icezero icezero komentáře u knih

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Za mě souhlas s tím, že zde filmové zpracování předčilo knihu... i když jinak mám vypravěčský styl pana Hrabala moc rád.
Některé pasáže se mi prostě neuvěřitelně táhly a to i přes lehkost a ohromnou slovní zásobu, kterou autor disponoval a vždy dokázal do děje tak nějak vtáhnout
Kniha přečtena v rámci výzvy 2021 při tématu zakázaných autorů. A že se autor minulému režimu tak nějak zprotivil až byl na indexu asi připomínat nemusím

04.03.2021 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Za mě trošku syrovější detektivka od, pro mě dosud neznámého autora, přečtená v rámci výzvy 2021 v průběhu února. Jinak na část motivu jsem v průběhu čtení přišel, ale na vraha ne... To ale neznamená, že mě kniha nezaujala, spíš naopak. V tom množství detektivek je tahle rozhodně v lepší polovině

01.03.2021 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Pro mě víkendová kniha za hnusného počasí. Od autora jsem už přečetl skoro všechno a myslím že se k jeho knihám budu rad vracet. Pro me sicece z cele trilogie nejméně zajímavá, presto přečten na skoro jeden zátah. Hájíček prostě umí. Můžu jen doporučit

22.02.2021 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

(SPOILER) Za mě zajímavý příběh, který by se klidně vlastně mohl zaklaádat na pravdivých základech. Protože zamaskovat své činy do hromady jiných, případně je hodit na obětního beránka je asi hodně staré klišé. Ale tady to tak nejak fungovalo

21.02.2021 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Pro mě první setkání s autorem a snad geniálním detektivem odkázaným na vlastní křeslo a nohy, ruce, oči a postřeh ostatních. Občas mě napadlo, že některé části jsou fakt přehnané, ale celkově me knížka bavila mnohem víc než film, který jsem videl kdysi

21.02.2021 4 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

ač nejsem veterinář v mnohém se s autorem ztotožňuji. Kočky jsou milá zvířátka, které většinou nemají pány. prostě se občas rozhodnou a někoho si najdou... aspoň mě o tom přesvědčuje ta naše. Když má náladu je to neuvěřitelný mazlík a když ji nemá, nejde ji přesvědčit prostě ničím.
tahle sbírka povídek je pro mě rozhodně milé a oddychové čtení a myslím, že se k autorovi ještě někdy vrátím

05.02.2021 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Po přečtení mě hlavou proběhlo to známé: sejdeme se na pitevně... Od autora moje druhá kniha a nezbývá než souhlasit s tím, že je Hailey opravdu mistrem svého oboru. Je zajímavý, jak dokáže hodně poutavě popsat zákoutí nejrůznějších oborů. Zde to byl život rozrůstající se nemocnice, kde se oddělení potýkají nejen se svým provozem, ale také nedostatkem financí na některé požadavky... Zkrátka, všude je výsledek otázkou kompromisu. Jen to někdy nemusí dopadnout úplně dle předpokladů

30.01.2021 4 z 5

Nakonec přečten i třetí díl série Millenium. Oproti předchozím mi občas přišlo, že se děj docela táhne, i když chápu, že vysvětlení některých částí příběhu si to vynutilo. Jsem docela zvědav, jak to bude ve čtvrtém dílu, který má jiného autora

17.01.2021 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Za mě perfektně napsaná čtivá kniha s docela neokoukanou zápletkou. Filmové zpracování jsem neviděl, kniha přečtena v rámci čtenářské výzvy 2021.
Vzhledem k tomu, že jsem napřed přečetl druhý díl série, byly mi některé kousky jasnější a tak nějak jsem si myslel, že odhadnu jak to nakonec s hledáním Harriet dopadne - ale úplně všechno jsem samosebou netušil. Co mi ale asi nějakou dobu v hlavě zůstane, je myšlenka na to, jestli se ve skutečnosti vlastně ještě může objevit novinář s nějakými podobnými zásadami - ale možná že jsem jen moc velký pesimista, ovlivněný tím jak v našem státečku funguje většina tisku.;

16.01.2021 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Přečteno v rámci přípravy na výzvu 2021... Pro mě je na skvěle napsané knize zajímavá hlavně ta část, kdy je odhaleno jak mohou některé organizace kladné nebo záporné ovlivnit život vlastně kohokoliv. Zvlášť v dnešní době Velkého bratra

31.12.2020 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Pro mě jde poznat, že jde o první dílo. Sice je příběh zajímavě zpracovaný, ale nějak sem se nemohl začíst a některým věcem uvěřit. A to i když mi třeba části v jiných knihách Dana Browna přišly vic přitažený za vlasy, ale byly pro mě líp napsaný. Přesto digitální pevnost nezklamala... Ale ani nenadchla

25.11.2020 2 z 5

Teror Teror Frederik George Pohl Jr.

