Sestřelen

Tato kniha je první z mnoha proslulých děl generála Františka Fajtla, předního československého válečného stíhače, známého autora literatury faktu a leteckých memoárů. Líčí v ní svůj vlastní dramatický příběh, kdy se mu při bojích nad Francií podařilo s těžce poškozeným spitfirem přistát a za velkých strastí projít okupovanou zemí. Byl zatčen až ve Španělsku, internován v koncentračním táboru, ale ani tam se nevzdal. Kniha obsahuje 16 stran dobových fotografií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88302/sestrelen-nEl-88302.jpg 4.6160
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko

Joges

Vůbec jsem ji neznal. Když jsem knihu vytáhl ze staré knihovny na chalupě, setřel nános prachu a nalistoval první stránky, docela rychle jsem se začetl. A tak jsem pokračoval až ke straně 220. Musím dodat, že příběh mě bavil od začátku do konce. A ta závěrečná tečka! Všechna čest hrdinům! „Sestřelen“ je pravá lahůdka pro čtenáře válečné literatury.

tygřík2

Pane Fajtle, děkuji Vám.
Vaše odvaha, postoje a charakter mi berou dech i slova.

freddy18

Skvělá kniha,která se ke mě dostala při vyklízení babiččiny knihovny, a já věděl proč po ní sáhnout. Napínavý autobiografický příběh našeho národního hrdiny. Jeho krušná cesta napříč okupovanou Francií a dalšími nepříjemnými místy je opravdu skvělý příběh, který zachycuje atmosféru téhle mrazivé doby. Doporučuji přečíst, určitě knihu jen tak neodložíte.

Jessica007

K této knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě a tedy vůbec nelituji. Naopak. Knížka je autobiografická, František Fajtl ji napsal tak slušně, prostě takový hrdina i jako člověk, gentleman, má můj obdiv. Knihu jsem četla jedním dechem, líbila se mi. Jen je moc smutné, že se toto vše opravdu událo, že je to pravdivé.

HCh

Tuto knihu jsem poprvé hltal jako malý kluk ještě před sametem. Díky spisovatelským pracem generála Fajtla jsem jsem se začal seznamovat s osudy našich západních letců. Tato kniha na mě už tehdy působila zvláštně a vybočovala z řad pamětí letců. Popis napínavý popis útěku před zajetím, kaleidoskop drobných osudů neznámých lidí kteří mu pomohli a které autor popisuje vytváří velmi silný příběh. Rád se k němu vracím i po nějakých 26-ti letech od doby, kdy jsem jej četl poprvé. na knize vubec není znám že vznikla jič před 69 lety.

Vojslava
04.11.2017

Poprvé jsem tento válečný deník četla ještě v dětství, ale léty neztratil nic z napětí a poučnosti, a ani ze své čtivosti. Ráda jsem se ke knize vrátila, i ke vzpomínce, jak jsem se mohla před lety s autorem setkat...

Vidlička
01.11.2017

Nejenže je pan Fajtl odvážný a čestný člověk, ale navíc je i dobrý vypravěč a spisovatel. Já osobně oceňuji na knize, samozřejmě kromě obsahu, i styl, jakým je psána. Je vždy příjemné začíst se do češtiny lidí narozených za první republiky.

Viktor80
04.05.2017

Autor vypraví velice poutavý příběh o jeho odvážném návratu do Anglie po jeho sestřelení nad okupovanou Francií. Pana Fajtla považuji za opravdu velkého vlastence a člověka s dobrým srdcem. Doporučuji, tato kniha určitě stojí za přečtení.

