smrt programátora Smrt programátora Hana Prošková

Precteno podruhe a asi s trochu mesim poztkem, nez kdysi. Prvni povidka me zneklidnila - pribeh velmi znamy, uplne jsem videl tuto zapletku pouzitou v Hrisnych lidech mesta prazskeho, kde Frantisek Filipovsky zaujal roli Horace... hm, to jsem si asi vymyslel, ale ten pocit, ze jsem to videl, byl fakt intenzivni (zpracovani s Bartoskou jsem nevidel).
Druha povidka mi fakt nesedla. Uznavam, ze spisovatelske remeslo bylo dobre, postavy byly vykresleny paradne, ale me proste vsichni iritovali. U velmi starych filmu pro pametniky se clovek pobavi, protoze postavy jsou vetsinou naivne roztomile, tady ale byly temer vsechny postavy dost malo snesitelne. Nenasel jsem nikoho, s kym bych mohl soucitit, do koho se vzit.
Treti povidku jsem nedocetl, protoze jsem ji nedavno videl dobre zpracovanou (Pripad dvou basniku, 2019), pocitacove basne mi zase tak pritazlive neprisly, abych to znovu cetl.

18.12.2019 4 z 5

Jak namalovat smrt Jak namalovat smrt Hana Prošková

Utla knizka, precteno ve vlaku. Prekvapive kvalitni pribeh, kteremu by sluselo i filmove zpracovani ;-)

15.12.2019 5 z 5

Amsterdam Amsterdam Ian McEwan

Me prvni setkani s autorem a prijemny zazitek. Tema by sice vydalo na poctivou povidku a popisy skladatelske prace byly az moc detailni, nicmene sonda do duse hlavnich postav a jejich sebeobelhavani bylo popsano paradne. Urcite to neni ma posledni kniha od autora. ;-)

15.12.2019 4 z 5

Dost lidi tu pise, ze jim pripada knizka precenena, interpretace vycucane z prstu a poznamkovy aparat nedostatecny. Nu, poznamkovy aparat je obvykle docela fajn, clovek pri nejake zajimavosti muze sahnout po puvodnim zdroji, ale ruku na srdce - kdyz poznamkovy aparat v nekterych knihach zabira klidne 30 % stran, neprijde Vam to prehnane? A kdyz se v nem autor odkazuje na jine popularne naucne knihy, neprijde Vam to bezzube?
Precetl jsem si Sapienta s jistym vahanim po hodne dlouhem odkladani, obaval jsem se, ze to bude presprilis nabubrele. Ale byl jsem docela mile prekvapen! Ano, interpretace jsou casto docela primocare a nekde autor alternativni nazory bud opomiji, nebo jen lehce nacrtne, nicmene to delaji vsichni historici a koneckoncu na tom cela historie jako veda stoji ;) Nektere kapitoly mi pripadaly skvele (= inspirativni: Sjednoceni lidstva a prvni polovina Vedecke revoluce), jine v pohode (= bud pomerne zname, jako je prvni pulka knihy, nebo jako cira utopie v zaveru knihy).

Jedinou vytku, zato vsak zasadni, mam proti prekladu - neni dobry. Je hezke, kdyz prekladatel umi anglicky, ale mel by umet i cesky - vcetne ustalenych terminu v odvetvich, jichz se prekladane dilo tyka. Psat o potravinove pyramide ci potravinovem retezci je doklad hlouposti - potrava neni totez co potravina. Potravinovy retezec je tudiz spise Kaufland nebo Lidl... Podobnych nedostatku tam je povicero a (ne)sklonovani slova Sapiens je trestuhodne. (Urcite stalo za dukladne zvazeni, zda nazev knihy i tento termin neprelozit do cestiny, pracovat s terminem "moudrý" jako substantivem by vubec nemuselo znit spatne.)

13.12.2019 4 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Cetl jsem tuto knihu nahodou na dovolene. Remeslne zpracovani je kvalitni, pribeh a realie dobre propracovane, ale nejak mi to prislo jako klise, jako prvoplanove dilo. Cetl jsem vice knih od F. Niedla a myslim, ze jine zanry mu jdou asi lepe, nebo jsem je aspon jako ctenar lepe ocenil.

23.11.2019 4 z 5

Ticho, mluví pachatel Ticho, mluví pachatel Josef Pohl

Panecku, 53 let stara knizka pro mladez - samozrejme s patricnym poselstvim, jak se na dobovou literaturu slusi!! :) Byla to takova malinka jednohubka na pozdni vecer.
V dnesni zmenene dobe je to takove naivni, ale miloucke. Nedovedu si predstavit, ze bych to dal cist svym detem - asi by nechapaly tu posvatnou hruzu, kterou hosi meli pred uciteli, reditelem, policisty... :)
Nicmene, detektivni pribeh byl slusny a adekvatni cilove skupine ctenaru, to se musi nechat.

