icewind Online icewind komentáře u knih

Tušení stínu Tušení stínu Ludvík Souček

Úplné nadšení tedy sdílet nemůžu, rozvětvený styl autorova psaní často způsoboval to, že jsem se v některých pasážích hodně ztrácel. Na druhou stranu při kapitolách věnovaných např. pyramidám, megalitům a obřím sochám jsem zase docela rychle ožil....K dílům p. Součka se postupně dostávám až teď, takže i z tohoto pohledu zatím hodnotím velice střízlivě nehledě na to, že pohled na dost věcí o kterých autor píše, už je dalším zkoumáním dávno někde jinde. Ale někde stín stále zůstává....a to je asi to co mě na tom bavilo nejvíc.

28.02.2020 3 z 5

Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava - svazek 1 Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava - svazek 1 Vojtěch Šustek

Neprosto neuvěřitelná záležitost, co do uspořádání, preciznosti, doplňujících odkazů a poznámek....autor má můj neskonalý obdiv a vděk, že se do takového díla pustil. Sami si tak můžeme udělat obrázek nad způsoby uvažování a obecně nad postupy okupační moci.....ze strohé úředničiny, z které i tak čiší nadřazenost a dávající lidské životy na roveň prostých statistických údajů někdy až neuvěřitelně mrazí.....velice autenticky působí pro srovnání i poválečné výpovědi. Těším se na druhý svazek.

21.02.2020 5 z 5

Je-li toto člověk Je-li toto člověk Primo Levi

Hluboce lidský pohled očitého svědka absolutně nelidského šílenství....

05.02.2020 5 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Nemyslím si, že si knížka zaslouží někdy až přehnaně negativní hodnocení, já kupříkladu zase nechápu přehypované hodnocení jiných, podstatně věhlasnějších autorů, ale to je samozřejmě věc názoru. Za mě to vůbec nebylo špatné, děj ohraničený reality show v kombinaci s propuknutou epidemií čehosi.....což možná v dnešních dnech dává příběhu lehce mrazivý punc. Trochu mě jaksi zklamal konec, takhle to dopadnout tedy nemuselo, ale zkrátka někdo to rád temnější. Zásadní čtení vašeho života to určitě nebude, ale poctivé tři hvězdy a něco si to podle mě zaslouží úplně v pohodě. A hlavně ten virus....hm hm....

31.01.2020 3 z 5

Monstru podoben Monstru podoben Viktorín Šulc

Depresivní záležitost, ale i o těchto událostech je dobré mít povědomí. Občas se může zdát, že případy jsou svým způsobem podobné, ale kombinace pohnutek jednotlivých pachatelů a jejich způsob "uvažování" a hlavně to čeho byli vůči druhým schopni.....to je vždy podoba svébytného zla. V dnešní prazvláštní době bych ocenil i to, že p. Šulc se otevřeně vyjádřuje i k otázce pseudohumanity společnosti vůči podobným kreaturám a pachatelům násilných činů obecně.

23.01.2020 5 z 5

Sny a sekyry Sny a sekyry Jiří Padevět

Mikropříběhy plné překvapení...fascinovala mě nejen autorova hra se slovy kdy některé věty byly vybroušeny tak, že jejich popisnost doslova fyzicky vystupovala z omezené plochy stránky, ale i zejména to jakým způsobem dokázal přinést kouzlo někdy zásadních historických událostí či vteřin, které jim bezprostředně předcházely, případně nástin rozpoložení postav těmito událostmi zasaženými, spojených se zdánlivou všedností daného okamžiku.....všedností, která při tušených souvislostech zamrazí víc než stohy historických odkazů. Citace z dobového tisku působí jako nějaké razítko s nápisem Znamení doby......Knížka, která mě naprosto uchvátila.

