Matka

Matka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407988/bmid_matka-Kj3-407988.jpg 3 21 11

Co prožívá, když její dcera beze stopy zmizí? Matka je příběh o zločinu a jeho následcích, o nepochopitelné krutosti i ničivém žalu a o boji mezi muži a ženami, v němž bylo vždy zřejmé, kdo je pachatel a kdo oběť – až dosud. Zde však žádné jasné hranice mezi zločinem a spravedlností nenajdeme a postavy nejsou tím, čím se na první pohled zdají. Ze svižně plynoucího děje se místy vynořují mystické epizody, jež jsou charakteristickým znakem autorovy tvorby a čtenářům ještě více přibližují neskutečný vnitřní svět hlavní postavy. Steinar Bragi přistupuje k tématu jako vždy neúprosně a dokáže čtenáře hluboce zasáhnout a udržet v napětí až do poslední stránky. Zároveň se nevyhýbá ani zcela přímé společenské kritice a do románu obsadil i několik skutečných osobností současného islandského veřejného života.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kata , 2014

KristynaKohleo
25.10.2022 5 z 5

Připadalo mi to lehce překombinované a trochu jsem se trácela v ději, ale obdivuju, jak se autorovi povedlo vystihnout pomatení, bláznivost. Takže hodnotím kladně.

Leena
02.05.2022 2 z 5

Těžkopádný a psychedelický román, jinak to nazvat nemohu.
Chápu hlavní hrdinku, že se pomátla a pomstila za smrt dcery.
Ale ty psychedelické výjevy byly už moc přes čáru, chvílemi mi připadalo, že na něčem frčel i sám autor:-)

lusila
18.08.2020 3 z 5

Neočakávala som krimi či strhujúci thriller, napriek tomu mám z tejto knihy zmiešané pocity. Halucinácie, ktoré mala Kata po požití tabliet boli zdlhavo opisované a neposúvali ma k odhaleniu, čo sa stalo jej dcére. Taktiež to s tými hlavami na konci knihy som nepochopila. Príbeh ako taký bol však zaujímavo podaný .

čika
16.07.2020 3 z 5

Nie celkom linearny pribeh, co sa necita lahko. Cele je to tazke, pochmurne a clovek sa miestami straca. Knihu som chcela mat co najrychlejsie za sebou.

orinka3
09.07.2020 4 z 5

Kdo čeká thriller nebo detektivku, bude dost zklamaný. Matka je román plný severské ponurosti a sveřeposti. Hlavní hrdinka Kata pracuje v nemocnici na onkologii a její dcera Vala se stane obětí znásilnění. Nepřežije. Manželství Katy a Tómase je v krizi už po dobu Valina života. Vala má problematickou pubertu. Přestože se rodiče hodně snaží, vymyká se jim to z rukou. Po objevení mrtvé Valy Kata přichází na důkazy o tom, že Vala byla obětí virtuálního zločince - kromě tří, kteří sice obviněni byli, ale pro nedostatek důkazů byli propuštěni na svobodu. Policie se do vyšetřování nijak nehrne a matka Kata pokládá za svoji povinnost pomstít smrt své dcery. Kniha stojí na filosofických úvahách o znásilňování žen a netrestání pachatelů. Zabředává do nekonečných úvah. Je překvapivé, že knihu napsal muž. Vyznívá totiž vyloženě feministicky. Kata mi rozhodně sympatická nepřijde, i když chápu její zoufalství a palčivou potřebu se pomstít. Její kamarádky jsou podivné stejně jako ona. Vůbec se tam moc pije. Alkohol teče proudem, a nikomu nepřijde zvláštní stále se opíjet. No, Island...

Teniskaha
02.05.2020 4 z 5

Zvláštní kniha...

jarin58
18.01.2020 1 z 5

Málokdy dám nízké hodnocení,ale tady jinak nemohu.Omlouvám se,kniha mi vůbec nesedla.

hynzek
14.01.2020 1 z 5

Pokoje jsou zpřeházené jako vzpomínky z nějakého jiného života.
Kata nemá co ztratit. Nikdo nemá co ztratit.
Nic než rychlost.

Tak tohle bohužel ne. Vůbec to nedrží pohromadě.

MarianP
31.12.2019 3 z 5

Táto kniha je určená naozaj pre vytrvalých a náročnejších čitateľov - a to ja tak úplne nie som. Kata je po formálnej aj obsahovej stránke ťažká kniha. Dej odsýpa veľmi pomaly a je zahlcovaný množstvom podrobností o hlavnej hrdinke. Autor odbočuje z jednej konkrétnej témy na druhú a čitateľ sa pomerne ľahko stratí v deji. Malé písmo slovenského vydania, dlhá stopáž a pramálo dialógov mi robili menšie problémy pri čítaní. Samotná zápletka je fajn, ašak autorov štýl ma neoslovil...

jiri77
18.10.2019 4 z 5

Je to thriller pro náročnějšího čtenáře i díky mystickým epizodám. Celkově mě kniha bavila,chvílemi drsnější, konec knihy byl rozhodně zajímavý. Dobře popsaná psychologie matky ,která se nemůže vyrovnat se smrtí své dcery a zločinu ,který byl na ní spáchán ,a hlavně s mírnými tresty zločinců ,kteří se dopustili zla vůči ženám.

Jarka 55
20.09.2019 5 z 5

Silný příběh dávám 5.

psychologické romány thrillery pro ženy

Steinar Bragi (p)
islandská, 1975