icewind Online icewind komentáře u knih

Načítání Načítání Vadim Petrov

Nazval bych to spíš jako příběhová esej nebo rozprava o kyber rizicích. Postavy působí jako diskutující se svými vyhraněnými názory nejen ohledně možností a nástrah virtuálního světa, ale i toho skutečného, takže se sem vejde i tématika migrace, terorismu, globalizace včetně přesahu do našeho lokálního dění a otázky jak moc je nutno vlézt Číňaňům do zadnice než se zjistí, že i ta je jeden velký fake :) Bavilo mě to, příběhová zápletka včetně rozuzlení sice trochu přitažená za vlasy, ale zde považuji za podstatnější obsah nad formou a to se dle mého docela povedlo.

17.10.2020 4 z 5

Vskutku neotřelé setkání, ovšem co mě překvapilo asi nejvíc byl v každém rozhovoru až hmatatelný přesah do filozofických myšlenek a zároveň touha po něčem nehmatatelném a neuchopitelném....občas jsem měl pravda i pocit, že to zešílení se místy i celkem začalo dařit :) Ovšem v dnešní době našeho "běžněcivilizačního" šílenství je tahle kniha něco jako duševní klystýr, některé myšlenky, které zde padly mě nenásilně přinutily se jen tak lehce rozjímavě zamyslet za čím vším, že se to vlastně ženeme....Sice u svého způsobu života zůstanu, ale na setkání do divočiny se určitě zase někdy rád vypravím i díky výborným fotkám p. Šibíka.

10.10.2020 4 z 5

Tušení souvislosti Tušení souvislosti Ludvík Souček

Ech....ke knihám p. Součka jsem se evidentně dostal s hodně velkým zpožděním a abych to hodnotil ve stylu, že v době vydání to byla nejspíš pecka, to asi opravdu ne. Nicméně z textu jednoznačně vyplývá autorova oddanost tématu, to rozhodně popřít nelze, ovšem valná většina věcí, o kterých je zde zmínka už je dnešním pohledem úplně někde jinde a stejně jako v předchozím Tušení jsem se místy v tom zápalu pro věc a hromadění a vyvracení argumentů současně, jaksi ztrácel. A frekventované slovo marxismus mi tedy obzvlášť lezlo na nervy.....Ale i tak, vzhledem k tomu, že jde stále o témata, která mě zajímají, beru to jako svébytný pohled na věc ze svébytné doby.

07.10.2020 3 z 5

Labyrintem revoluce Labyrintem revoluce Jiří Suk

Někdy stojí za to přečíst si knihu z r. 2009 o událostech z r. 1989 abych se v r. 2020 zase tolik nedivil tomu, proč jsou si současní i bývalí komunisti tak jisti v kramflecích. Dílo nabízí bravurní popis událostí z té druhé strany, které na náměstích a všeobecně v sametové euforii nebyly tolik vidět a místy působí jako neotřelý politický thriller kde největším trestem při zradě rodiny bylo neobdržení funkce :) Moje nadšení se dostavilo ze dvou důvodů, jednak ze znamenitého zpracování přehledu té naší lokální hry o trůny vycházejících z dostupných audiovizuálních materiálů a citací přímých aktérů a druhak mě četba doslova přenesla o 30 let zpět kdy jsem tyto události vnímal jako počínající pubertální fracek a - co si budeme povídat - největší napětí bylo kolem toho, zda kvůli generální stávce odpadne vyučování nebo ne. Čekal jsem, že tohle bude dobré, ovšem očekávání bylo mnohonásobně překročeno. Nezbývá než doporučit...ať už s pomlčkou nebo bez.

14.09.2020 5 z 5

Sestřelen Sestřelen František Fajtl

Měl jsem k dispozici jako audioknihu, které zrovna moc nevyhledávám, nedokážu se při poslechu na děj správně soustředit ovšem tohle byla asi nějaká vyjímka....nejspíš kombinace někdy až neuvěřitelně dobrodružného děje, úcty a respektu, který chovám k lidem, kteří byli ochotni opakovaně vsadit svůj život v loterii boje proti zlu a nesvobodě a podání četby hlasem p. Ornesta, způsobila, že jsem tenhle příběh během dvou dnů s velkou chutí doslova zhltnul. Nemám moc co dodat, snad jen dodatečně poděkovat za to, co p. Fajtl a jiní pro naši zem udělali.

10.09.2020 5 z 5

Kolapsy složitých společností Kolapsy složitých společností Joseph Anthony Tainter

Přísně vědecká publikace, která vyžaduje velkou dávku soustředění, ale téma je tak zajímavé, že mezní užitek četby dalece převyšuje investovanou energii :) Další přívlastek, který této knize sluší, je nadčasovost - závěry shrnuté v poslední kapitole s pohledem na tehdejší současnou situaci (kniha vyšla v r. 1988) naprosto sedí na to co jsme mohli nebo můžeme aktuálně pozorovat kolem sebe. Chtěl jsem vypíchnout pár citací, ale neudělám to, tato velice komplexní kniha si rozhodně zaslouží aby se k jejímu poselství propracoval každý sám za sebe.