11.01.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Pokusím se být v hodnocení shovívavější....ano, jde o vyprávění člověka, který přežil, který chtěl poslat své vyprávění dál - a zde narážím na svůj osobní pocit (a jak jsem četl další komentáře, nejsem sám) toho, že v jeho vyprávění nebylo s velkou pravděpodobností zmíněno všechno.....Románová forma a styl vyprávění celému příběhu dodaly patinu jakéhosi místa kde bylo vcelku běžné klábosit s dozorci, častovat je ironickými komentáři, dovolit si věci, které byly relativně bez povšimnutí přecházeny a ještě zbyla ve volných chvílích energie na intenzivní love story se vším všudy a ke všemu máte nehoráznou kliku a to ještě několikrát po sobě. Když tak nad tím přemýšlím, chtěl jsem být shovívavější, ale .....v České sodě se s tím taky nemazali, tudíž Árijec pere na 1940, ke každému balení plastový esesáček zdarma a večer přijde možná šéf na večeři......

08.01.2020 2 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Název je vševypovídající, zde by možná bylo na místě dodat - historie jaderné katastrofy rozebraná do posledního atomu....Vypíchnul bych propracované souvislosti ať už v rámci toho co katastrofě předcházelo, ale i následný vliv proběhlých událostí na rozpad tehdejšího Sovětského svazu. To co se stalo a proč se to stalo pochopí i naprostý fyzikální, chemický a termonukleární laik jako jsem já. Jediné co mě mrzí je, že jsem si nejdřív nepřečetl příběh v knize (včetně Modlitby za Černobyl) a nedočkavě zhltnul TV seriál....nicméně v plánu mám seriálové repete a tam se načerpané informace a osudy hlavních i méně hlavních postav budou určitě hodit.

01.01.2020 5 z 5

Síla emoce historické události spočívá v síle vyprávění těch, kteří jí byli bezprostředně zasaženi. Zde konkrétně snad ani nezáleží na tom co dotyční zrovna v tu dobu nebo v době poté dělali, protože mrazí i z toho, že někteří prostě jen dál chtěli žít svůj život jako by se nic nestalo...Vyprávění, které může působit někdy zmatečně, chaoticky, nepochopitelně i neuchopitelně, dle mého vystihuje přesně to, jakým způsobem zodpovědní řešili katastrofu a nebezpečí, které vlastně na první pohled nebylo vidět....a dost možná předznamenává i to, jakým způsobem bychom reagovali my, pokud by něco podobného potkalo nás. Kronika budoucnosti.....

07.12.2019 5 z 5

Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha Stanislav Berton

Věnovat se této knize dává, dle mého, smysl pouze v kontextu dalších historických dokumentů, zajímavé pro mě bylo srovnání se zněním Závěrečné Pannwitzovy zprávy z r. 1942 v Edici historických dokumentů sv.1 (V. Šustek - Atentát na R. Heydricha a druhé stanné právo....), kde jsou ovšem četné pasáže právě pro srovnání původní zprávy citovány. Samo o sobě je toto čtení lehce zmatečné způsobené kombinací původního textu, autorova a následných doplňujících poznámek. Jsou zde okrajově zmiňovány i naprosto nepodložené fabulace....ať už v textu p. Bertona nebo i v doslovu p. Sýse (zmínka o možnosti nalezení filmového materiálu s natočeným průběhem atentátu apod.). Celkově na mě působí rozpačitým dojmem.

20.11.2019 2 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

Chtělo by se mi říct, že tenhle příběh se mi četl právě tak rychle, jako běžel Emil při zlatém trojboji....emoce ve mně autor probudil nejen popisem oněch legendárních závodů, ale i událostí a situací, které vyplynuly z doby jenž tvořila kulisy tohoto mimořádného příběhu. S klidem a nadhledem Angličana se věnuje i temnějším etapám Emilova života a snaží se najít příčiny a motivy toho proč se události staly jak se staly. Děkuji....Emilovi, Daně, autorovi.....

