Amsterdam

Na pohřbu Molly Laneové se setkávají dva její bývalí milenci, dnes již vážení a bohatí lidé. Uzavřou spolu dohodu, jejíž důsledky nejsou schopni dohlédnout. Jejich přátelství tak podstoupí zkoušku, v níž ani jeden z nich neobstojí. McEwanův psychologický román, za který obdržel Bookerovu cenu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124347/amsterdam-VYU-124347.jpg 3.5230
Vydáno, Odeon

Amsterdam, 1998

Kniha Amsterdam

LeDock
26.12.2020

Ako krátka, čiernohumorná, poviedková anekdota by to bolo fajn. Ako 130 stranová novela to pôsobí hrozne vykonštruovane a nepravdepodobne. Obzvlášť ten absurdný, nerealistický záver, s absolútne nedostačujúco prekreslenou motiváciou ústredných postáv, na tak extrémny čin, aký majú v úmysle vykonať. Ďalší priemerný McEwan do zbierky...

Jorgito
20.03.2020

Tak takový konec nevymyslíš, aneb Nizozemí z jiného pohledu, na první pohled nijak super záživný příběh má dosti nečekané rozuzlení :)

hatikva
11.02.2020

(+ SPOILER) Oceněná novela nabízí jako tradičně u toho autora hluboký vhled do psychologie hlavních postav. Nad hrobem společné důvěrné přítelkyně se setkávají dávni přátelé,slavny hudební skladatel a oportunisticky založený novinář. Postupně se před čtenářem odkrývá široká paleta motivů lidského egocentrickeho jednání, která vyústí ve vzájemnou sebevraždu, symbolickou katarzi. Doporučuji

IHT
15.12.2019

Me prvni setkani s autorem a prijemny zazitek. Tema by sice vydalo na poctivou povidku a popisy skladatelske prace byly az moc detailni, nicmene sonda do duse hlavnich postav a jejich sebeobelhavani bylo popsano paradne. Urcite to neni ma posledni kniha od autora. ;-)

Jitty82
15.11.2019

Mně se nelíbila. Vzhledem k tomu, že získala Man-Bookerovu cenu jsem čekala mnohem víc. Ještě, že neměla více stran, i tak mi trvalo se tím prokousat.

Maevie
09.10.2019

Ian McEwan nikdy nepotřeboval mnoho slov, aby dokázal vykreslit lidské neduhy, a ani Amsterdam není výjimkou. Tentokrát se autor zaměřil na nemorální chování a rozhodl se nám ho předvést hned v několika variantách. Nejsou to jen dva hlavní hrdinové, odkazy na negativní vlastnosti najdeme u všech postav v knize. Vlastně by se dalo říci, že Amsterdam je takovou malou přehlídkou celé škály amorálního jednání.

snimcibdim
29.09.2019

Jakési zamyšlení nad morálkou - každá z postav jedná svým způsobem amorálně, každá jinak. Všechny si ale za svým jednáním stojí a namísto aby zpytovaly svědomí, soudí ty druhé.
Námět zajímavý, sepsáno zručně - ALE - jsem ráda, že to není moje první setkání s autorem a nechápu, proč dostal Man Bookera zrovna za tohle (asi jako náplast za to, že ho nedostal dřív a z obav, že to s ním už půjde z kopce).
To neznamená, že by kniha byla špatná, ale je pro mě zatím z toho, co jsem od IME četla, nejslabší. Stačila by mi jen jako povídka - ale i ty měly v sobě vždy něco překvapivého, zde mi to všechno přišlo dost předvídatelné. Dále přičtu fakt, že oba hlavní hrdinové pro mne byli nezajímaví - ne uhrančivě nesympatičtí (jako třeba Robert z Cizinců ve městě) - ale jen otravní ješitní egoisti, se kterými je zbytečné marnit čas.
Nějaká atmosféra a napětí taky vcelku kde nic tu nic...
Ale to nejhorší je černobílost celého poslání té novely.
V jiných McEwanových dílech mě vzrušuje relativita se kterou pohlíží na různé krajní situace a vybočení z normy. Ta zde naprosto chybí. A díky tomu je to vlastně vcelku málo zajímavé - naštěstí ne moc dlouhé.
Sorry Iane a ManBookerova komise, ale u mne tentokrát za tři.

Josh
23.09.2019

Od Iana McEwana pro mne 2. kniha, tentokrát za ni dostal Bookerovu cenu. Byla to šance této ceně i autorovi, vypadá 99 % poslední. IM má pochmurná, drsná témata, popíše je nenápadně, že máte husí kůži. Život není růžový, ale když si mohu vybrat, pak vážné téma s nadějí bez tolika deprese, a tedy jiné autory. Odeon v edici Světová knihovna má Doslov a tak se dozvídám o čem vlastně někdy knihy jsou:o)) Rozsáhlé pasáže o ničem se dají přeskočit, dojem z knihy ne. Dva kamarádi, kteří o sobě ví, že byli milenci jedné, teď už mrtvé ženy, pak další její chlapi, včetně politika. Dva různé charaktery, jež přes podivné postoje a vyhrocené situace zachovají přátelství, do smrti, a to doslova. Aspoň tento fakt stál za přečtení.