Hrdlička1

Příspěvky

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Znovu si už určitě nepřečtu. Neoblíbila jsem si ani jednu z postav, část příběhu si čtenář prostě musí domyslet a ty naivní rozhovory...No, asi jsem si četbu této knížky správně nenačasovala.

04. května


Malé ženy (převyprávění)Malé ženy (převyprávění)Jindřiška Smetanová

Tak trošku americká Gabra a Málinka...moje 12letá dcera by si asi knížku taky užila... dobrý relax.

09.02.2020


EragonEragonChristopher Paolini

Nemůžu se při hodnocení oprostit od porovnání věk autora vs. kvalita. Proto těch pět hvězd

16.04.2018


Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíPatrik Hartl

Myšlenka - vyprávění za stejné časové období z rozdílných pohledů sourozenců - super. Ale samotný děj mě bohužel neoslovil.

06.03.2018


Za zavřenými dveřmiZa zavřenými dveřmiB. A. Paris (pseudonym)

Kniha se četla velmi dobře. Ale ději jsem, bohužel, úplně neuvěřla. Muselo se přeci NĚCO dát dělat.

22.11.2017


Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

V necelých 40 letech samá vráska? Dokonce i po těle? No toto...

16.11.2017


Žila jsem již před staletímiŽila jsem již před staletímiBarbara Erskine

Knihy od této autorky se mi většinou líbily moc. Několik jich mám i ve své knihovně. Ale na tohle už mi, bohužel, asi ujel vlak. To bylo TAK naivní...

26.07.2017


Noční klub - díl druhýNoční klub - díl druhýJiří Kulhánek

Přečetla jsem si s chutí oba díly. Byl to můj první Kulhánek. Jsem ráda, že si se jménem českého autora mohou spojit i přečtené knihy a hlavně žánr a styl psaní. Vtip knihám rozhodně nechybí, ale na můj vkus moc mrtvých (občas náhodně nachomýtnuvších).

05.07.2017


Cesta sněžných ptákůCesta sněžných ptákůRobert Lyndon

Po dějové stránce krásný příběh. Jen na pár místech bych ješte našla literární rezervy. Jsem ráda, že jsem si knihu pořídila a rozhodně jdu číst i Císařský oheň.

25.01.2017


Pátračka GildaPátračka GildaJennifer Allison

Jedna z nejoblíbenějších knih mé dcery. Proto jsem si ji také přečetla. A chápu, proč si ji oblíbila. Mně, kdyby bylo dvanáct...

27.12.2016


Co skrývá vesnička Arcadia Falls?Co skrývá vesnička Arcadia Falls?Carol Goodman

Konec nabral takový spád, až jsem se nestačila divit...Příběh ale pěkný.

09.11.2016


NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Jak už bylo napsáno: jsem ráda/pyšná, že knihu napsala česká autorka. Příběhy z budoucnosti moc nevyhledávám, ale tento mě vážně bavil. A chci se dozvědět, jak to bude dál. Autorka to udělala chytře. Další díl si prostě koupit musím. A nechci čekat dlouho ;-)

28.10.2016


Gabra a Málinka 1. a 2. dílGabra a Málinka 1. a 2. dílAmálie Kutinová

Je to oblíbená kniha mého dětství. Co kapitola, to lumpačina. A jako matka to vnímám úplně jinak, než jako dítě. Myslím, že teď jsem měla v očích slzy častěji, než jako vrstevník Gabry a Málinky. Kdy to bylo prostě "jen" zábavné.

28.09.2016


PovídkyPovídkyErnest Hemingway

Po těchto povídkách jsem sáhla, abych se nejspíš ujistila, že u mě (bohužel) stále patří obecně povídky a fejetony mezi méně oblíbené kategorie.
Je ovšem znát, že autorem je Pan spisovatel. Občas sice děj působí banálně až prostoduše, avšak osobní prožitek/zkušenost je patrná ve všech povídkách.

"Já vím, že musel jít tam, kam ho poslali, ať to bylo kam bylo, ale nevím, proč to musel dostat. Ach, co já bych za to dala, kdyby to byl nedostal! Je mi jedno, proč to dostal. Ale co bych já za to dala, kdyby to nebyl býval dostal! Vždyť on to třeba vůbec dostat nemusel. Já nevím, co mám dělat. Co já jen bych za to dala, kdyby byl nedostal vůbec žádnou chorobu. Já nevím, proč tu chorobu musel dostávat!" (z povídky Čtenářka píše)

25.08.2016


P.S.P.S.A. Geislerová (pseudonym)

Nenadchne, ani neurazí. Docela dobře se čte, protože autorku všichni známe. Co ale musím vyzdvihnout je celkové pojetí knihy - včetně obrázků, grafiky...