18.11.2019 5 z 5

Cestující Cestující Ulrich Alexander Boschwitz

Atmosféra beznaděje srovnatelná s Vítězným obloukem, ovšem čím více se Otto propadá ve svých beznadějných náladách, tím větší je i jeho vnitřní neklid, kolísání nálad, spletitější vnitřní monology.....rozpoložení duše působí nadmíru sugestivně a autenticky, motiv cestujícího dle mého symbolizuje celkově pocit ztráty domova, zázemí, přátel a země, která zavrhla část svých obyvatel, kteří za ni ještě nedávno byli ochotni položit život. Pomyslným vrcholem zoufalství může působit jak hlavní hrdina dojde k poznání - za to můžou oni, Židi, ti co vypadají jako Židi, jak by mi bylo nebýt jich a rychlé uvědomění si, že jsem vlastně sám jeden z nich. Sílu příběhu umocňuje i celkové vykreslení motivů a jednání různých představitelů společenských vrstev, které je ne vždy tak přímočaré jak by mělo být příp. jak by se nejspíš dalo očekávat a dá se někdy vycítit z jednání vedlejších postav příběhu i jistý vnitřní nesouhlas s tím, co se tehdy v Německu dělo, to "jen" doba si žádala zaujmout ty správné postoje.

08.11.2019 4 z 5

Pravda a jiné lži Pravda a jiné lži Sascha Arango

Překvapení...skoro jako když najdete pod postelí zastrčený rukopis, skoro jako když objevíte dobrou knížku, které jaksi chybí konec, s dobrým dějem, v kterém se píše o dobré knížce s dobrým dějem, které jaksi chyběl konec. Henryho sarkastické komentáře byly lahůdkové, souboj s kunou mě zvedal ze židle, nitky zápletek příběhu se napínaly stejně jako automatická očekávání čtenářů ohledně dalšího dílu. Kam se hrabe Coben, to se nedá srovnat :-)

02.11.2019 4 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Hodně nenáročná záležitost, nebál bych se snad ani použít slovo tuctová....moje druhá knížka od autora a nejspíš už jich víc nebude. Obecně mám nedůvěru k autorům co chrlí díla jistých žánrů jak z manufaktury a navíc podle toho co si pamatuji z knížky Šest let, tak mi to přijde, že v tomto případě si to pan Coben tak nějak vyzkoušel aby časem z osmi let udělal šest a pouze poupravil zápletku. Ano, zápletka....no strašná slátanina to byla, už tam chybělo pouze něco ve stylu Cimrmanů "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn". Bohužel nic takového se i přes nadějné záblesky na konci neobjevilo, tudíž zůstanu u podprůměrného hodnocení.

24.10.2019 2 z 5

Rok poté Rok poté William R. Forstchen

Přiznám se, že jsem se docela těšil, ale zároveň jsem měl i obavy aby se z toho nestal spíš průser a pokračování za každou cenu....no a taky že jo. Celou knížkou se táhnou retrospektivní pasáže z prvního dílu - joo to bylo když jsme bojovali s Hordou, tenhle mladík padnul při bitvě s Hordou, ten zachránil bitvu s Hordou, tam jsou pohřbeni hrdinové z bitvy s Hordou.....to bylo před tím dnem, to se stalo ten den, prostě říkáme jen ten den....k tomu přidejte pořádnou hromadu patetických keců, popis bojových scén jak z jakési rádoby takticko-operační příručky boje proti neobyrokratům z nově ustanoveného hlavního města a všude se potuluje nějaká tlupa (další oblíbené a velice často zastoupené slovo)...tohle už vzniknout nemělo, je to škoda, první díl to dost degradovalo, zklamání.