Zajímavý příběh na pozadí přírodních krás Havaje. Zajímavě popisuje jak fungují, nebo můžou fungovat, tajné služby. Jen by mě zajímalo, jestli je ten hlavní námět vlastně vůbec technicky možné provést - možná lepší nevědět :)

07.11.2020 3 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

I já souhlasím s tím, že znát vraha hned na začátku, mi u detektivky přijde trošku divný.... Ale zase na druhou stranu je kniha psaná opravdu čtivě. I pro mě bylo zajímavý to počáteční dilema, závěr byl ještě o trošku lepší. I když musím přiznat, že k němu tak nějak děj spěje drobnými náznaky... Nebo mi to tak aspoň připadalo

24.10.2020 4 z 5

Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým Paměti katovské rodiny Mydlářů 1. Z magistra medicíny pacholkem katovým Josef Svátek

Za mě zajímavý exkurz do historie poprav v Čechách, mohlo by být pěkné téma pro filmové zpracování. Trošku těžší pro mě byl začátek, ale když si člověk zvykne na jazyk autora, už je to v pohodě. Vlastně by mě zajímalo do jaké míry je podle skutečnosti a naopak co je fikce. Pro mě osobně je spíš většina literární fikcí, ale to knize rozhodně neubírá na zajímavosti

07.10.2020 4 z 5

Dokonalý manžel Dokonalý manžel Lisa Gardner

Přečteno v rámci letošní výzvy... Původně jsem uvažoval o titulu v duchu Ještě větší blbec než jsme doufali, ale nakonec mi manželka poradila Dokonalého manžela...
Námět je rozhodně zajímavý ale myslím, že v dnešní době Velkého bratra už jen hodně těžce představitelný. Po odstříhnutí se od občas sadomasochistického pornosexu a některých odboček do rodinných vztahů, souhlasím s názorem, že by to možná byl dobrý námět na film.

25.08.2020 2 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Pro mě super čtení o jednom z mnoha specifik jihu Čech. I já patřím mezi ty, kterým zelené kamínky učarovaly, i když moje zkušenosti s nimi nejsou rozhodně v podobném duchu jako u hrdinů tohoto příběhu. Ale docela dobře chápu dilema, které se pak příběhem táhne - hledat pro sebe a vlastní sbírku nebo prodávat. Do které skupiny kdo patří se už musí rozhodnout sám. Vltavíny jsou prostě fenomén

19.08.2020 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Za mě perfektně napsaná kniha. Když se zamýšlím nad tématem, napadá mě jestli je vůbec po tolika letech možné najít pravdu. Každého z hrdinů v té době motivovalo něco jiného a každý měl tu svou pravdu a důvody... Ale které jsou ty "správné"?

19.08.2020 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Pro mě trošku zavání odvarem červené knihovny, přesto se mi další dílo pana Hájíčka četlo poměrně dobře. Jen ten děj mohl místy trošku víc ubíhat, i když zase chápu, že život nejen na jihočeské vesnici plyne trošku jinak. Jen ten konec mi přišel tak trošku do prázdna a divný.

19.08.2020 4 z 5

Císařovy nové šaty Císařovy nové šaty Hans Christian Andersen

Co říct o notoricky známém díle.. za mě je asi nejzajímavější skutečnost, jak je i dnes, v úplně jiné době, docela jednoduché zmanipulovat dav tak, aby si některých skutečnosti hodně dlouho nevšímal. Kdo pak ale bude tím dítětem, díky kterému ostatní procitnou?

23.07.2020 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

mě se knížka četla dobře ale asi až od půlky, nějak se mi poslední dobou stává, že se nemůžu začíst. Mezi detektivkama co jsem poslední dobou přečetl patří mezi to lepší... takže spokojenost

21.06.2020