Sestřelen

Sestřelen https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88302/bmid_sestrelen-nEl-88302.jpg 5 290 48

Tato kniha je první z mnoha proslulých děl generála Františka Fajtla, předního československého válečného stíhače, známého autora literatury faktu a leteckých memoárů. Líčí v ní svůj vlastní dramatický příběh, kdy se mu při bojích nad Francií podařilo s těžce poškozeným spitfirem přistát a za velkých strastí projít okupovanou zemí. Byl zatčen až ve Španělsku, internován v koncentračním táboru, ale ani tam se nevzdal. Kniha obsahuje 16 stran dobových fotografií.... celý text

iveta3689
17.01.2020 4 z 5

Napínavé, ale to asi dá předpokládat. Velmi čtivé, přesto že není autor povoláním spisovatel. Některé technické detaily jsou pro laika trochu nudnější, ale myslím že do knihy patří.

jadran
01.01.2020

Vždycky jsem obdivoval lidi, kteří v životě nejen dokázali něco výjimečného, ale také o tom dokázali poutavě a především neokázale mluvit nebo i psát. Sestřelen není román v pravém slova smyslu, drtivá většina toho, co zde František Fajtl popisuje, se tak plus minus nějak stalo ve skutečnosti a Sestřelen se tak může řadit někam vedle Velkého cirkusu (P. Clostermann), Válečného pilota (F. de Saint-Exupéry) ale i našeho F. Jánského (Nebeští jezdci), i když ono posledně je fikcí v největší míře. Nicméně i tady opakuji, jak zrovna tito lidé s osobními zkušenostmi i lidskými kvalitami dokázali podat obraz války daleko přesvědčivěji a více do hloubky, než řada renomovaných a uznávaných spisovatelů. O kvalitách Františka Fajtla jako pilota, ale i velitele svědčí to, že byl jako první cizinec mimo Britské společenství jmenován do funkce velitele britské perutě (122. stíhací) a sestřelen byl pár dní po svém jmenování. Sestřelen je jenom zlomeček z jeho válečné anabáze. Nicméně, co mně mimo jiné v celé knize zaujalo, byl fakt, jak často byla jeho anabáze do Paříže ohrožena ani ne tak nacisty, jako samotnými Francouzi. Jistě, mohli se bát provokace, ale jejich neochota (viz. např. ona statkářka) ostře kontrastovala s ochotou námezdních dělníků, mezi kterými se vyskytovali nezřídka Poláci. A že František Fajtl se zápalem plic (!) směřoval do Paříže k české rodině taky nebyla náhoda. Jistě, doklady zajistil Francouz pracující na policejním ředitelství, ale i z tohoto dokumentárního románu vyplývá, jak se většina Francouzů stavěla k odboji. No a tím druhým zajímavým momentem je fakt, že jakmile se dostal F. Fajtl po všech peripetiích do španělské internace, byl okamžitě Brity prezentován jako britský důstojník s nejvyšší hodností, bez ohledu na svůj původ a národnost. V jiných knihách lidí, kteří se zúčastnili druhé světové na západní frontě (i když F. Fajtl si to "vyzkoušel" i na východě, ať už za SNP nebo později v řadách leteckých jednotek východní armády) je šovinistický a přezíravý postoj Francouzů vůči zahraničním vojákům (i polským) zmiňován na rozdíl od toho, jak se k nim chovali Britové. A to velmi často, takže se nejednalo o nějaké výjimky. I to je nakonec poučení pro nás dneska.

Camel-9
03.12.2019

Pěkná knihy, silný příběh o boji o holé přežití.

n.ezn.amy
30.10.2019 5 z 5

vzpomínky jednoho z nejlepších letců československé stíhací perutě, jeho sestřelení a hodně těžký návrat zpět do Anglie. Obdivuhodný a nelehký život generála Fajtla a jeho boj za svobodu, kdy všem těmto hrdinům se komunisté po válce řádně za jejich hrdinství a odvahu "odvděčili".

Paulus.1987
28.05.2019 5 z 5

Mrzí mě, že jsem se o osudy československých letců v RAF nezajímal dříve, v době, kdy generál Fajtl, generál Peřina a další váleční hrdinové byli ještě naživu. Tento morální dluh tedy splácím až v poslední době, zejména četbou.

Při sledování rozhovorů nebo televizních dokumentů mě na generálu Fajtlovi zaujal mimo jiné i jeho kultivovaný projev a gentlemanské vystupování. Stejné pocity mám i z této jeho knihy, ve které popisuje své sestřelení v severní Francii a následnou cestu přes okupovanou i neokupovanou část Francie, přes Pyreneje až do Španělska, kde byl uvězněn a držen v koncentračním táboře.

Podtitul knihy „Z deníku stíhacího letce“ přesně vystihuje styl vyprávění, které je velmi detailní, což ale podle mého názoru v některých místech poněkud snižuje spád a čtivost knihy. Krásný závěr mi ale vše vynahradil.

Když to shrnu, jedná se o příběh nesmírné odvahy a odhodlání Františka Fajtla, stejně jako obětavosti a nezištnosti všech lidí, kteří mu v těžké válečné době během jeho cesty za svobodou pomohli.

Kakho-Oto
20.05.2019 4 z 5

Nejméně zajímavé byly pro mě pasáže o dvouměsíčním pobytu Františka Fajtla ve španělském koncentračním táboře, ale celkově si kniha zaslouží čtyři hvězdičky. Pan Fajtl byl nejen výborný člověk a voják, nýbrž i zdatný literát.

koudja
17.05.2019 5 z 5

Příběh hrdinství uprostřed války.
"Non multi sed multa" jak to měla 312ka ve znaku...