16.10.2019 1 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Před četbou Roku poté jsem si dal repete a pro oživení si zopakoval ten slavný den kdy byl odveden elektrický proud. Čtení to bylo neveselé a přesto, že klíčové okamžiky jsem si přeci jen pamatoval tak i napodruhé to ve srovnání např. s Blackoutem nebo Tmou na mě působilo tak nějak nejvěrohodněji. Sympatické je, že hlavní postava má spoustu běžných lidských nedostatků a pokud máte dítě zhruba ve věku jeho dcer, bude vám sympatičtější o to víc. Nicméně i tak není každé postavě souzeno dostat se za svůj horizont událostí.....
Co mi trochu vadilo - možná až přehnaný americký patriotismus, z každého studenta humanitního oboru se najednou stane mariňák jaxfiň a do toho v momentě kdy se hroutí civilizace a místní doktor navrhne pěstování marihuany pro léčebné účely, protože Dr. Max má prostě vyprodáno - tak venkovská ruka zákona hbitě zvolá "Ale to je přeci nezákonné!!" Podobně drobných hovadin z pohledu hlavně neporušit zákon v době kdy jde všechno do zadele je tam poměrně dost, ovšem celkově to považuji za zdařilou simulaci situace, která může reálně nastat. No nic, jdu zkontrolovat stav trvanlivých potravin v domácnosti a uvidíme co bude za Rok poté :)

08.10.2019 4 z 5

Ležáky a odboj ve východních Čechách Ležáky a odboj ve východních Čechách Vojtěch Kyncl

Hutný a ucelený příběh Ležáků a osudů lidí, kteří byli zejména ve východní části Čech zapojeni do odboje. Události těsně předcházjící tragédii včetně jejího průběhu jsou precizně zmapovány v podstatě po hodinách a minutách, část knihy je věnovaná i osudům Jiřího Potůčka resp. mapování pobytu během jeho posledních dnů včetně pohybu vysílačky Libuše. Hrdinství a odvaha lidí ochotných poskytnout pomocnou ruku na vás dýchne doslova z každé stránky. Příběh, který vezme za srdce...

01.10.2019 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Mám dvě zásadní výtky - za prvé, název i obal knihy (který je jinak musím uznat velmi graficky povedený) tak nějak klame tělem, protože knížka rozhodně není o Čurdovi, kterému je navíc věnovaná až poslední kapitola. Za druhé - jak už bylo zmíněno v jiném komentáři - autor si doslova libuje v přidávání dehonestujicích přívlastků ke všem negativním postavám a to navíc způsobem, který po poměrně krátké době působí nejen rušivě, ale hlavně trapně. A když už nelze nic vymyslet ohledně výrazů obličeje tak měli aspoň na čepici výhrůžně rozšklebenou lebku, což se dozvíme během chvilky několikrát. Proboha proč? Předpokládá autor, že čtenář by si mohl špatně vyložit jednání a motivaci lidí, kteří zradili nebo už od prvopočátku hráli za temnou stranu? A proto je nutné dokola upozorňovat na žabí obličeje, štětky pod nosem, hyeny apod.? To asi o svých čtenářích moc valné mínění nemá..... tyhle emotivní výlevy mě zkrátka při čtení vyloženě lezly na nervy.
Jinak výběr postav zajímavý, historicky zdokumentováno, ale styl textu (včetně úsečných vět, které na vás autor střílí jak z kulometu) mi nesedl. Škoda.

21.09.2019 3 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Tahle knížka mi udělala obrovskou radost a kombinace fiktivní části příběhu na pozadí reálných a historicky ověřených faktů vyšla paní spisovatelce náramně. A opět ta otázka....jak bych se v té době zachoval já, našel bych v sobě tu sílu a odvahu pomoct, nezradit, obětovat se....máte můj obdiv vy všichni stateční.

19.09.2019 5 z 5

Egyptské záhady Egyptské záhady Arnošt Vašíček

Na oddych ideální, nemám ambice ani prostor se dále pídit po dalších detailech zde uvedených nástinů jednotlivých záhad, ale vzhledem k tomu, že většinu uvedených míst jsem měl možnost navštívit, autor mi vcelku galantně připomenul čeho všeho jsem si si tehdy nevšimnul resp. o čem jsem neměl vůbec tušení, že by mohlo byt předmětem nějakých záhad. Kromě pyramid samotných ovšem....ty byly pro mě záhadou už dávno.
Kniha opět nikoho nepřesvědčuje o nějaké jediné pravdě, nabízí různé pohledy, jak s tím naloží čtenář je na něm.

10.09.2019 3 z 5