Milos74
03.02.2017

Před těmito chlapy smekám a skláním se v hluboké úctě. Možná by někteří z nás měli koule na to ve svých osmnácti devatenácti letech opustit jistoty a vydat se na složitou, nebezpečnou a nejistou cestu, na jejímž konci by nám bylo umožněno bojovat za svou zemi. Možná by se někteří z nás nesesypali z té řeže, která se tehdy odehrávala na nebi, možná bychom se dokázali i vylízat z prohraných bitev a vrátit se zase do boje. Nemyslím ale, že by se nás našlo dost, kteří bychom po tomhle všem dokázali nezahořknout, kdybychom se vrátili do země, které jsme pomáhali přežit a ona by nás prostřednictvím svých nových mocipánů nakopala do zadku. To, že tohle všechno dokázal, dělá z Františka Fajtla mimořádného člověka a knížka Sestřelen je autentickou kronikou jeho konání.

kiraa
09.01.2017

Knížka bez majestátního obalu z roku 1968, ale o to s lepším obsahem. Řadím ji mezi nejpůsobivější knihy, které jsem kdy četla a kterou jsem sfoukla jedním dechem. Vyprávění o vojenské morálce a cti ... vyprávění vlastencem, nezdolným bojovníkem, ale především velkým člověkem.

misantroop
14.06.2016

Výpověd charakterního a poctivého člověka napsaná velmi čtivým jazykem.
Fajtl bez mrknutí oka popisuje to co považoval za svou morální i vojenskou povinnost, to jest jít válčit proti fašistickému nepříteli stejně jako po sestřelení nad okupovanou Francií se vrátit zpět ke své jednotce a zapojit se opětovně do bojů.

dagmar5477
28.02.2016

Knihu jsem četla jedním dechem, skvěle a poutavě popsán útěk před němci zpět do Anglie.

pavel80
18.10.2015

Tahle knížka není (byť psaná rukou našeho legendárního stíhacího pilota) o leteckých soubojích, ale velmi napínavým autentickým líčením autorových vlastních zážitků po sestřelu v okupované Francii a jeho následné trnité cesty (resp. útěku před Němci) až do španělského zajateckého tábora a odtud konečně zpět do Anglie. Já jsem knihu četl jedním dechem.

deiwi
03.05.2015

Možná jsem měl příliš vysoká očekávání, ale kniha mne vcelku zklamala. O leteckých soubojích se generál Fajtl zmiňuje pouze okrajově a celé je to psané letem světem. Škoda.

Skjaninka
08.06.2013

Spomienky generála F. Fajtla na útek, po zostrelení nad Francúzskym územím. Musel sa schovávať pred nemeckou armádou a putovať Francúzskom až na Španielske územie, kde bol nejaký čas v zajatí. Pozoruhodný príbeh, v ktorom Fajtl poukazuje aj na to, že mal veľké šťastie na dobrých ľudí, ochotných pomáhať aj za cenu, že riskujú vlastný život. Pekne napísaná kniha, ktorá ponúka zaujímavý príbeh.

Donatello
02.01.2013

Obdivuji generála Fajtla za to, co dokázal i za to co přežil, ale nejvíce za to, že to NIKDY nevzdal a rval se jako Lev za jehož vlast bojoval.

Bránolog
06.02.2012

Nebýt to podle skutečnosti, byl by to výborný dobrodružný román...

Mezclar
12.11.2011

Dobrého odpoledne přeji ,
já osobně si myslím a můj názor na tuto knihu je takový . Skvěle se čte a je zajímavá jelikož je to o letectvu kterou mělo , má a bude mít vždy prestiž , je to Královském letectvu nebo-li RAF. Ale to podstatné co mě rozesmutnilo je to, že kniha má málo stran kdyby alespoň autor přidal o takových 40 či 50 stran více hned bych byl spokojenějších ale to je jen můj osobní názor.
Každý na to má jiný názor a to jsem rád.

dick winters
24.08.2011

moje mejoblíbenější kniha fajtl popisuje výborně svůj útěk přes francii,do španělských věznic až po odlet do anglie hodně detailně a to se mi na knize nejvíc líbí hlavně proto že knihy tohoto žánru mám nejradši,prostě parádní kniha.

války RAF - britské Královské vojenské letectvo českoslovenští letci

František Fajtl