Amsterdam

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na pohřbu Molly Laneové se setkávají dva její bývalí milenci, dnes již vážení a bohatí lidé. Uzavřou spolu dohodu, jejíž důsledky nejsou schopni dohlédnout. Jejich přátelství tak podstoupí zkoušku, v níž ani jeden z nich neobstojí. McEwanův psychologický román, za který obdržel Bookerovu cenu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124347/amsterdam-VYU-124347.jpg 3.5230
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Amsterdam, 1998

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Kniha Amsterdam

Přidat komentář
LeDock
26.12.2020

Ako krátka, čiernohumorná, poviedková anekdota by to bolo fajn. Ako 130 stranová novela to pôsobí hrozne vykonštruovane a nepravdepodobne. Obzvlášť ten absurdný, nerealistický záver, s absolútne nedostačujúco prekreslenou motiváciou ústredných postáv, na tak extrémny čin, aký majú v úmysle vykonať. Ďalší priemerný McEwan do zbierky...

Jorgito
20.03.2020

Tak takový konec nevymyslíš, aneb Nizozemí z jiného pohledu, na první pohled nijak super záživný příběh má dosti nečekané rozuzlení :)


hatikva
11.02.2020

(+ SPOILER) Oceněná novela nabízí jako tradičně u toho autora hluboký vhled do psychologie hlavních postav. Nad hrobem společné důvěrné přítelkyně se setkávají dávni přátelé,slavny hudební skladatel a oportunisticky založený novinář. Postupně se před čtenářem odkrývá široká paleta motivů lidského egocentrickeho jednání, která vyústí ve vzájemnou sebevraždu, symbolickou katarzi. Doporučuji

IHT
15.12.2019

Me prvni setkani s autorem a prijemny zazitek. Tema by sice vydalo na poctivou povidku a popisy skladatelske prace byly az moc detailni, nicmene sonda do duse hlavnich postav a jejich sebeobelhavani bylo popsano paradne. Urcite to neni ma posledni kniha od autora. ;-)

Jitty82
15.11.2019

Mně se nelíbila. Vzhledem k tomu, že získala Man-Bookerovu cenu jsem čekala mnohem víc. Ještě, že neměla více stran, i tak mi trvalo se tím prokousat.

Maevie
09.10.2019

Ian McEwan nikdy nepotřeboval mnoho slov, aby dokázal vykreslit lidské neduhy, a ani Amsterdam není výjimkou. Tentokrát se autor zaměřil na nemorální chování a rozhodl se nám ho předvést hned v několika variantách. Nejsou to jen dva hlavní hrdinové, odkazy na negativní vlastnosti najdeme u všech postav v knize. Vlastně by se dalo říci, že Amsterdam je takovou malou přehlídkou celé škály amorálního jednání.

snimcibdim
29.09.2019

Jakési zamyšlení nad morálkou - každá z postav jedná svým způsobem amorálně, každá jinak. Všechny si ale za svým jednáním stojí a namísto aby zpytovaly svědomí, soudí ty druhé.
Námět zajímavý, sepsáno zručně - ALE - jsem ráda, že to není moje první setkání s autorem a nechápu, proč dostal Man Bookera zrovna za tohle (asi jako náplast za to, že ho nedostal dřív a z obav, že to s ním už půjde z kopce).
To neznamená, že by kniha byla špatná, ale je pro mě zatím z toho, co jsem od IME četla, nejslabší. Stačila by mi jen jako povídka - ale i ty měly v sobě vždy něco překvapivého, zde mi to všechno přišlo dost předvídatelné. Dále přičtu fakt, že oba hlavní hrdinové pro mne byli nezajímaví - ne uhrančivě nesympatičtí (jako třeba Robert z Cizinců ve městě) - ale jen otravní ješitní egoisti, se kterými je zbytečné marnit čas.
Nějaká atmosféra a napětí taky vcelku kde nic tu nic...
Ale to nejhorší je černobílost celého poslání té novely.
V jiných McEwanových dílech mě vzrušuje relativita se kterou pohlíží na různé krajní situace a vybočení z normy. Ta zde naprosto chybí. A díky tomu je to vlastně vcelku málo zajímavé - naštěstí ne moc dlouhé.
Sorry Iane a ManBookerova komise, ale u mne tentokrát za tři.

Josh
23.09.2019

Od Iana McEwana pro mne 2. kniha, tentokrát za ni dostal Bookerovu cenu. Byla to šance této ceně i autorovi, vypadá 99 % poslední. IM má pochmurná, drsná témata, popíše je nenápadně, že máte husí kůži. Život není růžový, ale když si mohu vybrat, pak vážné téma s nadějí bez tolika deprese, a tedy jiné autory. Odeon v edici Světová knihovna má Doslov a tak se dozvídám o čem vlastně někdy knihy jsou:o)) Rozsáhlé pasáže o ničem se dají přeskočit, dojem z knihy ne. Dva kamarádi, kteří o sobě ví, že byli milenci jedné, teď už mrtvé ženy, pak další její chlapi, včetně politika. Dva různé charaktery, jež přes podivné postoje a vyhrocené situace zachovají přátelství, do smrti, a to doslova. Aspoň tento fakt stál za přečtení.

1