Matka

Co prožívá, když její dcera beze stopy zmizí? Matka je příběh o zločinu a jeho následcích, o nepochopitelné krutosti i ničivém žalu a o boji mezi muži a ženami, v němž bylo vždy zřejmé, kdo je pachatel a kdo oběť – až dosud. Zde však žádné jasné hranice mezi zločinem a spravedlností nenajdeme a postavy nejsou tím, čím se na první pohled zdají. Ze svižně plynoucího děje se místy vynořují mystické epizody, jež jsou charakteristickým znakem autorovy tvorby a čtenářům ještě více přibližují neskutečný vnitřní svět hlavní postavy. Steinar Bragi přistupuje k tématu jako vždy neúprosně a dokáže čtenáře hluboce zasáhnout a udržet v napětí až do poslední stránky. Zároveň se nevyhýbá ani zcela přímé společenské kritice a do románu obsadil i několik skutečných osobností současného islandského veřejného života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407988/big_matka-Kj3-407988.jpg 3.219
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Kata, 2014

Kniha Matka

KristynaKohleo
25.10.2022

Připadalo mi to lehce překombinované a trochu jsem se trácela v ději, ale obdivuju, jak se autorovi povedlo vystihnout pomatení, bláznivost. Takže hodnotím kladně.

Leena
02.05.2022

Těžkopádný a psychedelický román, jinak to nazvat nemohu.
Chápu hlavní hrdinku, že se pomátla a pomstila za smrt dcery.
Ale ty psychedelické výjevy byly už moc přes čáru, chvílemi mi připadalo, že na něčem frčel i sám autor:-)

lusila
18.08.2020

Neočakávala som krimi či strhujúci thriller, napriek tomu mám z tejto knihy zmiešané pocity. Halucinácie, ktoré mala Kata po požití tabliet boli zdlhavo opisované a neposúvali ma k odhaleniu, čo sa stalo jej dcére. Taktiež to s tými hlavami na konci knihy som nepochopila. Príbeh ako taký bol však zaujímavo podaný .

čika
16.07.2020

Nie celkom linearny pribeh, co sa necita lahko. Cele je to tazke, pochmurne a clovek sa miestami straca. Knihu som chcela mat co najrychlejsie za sebou.

orinka3
09.07.2020

Kdo čeká thriller nebo detektivku, bude dost zklamaný. Matka je román plný severské ponurosti a sveřeposti. Hlavní hrdinka Kata pracuje v nemocnici na onkologii a její dcera Vala se stane obětí znásilnění. Nepřežije. Manželství Katy a Tómase je v krizi už po dobu Valina života. Vala má problematickou pubertu. Přestože se rodiče hodně snaží, vymyká se jim to z rukou. Po objevení mrtvé Valy Kata přichází na důkazy o tom, že Vala byla obětí virtuálního zločince - kromě tří, kteří sice obviněni byli, ale pro nedostatek důkazů byli propuštěni na svobodu. Policie se do vyšetřování nijak nehrne a matka Kata pokládá za svoji povinnost pomstít smrt své dcery. Kniha stojí na filosofických úvahách o znásilňování žen a netrestání pachatelů. Zabředává do nekonečných úvah. Je překvapivé, že knihu napsal muž. Vyznívá totiž vyloženě feministicky. Kata mi rozhodně sympatická nepřijde, i když chápu její zoufalství a palčivou potřebu se pomstít. Její kamarádky jsou podivné stejně jako ona. Vůbec se tam moc pije. Alkohol teče proudem, a nikomu nepřijde zvláštní stále se opíjet. No, Island...

Teniskaha
02.05.2020

Zvláštní kniha...

jarin58
18.01.2020

Málokdy dám nízké hodnocení,ale tady jinak nemohu.Omlouvám se,kniha mi vůbec nesedla.

hynzek
14.01.2020

Pokoje jsou zpřeházené jako vzpomínky z nějakého jiného života.
Kata nemá co ztratit. Nikdo nemá co ztratit.
Nic než rychlost.

Tak tohle bohužel ne. Vůbec to nedrží pohromadě.