01.08.2020 5 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Příběhy těch, kterým přes noc ukradli dětství, kteří v okamžiku přišli o to co by měly děti vnímat a prožívat nejvíc - o pocit jistoty, radosti, toho, že na vás čeká táta s mámou, že máte svoji rodinu a místo kam se můžete každý den vrátit.... navíc tahle destrukce dětství proběhla za nepředstavitelně brutálních okolností. Tyhle pocity se linou všemi příběhy jako červená nit, jako barva na přebalu...jako pocity Posledních svědků. Souhlasím, že to nelze číst na jeden zátah, přesto, že mám k tématu docela dost načteno, tady jsem to dával po malých dávkách abych to stačil vstřebat. Není to snadné čtení.....

17.07.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Ze všech postav mi připadal nejzajímavější ten dům :) Asi proto, že využití nových technologií a umělé inteligence mě celkem zajímá a zároveň si často říkám kam až to všechno povede když jednou zkrátka dojde šťáva, pak bude jakýkoliv hacker prostě namydlenej....No, z kategorie psychothrillerů co se mi zatím dostaly do ruky, řadím tenhle příběh k těm vydařenějším, nejspíš mi sedlo i prolínání časových linek a minimalistický styl kapitol, který věrně kopíroval strohou architekturu osudného domu. Při čtení jsem si vzpomněl i na film Důvěrný nepřítel (2018, režie Karel Janák). Za mě spokojenost.

06.07.2020 4 z 5

S konečnou platností S konečnou platností Andreas Pflüger

Tak....při čtení jsem si připadal trochu jako na horské dráze, chvíli mě to strašně bavilo, pak najednou zívačka při pomalém nájezdu do finálního loopingu kdy jsme ještě stačili střihnout filozofickou konverzaci říznutou s legendární Katovnou a v závěru mi to nedalo nevzpomenout na song od Kabátu jak Stevie Wonder řídil autobus.....Nevidomá elitní policistka, co štrejchne na střelnici desítku a ještě si uvědomí, že vystřelila blbě, s tím jsem se tedy ještě snad nesetkal, vadil mi opět ten filozofický rozměr kdy padouch vskutku globálního významu má zapotřebí osvětlit svoje činy jakousi prazvláštní duchovní formou zločinu, trestu a abychom se nenudili tak i výchovou adolescentů. Přiznám se, že jsem to místy nějak nepobíral, nicméně struktura příběhu rozhodně špatná nebyla ovšem jak zpíval jiný klasik aniž by měl potřebu u toho řídit autobus "A little less conversation, a little more action, please...."

02.07.2020 3 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Ginny napořád na mě z knihovny průběžně vykukovala už od roku kdy kniha vyšla, ale z různých důvodů spojených zejména s pravidelnou reorganizací knihotéky jsem se k ní dostal až teď. Po přečtení musím říct, že mi konečně došlo kouzlo už tak kouzelně zpracovaného přebalu knihy včetně toho, co znamená ono napořád. Příběh místy působí neobyčejně křehce, kolikrát jsem si říkal co to holka zase vyvádíš, byť Ginny jednala pouze v souladu se svým smyslem pro správné fungování světa. A popis cesty, kterou Ginny ušla k tomu aby byla schopna dát najevo svou osobnost formou komunikace, kterou my "normální" považujeme za naprosto samozřejmou, to se tedy opravdu povedlo. Jdu si dát devět kuliček hroznového vína.

23.06.2020 5 z 5

Opráski sčeskí historje 3 Opráski sčeskí historje 3 Jaz

Alonfse Jiřázka bi šlechlo, ale je to pořád dobré :-)

16.06.2020 4 z 5

Dějiny lidstva i když avizované jako stručné asi úplně nejde vtěsnat na cca 500 stránek i když se nás autor snaží přesvědčit, že ano. A jde mu to dobře, místy dokonce zábavně, ovšem je nutno se míti na pozoru aby čtenář nepodlehl nabízené cestě a měl na zřeteli, že se jedná o cestu poskládanou dle myšlenek a domněnek autora byť postavenou na reálných - řekněme - kontrolních bodech vývoje lidstva. K zamyšlení za mě rozhodně dobré neřkuli i podnětné.

13.06.2020 4 z 5

Proč cítím to, co ty Proč cítím to, co ty Joachim Bauer

Že je zívání nakažlivé jsem zjistil už dávno a teď už konečně vím proč :) Ovšem dají se zde najít odpovědi i na podstatnější oblasti mezilidské komunikace a vnímání sebe sama, vše podáno příjemnou, srozumitelnou formou.