22.11.2019 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Waw, precteno jednim dechem, pribeh me fakt dostal. Asi i proto, ze mam rad Australii, tak to pro me bylo hodne vizualni (myslim, ze by to mohl byt paradni film).
Pribeh i motiv chovani jednotlivych postav - vse je neprijemne verohodne. Reseni jsem uhodl jen chvilinku predtim, nez nam ho autorka sama odhalila (nechci napovidat :)). Urcite si prectu i dalsi dily o Aaronovi Falkovi.

21.11.2019 5 z 5

Dokonalá vražda Dokonalá vražda Peter James

Pekny pribeh, ale zvlastni format. Bud je to prilis dlouhe, nebo prilis kratke. Ja bych preferoval delsi pribeh s rozehranejsimi popisy vedlejsich postav.

18.11.2019 4 z 5

Chvála zralých žen Chvála zralých žen Stephen Vizinczey

Nu, musim priznat, ze jsem byl dost zaskocen a zmaten. Nejdrive jsem si myslel, ze se jedna skutecne o autobiografii. jako takova mi prisla ponekud nepatricna (psat pameti ve 32 letech?). Cely styl psani pripominal spise vzpominani starce v pokrocilem veku, postava hlavniho hrdiny mi prilis sympaticka nebyla, naopak dost narcistni a domysliva, coz se dost pralo s deklarovanou pokorou... navic jsem nejak postradal dej...
Az po precteni jsem si nasel autoruv medailonek a zjistil, ze to az takova autobiografie nebyla (zaplat panbu), vytka vuci nekonzistentnimu stylu vypraveni (shovivave vs. narcistni) vsak zustava, byt muj pohled je ad hoc ponekud vstricnejsi...
Ve sve dobe (sexualni revoluce) to musela asi byt pecka, dnes to postrada spolecenskou nalehavost a je spise jakymsi dokumentem sve doby (aspon pro me :))

17.11.2019 3 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Nebylo to spatne. Dost dlouho jsem si ale zvykal na ten netradicni pristup, kde jeden protagonista vypravi druhemu udalosti 24 let stare, pricemz si vzpomina, jak "slunecni paprsky probleskovaly skrz koruny smrku" ci nekolikrat zmini vlasy sepnute do ohonu... Takovyto format by slusel filmu, v knize, kde je historie ctenari predkladana formou vypraveni, je vsak dost divny (zvyknout se na to da, u Helgeho uz mi to vubec neprislo zvlastni - a to dokonce O.N. prerikaval to, co mu vypravel H.P.).

15.11.2019 3 z 5

Zima v kaňonu Zima v kaňonu Walt Morey

Zadne velke literarni dilo to neni, ale jelikoz mam prirodu rad a rad jsem citaval podobne knihy (americkych i ruskych autoru), tak to bylo mile pocteni :)

13.11.2019 3 z 5

Proč máma nadává Proč máma nadává Gill Sims

Ze zacatku vtipne a vesele, druha pulka jedovata a smutna, konec dojemny. Ta druha pulka byla pro me pres caru, preci jen jsem si chtel myslet, ze ctu humoristicke dilo, ale fakt to bylo neprijemne.

11.11.2019 4 z 5

Prazákon: Přežití v pekelném ráji Prazákon: Přežití v pekelném ráji Robin Baker

Priznam se, ze jsem byl zklaman... Valku spermii jsem cetl pred vice nez 20 lety a byl jsem z ni naprosto nadsen. Autora mam stale v top ten, ale Prazakon je paskvil.
1) do konce knihy se mi nepodarilo zjistit, jaky zanr vlastne ctu. Samozrejme se jedna o fikci, ale kniha se zmita nekde mezi biografickym cestopisem a detektivkou (spatnou detektivkou),
2) stridani vypraveni autora s vypravenim hrdinky me iritovalo, prepis SMSek s Max byl fakt otravny,
3) vypraveni pribehu na zaklade souboru ilustraci? To jako vazne?! Vyskrabanych kaminkem na kusy kury a pritom autor dokazal poznat emoce, barvy, nejjemnejsi detaily a jeste jednotlive osoby? To by byl problem i pro komiksoveho kreslire, ale z rozpadajici se kury, do ktere nekdo ryl sutrem... to je vazne pritazene za vlasy.

V podstate autor, evolucni biolog, chtel upozornit na to, jaci jsme bez civilizacni slupky. Jak moc se podobame lidoopum. Prijde mi, ze vzal klasicke etologicke zaznamy Jane Goodall a napasoval jednotlive simpanze na konkretni lidske postavy sveho pribehu. Od alfa samce Sledge az po posledniho otloukanka Iana. Mne to prislo prvoplanove a nudne, byt musim uznat, ze "detektivni prace" autora pri lusteni pribehu (jakkoliv neverohodna) byla popsana ctive a dramaticky.
Zaverecny pocit z knihy po jejim precteni - uleva, ze uz to je za mnou, a rozcarovani, ze to fakt bylo tak chaoticke a ploche... dve hvezdicky davam autorovi za odborny vhled (a z nostalgie kvuli Valce spermii)