08.08.2016


Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Kniha je pojata velice zajímavě. Nápad s vypravěčkou je jedinečný. Jen mě občas zamrzelo, když mi osud některého z hrdinů prozradila dříve, než nastal ten "správný čas". Pak už jsem při čtení jen čekala, kdy to přijde a ne, jestli to přijde. I tak výborná četba.

08.08.2016


Porodní bába od řeky HopePorodní bába od řeky HopePatricia Harman

Pěkne čtení na dovolenou. V knize bych uvítala mapku místa a lehké seznámení s historii, na jejímž základě byl příběh postaven, abych nemusela "googlit". I bez toho si však lze knihu vychutnat.

05.08.2016


Modlitba pro Kateřinu HorovitzovouModlitba pro Kateřinu HorovitzovouArnošt Lustig

Jednoduchý děj, ale rozhodně ne lehké čtení. Předvídatelný konec. Je to má první zkušennost s Arnoštem Lustigem. Nevylučuji, že sáhnu někdy po jeho další knize. Spíše ze zvědavosti, než že by to byl šálek mého čaje.

23.07.2016


Jižní loukaJižní loukaAstrid Lindgren

Tak mi zůstal nejspíš ten dětský pohled. I když text zněl melancholicky, pro mě to nakonec vždy dobře dopadlo. Žádný smutek ke mě nedošel, i když tón knihy se o to snažil. Má jedenáctiletá dcera se po přečtení vyjádřila, že to je "divné".

16.07.2016


Sarajevská princeznaSarajevská princeznaEdo Jaganjac

Po přečtení knihy jsem si propojila i reportáže z BBC vztahující se k tomuto příběhu. Prostě vás to nutí, dozvědět se víc.
O to víc mě mrzí chyba vydavatelství, kdy mi v knize chybí 13 stránek a jiných 13 stránek se opakuje 2x :-( Za to ovšem autor nemůže, takže rozhodně 5* a doufám, že už nebude třeba nic podobného psát...

15.05.2016


Jednooký král Václav I.Jednooký král Václav I.Vlastimil Vondruška

Knihy tohoto typu mám ráda. Základem jsou historická fakta upravená do čtivé podoby. Kdo by ovšem čekal nějaký dramatický spád, tak ten se nekoná. Čtenář pluje knihou stejně pozvolna, jak běží život českého krále...

16.04.2015


Stín banyánuStín banyánuVaddey Ratner

Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože o období a místě, ve kterém se děj odehrával, toho vím pramálo. Ovšem celou dobu jsem se nějak nemohla ztotožnit s tím, že by tak malé děvčátko (ve věku mých dcer) mělo tak hluboké myšlenky...Že bylo v jakémsi šoku - rozumím, že utíkalo do krásných příběhů - rozumím, ale že se tak orientovalo v některých situacích, dovedlo dát různé věci do souvislostí - tady si myslím, že autorka spoustu věcí pochopila až později...rušilo mě, že jsem stále přemýšlela, jestli to takto opravdu mohlo dítě vnímat. Od maličkostí, kdy Raami popisovala, jaké úkony provádí řidič než nastartuje náklaďák a obavy, zda se zrezivělým autem dojedou do cíle, až po analýzy vzájemného vztahu s matkou v daných situacích. A ta hloubka některých myšlenek! Mimochodm opravdu zajímavých a krásných...Je ale dost možné, že jsem se jen nenaladila na stejnou strunu jako autorka, protože i když knihou prolínají krásné příběhy, nezapamatovala jsem si žádný. Přitom - ta malá holka je jich plna.
Jsem nejspíš ovlivněna tím, že jsem nedávno četla také silný příběh - Běž, chlapče, běž od Uri Orleva a tady bylo vyprávění tak prosté, jakoby mi to dítě vyprávělo.

16.04.2015


Běž, chlapče, běžBěž, chlapče, běžUri Orlev

Tuto knížku dostala má desetiletá dcera o Vánocích. Chtěla jsem si ji přečíst, abych byla v obraze, zda je pro ni vhodná. Rozhodně ano. Ale není to vyloženě dětská kniha. Děj vtáhl i mě a rozhodně jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Období druhé světové války je pro naše děti už tabu, takže tuto knihu bych se nebála zařadit jako povinnou četbu. Není to knížka veselá, ale autor citlivě zvolil formu, že ačkoliv jsou v knize věci velmi smutné, jsou zachyceny tak, aby byly pro dětského čtenáře stravitelné. Moc pěkná knížka.

24.01.2015