Jura999
28.04.2019 5 z 5

Poutavá napínavá četba, od které není lehké se odtrhnout

kktnk
21.03.2019 4 z 5

Kromě příběhu, který vás samozřejmě vtáhne od začátku do konce, musím vyzdvihnout krásnou nadčasovou češtinu. Nejen Pan Letec, ale i Pan Spisovatel.

Joges
16.07.2018 5 z 5

Vůbec jsem ji neznal. Když jsem knihu vytáhl ze staré knihovny na chalupě, setřel nános prachu a nalistoval první stránky, docela rychle jsem se začetl. A tak jsem pokračoval až ke straně 220. Musím dodat, že příběh mě bavil od začátku do konce. A ta závěrečná tečka! Všechna čest hrdinům! „Sestřelen“ je pravá lahůdka pro čtenáře válečné literatury.

tygřík2
13.05.2018 5 z 5

Pane Fajtle, děkuji Vám.
Vaše odvaha, postoje a charakter mi berou dech i slova.

freddy18
26.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha,která se ke mě dostala při vyklízení babiččiny knihovny, a já věděl proč po ní sáhnout. Napínavý autobiografický příběh našeho národního hrdiny. Jeho krušná cesta napříč okupovanou Francií a dalšími nepříjemnými místy je opravdu skvělý příběh, který zachycuje atmosféru téhle mrazivé doby. Doporučuji přečíst, určitě knihu jen tak neodložíte.

Jessica007
17.02.2018 5 z 5

K této knížce jsem se dostala díky čtenářské výzvě a tedy vůbec nelituji. Naopak. Knížka je autobiografická, František Fajtl ji napsal tak slušně, prostě takový hrdina i jako člověk, gentleman, má můj obdiv. Knihu jsem četla jedním dechem, líbila se mi. Jen je moc smutné, že se toto vše opravdu událo, že je to pravdivé.

HCh
09.01.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé hltal jako malý kluk ještě před sametem. Díky spisovatelským pracem generála Fajtla jsem jsem se začal seznamovat s osudy našich západních letců. Tato kniha na mě už tehdy působila zvláštně a vybočovala z řad pamětí letců. Popis napínavý popis útěku před zajetím, kaleidoskop drobných osudů neznámých lidí kteří mu pomohli a které autor popisuje vytváří velmi silný příběh. Rád se k němu vracím i po nějakých 26-ti letech od doby, kdy jsem jej četl poprvé. na knize vubec není znám že vznikla jič před 69 lety.

Vojslava
04.11.2017 5 z 5

Poprvé jsem tento válečný deník četla ještě v dětství, ale léty neztratil nic z napětí a poučnosti, a ani ze své čtivosti. Ráda jsem se ke knize vrátila, i ke vzpomínce, jak jsem se mohla před lety s autorem setkat...

Vidlička
01.11.2017 4 z 5

Nejenže je pan Fajtl odvážný a čestný člověk, ale navíc je i dobrý vypravěč a spisovatel. Já osobně oceňuji na knize, samozřejmě kromě obsahu, i styl, jakým je psána. Je vždy příjemné začíst se do češtiny lidí narozených za první republiky.

Viktor80
04.05.2017 5 z 5

Autor vypraví velice poutavý příběh o jeho odvážném návratu do Anglie po jeho sestřelení nad okupovanou Francií. Pana Fajtla považuji za opravdu velkého vlastence a člověka s dobrým srdcem. Doporučuji, tato kniha určitě stojí za přečtení.

Milos74
03.02.2017 5 z 5

Před těmito chlapy smekám a skláním se v hluboké úctě. Možná by někteří z nás měli koule na to ve svých osmnácti devatenácti letech opustit jistoty a vydat se na složitou, nebezpečnou a nejistou cestu, na jejímž konci by nám bylo umožněno bojovat za svou zemi. Možná by se někteří z nás nesesypali z té řeže, která se tehdy odehrávala na nebi, možná bychom se dokázali i vylízat z prohraných bitev a vrátit se zase do boje. Nemyslím ale, že by se nás našlo dost, kteří bychom po tomhle všem dokázali nezahořknout, kdybychom se vrátili do země, které jsme pomáhali přežit a ona by nás prostřednictvím svých nových mocipánů nakopala do zadku. To, že tohle všechno dokázal, dělá z Františka Fajtla mimořádného člověka a knížka Sestřelen je autentickou kronikou jeho konání.

kiraa
09.01.2017 5 z 5

Knížka bez majestátního obalu z roku 1968, ale o to s lepším obsahem. Řadím ji mezi nejpůsobivější knihy, které jsem kdy četla a kterou jsem sfoukla jedním dechem. Vyprávění o vojenské morálce a cti ... vyprávění vlastencem, nezdolným bojovníkem, ale především velkým člověkem.

misantroop
14.06.2016 5 z 5

Výpověd charakterního a poctivého člověka napsaná velmi čtivým jazykem.
Fajtl bez mrknutí oka popisuje to co považoval za svou morální i vojenskou povinnost, to jest jít válčit proti fašistickému nepříteli stejně jako po sestřelení nad okupovanou Francií se vrátit zpět ke své jednotce a zapojit se opětovně do bojů.