02.11.2019 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Waw, parada!! JKR absolutne nezapre svuj rukopis - monumentalne monstrozni dilo s atmosferou, napetim, prokreslenymi vedlejsimi postavami atp.
Vadila mi neschopnost Robin prohlednout chovani manzela? V situaci, kdy se hlavne snazi kolem nej zlehka naslapovat a nepopouzet ho? Kdy se snazi prezivat ze dne na den a nesklouznout k hadkam? Ja Robin naprosto rozumim!
Rada lidi tu take nadava, ze to bylo moc dlouhe a plne zbytecnych peripetii - ja si to nemyslim. Ja si tyto odbocky a vedlejsi dejove linky vychutnaval. Koneckoncu - tak nejak si predstavuji i kriminalistickou praci - mit radu hypotez a postupne je prozkoumavat podrobneji a vylucovat. Bylo to tedy moc dlouhe? Pro me ne, ja byl smutny, ze uz to skoncilo (stejne jako kazdy dil HP a hromada jinych skvelych knih). Ctu pro poteseni ze cteni, nikoliv pro pocet prectenych knih - nimrat se v sedmi stech stranach krasneho pribehu je radost a pozitek. Postavy se stavaji mymi prateli a ja jsem rad v jejich spolecnosti (proto nerad ctu soubory povidek). Uz se tesim na dalsi dil a jsem zvedav, jak se vyvinou osobni zivoty hlavnich protagonistu ;)

27.10.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Krasna pocta Agate Christie a jejim klasickym detektivkam, kde vraha mozna tusite ("kdyz vyloucime nemozne, musi byt zbyle reseni pravdive"), ale motiv jeho jednani je vzdy prekvapivy :)
I kdyz jsou realie pribehu "otrele" (skupinka cizich lidi docasne odriznuta od zbytku sveta) a podrobny popis hotelu na uvodu je "zbytny", pomahaji navodit tu spravnou atmosferu knihy. Dej je napinavy (az mrazivy :)). Cetl jsem knihu s gustem a radosti a skvele jsem se u ni odreagoval.... opet lapen Lapenou. ;)

18.10.2019 5 z 5

Muž se dvěma levýma nohama Muž se dvěma levýma nohama Pelham Grenville Wodehouse

Od Wodehouseho cokoliv a kdykoliv - PGW je zarukou kvality. Pravda je, ze pribehy z Britanie jsou mi milejsi nez ty americke, ale to neznamena, ze by byly mene laskave ci vtipne :)

16.10.2019 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Chudák Finn... a vlastně neudělal nic špatného (respektive byl mi zcela pochopitelný).
Tahle kniha se mi moc líbila - četl jsem všechny tři dosud přeložené "parisovky" a neumím říct, která je nejlepší. V téhle děj dost odsýpá a hlavní postava se příliš neutápí v pochybnostech - přišlo mi to svižnější, než předchozí dvě (kde však občasná unylost je uměleckým prostředkem - a skvěle použitým). Snad mám jisté výhrady vůči věrohodnosti, ale na druhou strany jsem zápletku rozlouskl relativně brzo. Pro milovníky thrillerů - tento díl je nejméně "nervy drásající", mnohem více se blíží detektivnímu románu.
Každopádně dávám plný počet, s chutí si přečtu něco veselejšího a budu se těšit na další počin této autorky :)

11.10.2019 5 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Zapletka byla zajimava a verohodna, ale... Hlavni postava byla sice realisticky vykreslena, ale desne nesympaticka a dost pitoma (minimalne prvni dve tretiny). Jeji psychicke pochody, uvahy a premitani byly popsany hodne podrobne - az moc. Celkove to pusobilo kontraproduktivne a tyto pasaze (plus nektere podrobnosti o vybaveni lodi) zavdavaly pricinu si myslet, ze autorka jen natahovala text... urcite si ted dam od autorky pohov.

10.10.2019 3 z 5

Klášterní madrigal Klášterní madrigal Vlastimil Vondruška

Takova zabavna lehounka blbinka pro odreagovani. Poslouchal jsem u monotonni prace a bavilo me to. Prirovnani ke Zvonokosum ci Kocourkovu je trefne, alegorie soucasnych problemu nekdy prilis nasilna, ale u frasky dobre stravitelna :) Vicekrat cist urcite nebudu, ale pamatovat si to zrejme budu ;)

10.10.2019 3 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

CHtel jsem dat 4 hvezdy, ale premyslel jsem, zac vlastne bych strhl tu jednu.
Pravda je, ze pachatele a zapletku jsem pochopil ve dvou tretinach knihy (coz se mi obvykle nestava!! :)), takze ta posledni tretina byla relativne zdlouhava, protoze jsem musel pretrpet, az to konecne dojde i hlavni postave...Na druhou stranu vsak jsem obvykle otraveny, kdyz autor detektivku ukonci moc rychle (po prozrazeni pachatele uz nasleduje jen strucne vysvetleni pro pomalejsi ctenare a konec zvonec). Takze vlastne poradne propracovany zaver neni vubec na skodu! :)
V kazdem pripade je Nora sympaticky looser - jeji postava je utrpna, ale clovek ji drzi palce az do konce. S cistym svedomim doporucuji k precteni a sam se tesim na dalsi autorcin pocin :)

03.10.2019 5 z 5