Amsterdam

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na pohřbu Molly Laneové se setkávají dva její bývalí milenci, dnes již vážení a bohatí lidé. Uzavřou spolu dohodu, jejíž důsledky nejsou schopni dohlédnout. Jejich přátelství tak podstoupí zkoušku, v níž ani jeden z nich neobstojí. McEwanův psychologický román, za který obdržel Bookerovu cenu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/124347/amsterdam-VYU-124347.jpg 3.6178
Orig. název:

Amsterdam (1998)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Amsterdam

Přidat komentář
miša63
27. března

Zajímavé čtení, s nečekaným zvratem.

bekule
01. březnaodpad!

Snaha byla ale nešlo dočíst. Naštěstí jsem do výzvy měla vypůjčenou ještě jinou....

mia.com
21. února

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, ale tentokrát se nepovedlo. Od začátku jsem se trochu ztrácela v postavách a v ději se nechytala, ani mě vůbec nebavil, takže jsem knihu nedočetla.

Kortez
13. února

"Nejubožejší maloměstská prudérnost je mu náhražkou za morální úroveň, a zatímco se po lokty noří do hoven, snaží se v potu tváře vztyčit stan na pozemku plném sraček, aby měl kde rozvíjet své sprosté zájmy." Citace z knihy, mé pocity z četby byli stejné, bohužel.

triatlet
30. ledna

Láska, přátelství a poslání na jedné straně, na druhé intriky, nenávist a podlost.
McEwan zasadil příběh Vernona a Cliva, kteří se považují za přátele, do atraktivního prostředí politiky, novin, umění, ale i hor. Jednotlivé postavy jsou zajímavě propojeny, různorodé prostředí se také prolne. Pozorného čtenáře asi závěrečná část odehrávající se
v Amsterodamu nepřekvapí.
Kniha je členěna do 5 částí. Střídavě sledujeme vzestupy a pády šéfredaktora deníku Vernona a skladatele Cliva.
Autor odkazuje na osobnosti skutečné, ale i fiktivní (Hart Pullman, Dave Spieler).
(Odkaz na song Who My generation vkládám do diskuze.)
„Tak málo toho jeden o druhém víme. Ležíme na hladině a větší část spočíváme pod vodou jako ledové kry a naše společenské masky vystupují do viditelného světa jen chladné a bílé.“ (Clivova reakce na kompromitující snímky, s. 69)
-----------------------------------------------------------------------------
ČV 2019 - Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu

los
29.06.2018

výborná, opravdu vybroušená pointa

georgearrow
14.03.2018

Tahle knížka odhaluje povrchnost vztahů, a i když je zasazena do nám velmi vzdálené vyšší vrstvy britského třídního systému, zdá se mi, že stejně povrchní a zbytečné vztahy, zatížené drobnými ublíženostmi a netolerantnostní, vidíme kolem sebe i u nás ve východoevropské kotlině. To finále je hodně podobné konci na objednávku psané symfonie, ale třeba to byl záměr ;-).

Crimble
02.02.2018

Určitě nepatří k McEwanovým vrcholům. Trošku nevyrovnané, chvílemi uspěchané, jindy rozvleklé. Atmosféra jako obvykle bezchybně podchycena. Asi 70%.