hynzek hynzek komentáře u knih

Les Les Marek Baroš

Vůbec nevadí, že jde o kompilát Cesty a Pikniku u cesty (Jezero Bellové jsem nečetl, zato jsem v mládí četl Návštěvníka muzea z Pokání a jiných filmových povídek a pak měl z těch fotek noční můry, brr), ale jak by se taky dalo v postapokalyptické verzi žánru on the road vymyslet něco úplně nového. Naopak příběh a způsob vyprávění, trochu tajemna, hodně brutálního násilí, všechno beru za čtyři hvězdy.

Ale ten jazyk, různá absurdní přirovnání, rádoby obrazné vyjadřování, to jsem trpěl.... A detaily animální kopulace hlavního hrdiny by měly dostat cenu za nejhorší literární popis sexu. Impotentně nebezpečný nápad.

A pak ji, Malou, pochopil, její oči podbarvené hašišovým smutkem a vyrytou myšlenkou chvíle, o kterou matka přežije svou dceru, protože ta chvíle je vesmír plný světů, které od sebe separují ty, co chtějí zůstat spolu.

Takže jen dvě.

14.04.2022 2 z 5

Mravenci Mravenci Charlie Kaufman

Když se to vezme kolem a kolem, jsem jen starý muž, který spí u hypnotizéra v ponožkách. Takhle jsem si jako dítě svůj život nepředstavoval.

Nikdy na tu úžasnou zřízenkyni z psychiatrické nemocnice nezapomenu!

Naprosto neuvěřitelný...

20.03.2022 5 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Plno lidí v Rusku komunisti zabili, hlavně ty, kteří s nimi nesouhlasili. U nás jich prý komunisti taky pozabíjeli hodně, ale to že kapitalisti taky. A já myslela na to, že kapitalisti zabili i fůru zvířat a ničí deštné pralesy a že každý den kvůli kapitalismu vymře několik živočišných druhů.

Kdybychom nebyli členy ani jednoho ze soupeřících bloků, tedy ani NATO řízeného Američany, ani Varšavské smlouvy řízené Rusy, byli bychom rozhodně svobodnější než teď.

Tak jo, odpad.

05.03.2022 odpad!

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Zubři v Českém ráji.
Ona mně hrob, já jí lístky na balet.
A takhle my tady žijeme.

Stokrát vyluhovaný rádobyhrabal, slabý :-(

22.02.2022 2 z 5

Šílená Češka v Dubaji Šílená Češka v Dubaji Blanka Solařová-Calibaba

Jako časopisecké sloupky skvělé, jako kniha už trochu úmorné. Hvězda navíc za jakože překvapivý závěr.

24.12.2020 3 z 5

Matka Matka Steinar Bragi (p)

Pokoje jsou zpřeházené jako vzpomínky z nějakého jiného života.
Kata nemá co ztratit. Nikdo nemá co ztratit.
Nic než rychlost.

Tak tohle bohužel ne. Vůbec to nedrží pohromadě.

14.01.2020 1 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

On má tak krásné šaty.

12.01.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

"Jeden případ, ze kterého jsem neměla radost. Mám kámen, který vyzařoval hodně pozitivně a silně. Půjčila si ho do ruky kamarádka, měla velké problémy, a v té ruce ho držela dlouho, hodně dlouho. Ať jsem pak dělala, co jsem dělala, byl ten kámen vyčerpanej. Nechci být nezdvořák, abych tu kamarádku, která má už beztak dost problémů, ještě zatížila vědomím, že není dost dobrá pro kámen. Každopádně se v tom kameni udála změna. Už se aspoň částečně spravil."

12.01.2020 4 z 5

Herbář k čemusi horšímu Herbář k čemusi horšímu Petr Borkovec

šumělles ukap
ličky mámilá

šukací akcička!

18.06.2019 5 z 5

Velký obrazový atlas zen Velký obrazový atlas zen Jiří X. Doležal

Maminka nebyla komunistická svině, ale celoživotně nemocná.
Reakcí lidu na břímě svobody je touha po nesvobodě.
Lidé prosazující komunismus, marxismus, neomarxismus, celou levici, křesťanství, nebo buddhismus (= tyto ideologie) by měli jít do prdele.

THE TRUE WAY
HAS NO GATE

zen čtením
se nekonal

06.06.2019 2 z 5

Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu Spike Milligan

"Tohle je vojín Milligan, pane," ohlásil výkonný rotmistr. Když se oba vojáci z povolání dost nasmáli, promluvil major.
"Kde furt jste a proč na sobě máte civil?"
"Nahého by mě do vlaku nepustili, pane."
"Já se ptám, proč nejste ve stejnokroji."
"Nejsem s nikým ve válce, pane."
"Mlčte, když mluvíte s důstojníkem," houkl rotmistr.

01.06.2019 3 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Kdyby šlo dát šest hvězd, dávám šest.

Nejlepší je tupá Anuška, která koupila slunečnicový olej, a nejen to, dokonce už ho rozlila. Tudíž se zasedání nekoná. A tak nám zabili Berlioze, ne toho skladatele!

“Já vím moc dobře, jak vypadaj ruble! Já chci jen svoje. Jednou mi dali odměnu, tak jsem si šla koupit plátýnko!”

Všechnu moc imaginaci!
“Dostojevskij dávno zemřel.”
“Protestuju!” zvolal vášnivě Kňour. “Dostojevskij je nesmrtelný!”

13.05.2019 5 z 5

Geografický determinismus aneb proč Putin "musel" zabrat Krym... Po bezútěšném čtení o tom, jak spolu lidstvo podle předem daných zákonitostí od počátku věků válčí (musí válčit), přichází povinně optimistický závěr, že v případě Arktidy to bude možná jinak a do vesmíru, do vesmíru už nebudou létat Američani, Rusové a Číňani, ale celé lidstvo společně! Kdo chce věřit, věř.

30.04.2019 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Dobrá studijní pomůcka na hodinách volitelného semináře Právo na spravedlivý proces (právo na obhajobu, právo na zákonného soudce, veřejnost a ústnost jednání...všechno špatně). Ale o právo ani kritiku společenských poměrů vůbec nejde. Je to neuvěřitelná literatura, kterou lze dávno před postmodernou číst na mnoho způsobů, přitom i ten doslovný je skvělý. Výkladů je milion, nabízím taky jednu alegorii: popis morálního rozkladu člověka stiženého duševní chorobou.

23.04.2019 5 z 5

Podzim Podzim Rudolf Sloboda

Lepší než Krev...

23.04.2019 4 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

L. D. je přírodní úkaz.

08.04.2018 4 z 5

Čarodějova zahrada Čarodějova zahrada Géza Csáth

"No, uznávám, že místo opia a špatných polibků jsem si tě radši měl vzít, a byl bych to ještě udělal, kdyby mi už otec nepořídil rakev."

08.04.2018 4 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Posázaví je drsný kraj...

15.03.2018 5 z 5

Přišel Bůh do kavárny v Karlíně... Přišel Bůh do kavárny v Karlíně... Miloš Čermák

Celkem vtipné s dobrými postřehy, navíc jsem cílová skupina, takže je to vlastně povídání pro mě a o mně.

15.03.2018 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Panebože, proč zas ten násilný závěr, úplně stejně nevěrohodný jako u Rybí krve?!

20.06.2017 2 z 5