23.05.2020 4 z 5

Čeští jidášové: Největší zrádci v našich dějinách Čeští jidášové: Největší zrádci v našich dějinách Olin Jurman

Bohužel jeden z případů kdy se do mé knihotéky dostala záležitost vybraná bez rozmyslu pouze podle názvu.....pro studium historie naprosto zbytečná věc, plná bezduchého tlachání, faktografických nesmyslů a primitivních sexuálních narážek. Ztráta času.

15.05.2020 odpad!

Svorní Gambusíni a jiné příběhy Svorní Gambusíni a jiné příběhy Jaroslav Foglar

Přesně se mi vybavila chvíle kdy jsem se poprvé setkal s kreslenými příběhy Rychlých šípů a přečetl je na jeden zátah...a pak znovu a zase znovu.....některé komiksy v této knize jsem četl úplně poprvé, ale celkově to na mě působilo stejným účinkem a přeneslo mě to do doby kdy nebyla lepší zábava než lítat s klukama někde venku :) A spojení příběhů p. Foglara s kresbami Káji Saudka je pro mě prostě naprostá lahůdka.....

08.05.2020 5 z 5

Článek II. Článek II. Jiří Šimáček

Vždycky mě zajímalo jak asi tyhle události vnímaly a prožívaly jednotlivé postavy se svým vlastním vnitřním člověčím strachem, odvahou, odhodláním, touhou po svobodě i snahou zachránit si život jakýmkoliv způsobem.....příběh Vladimíra Petřeka byť je podán černou linkou je hlavně protkaný neuvěřitelnou lidskou sounáležitostí, oddaností svému přesvědčení a obrovskou vnitřní sílou, kterou ani temnota nemá šanci pohltit.
Zpracování a podání příběhu je naprosto fantastické, strhující a nabité emocemi na každé stránce...už samotný pohled na obálku se zamyšleným Vladimírem mě donutil na hodnou chvíli podumat nad tím, co se mu v tu chvíli asi honí hlavou, jestli už vidí to co se stane nevyhnutelným a přesto stále věří, že vše má svůj pevný smysl.....
Díky Vladimíre i všem ostatním....nezapomeneme.

07.05.2020 5 z 5

Hitler a appeasement: Britský pokus zabránit druhé světové válce Hitler a appeasement: Britský pokus zabránit druhé světové válce Peter Neville

Hutné a místy ne úplně snadné čtivo - zejména s ohledem na množství prolínajících se postav, jejich vztahy, motivy, vzájemné intriky, averze apod. Ovšem pro toho kdo vytrvá nabídne neotřelý a ne úplně rozšířený pohled na záležitosti, které se tak osudově dotkly (nejen) naší země. U nás tolikrát zmiňovaný "zvon zrady" dost možná po vstřebání této knihy nebude mít až tak falešný zvuk jak je všeobecně rozšířeno v našem podvědomí, kontext a záběr souvislostí v této knize je velice podrobný a nabízí férovější a snad i spravedlivější obraz na snahy o zachování míru, který nejspíš stejně nebylo možné zachovat.....promíjím i drobné korektorské chyby, které mě už i při tak nelehkém čtení několikrát slušně zmátly :)

25.04.2020 4 z 5

Opráski – Noví povjězťi čezkí Opráski – Noví povjězťi čezkí Jaz

Pefrektňí, ael celou prafdu tam ztejňě nemúžem napcat.....naztala vizita huzita!

13.04.2020 4 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Ale bať....bylo to opravdu něco úplně jiného než drvoštěpova píseň. Moje cesta k příběhu obou lodí se neubírala severozápadním směrem, alébrž jako u mnoha dalších přes Simmonsův Terror, následný TV seriál a několik víceméně od sebe čerpajících zdrojů v rámci internetového pátrání. A pak přišlo tohle.....něco mnohem lepšího než československý ovčí sýr nebo příručka Jak kupovat mravence, podání příběhu, u kterého víte jak to dopadne, ale říkáte si co kdyby, co když někdo z nich......Když čtete v noci a kolem je ticho, možná zaslechnete praskání ledu a ovane vás nikdy neustávající studený vichr a najednou přemýšlíte nad tím kolik naděje se dá v sobě najít v situacích, které jsou nejspíš víc než beznadějné.
Knihu zdobí krásně zpracovaná obálka, celkový dojem místy jen drobně (možná pro někoho více) kazí trochu krkolomný překlad a sem tam něco uniklo i korektuře, nicméně už podruhé v souvislosti s těmito hrdiny pozvedám sklenku rumu a připíjím na jejich dobrodružství, které ani po více než 170 letech neztratilo nic ze svého kouzla.

07.04.2020 5 z 5

Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949 Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949 Ian Kershaw

Příčiny, následky, souvislosti, dopad na běžný život ať už v politické, sociální, kulturní oblasti, hledání odpovědí zda se vývoj mohl odvíjet jiným směrem - to vše v jednom balení a hlavně nesmírně čtivá a srozumitelná forma.

28.03.2020 5 z 5